İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Bagaj Açma Düğmesi (arka)

Ahmet Güzel

Recommended Posts

Ahmet Güzel

Oncelikle hayrli gunler 2004 model ghia mondeo aracim var. Son zamanlarda arka bagaj dugmesi tutukluluk yapmaya basladi. 3 4 kez basiyorum anca aciyo sanki bi temassizlik var gbi. Bu sorun kronikmidir veya biyerde temassizlikmi var acaba yada dugme ozelliginimi kaybediyor. (Bagaj kapagindaki dugmeden acmadigi zaman ne kumandadan nede icerdeki vitesin ordaki dugmeden aciyor. Calistigi zamanda hem kumanda hem icerdeki dugmeden hepsi bir  calisiyor. Elektrik arizasimidir. Yada sigortasinda bi problem olusmus olabilir mi.

Not: sanayiye goturme vaktim olmadi henüz

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Bagaj açılmadığında kumandadan kapıları açabiliyorsanız  muhtemelen bagaj motorun arızalı veya temezsızlık vs var.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Anlattıklarınıza göre kilit arızası gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sigorta sorunu değil, 

Düğme anahtar sorunu değil. 

Kronik sayılmaz

Kilit motoru bozuktur.. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Güzel

Anladim tskkrler ben bi ona baktrym ozmn motora

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Selamlar,

Mk3 mondeo varken başıma gelmişti. Şimdi öncelikle control etmeniz gereken siz tuşa bastığınızda motor sesi duyuyor musunuz? Eğer duymuyorsanız bagaj açma düğmesinin fişini çektikten sonra konsoldan ve uzaktan kumandadan açılacaktır. Bagaj açma düğmesi zanala oksitlenip sürekli devre açık kalıyor. Şayet böyle bir durum var ise bagaj açma düğmesini değiştirmek (150TL )yada tamir etmeniz gerekecek. Ben kendim tamir etmiştim. Şayet problem motorda ise yaklaşık 10 cm. büyüklüğünde plastic bir kutunun içerisinde bulunuyor motor. Plastik parçayı söküp içini açtığınızda motoru göreceksiniz. Motor problemli ise elektronikçilerden temin edebilirsiniz. Benim motorda sorun yoktu ancak içerisindeki yayı biraz esnetip tekrar taktığımda sorun düzelmişti. Çok basit bir tertibat var. Sökebilirseniz sizde göreceksiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Güzel

Cok tskkr ederim fatih bey ilginize. En kisa zamanda musait vakitte el aticam..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Halil ibrahim Çabuk

aynı sorun bende oluştu kilidi açan motor arızalandı kendim söktüm. çıkmacılara sordum 200 lira fiyat çektiler aliexpressten sıfırını 35 tl ye aldım.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
İlker ERDOĞAN

Arkadaşlar ben bir işe başlamadan ilk önce çalışma prensibini öğrenirim. Benim aracında sadece kumandadan açılıyor ve motor sesi  var ancak kapak üzeri düğme ve iç bagaj Acma çalışmıyor 

Anahtardan açtığımda motor sesi gelmesi ve kapağın açılması motor arızası olmadığını gösterir mi üç ayrı Acma yöntemi birbirinden bağımsız mı? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Arkadaşlar ben bir işe başlamadan ilk önce çalışma prensibini öğrenirim. Benim aracında sadece kumandadan açılıyor ve motor sesi  var ancak kapak üzeri düğme ve iç bagaj Acma çalışmıyor 
Anahtardan açtığımda motor sesi gelmesi ve kapağın açılması motor arızası olmadığını gösterir mi üç ayrı Acma yöntemi birbirinden bağımsız mı? 

Motor sağlam. Tetikleme sorunun var bence.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
İlker ERDOĞAN

bugün tüm parçaları söktüm kabloları kontrol ettim anahtardan açılıyor ancak kapak üzerindeki tuştan ve içerdeki tuştan açılmıyor acaba sigorta veya röle felan mı var onlar mı arızalı 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İçerdeki düğme ve bagajdaki düğme paralel demekki.
Düğme kilidi tetikliyor mu. Düğmeye enerji geliyor mu. Bakmakısınız.

Yorum bağlantısı
İlker ERDOĞAN
20 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İçerdeki düğme ve bagajdaki düğme paralel demekki.
Düğme kilidi tetikliyor mu. Düğmeye enerji geliyor mu. Bakmakısınız.

Abi iki tuşta tetiklemiyor araç içi tuşun sökenini kablo ile tetiklediğimde direksiyon altından röle sesi geliyor 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yusuf Davaz

benim 2005 model aracımdada bagaj kapagından açılmama sorunu var. kumanda ve içerden sorunsuz açılıyor ama bagaj kapagındaki dügmeden açılmıyor. benin sorun buyuk bir ihtimal dügme kaynaklı. bu dügmeye nasıl ulaşırız. bi ara kapagı söküp dügmeye ulaşmaya çalışmıştım ama daha önce hiç nasıl söküldgü hakkında bir bilgi sahibi olmadıgımdan ve kolay bi şekilde ulaşamadıgımdan tekrardan kapatmıştım. bununla ilgili bir konu varmı. söküm aşamasını gösteren yadan tarif edebilirmisiniz

Yorum bağlantısı
İlker ERDOĞAN
(düzenlendi)
On 18.04.2019 at 13:58, Yusuf Davaz yazdı:

benim 2005 model aracımdada bagaj kapagından açılmama sorunu var. kumanda ve içerden sorunsuz açılıyor ama bagaj kapagındaki dügmeden açılmıyor. benin sorun buyuk bir ihtimal dügme kaynaklı. bu dügmeye nasıl ulaşırız. bi ara kapagı söküp dügmeye ulaşmaya çalışmıştım ama daha önce hiç nasıl söküldgü hakkında bir bilgi sahibi olmadıgımdan ve kolay bi şekilde ulaşamadıgımdan tekrardan kapatmıştım. bununla ilgili bir konu varmı. söküm aşamasını gösteren yadan tarif edebilirmisiniz

Aynı sorunu ben yaşadım torpidonun arasında merkezi kilit modülü var sorun orda küçük bir direnç bacağında lehim çatlağı sonucu kısa devre olmuş ve bir kaç direnç kondansatör yanmış elektrikçi ile kafa kafaya verdik direnç e girmeden ilk girişten araç için bagaj Acma tuşuna kablo çektik iç Acma tuşu çalıştı sonra burdan araya Tofaş kapı kilitli motoru girdik ve bagaj Acma tuşuna kablo girdik Tofaş motorunun iki bacağımı ise kapı kilidi ile tetikledik yani kapı kilitli iken arka bagaj ajma çalışmıyor kapılar acıkken aktif oluyor. Sonuç olarak araç içi uzaktan Kuman’da ve arka bagaj tuşu çalışıyor 

tarihinde İlker ERDOĞAN tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
23 saat önce, İlker ERDOĞAN yazdı:

Aynı sorunu ben yaşadım torpidonun arasında merkezi kilit modülü var sorun orda küçük bir direnç bacağında lehim çatlağı sonucu kısa devre olmuş ve bir kaç direnç kondansatör yanmış elektrikçi ile kafa kafaya verdik direnç e girmeden ilk girişten araç için bagaj Acma tuşuna kablo çektik iç Acma tuşu çalıştı sonra burdan araya Tofaş kapı kilitli motoru girdik ve bagaj Acma tuşuna kablo girdik Tofaş motorunun iki bacağımı ise kapı kilidi ile tetikledik yani kapı kilitli iken arka bagaj ajma çalışmıyor kapılar acıkken aktif oluyor. Sonuç olarak araç içi uzaktan Kuman’da ve arka bagaj tuşu çalışıyor 

anladıgım kadarıyla sen bagaj hiç açılmıyordu. içerden dügmeden ve kumandadan. benim sorun böyle degil. benim içerden ve kumandadan açılıyor dügmeden açılmıyor. dügmeden yavas yavas açarken zorlanıyordu sonunda komple açılmamaya başladı. kesinlikle benim sorun bagaj kapagındaki dügmeden kaynaklı. iş yerindeki fluence de devamlı aynı sorun oluyor. kronik sorunmuş o arabada.  araç ne zaman çok su alsa özellikle kış aylarında dügme oksitlenip açılmıyor. servisde açılıp temizleniyor sorun geçiyor. benim araç için birkaç oto kilitçiye sordum 100 200 arası masrafı olur dediler. bir dügme için çok geldigi için yaptırmamıştım. o dügmeye açıp ulaşabilirsem temizleyip yada yeni bir swich ile sorunu çözebilirim ama oraya ulaşmak için hiçbir döküman bulamadım

Yorum bağlantısı
İlker ERDOĞAN

Bende sadece kumandadan acıyordu içerdeki tuş ve kapı tuşu çalışmıyordu anlattığım gibi çözdüm sorunun bagaj kapağından olduğundan eminsen bence içerisini aç ben sorunu çözmeden önce nekadar ilgili parça var söktüm bagaj kapağındaki bagaj Acma tuşu içerisine resmen çamur birikmiş 

Dökümana gerek yok doğaçlama git ama hiç birşeyi zor kullanarak açmaya çalışma görmediğin bir vida illaki vardır 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İrfan Aşcıoğlu
(düzenlendi)
On 23.04.2019 at 23:57, Yusuf Davaz yazdı:

anladıgım kadarıyla sen bagaj hiç açılmıyordu. içerden dügmeden ve kumandadan. benim sorun böyle degil. benim içerden ve kumandadan açılıyor dügmeden açılmıyor. dügmeden yavas yavas açarken zorlanıyordu sonunda komple açılmamaya başladı. kesinlikle benim sorun bagaj kapagındaki dügmeden kaynaklı. iş yerindeki fluence de devamlı aynı sorun oluyor. kronik sorunmuş o arabada.  araç ne zaman çok su alsa özellikle kış aylarında dügme oksitlenip açılmıyor. servisde açılıp temizleniyor sorun geçiyor. benim araç için birkaç oto kilitçiye sordum 100 200 arası masrafı olur dediler. bir dügme için çok geldigi için yaptırmamıştım. o dügmeye açıp ulaşabilirsem temizleyip yada yeni bir swich ile sorunu çözebilirim ama oraya ulaşmak için hiçbir döküman bulamadım

Yusuf bende de benzer sorun vardı. Bagaj açma tuşundan sadece yazın açabiliyordum kışın çalışmıyordu. Aliexpresten focus bagaj açma tuşu aldım 25 tl ye. Sonra onun içindeki mikro soket var onu benimkiyle yer değiştirdim. Değiştirirken arkadan sıcak silikonla doldurulması gereken bi boşluk var. (orjinali de silikonla dolu) Orayı silikonladım. Soketini taktım. Şimdi sıkıntısız.  

Ya da bir elektrikçiden o mikro siwitc in benzerindn alabilirsin bulursan. Mekanizma gayet basit aslında. Bir tornavida yardımıyla butonun kenarlarından dışarı doğru kanırtarak çıkarıyorsun. Sonra üzerindeki siyah elastik malzemenın kenarlarını açıp metal bir butona ulaşıyorsun sonra o metal zaten hemen eline gelir çıkar yani. altında görürsün zaten. Bu arada komple sökmek istersen bagaj kapağının döşemesini söküp içinde ki soketini sökersen komple eline gelir o buton.

Bunu alıp içinden sadece switcini kullandım. Bizimkide neredeyse bunun aynısı sadece bu yuvaya oturmuyor. Şekli biraz farklı. Fotograflarına bakarsan slikonlu yeri görebilirsin. Oradan silikonu söküp soketi çıkartıyorsun. Sonra sendeki yerine takıp sende silikonla dolduruyorsun.

https://tr.aliexpress.com/item/32809859855.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.25fe4c4dSiF0vZ

Bu da içindeki motor. Motor bozuksa bu da alınabilir. Birebir aynısı kilit motorunun.

https://tr.aliexpress.com/item/32834630494.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.25fe4c4dSiF0vZ

tarihinde İrfan Aşcıoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
On 25.05.2019 at 00:04, İrfan Aşcıoğlu yazdı:

Ya da bir elektrikçiden o mikro siwitc in benzerindn alabilirsin bulursan. Mekanizma gayet basit aslında. Bir tornavida yardımıyla butonun kenarlarından dışarı doğru kanırtarak çıkarıyorsun. Sonra üzerindeki siyah elastik malzemenın kenarlarını açıp metal bir butona ulaşıyorsun sonra o metal zaten hemen eline gelir çıkar yani. altında görürsün zaten. Bu arada komple sökmek istersen bagaj kapağının döşemesini söküp içinde ki soketini sökersen komple eline gelir o buton.

Bunu alıp içinden sadece switcini kullandım. Bizimkide neredeyse bunun aynısı sadece bu yuvaya oturmuyor. Şekli biraz farklı. Fotograflarına bakarsan slikonlu yeri görebilirsin. Oradan silikonu söküp soketi çıkartıyorsun. Sonra sendeki yerine takıp sende silikonla dolduruyorsun.

https://tr.aliexpress.com/item/32809859855.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.25fe4c4dSiF0vZ

Butonun kenarı derken dıştan mı tornavida ile kanırtacaz yoksa içerden mi. dıştan bastıgımız o plastik malzeme dıştan mı çıkıyor. benim motor saglam, içerden ve kumndadan sorunsuz açılıyor. sadece dügmede bir sorun var. iç dügmedye ulaşabilsem o swici bir şekilde uydururum.

Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

Aynı sıkıntı benim araçtada var.kumanda ve içeriden sıkıntısız çalışıyor ama bagaj butonundan bazen açıyor bazen açmıyor.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
2 saat önce, Ferhat Yavuz yazdı:

Aynı sıkıntı benim araçtada var.kumanda ve içeriden sıkıntısız çalışıyor ama bagaj butonundan bazen açıyor bazen açmıyor.

Benim aracda boyle olmustu. Yakinda sizinkide hic acilmayacak dugmeden. Cozum ariyorum. Sorunu giderince yazarim 

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
9 saat önce, Ferhat Yavuz yazdı:

Bugun aracımdaki dügmeden açılmama sorununu halletim. sıkıntı swich üzerindeki lehim kopmuş. lehimlemeyi yapınca sorunsuz çalışıyor şimdi.  dügmeye ulaşmak ilk açtıgımda biraz zor gibiydi kurcalamamak için geri kapatmıştım ama bugun bunu yapacam dedim ve tekrar işe koyuldum. önce bagaj kapagındaki tırnakları söküp koruma halısını çıkartıyoruz . dügmenin kablosunu bulup soketinden çıkartıyoruz. dügmenin kablosunu çıkartınca bagaj kapagında kalan sokete ince bir tornavida ile şase yaparak bagajın açılıp açılmadıgını kontrol edebilirsiniz. açılırse ager sorun kesin dügmeden ,açılmaz ise sorun dügmeden degildir .eger sorun dügmeden ise resimde gösterdigim sıradaki 6 somunu söküp dış tarafdaki plaka lambaları ve dügmenin bulundugu parçayı çıkartıyoruz. daha sonra dügmenin tırnaklarını hafıfce oynatarak dügmeyi yerinden çıkartıyoruz ve swich veya kablo hangisinde sorun varsa bunları buluyoruz. ben ölçü aleti ile sorunu buldum. orası artık imkanlarınıza baglı. arızayı bulup hallettikden sonra tekrar swich kısmını izole edip dügmeyi toplayıp geri kapatıyoruz. işlem tamam :)

lQY9gX.jpg

VQp6Jn.jpg

nbP2q0.jpg

vazRBv.jpg

1pPrAA.jpg

7BmPG5.jpg

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...