İçeriğe Yönlendir

Focus I - Motor mu Bitik?

Yücel Çakır

Recommended Posts

Yücel Çakır

merhabalar herkese,

23 şubatta fenni muayene için egzoz emisyona girdim. geçmedi katalizör değişecek dediler ordan ustaya gittim tanımadığım. sonra usta senin aracının motoru bitik dedi yağ yakıyor 3000devirde sabit tutunca duman atıyor normal beyaz duman. ayrıca 2.700 3000 deviz arasıda gırk diye bir ses geliyor sabit bir devirde ama başka devirde yok. vesselam bunlara istinaden rektefe yada yarım motor yapılması gerek dedi rektefe 5000-8000 tl arası yarım motor her neyse? 3000-5000 arası gibi saçma rakamlar konuştu. ordan başka FORD usrasına gittim yarım ağız konuştu başkasına gittim egzoza baktı bi lpgde bi benzinde tam gaz yaptırdı bunu 2000ne max yaparım dedi. bunu anlayacak bi usta yok afyonda hep yuvarlak cevap. 

ben aracımın gidişinde hiç bir problem yaşamadım gidiyor ahım şahım olmasada rampada eski aracım kadar olmasada çekiyor(eski aracım 1.6 clioma göre kıyasla) ha bir de unutmadan 2000km de yarım hatta 400gr yağ eksiltmiş. yani bunlara istinaden bitik mi size?sabırla okuyup cevap verdiğiniz içinde teşekkür ederim:) bu arada fenni muayeneden 1 kerede geçti

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bitik motor mavi duman atar bildiğim. Bence iş çıkarmaya çalışmışlar 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Çakır
Şimdi, Metin Akbal yazdı:

Egzoz muayenesini TUVTURK te yaptırdıysanız genelde kalınıyor zaten.

yok dışarıda 2 yerde de kaldı katalizör dedi ikiside sonra bi şekilde geçti

10 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Bitik motor mavi duman atar bildiğim. Bence iş çıkarmaya çalışmışlar 

mavi duman yak hocam. 3000 devirde bayabi beyaz duman attı ortalık biraz duman oldu ama giderken veya rolantide flan hiçbir şekilde buman atma yok..

2 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

oksijen sensörünüz arızalı.

Mehmet bey, oksijen emisyonda ok verdi problem yok anladığım kadarıyla onda bahsettiğiniz  o mudur acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Katalizör gitmiş olabilir ve fakat onu düzeltince oksijen sensörü de bozuk olduğu anlaşılır. Katalitiği bozan da 1- lpg 2- yanlış ve çok yağ konması

motor soğuk ise daha çok duman atar. hava şartlarına da bağlı sonuçta su buharı yanmanın sonucudur. Yoğuşmalı kombi değil bu.

sürekli beyaz duman arkadaki arabayı göremeyecek kadar sürerken çıkıyorsa kapak contası gitmiştir zaten su eksiliyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
59 dakika önce, Yücel Çakır yazdı:

2000km de yarım hatta 400gr yağ eksiltmiş. yani bunlara istinaden bitik mi size?sabırla okuyup cevap verdiğiniz içinde teşekkür ederim:) bu arada fenni muayeneden 1 kerede geçti

Yağ ne zaman değişti, koyulan yağ neydi, ne kadar koyulmuştu ?

Yağ ekleyin ve testi 5000 km'de yapın. 

Tabi her 1000 km de bir bakın ama eklemeyin.. 5000 km'de ne kadar eksiltecek görelim.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Afyonda ustaya gitmeden önce araştırın.Mümkünse tavsiye üzerine gidin.Afyonda sağlam fordçu yok dicem ama belki vardır oda size deng gelirmi bilinmez.Sizin ve aracınızın sağlığı için afyonda en güzeli ford yetkili servisi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Çakır
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Katalizör gitmiş olabilir ve fakat onu düzeltince oksijen sensörü de bozuk olduğu anlaşılır. Katalitiği bozan da 1- lpg 2- yanlış ve çok yağ konması

motor soğuk ise daha çok duman atar. hava şartlarına da bağlı sonuçta su buharı yanmanın sonucudur. Yoğuşmalı kombi değil bu.

sürekli beyaz duman arkadaki arabayı göremeyecek kadar sürerken çıkıyorsa kapak contası gitmiştir zaten su eksiliyordur.

iyi bir usta bulsak muhtemelen tüm olay çözülecek ama dediğiniz kulağımda olsun... anladığım kadarıyla motorum sağlam heralde :) 

22 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yağ ne zaman değişti, koyulan yağ neydi, ne kadar koyulmuştu ?

Yağ ekleyin ve testi 5000 km'de yapın. 

Tabi her 1000 km de bir bakın ama eklemeyin.. 5000 km'de ne kadar eksiltecek görelim.. 

aldığımda usta gerek yok daha gider demişti ondan değiştirmedim fakat biraz eksikti ekledi ozaman için.. dediğinizi bir deneyeyim Mehmet Bey.

8 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Afyonda ustaya gitmeden önce araştırın.Mümkünse tavsiye üzerine gidin.Afyonda sağlam fordçu yok dicem ama belki vardır oda size deng gelirmi bilinmez.Sizin ve aracınızın sağlığı için afyonda en güzeli ford yetkili servisi.

yetkili servis yok malesef :( eski yetkili serrvis elemanları yer açtı fakat onlarıda pek iyi demiyorlar denemeyede korkuyorum açıkcası... evet afyonda fordcu yok olanlarda belli zaten.. olmadı yakın illere gideceğim kütahya konya eskişehir? bakıcaz bakalım..

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
28 dakika önce, Yücel Çakır yazdı:

iyi bir usta bulsak muhtemelen tüm olay çözülecek ama dediğiniz kulağımda olsun... anladığım kadarıyla motorum sağlam heralde :) 

aldığımda usta gerek yok daha gider demişti ondan değiştirmedim fakat biraz eksikti ekledi ozaman için.. dediğinizi bir deneyeyim Mehmet Bey.

yetkili servis yok malesef :( eski yetkili serrvis elemanları yer açtı fakat onlarıda pek iyi demiyorlar denemeyede korkuyorum açıkcası... evet afyonda fordcu yok olanlarda belli zaten.. olmadı yakın illere gideceğim kütahya konya eskişehir? bakıcaz bakalım..

Bak aklıma geldi şimdi.Isparta sana yakın sayılır.Orda ford servisi var.Yetkilimi özelmi bilmiyorum.Benim scorpionun akislerini yapmışlardı.Çokda güzel işçilik çıkarmışlardı.Sana telefonunu vereyim ara istersen.

Mehmet usta 0532 412 88 26

Yorum bağlantısı
Yücel Çakır
3 saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Bak aklıma geldi şimdi.Isparta sana yakın sayılır.Orda ford servisi var.Yetkilimi özelmi bilmiyorum.Benim scorpionun akislerini yapmışlardı.Çokda güzel işçilik çıkarmışlardı.Sana telefonunu vereyim ara istersen.

Mehmet usta 0532 412 88 26

ıspartaya pek yolum düşmüyor ama aklımda olsun Fatih hocam en olmadı burayı deneriz.. teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Bilal Onbaşı

Yağ yakan araç bariz mavi duman atar..Siz beyaz diyorsunuz silindir kapak conta çatlağının bariz belirtisi beyaz dumandır su haznesini sürekli kontrol edin hararet yaptırabilir ayrıca enjeksiyonlarıda elden geçmeli..Tecrübelerim bunlar hepsi başıma geldi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

vesile ile ayağı gazdan çekince arada gelen mavi duman çok kötü anlama gelmeyebilir. 

Yorum bağlantısı
Yücel Çakır
8 saat önce, Bilal Onbaşı yazdı:

Yağ yakan araç bariz mavi duman atar..Siz beyaz diyorsunuz silindir kapak conta çatlağının bariz belirtisi beyaz dumandır su haznesini sürekli kontrol edin hararet yaptırabilir ayrıca enjeksiyonlarıda elden geçmeli..Tecrübelerim bunlar hepsi başıma geldi

hocam su eksiltme yok kesinlikle zaten takıntılı biriyim sürekli kontrollerimi yaparım dediğim gibi adamgibi bir usta birşey söylemedi hep varsayım bana göre iyi bir usta bulabilsek... hatta hafta sonu video çekip burdan paylaşacağım bakalım..

8 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

vesile ile ayağı gazdan çekince arada gelen mavi duman çok kötü anlama gelmeyebilir. 

valla ne diyeceğimi bende bilmiyorum fakat sizlerin yazdıklarından anladığım kadarıyla motor burdaki ustaların dediğigibi öyle bitik falan değil yada bitmeye yüztutuyor usta araştırmaya devam edeceğim gelişmeleri burdanda paylaşırım..

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Kompresyon testi yapan bir yer bulun motor durumunu o gösterir zaten. 5000 liraya sandık motor alınır o ustanın kapısının önünden  geçmeyin bir daha. 

Buraya yolunuz düşerse de iyi bir ustamız var dilerseniz gösterebiliriz aracınızı.

Yorum bağlantısı
Yücel Çakır
23 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Kompresyon testi yapan bir yer bulun motor durumunu o gösterir zaten. 5000 liraya sandık motor alınır o ustanın kapısının önünden  geçmeyin bir daha. 

Buraya yolunuz düşerse de iyi bir ustamız var dilerseniz gösterebiliriz aracınızı.

teşekkür ederim Tahir Bey, yolum düşerse muhakkak size ulaşırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

nerde?

Kargosu çok tutar diye sandıktan çıkarıyoruz. Ayrıca bu yağ izleri de deneme sürüşü sırasında oluşuyor, tamamen sıfır motor.. :D

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Yücel Çakır

bugün işyerimdeki kademede ki abimize getirdim aracı kendisi elektrikçi ve motor ustası aynı zamanda fabrikamızın tüm araçlarını kendisi yapar. hiç akm-lıma gelmemişti dün konuşurken getirde ben bi bakayım dedi ve bugün baktı. sonuç: aracında hiçbirşey yok tamamen senden para koparmaya çalışmışlar. katalizörü değiştir problemin çözülecektir ama motorun gerçekten sağlam dedi şöyle bir derin nefes aldım. işin ucunda para değilde samimiyet olunca doğrular günyüzüne çıkıyor. ilginiz için hepinize teşekkür ederim...:kutlama::kutlama::kutlama:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yücel Çakır

bugün başka bir ustaya daha götürdüm aracımı oda hichirsey olmadığını söyledi çok şükür ... Şunu çıkartıyorum durumdan insanlar para için yapmayacağı şey yok ve bir kez daha öğrendim afyonda 4x4lük usta yok...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Yücel Çakır
On 27.02.2018 at 08:29, Yücel Çakır yazdı:

merhabalar herkese,

23 şubatta fenni muayene için egzoz emisyona girdim. geçmedi katalizör değişecek dediler ordan ustaya gittim tanımadığım. sonra usta senin aracının motoru bitik dedi yağ yakıyor 3000devirde sabit tutunca duman atıyor normal beyaz duman. ayrıca 2.700 3000 deviz arasıda gırk diye bir ses geliyor sabit bir devirde ama başka devirde yok. vesselam bunlara istinaden rektefe yada yarım motor yapılması gerek dedi rektefe 5000-8000 tl arası yarım motor her neyse? 3000-5000 arası gibi saçma rakamlar konuştu. ordan başka FORD usrasına gittim yarım ağız konuştu başkasına gittim egzoza baktı bi lpgde bi benzinde tam gaz yaptırdı bunu 2000ne max yaparım dedi. bunu anlayacak bi usta yok afyonda hep yuvarlak cevap. 

ben aracımın gidişinde hiç bir problem yaşamadım gidiyor ahım şahım olmasada rampada eski aracım kadar olmasada çekiyor(eski aracım 1.6 clioma göre kıyasla) ha bir de unutmadan 2000km de yarım hatta 400gr yağ eksiltmiş. yani bunlara istinaden bitik mi size?sabırla okuyup cevap verdiğiniz içinde teşekkür ederim:) bu arada fenni muayeneden 1 kerede geçti

tekrardan merhaba herkese,

motor bitik mi? diye sormuştum. evet motoru elimize aldık malesef:angry: krank vuruyormuş... birde üstüne 5 30 yağ koyuncaselamun aleyküm envar ne yok dağıttı ama fordu tebrik ederim o halde tam tamına 300 km yol geldim afyona yolda kalmadan.. sibob piston krank mili, yatakları yağ pompası devirdaim aklınıza gelen ne varsa değişti baskıya kadar... ama rabayı çalıştıramıyorlar o ayrı 15 gündür uğraşıyorlar demiştimya afyonda usta yok diye.. şimdide beyne bakıyorlar bakalım ne olacak.. aracım çıksın parça fiyat listesini yapılanlarıda paylaşırım çıkartabilirsek... 

Yorum bağlantısı
Yücel Çakır

:) saolun cem bey,

randıman tutarmı ençok düşündüğüm o?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...