İçeriğe Yönlendir

Hibrid; Hemen Şimdi mi, Bekleyip Elektrikli mi?

Turkay Enez

Recommended Posts

Turkay Enez

Şu sıralar gözüm ve aklım sürekli bu araca (ioniq) kayıyor. Sizler ne düşünüyorsunuz bu araç hakkında. Dizel otomatik kullanıcısı olarak böyle bir aracı almak macera mı olur? Elektrikli otomobillere yavaş yavaş da olsa geçiş olacak bu kaçınılmaz. Gidişat bu yönde. Geçiş öncesi ara dönemde hibridleri denemeli miyiz? Ya da biraz daha bekleyip direkt elektrikli mi almalıyız? 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bence hybrid denenmeli abi(bütçem olsa alırım), hyundai-kia grubu güzel gelişmeler gösteriyor. Kasasını beğendiğin model denenebilir. Yenilikleri, yeni modelleri de denemeyi seviyorsun diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

İonic test ettim,çok başarılı buldum ben. Test aracı 6 lt gösteriyordu tüketim ortalamasını. Biraz daha geniş araç ihtiyacım olmasa alacaktım.bataryalarına 8 sene garanti vardı hatırladığım.Bence alınabilir.konforlu ve keyifli bir araç.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Dün detaylı inceledim aracı. Tek zayıf bulduğum yeri arka baş mesafesi oldu. Arkada dik oturunca başım tavana değiyor ki, ben uzun boylu değilim. Bunun dışında alışma gerektirecek "ayaklı el freni olayı" var. Alışınca sorun olmayacaktır. Test sürüşü yapamadım araç yoktu. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Toyota'dan farkı, garantisi ve tipi. C-hr toyota'da çok beğendiğim ama küçük bir kasası. İoniq ise daha büyük ve 3 sene sınırsız veya 7 sene 80bin km garantili. Piller ise 7 sene 60bin km garantili. Bence hybrid varsa akılda, gayet öne çıkıyor bu model.

Not: Kia'ya da mutlaka bakılmalı derim:

https://www.kia.com/tr/modeller/niro.html

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Benim şu an kullandığım araç kocaeli içinde 30km.ort.hız ile 6 litre yakmata.Kia yada toyota hyprid'de  bu civarlarda yakıyor. Bu sıralar sıfır araç olarak almaya niyetlensem hybrid tercih ederdim.Daha çevreci ve daha sessiz olduğu için.Ama mevcut aracı satıp almak çok mantıklı gelmiyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez
1 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Toyota'dan farkı, garantisi ve tipi. C-hr toyota'da çok beğendiğim ama küçük bir kasası. İoniq ise daha büyük ve 3 sene sınırsız veya 7 sene 80bin km garantili. Piller ise 7 sene 60bin km garantili. Bence hybrid varsa akılda, gayet öne çıkıyor bu model.

Not: Kia'ya da mutlaka bakılmalı derim:

https://www.kia.com/tr/modeller/niro.html

Pil garantisi 7 yıl veya 100 bin km...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Crh ile sakin kullanım 2.8 litre şehir içini gördüm. 10 km kullanım ile. Hibrit kullanıldığı andan itibaren yeniden sürüş öğrenilmesi lazım ki işe yarasın.
Temel kural aracın 15 20 kw ile mümkün mertebe yürümesi. Bu değerler altında kalan araç daha çok pil ile yürüyor.
Crh ile en fazla 1.5 km girebildim pil ile. Yeterince uzun mesafe.

İmkanım olsa bugün gider yaris hibrit alırım.

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
6 dakika önce, Turkay Enez yazdı:

Pil garantisi 7 yıl veya 100 bin km...

Doğru, yanlış okumuşum. Bir artı daha hyundai'ye :)

Yorum bağlantısı
Turkay Enez
1 saat önce, M.Fatih Yüce yazdı:

Benim şu an kullandığım araç kocaeli içinde 30km.ort.hız ile 6 litre yakmata.Kia yada toyota hyprid'de  bu civarlarda yakıyor. Bu sıralar sıfır araç olarak almaya niyetlensem hybrid tercih ederdim.Daha çevreci ve daha sessiz olduğu için.Ama mevcut aracı satıp almak çok mantıklı gelmiyor...

Fatih bey,

Aynı aracı kullanıyoruz. Ben de İstanbul da dikkat etmeden sabah akşam kullanımla 6,5 lt yakıyorum. Dikkat edersem de 5,8 lt... Ancak şehirler arası 100 sabitle 4,1; 120 km sabitle 4,5 lt yakıyorum.

Biraz önce hyundai ioniq sahibi bir arkadaşla telefonda konuştum. 2017 Kasım da almış aracını 1800 km olmuş. Uzun yolu hiç yok, tamamı İstanbul içi ortalaması 5 lt imiş. Aşırı kastığında 4,5 lt lere kadar düşüyormuş. Ne kadar mantıklı bilemiyorum. Mevcut araçla devam mı yoksa hibrid mi ikilemi yaşıyorum. Mevcut aracımı satmak açısından problem yok. Zarar etmeden satabiliyorum. Araç 2017 ama sıfır almamıştım zaten...

Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Crh ile sakin kullanım 2.8 litre şehir içini gördüm. 10 km kullanım ile. Hibrit kullanıldığı andan itibaren yeniden sürüş öğrenilmesi lazım ki işe yarasın.
Temel kural aracın 15 20 kw ile mümkün mertebe yürümesi. Bu değerler altında kalan araç daha çok pil ile yürüyor.
Crh ile en fazla 1.5 km gidebildim pil ile. Yeterince uzun mesafe.

İmkanım olsa bugün gider yaris hibrit alırım.

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mantığını anlamak ve ona göre kullanmak gerekiyor... 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aklınızda araba değiştirme varsa yapılabilir. Ama ekonomi yapacağım diye düşünüyorsanız bilemem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez
2 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Bence hybrid denenmeli abi(bütçem olsa alırım), hyundai-kia grubu güzel gelişmeler gösteriyor. Kasasını beğendiğin model denenebilir. Yenilikleri, yeni modelleri de denemeyi seviyorsun diye biliyorum.

Aynen, "Bir an önce hibrid kullanman lazım." diyor içimdeki ses. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Ekonomik açıdan şu anda kârlı mıdır? Düşünmek gerekir. Devletimiz öyle bir ötv desteği getirdi ki,sadece yerli üretim CHR yi kapsıyor. Tümünü kapsasaydı eminim CHR alacakların çoğu Niro alırdı. Bir de konu açılmışken sormak isterim;

Toyota bayii lerinde sorduğunuzda "Akü ömrü ne kadar?" verilen cevap "Aracın ömrü kadar." . Bu durumu eskiden toyota da görev yapmış bir arkadaşıma sordum. Bana verdiği cevap "Toyota araç broşürlerinde kullanım ömrü 10 yıl yazar." oldu. Bu da benim aklımda soru işaretleri oluşmasına sebep oldu. Araçlar 30 yıldır kullanılan toyotalar var. Fakat aküsü 10 yılda bitecek ve değişim masrafı fazla ise ekonomik olması hayal oluyor. Ha birde bayii deki satış temsilcisi ezberlemiş iki de bir "Amerikada 20 yıldır taksicilikte kullanılan Priuslar var" diyordu.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Her türlü hibrid daha hazır değiliz biz tam elektrikli araca benzinliklekler de yok elektrik şarj yerleri

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
14 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Toyota araç broşürlerinde kullanım ömrü 10 yıl yazar

Daha dün bunu Servet abi ile konuştuk. Bakanlık 10 sene diyor araç ömrü için :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Kaya

Pil falan sıkıntılı, hele 7 sene garanti çok az. Pil değişim maliyeti araç fiyatı kadar neredeyse. Fosil yakıta selam dizele devam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Piyasada ne kadar hibrit Honda civic varsa alayının pilleri ölü. 15bin TL idi vakti zamanında. Uygun denk gelse alıp pil kapasitesini arttırıp kullanacaktım

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
48 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Piyasada ne kadar hibrit Honda civic varsa alayının pilleri ölü. 15bin TL idi vakti zamanında. Uygun denk gelse alıp pil kapasitesini arttırıp kullanacaktım

15 bin mi? O model Civic in kendi ne kadar eder ki? :D

Yorum bağlantısı
Turkay Enez
2 saat önce, Serhan Kaya yazdı:

Pil falan sıkıntılı, hele 7 sene garanti çok az. Pil değişim maliyeti araç fiyatı kadar neredeyse. Fosil yakıta selam dizele devam.

Maceraya gerek yok dizele devam diyorsun. 7 yıl az değil aslında. Ömür olarak 90 yıl gibi laflar dolaşıyor ama risk her zaman var...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Pili yetkili serviste yenilenmiş olanı şu an 50bin seviyesinde abi.

30 dakika önce, Turkay Enez yazdı:

Maceraya gerek yok dizele devam diyorsun. 7 yıl az değil aslında. Ömür olarak 90 yıl gibi laflar dolaşıyor ama risk her zaman var...

90 yıl biz zor yaşıyoruz yahu, kim diyor öyle :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

15 bin mi? O model Civic in kendi ne kadar eder ki? [emoji3]

Söylediğim rakam 3 veya 4 sene öncesi. Döviz kurunda neler oldu bilgim yok

Şu an 40-45 bin çekiliyor

15 bine alsam neler yaparım üff.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pilliler çıkacak, bitkoyn gibi moda olacak, zaman geçince fabrika kapısında yakanlar çoğlaınca yine diesele felan dönerler artık

• Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

avrupaninbazi ulkelerinde 2024 ten itibaren dizel arac satisinin yasaklanacagi konusuluyor semdiden bazi sehir merkezlerine dizel araclarin girisinin yasaklanmasi gundemde benzinli ve hibrit araclara biraz daha olumlu bakiliyor ureticilerde cesitli alternatifler uzerinde calisiyorlar elektirikli araclarin sorunu pillerin sarj suresinin uzun olmasi hizli sarj ozelligininde pillerin omrunu kisaltmasi ikici alternatif 2015 yilindan itibaren ABD de kullanilmaya baslanan hidrojen pilli araclar honda ve toyota oncu markalar reno nissan in da urettikler bir model daha vardi ayni sistemle calisan 

bence simdi hibrit alinip piyasanin tam olarak nereye gidicegi netlesince ona gore hareket etmek mantikli geliyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

piller yenilenecek, revizyon yapılacak. Güzel bir kasa elektrikli olursa alınabilir. ZOE eğer tipini begeniyorsanız fena sayılmaz. Ama bence plug-in hibritler uzun süre gündemde kalacaklar. Çünkü akaryakıt muhtemelen epeyce bir süre daha mevcut.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...