İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Led h7 Kısa Far Çalışması

Hasan Yıldız

Recommended Posts

Hasan Yıldız

Fiesta 2010 tit.X mercekli fara sahip aracimi sonunda kısalari led yaptim.Daha evvel benzer bir çalışma yapan arkadaşlar oldu ama takip ettiğim kadarıyla ampul uyumsuzluğu sebebiyle olumsuz sonuçlanmıştı.Umarim referans olur çalışmam.

http://s.aliexpress.com/YN7zyQNJ?fromSns=Copy to Clipboard

Öncelikle ledler linkte ki ürün kısa tip.Bir çok far da sorun olan uzun olan fan kısmını çözmüşler.

Benim aracım için tam olarak tak çalıştır değil, ufak bir el işçiliği gerekiyor.led ampulün sabitleme şapkası yerinden çıkarılıp araya sokette bulunan çelik sabitleme aparatını takmak gerekiyor. Duvar resimleri manuel mod da çekildi ama led montajı bittiginde hava iyice karardığı için LED'li duvar fotoları biraz karanlık oldu. Servet Bey ve tecrübeli arkadaşlar duvar fotoları için yorum yapar ise sevinirim.

9bf293d23268c0c8f628cfd0baf07dbb.jpgd1d2b49772daf8293d072c0dc6b11e4a.jpg874dc2c09200ef5a05ef4a5003193492.jpg66e6b566702b4c71b809435f7efb419e.jpg9ba93c835a9822dc5e48d5cb1a55e372.jpg1926a1b3040d4842cf0d3e17b52e5d54.jpg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hasan hayırlı olsun. Sanırım tam oturmamış ledler. Sağda daha belirgin sapma var. Bir daha montaj alanının kontrolü, ve far arka kapağı açık iken far yüksekliği içerden kademe değişmi yapılması gerek. Yukarı veya aşağı hareket sonrası ledin arka kısmı temas olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Bi ara bende led takcaktım ama, kısmet olmadı artık başka sefere..:rolleyes:

Emminin depoya bakim vardır ellam...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
Hasan hayırlı olsun. Sanırım tam oturmamış ledler. Sağda daha belirgin sapma var. Bir daha montaj alanının kontrolü, ve far arka kapağı açık iken far yüksekliği içerden kademe değişmi yapılması gerek. Yukarı veya aşağı hareket sonrası ledin arka kısmı temas olabilir
Aslında gayet güzel oturdu.ledlerin taş içinde duruş açısından mi kaynaklı acaba.Ledler yere Parelel mi yoksa dik mi durmalı.
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Uzak mesafe yanal aydınlatmanız (yolun sağ ve sol , 50. ve 75.  metreleri) gitmiş. Geçmiş olsun. Burnunuzun dibini daha yoğun aydınlatan bir dağılım oluşmuş. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Benim araçta da orjinalinde aynı mercek var. Hella H7 mercek. Sabitleme ayağımdan tanıdım. O ayağın içini ampule göre traşlamanız gerekiyor. Yoksa ampulü düzgün takamazsınız. Hafif şaşma olsa ışık dağılımı bozulur.

Ben forumda konu açmıştım. Daha dandik COB ledli ampulle bile daha homojen dağılım elde ettim. 

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/292964-led-ve-halojen-ampul-karşılaştırması/

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
Uzak mesafe yanal aydınlatmanız (yolun sağ ve sol , 50. ve 75.  metreleri) gitmiş. Geçmiş olsun. Burnunuzun dibini daha yoğun aydınlatan bir dağılım oluşmuş. 

Geçmiş olacak bir şey yok,hasta hayata döndürülebilir durumda.Verim alamaz isem GE 130 halojenlere devam.

İnce ayarlarda bir sorunum var anladığım kadarı ile yolda hiçte fena gelmedi ama tecrübeli arkadaşlar olmamış diyor ise oluru bulmaya calisacagim.Anladigim kadarı ile duvar resimlerinde dağılım dikey olmuş bunların halojen de olduğu gibi yatay olması gerekiyor doğru mu?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Umarım yatay pozisyonlama ile sorun düzelir. Bir de gece kullanıp uzun mesafede değerlendirmek gerek.

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
Uzaktan fotoatar misiniz birde.
Evvel ki fotoğraflar 1.5 metreden,bu attığım foto 5-6 metreden.yarin ayar yapacam 10 metreden onu da eklerim buraya.197bc588a401bddb0b8fa3963ae7cadb.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
8 saat önce, Hasan Yıldız yazdı:

Evvel ki fotoğraflar 1.5 metreden,bu attığım foto 5-6 metreden.yarin ayar yapacam 10 metreden onu da eklerim buraya.197bc588a401bddb0b8fa3963ae7cadb.jpg

Tahmin ettiğim gibi dikkat ederseniz yola inen aydınlatma kısmında led ampülün yapısı gereği oluşan ölü alan var. Led ampül halojen veya xenon gibi fartasına veya merceğe 360 derece ışık yaymadığı için orta ve yanal aydınlatmalar bildiğiniz yok. Işık bir çizgi şeklinde ilerlemiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız

Yorumlayan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Kanaatimce halojenlere dönüş yapmak en mantıklisi olacak. Referans olamadık kısa bir macerayı[emoji3][emoji3].

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
Yol testi noldu? 
Geçenlerde 300 km lik bir gece yolculuğu yaptim.Sehir içinde sokak aydınlatmaların dan dolayı pek fark edememiştim,karanlık yollar önümde seyreden araçların arka cam sinirin da kesilme çizgimi goremedim, hatta 50 m üzeri hiç bir şey goremedim.Dönus yolun da daha evvel de bahsettiğim gibi GE +130 halojenleri tekrar taktım.Bu macerada burada son buldu.[emoji20][emoji20]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Zararın neresinden dönsen kardır, böylesi daha iyi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

4100-5000k arası düzgün bir xenon kit deneyin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
4100-5000k arası düzgün bir xenon kit deneyin [emoji4]
Xenon zahmetli farda tadilat,mercek degisimi,muayene sikinti vs. Siralarken bile darlandim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

h1 halojen mercekli bmw farlarına mercek değişimi fln yapmadan 4300k xenon kit takıp kullandım halojene göre daha iyiydi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Kısa olması büyük avantaj.Çoğu led xenonda fan dolayı arka kısım uzun kalıyordu.Buda birçok arabada arka toz kapanmasını engelliyordu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...