İçeriğe Yönlendir

Scirocco 3 Egzoz Buharı ve Su

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu

Kısa mesafe de gitsem ( 30 km) uzun mesafe de gitsem ( 1000 km ) ne zaman arabayı stop edip egzoza baksam içi hep ıslak.

Hadi hava soğukken ilk birkaç km buhar çıkar da, benim arabada hiç kesilmiyor, Afyon'a kadar da gitsen kesilmiyor.

Afyon'a varıyorum lambalarda durup aynadan bakıyorum sanki arkada biri sigara içiyor gibi, mola için durup arabayı stop ediyorum, egzoza bakıyorum içi ıslak.

Normal midir bu? Bu kadar olur mu?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Aracınızın egzozundan buhar çıkması gayet doğal ve motorun sağlıklı olduğunun göstergesidir.  Hava soğudukça havanın taşıyabileceği birim hacimdeki su buharı yani bağıl nem oranı artar. Özellikle soğuk havalarda egzozdan buhar çıkması normaldir.  Yanma sonucunda oluşan nem soğuk hava ile temas ettiğinde yoğunlaşarak damlalar halinde egzoz'dan akar. Egzoz ucu fiziki yapısından dolayı, tıpkı bir kazan gibi suyu biriktirebilir, bahsettiğiniz ıslaklık bundan kaynaklıdır. İçerisinde su olabilir veya giderken su atabilir bu gayet doğaldır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Buhar ne ki, dün bi passat gördüm, yokuş çıkarken egzozdan çıkan suyu soğutma suyuna katsalar, yarı deposunu doldururdu :)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Kendi gözlemim; turbo benzinli araçlarda çok oluyor bu durum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

motor verimli çalıştığı için çıkış hava sıcaklığı daha düşük.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
5 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Buhar ne ki, dün bi passat gördüm, yokuş çıkarken egzozdan çıkan suyu soğutma suyuna katsalar, yarı deposunu doldururdu :)

Yeni moda aracı yıkarken egzoz ucundan köpük veya su sıkıyorlar içine belkide susturucuları doldurmuştur suyla :D

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
12 dakika önce, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Yeni moda aracı yıkarken egzoz ucundan köpük veya su sıkıyorlar içine belkide susturucuları doldurmuştur suyla :D

O nasıl bir fantezidir :D

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
2 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

O nasıl bir fantezidir :D

Sosyal medyada araba sayfalarında hep görüyorum.Aracı çalıştırıp ağır çekimde suyun-köpüğün dışarı çıkışını çekiyorlar :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
14 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

mola için durup arabayı stop ediyorum, egzoza bakıyorum içi ıslak.

egzos emisyon testi yapıldı mı son zamanlarda? mevsimsel olarak buhar normal de, uzun yolda s,yahımsı egzos olmamalı, gri kuru görünüm makbul

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Motor ve egzoz soğukken/sıcakken termometre ile ölçüm yaptım eve geçtiğimde resimleri yükleyeceğim.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)

Hava sıcaklığı 11,5 derece ve motor soğuk iken, motorun 2 egzozun 1 noktasından ölçüm yaptım.

Arabayı rölantide 1 saat boyunca çalıştırıp stop etmeden yine aynı noktalardan ölçüm yatım.

1 saat çalıştı ama egzoz kurumadı.

5DqERl.jpg

A1G8Yr.jpg

4a9WRJ.jpg

JQW8Ej.jpg

Ooa8dP.jpg

z0yOE9.jpg

y0jJn7.jpg

6JMp63.jpg

3EgWRr.jpg

tarihinde Nihat Palolu tarafından düzenlendi
imla
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
6 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

egzos emisyon testi yapıldı mı son zamanlarda? mevsimsel olarak buhar normal de, uzun yolda s,yahımsı egzos olmamalı, gri kuru görünüm makbul

Yok abi, süresi var daha o yüzden egzoz emisyonu yaptırmadım.

En son resimde son 1000 km şehir içi görüntüsü var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Nihat rölantide hiçbişey olmaz ısınmaz araç.

Turbo olunca egzos biraz daha soguk çıkar enerjisini bıraktığı için. Kombi gibi.

Verim arttıkça çıkış sıcaklığı düşer.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
13 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Nihat rölantide hiçbişey olmaz ısınmaz araç.

Turbo olunca egzos biraz daha soguk çıkar enerjisini bıraktığı için. Kombi gibi.

Verim arttıkça çıkış sıcaklığı düşer.

Doğrudur hocam, bugün 60 bin bakımını yaptırdım, daha beter oldu :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
22 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

süresi var

zorunlu olduğu için demedim ki arıza varsa orada belli olur diye. emisyon testi sadece zorunluluktan değil, teşhis için de yapılır

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kurumaz. Çünkü bildiğim kadarıyla katalitik konvertörden karbondioksit çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

editledim:

yanma denkleminde  CH4    + 2 O2   =>   2 H2O + CO2  oluyor

molekül kompleks ise (benzin dizel vb) yine benzer denklem arada NO2 felan da çıkıyor

SO2   hatta H2SO4  (asit !!!)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu
İlk sanayilere dikkat
6400 cc atmosferik [emoji4]

Konudan koptum ben [emoji3]
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...