İçeriğe Yönlendir

Explorer - Vites Geçişleri Esnasında Gümleme Sesi

Emin Burak Yurdakul

Recommended Posts

Emin Burak Yurdakul

Herkese Merhabalar,

1996 Explorer Limited 4*2 aracımın kullanım esnasında  vites geçişleri   çok şükür kusursuz ve sarsıntısız.

Fakat dikkatimi çeken bir konu var ki emin olmak için birkaç kere aracı düz ve boş yolarda denedim. Vitesin geçisinden 1 sn sonra kadar bir gümleme yada  patlama şeklinde diye tabir edebileceğim bir ses duyuyorum.Fakat o anda araçta ne sarsıntı  ,ne titreme,  ne de çekişinde düşüş olmuyor ,  sürüşünde gidişinde hiçbir problem olmuyor .Sadece sesi geliyor. Aracı geri vitese taktığımda da bi vurma ya da gümleme zaman zaman oluyor.Aracı bir- iki hafta sonra peryodik bakımı için gerekli parçalar elime geçince   lifte kaldırdığımda kontrol edeceğim fakat yine de  konu ile ilgili tecrübesi ve bilgisi olup paylaşan olursa sevinirim.

Şimdiden teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

deneme amaçlı, güvenli şekilde ön lastiği kaldırıma taşa vb. yaslayın D de ani gaza basıp bırakın? şanzıman kulağı olabilir aynı sesi yaparsa

Yorum bağlantısı
Emin Burak Yurdakul

İlk fırsatta deneyeceğim . Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Emin Burak Yurdakul

Merhabalar tekrar .

Çağlar Bey denedim fakat o sesi duymadım.Bu arada benim aracım 1996 4.0 ohv v6 2wd limited. Şanzıman gövdesi  üzerinde 97gt 7006 BAR 750 Nm yazıyor. Kapı etikentinde transmission tipi t axle d4 şeklinde belirtilmiş. Buna göre bu araçta araştırdığım kadarı ile  4R55E olması gerektiğini belirten bir yazı okudum fakat benim aracım 5 vites yani sizce 96 model olan bu araçta 5R55 olması mümküm mü? 

Bu tip şanzıman gövdeleri 4R55E ve 5R55E için uyumluymuş. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

prd. 4x2 imiş sizdeki. Otosan ithallerinden çok farklı bir kombinasyondur motor da şanzıman da

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emin Burak Yurdakul

Anladım peki bu şanzımana atf2 mi yoksa atf3 mü kullanmak lazım. Kitapçıkta mercon yazmış sadece . Muadil olarak ne önerirsiniz. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...