İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Zorlanınca Kendini Kapatan Turbo

Murat Bal

Recommended Posts

Murat Bal

Merhaba arkadaşlar. Bir konu da çıkmaz da kaldım fikirlerinizi almak istiyorum. Aracım 211 bin km de 2009 dizel mondeo. Yakın zamanda ciddi rakamlar vererek motoru revize ettirdim. Yapılan işlemler kabaca subaplar, iticiler, egzoz egzantrik orjinalleriyle değişti. Enjektörün biri değişti diğerleri tamir edildi ve pompa bakımları yapıldı.Bunun dışında katalizör tıkanmıştı o boşaltıldı. Aracı aldığımdan beri dpf yok.

Konuya gelecek olursak bu bakımlardan sonra araç zorlandığında aşırı basınç uyarısı vererek turbo kendini kapatıyor. Motor soğukken ayağımı gazdan çekince sanki turbo basmaya devam ediyormuş gibi hava basınç sesi alıyorum.

Motor ısınınca bambaşka bir durum oluyor. Gazdan ayağımı çekince arabada bir "çuflama" sesi ve beraberinde çok kısa süreli bir tekleme oluşuyor. Bu durumu tam anlamak için termostatı söktük, araç 70 derecedeyken bu çuflama yok ama biraz trafiğe girersem ya da başta belirttiğim gibi 180 200 gibi süratlere çıktığımda 5 dakika geçmeden yapıyor bunu. Aracı kenara çekip kapatıp açınca her şey eskisi gibi oluyor. 

Uzun oldu kusura bakmayın :(ama şimdi nerden başlayayım bilemiyorum. Direk turboyu değiştirsem sorun hallolur mu? ya da EGR böyle birşeye sebep olur mu?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Overbost hatası turbo selenoid arızası. Turboyu söküp kontrol etmekte fayda da var. Ben öyle kırdım turboyu :)

Araçta yazılım yada turbo üstünde kurcalama var mı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arıza teşhis cihazı ile birlikte turbo basıncı izlenmmeli.

fisetadan çok farklı turbo yapısı yanılrı direkt parça denemesi. ayrıca giren hava kütlesi sıcaklığı sağlıklı okunuyor mu kontrol edilmeli. , cihaz ile

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Bal
4 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Overbost hatası turbo selenoid arızası. Turboyu söküp kontrol etmekte fayda da var. Ben öyle kırdım turboyu :)

Araçta yazılım yada turbo üstünde kurcalama var mı :)

Benden önceki sahibi turboya revizyon yaptırmıştı. Yazılım hususunu bilmiyorum. Westgate den dolayı olabilir mi? En son ustasının birisi bunu ayarlayan yay bozulmuş dedi konuya hakim olamadığımızdan birşey diyemedik. O parça da ayrı satılmıyormuş.

Yorum bağlantısı
Bekir Memur
(düzenlendi)

Klasik wastegate aksaması aynı olaydan benim arabadada var bazen gaz bırakınca hindi gibi ses çıkarıyor bizimkilerde kronik olduğu için yeni turbo takılsa dahi 50 bin sonra aynı hale geliyor.

Vites aralarında ayak gazdan çekilince eşitleme için wastegatein usulünce devreye girip turbonun egzoz tarafındaki gazı turboya girmeden egzoza kaçırması gerek bunu yapmayınca basınç yüksek kalıyor hata veriyor.

tarihinde Bekir Memur tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Wastgate kurcalandi ise turbonun ayarı da kaçmış olabilir. Revizyon ne zaman yapıldı. Tekrar revize istiyor da olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Bal
Bir saat önce, Bekir Memur yazdı:

Klasik wastegate aksaması aynı olaydan benim arabadada var bazen gaz bırakınca hindi gibi ses çıkarıyor bizimkilerde kronik olduğu için yeni turbo takılsa dahi 50 bin sonra aynı hale geliyor.

Vites aralarında ayak gazdan çekilince eşitleme için wastegatein usulünce devreye girip turbonun egzoz tarafındaki gazı turboya girmeden egzoza kaçırması gerek bunu yapmayınca basınç yüksek kalıyor hata veriyor.

Üstadım nokta atışı yaptınız vallahi. Nedir bu işin çözümü.

56 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Wastgate kurcalandi ise turbonun ayarı da kaçmış olabilir. Revizyon ne zaman yapıldı. Tekrar revize istiyor da olabilir.

Westgate kurcalandı ayar kaçtı bir daha tutturamadılar. Bir kaç aylık zaman diliminde oluyor tüm olaylar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Westgate kurcalandı ayar kaçtı bir daha tutturamadılar. Bir kaç aylık zaman diliminde oluyor tüm olaylar.
Orjinal bi turbo bulup ona bakıp ayar yapılır belki. Bide obd den pik turbo basıncı ile sürekli turbo basıncıni kontrol ettirin. Orjinal gibi ayarlayın.

Benim Fiesta da wastgate den basınç açmışlar. Sürekli 1.5 bar yürüyordu duman da atardı iyi de giderdi ama turbo elinde kaldı. Sonra sıfır orjinal turbo aldım. Suan Araç pik 1.5 bar basıp 1.2 1.3 e düşüyor orjinal turbo ve selenoid ile. Tabi bende yazılım var değerler ondan standart dışı olabilir. Orjinal yazılımli bulamadım bakmalik. Neyse wastgate ile oynandı ise turbonun ayarı kaçıyor. ben de turbo kırmadan bı kaç gün evvel overbost hatası almıştım. Sonra bı cuflama ile emme palini turbo gövdesine caktim. Ayrıca turbonun yağ hortumunu kontrol edin aşırı terleme vs var mi diye
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Memur
(düzenlendi)
3 saat önce, Murat Bal yazdı:

Üstadım nokta atışı yaptınız vallahi. Nedir bu işin çözümü.

Revizyona sokmak gerek fakat dikkat ettiğim birşey var bi önceki yağda daha çok sıkıntı çıkarıyordu yağı değiştirdim bu olaylar bende azalmaya başladı fakat wastegate ile yağın pek bir alakası yok.

İyi bir turbocunun elinden geçmesi gerek wastegatei tekrar orjinal haline çevirmesi lazım

tarihinde Bekir Memur tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca

wasgate ayarı yapan makinalar var bilginiz olsun her turbocuda yok yalnız eğer istanbulda iseniz fe-ka turbo doğru adres olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Turbonun revizyonu olmaz, komple değişir diyen ustalar var. Araç 200bin kmyi devirmiş. Yeni bir turbo alınabilirse daha iyi olur gibi geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...