İçeriğe Yönlendir

Focus I - Mavi Duman ve Yağ Yakma

Mehmet Yıldızalp

Recommended Posts

Mehmet Yıldızalp

İyi günler değerli nam-ı diğer FordClub üyeleri.. 2001 model 240bin de Focus aracım 5bin km de yaklaşık 1.5L yağ eksiltiyor.. Bugün 50km yol gittikten sonra arkadaşı koltuğa oturttum ve gaza bastırdım. 4000 devir civarı yüklenince baya baya Mavi Duman atıyor araç.

Sizden ricam şu 

Kendi başınıza bu durumun geldiğini düşünerek önerilerinizi bekliyorum. 

1-Arabayı yaptır ve binmeye devam et

(burada sorun şu:  Çok sevsem de eşim bu arabayı kullanamadığı için Hatcback bir araba almamız gerekiyor)

2-Arabayı yaptır ve o şekilde sat

(burada değer mi kazanır yaptırdığım için değer mi kaybeder.?)

3-Arabayı yaptırmadan durumunu izah ederek sat..

[Ne kadar değer kaybeder şuan 27.000 civarı (araba boyasız değişensiz)]

Bu şekilde ne kadar eder araç? 

ABS çift airbag klima Lpg

240.000km 2001 model fiyatı ne eder son olarak.?  

Şimdiden teşekkür ederim okuduyup beni dinlediğiniz için...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İki türlü seçenek var önünüzde bence.

1- Aracı değiştirmeyi düşünüyorsanız, yaptırın öyle satın. Yaptırmanız bir değer katmayacak, değer kaybını önleyecek

2- Değiştirme planlarınız yoksa komple yaptırın motoru. Ama usta, iyi birine yaptırın ki, illlalah etmeyin.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Yaptırarak satmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Kendinizi alacak kişinin yerine koyun. Araç alıp sorunla uğraşmaktansa sorunsuz araç almayı tercih etmez misiniz? Diyelim ki sorunlu aracın masrafını 1000 TL ve 1000 TL masrafı düşerek aracı aldınız. Yaptırdınız, düzen tutmadı. Yada farklı arızaları da varmış, fakat 1000 TL değer biçilen arıza diğerlerini perdelemiş. Gidip satandan şu kadar daha para vereceksin diye bir talebiniz olabilir mi? Olamaz. Fakat lastik vs. tarzı masraflar farklı değerlendirilebilir.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Ben olsam o şekilde satarım. Alacak kişiye anlatırsınız fiyatım bu dersiniz. Alan kişi istediği yere istediği şekilde yaptırır. Şahsen ben alacak olsam kendim yaptırmayı tercih ederim. Arabaya uzun süre binme niyetindeysem orjinal parçalarla en iyi şekilde yaptırıp sorunsuz kullanırdım. 

Yaptırılmış şekilde alacak olsam ne şekilde yapıldığını bilmeden almış olucam. Yan sanayi parçamı kullanıldı yoksa çıkma parçamı kullanıldı kafamı kurcalar durur. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Merhaba,

Aynı durum olmasa da benzer bir durum ile karşılaştım.

Çok severek aldığım arabamı yağ eksilttiğini tespit ettim soğuduğum için üzülerek sattım. vereceğim fiyatın 4.000 lira aşağısına verdim.
Arkadaşa da en ince ayrıntısına kadar ve yaptığım tüm işlemleri anlattım, ekspere soktuk aracı eksper de gördü ve izah etti bilerek kabul ederek aldı. Bu şekilde kimsenin hakkında girmeden sattığımı düşünüyorum. Sizde bu şekilde yapabilirsiniz, sanayide usta ile uğraşmak istemezseniz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yıldızalp

Biz hergün 100-150km yol gidiyoruz.. 1 hafta benim araçla 1 hafta arkadaşın aracıyla.. Aynı araç ile aynı rampaları çıkıyoruz çekişleri aynı verdiği tepkiler aynı gidişleri aynı onun aracında hiçbir problem de yok.. Ama benim araç mavi duman atıyor yani yağ ekleme dışında hiçbir eksik yanı da yok gb ama motor yaptırmak gerek yine de değil mi.. Mavi Duman ı nerede okuduysam motor yaptırmak çözümü deniyor.. 

Komple motor kaça mâl olur bana ortalama neye hazırlıklı olmalıyım..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Motorun durumuna göre 3-5bin arası çıkabiliyor.

Kompresyon ölçümü büyük ölçüde fikir verecektir ustanıza zaten.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yıldızalp
20 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Motorun durumuna göre 3-5bin arası çıkabiliyor.

Kompresyon ölçümü büyük ölçüde fikir verecektir ustanıza zaten.

Ölçtürünce bilgi olması açısından kompresyon değerleri hangi aralıkta normal.. Ve her usta bu ölçümü yapabilir mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Yıldızalp
18 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

motoru yaptırıp binin.

Hocam bilgi sahibi iseniz soruyorum bu soruyu da: 

Komple motor yaptırmak ortalama ne kadar tutar.. 

Hatta fiyat çıkaran  biri varsa sitede parça ücretlerini yazabilir mi? Yani ben parçaya ne öderim ya da işçilik ne öderim.. Gittiğim dükkanda 2 usta var ama sahibi değiller dükkanın.. Parça da satıyorlar tamir de yapıyorlar.. Eski arabamda eski ustam abi şu şu parçaların fiyatı ister git sen al istersen aldırırım.. Şu da benim ucretim diyordu..  Bu Ford servisi ise parçadan da ustadan  para kazanmanın derdinde ve pek de alternatifleri yok maalesef..  En azından bileyim de ne tutar ona göre gideyim istiyorum.. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ölçtürünce bilgi olması açısından kompresyon değerleri hangi aralıkta normal.. Ve her usta bu ölçümü yapabilir mi?
Cihaz varsa (ki cok ucuz bir cihazdir) yapar hepsi. Buji yerine takilip bakılıyor. 11 11.5 alt sinir, 14 iyi demektir.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Eş ile araba iki sıkıntılı noktalar. Arabadan soğuduysanız veya soğuttularsa satın direk.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
8 saat önce, Mehmet Yıldızalp yazdı:

Komple motor yaptırmak ortalama ne kadar tutar.. 

üst kapak ayrı ölçülür, blok ayrı. ana kol yatakların durumu da etken (hazır sökülmüşken yenilense iyi olur) 2500 den aza bitmez, 6500e kadar yolu olabilir.

OLABİLİR yani illa 6500 tutar demek değil.

bir motoru açınca görünen ölçülenler ile tamiri yapılır.

Yağ yakma var ise blok honlanacak mutlaka, ölçüm ile bir üst piston takılabilir.

Şu an bu hali ile satmaya kalksanız çok düşüğğe gider, güzel sııfır motor ile focus1 e de binlmeye devam edilir. Şu an satsanız, aldığınız para kadar üste para koysanız, orta segmentte, yine 150bin km lerde bir motorlu araba alacaksınız?

risk yine var arıza riski ? 2 misli de para vermiş olacaksınız,

focus1 in tasarımı da şu an çoğu güncel kasa ile yarışır.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Motoru oradaki ustalar yapmayacaklar, onlarda motorcuya verecekler. Eğer düzgün yaparlarsa eskisinden güzel olur, ben de yaptırmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde alacak kişi en yüksek masraf ihtimalini düşünerek pazarlığa girişir ve düşündüğünüz rakamı bile bulamayabilirsiniz..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yıldızalp

Ankara ya da Adanada Tavsiye Edeceğiniz İyi Bir Motor Ustası Var mıdır.  ilk defa rektefiye ya da motor yaptıracağım..  Hiçbir bilgim yok.. Okuduklarıma göre düzen tutmama eskisine göre daha farklı arızalar çıkması iyi yapılmadığında daha büyük sorunların çıkmasından falan da bahsetmişler..

Komple motor olacaksa sandık motor falan deniyor ne yapmalıyım??

Yorum bağlantısı
Mehmet Yıldızalp

Şuan maddi sıkıntıdan bir de usta güvensizliğinden rektefiyeyi erteledim... Yağ olarak son 2-3 yağ değişiminde Mobil 1 200010W 40 koyduruyordum.. Bu şekilde devam mı edeyim yağ öneriniz var mı yağ değişim zamanı gelmiş de...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...