İçeriğe Yönlendir

Fiesta - 1.4 TDCi Motor Temizliği

Oğuzhan Laçinkaya

Recommended Posts

Oğuzhan Laçinkaya

İşin ustalarından, bizim gibi amatörler için 1.4 TDCI Fiesta motor temizliği videosu çekebilecek, anlatabilecek , YARDIMCI OLACAK (GÖNÜLLÜ) ARIYORUM :)

Oto yıkamacılarda yaptır diyecek olanlar elbet vardır.

Tamam en güzelini parasını verip yaptırdık diyelim ama aylar sonra yine başlayacak TOZ-KİR-YAĞ durumları.

Müsait zamanında bu işlemi VİDEO  şeklinde paylaşabilecek abilerimi, kardeşlerimi bekliyorum.

Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bir usta gördüm, camsil şişesine mazot doldurup motora sıktı sonra biraz daha bol şekilde sıktı. En son hava tutup temizledi. Ben motor yıkamam ve kolay kolay yıkatmam. Gereksiz görürüm..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Motor kirli olunca ne zararı var size?

Türkiye daha 50 sene bekler bu kafayla doğruyu bulmak için:

ppg-13-vehicle-washing-and-cleaning.pdf

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)
1 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Bir usta gördüm, camsil şişesine mazot doldurup motora sıktı sonra biraz daha bol şekilde sıktı. En son hava tutup temizledi. Ben motor yıkamam ve kolay kolay yıkatmam. Gereksiz görürüm..

O motor daha fena pislenecek farkında değil. Motorin yağ gibidir, keşke su ile yıkamış olsaydı peşine

2 saat önce, Oğuzhan Laçinkaya yazdı:

İşin ustalarından, bizim gibi amatörler için 1.4 TDCI Fiesta motor temizliği videosu çekebilecek, anlatabilecek , YARDIMCI OLACAK (GÖNÜLLÜ) ARIYORUM :)

Oto yıkamacılarda yaptır diyecek olanlar elbet vardır.

Tamam en güzelini parasını verip yaptırdık diyelim ama aylar sonra yine başlayacak TOZ-KİR-YAĞ durumları.

Müsait zamanında bu işlemi VİDEO  şeklinde paylaşabilecek abilerimi, kardeşlerimi bekliyorum.

Teşekkürler..

Her hangi yağ kir sökücü ile temizlenebilir. Dikkat edilecek olan,  elektronik aksamlara faza yaklaşmamak. Su bazlı ürünler kullanın, hem motoru düşük basınçlı su ile yıkarken durulama kolay, hemde çevreye zararı olmaz. Bir ilave daha; kış yaşamadık, yğmur yağmadı. Suyun kıymetini bilelim. Senede bir kere yıkama izni verdim size :biggrin:

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Memur
(düzenlendi)

Bundan sonra araba alırken önemli kriter motora su tutulup tutulmadığı. 

Anlam veremiyorum kirli olmasının ne sakıncası var oyuncak değil bu üzerine su tutulmaz iletken yağ türevi malzemeler sıkılmaz.

Son zamanlarda herşeyi silme temizleme merakımız başladı işin kötü yanı bunu ev ürünleriyle yapıyoruz araba çöp oluyor. İşin usulünü araştırıp yapmak gerek.

Motoru yıkanmamış arabanın üstünde zaten tozdan uzak tutmak için bir uygulama bulunur motoru tekrardan yıkayıp birşeyler sürerseniz ileride daha kötü olacak.

Bir kez yıkama zorunda kaldım bakımdan sonra kaçakları tespit etmek için ondan sonra motor daha fazla kirlenmeye başladı.

tarihinde Bekir Memur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Bekir Memur yazdı:

oyuncak değil bu üzerine su tutulmaz iletken yağ türevi malzemeler sıkılmaz.

130 bar su tutmadığın sürece hiçbir şey olmaz motora. İstersen çalışır halde yıka

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Motorda yağ kaçakları varsa balata spreyi ile önce onları temizleyin. Daha sonra würth’ün motor temizleyicisinden alıp sıkın. Su istemiyor tertemiz oluyor. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Motorda yağ kaçakları varsa balata spreyi ile önce onları temizleyin. Daha sonra würth’ün motor temizleyicisinden alıp sıkın. Su istemiyor tertemiz oluyor. 

Solvent bazlı ise evet, gerek kalmaz :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Ben yeri geldi petrolde köpük-su bastığım da oldu, tazyiksiz su ile yıkadığım da oldu, detaya girip ince fırça ve motor temizleyici ile temizlediğim de oldu. Hiç birinde sorun yaşamadım ama özellikle tazyikli su olayı araçtan araca farklı tepki verebilir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
3 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

.. Hiç birinde sorun yaşamadım ..

Eşiniz dostunuz ya da siz kanser olunca beni anın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Şimdi, Mehmet Göktürk yazdı:

Eşiniz dostunuz ya da siz kanser olunca beni anın.

Olur anarım, memnuniyetle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bir damla motor yağı kaç litre temiz suyu kirletiyor bakmak lazım, üst kısmı temiz tutmak daha iyi. Motor yıkama işini bu işe uygun yerlerin yapması ve filtreleme işini düzgün yapmaları en güzeli..

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Bende motor yıkamak istiyordum ta ki burdan çevre kirliliği uyarısı gelene kadar. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Alt yıkama, üst yıkama sorun değil de, akan kirin yağın lağıma gitmemesi lazım. Keşke yetkili servislerde bu da yapılabilse.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

balata spreyi ve wd-40 gibi ürünler plastik aksamı matlaştırıyor. Ben yıkamakta sakınca görmüyorum. Belli bir IP koruması var. Zaten fiestaların motor resmen açıkta yağmurda yıkanıyor. 

Ben bir kovaya su doldurup köpürtme beziyle siliyorum görünür yerleri. Bence öyle yapabilirsiniz. 

Motor yıkamak gereksiz olduğuna katılıyorum çamur birikmedikçe. Ama kullanıcıyı görsel mutlu etmesi lazım kaputun altınında..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben hiç bir arabamın motorunu yıkamadım.
Görünen yerleri silerim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...