İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Aisin Awf21 Otomatik Şanzıman Yağı Hakkında

Hikmet Türker

Recommended Posts

Hikmet Türker

Merhaba;

En son yetkili servis kontrolünde şanzıman keçesinden yağ kaçağı tespit edildi.Keçe ve yağ değişimi yapılacak. MOTUL motor yağını kullanıyorum, öncesi Mobil 1 kullanıyordum ve memnunum, sıkıntı yaşamadım.Büyük ihtimale şanzıman yağı için de Motul tercih edicem.Sizce hangisini tercih etmeliyim.Motorcraft'ı yurt dışından getirteceğim.

EPAGb8.jpgjyN0Ln.jpg

m2NOd1.jpg

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Aynı şanzıman için almıştım ama kullanmadan aracımı sattım, ilgilenirseniz.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
(düzenlendi)

Son değişimde motora Motul 5-30 ECO - NERGY koydum, bence Mobil ESP daha iyi . Şanzıman yağında ise mobil ATF 3309 kullandım, vites inanılmaz şekilde rahatlıyor. Benim tercihim Mobil olurdu. ayrıca piyasada en ucuz Mobil ATF 3309 Hepsiburada'da mevcut. Ayrıca şanzıman içerisindeki bir önceki yağ hangi marka biliyormusunuz? Çünkü yağın hepsi değişemiyor, mevcut markanın yağından koymak daha mantıklı. 

tarihinde Mahmut Yurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hikmet Türker
Şimdi, Köksal Yılmaz yazdı:

Aynı şanzıman için almıştım ama kullanmadan aracımı sattım, ilgilenirseniz.

Teşekkür ederim.Motul ve Motorcraft arasında kararsız kaldım.

Şimdi, Mahmut Yurt yazdı:

Son değişimde motora Motul 5-30 ECO - NERGY koydum, bencde Mobil ESP daha iyi motor yağında. Şanzıman yağında ise mobil ATF 3309 kullandım, vites inanılmaz şekilde rahatlıyor. Benim tercihim Monil olurdu. ayrıca piyasada en ucuz Mobil ATF 3309 Hepsiburada'da mevcut. Ayrıca şanzıman içerisindeki bir önceki yağ hangi marka biliyormusunuz? Çünkü yağın hepsi değişemiyor. 

Hiç yağ değişimi yapılmadı.Araç 210 binde ve ne kadar eksik çıkacak veya ne kadarı değişecek bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Değişimi yetkili servis yapacak ise neden onlara bırakmıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Hikmet Türker

Değişim yetkili serviste yapılacak fakat yağın litresi için 186 TL  ve toplamda 1200 TL işçilik ve parça bedeli çıkarttılar.Bende yağı kendim alır getiririm dedim.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
2 dakika önce, Hikmet Türker yazdı:

Değişim yetkili serviste yapılacak fakat yağın litresi için 186 TL  ve toplamda 1200 TL işçilik ve parça bedeli çıkarttılar.Bende yağı kendim alır getiririm dedim.

Oh maşallah o neymiş öyle. Bence dışarıda yaptırın.

WSS-M2C924-A standardını karşılayan herhangi bir yağ olur.

Servisi kullandığı muhtemelen 4U7J M2C924 BA kodlu yağdır. Bunun litresi söylendiği gibi 150 küsür TL olabilir. Ama bir şey farkedeceğini sanmıyorum. Mobil 3309 koyun geçin.

http://www.msds.ford.com/cpc/productDetails.asp?pgn=8&FIRNo=170491:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Bir saat önce, Hikmet Türker yazdı:

Hiç yağ değişimi yapılmadı.Araç 210 binde ve ne kadar eksik çıkacak veya ne kadarı değişecek bilmiyorum.

Serviste değiştirmenize gerek yok özel bir serviste değiştirebilirsiniz. Yağ değişimini tam anlamı ile yapamıyorsunuz, alt tahliye tıpasından yağı boşaltıyorlar sonra yeni yağı üstten ekliyorsunuz. Ortalama 4 litre yağ alıyor, ancak şanzımanın yağ kapasitesi 7 litre. Dolayısı ile 500-1000 km sonra aynı işlemi yeniden yapıp yağı %80 -90 ortalama ile yenilemiş oluyoruz. Bir başka çözüm ise bazı otomatik şanzıman tamiri yapan yerlerde yağ değişim cihazı var, vakum ile yağın tamamını değiştirebiliyorlar. Servis 1200 TL fiyat vererek uçmuş. 240-250 TL yağı  100 TL işçilik çıksın( en fazla o kadar çıkar)  350 TL gibi bir rakama yağını değiştirirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Türker

Bulunduğum yerde özel servislerdeki  ustalar ile yıldızım bir türlü barışmadı.Büyük ihtimal ile benim araç konusunda kıllık derecesinde titiz olmam ve yaptıkları işleri beğenmediğimden kaynaklı.Bu yüzden her işimi yetkili serviste yaptırıyorum ki daha sonra yapılan işçilik ile sıkıntı yaşamıyorum.Vakum ile yağ değişimi yapan bildiğiniz bir yer mevcutsa değerlendirebilirim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
8 dakika önce, Hikmet Türker yazdı:

Bulunduğum yerde özel servislerdeki  ustalar ile yıldızım bir türlü barışmadı.Büyük ihtimal ile benim araç konusunda kıllık derecesinde titiz olmam ve yaptıkları işleri beğenmediğimden kaynaklı.Bu yüzden her işimi yetkili serviste yaptırıyorum ki daha sonra yapılan işçilik ile sıkıntı yaşamıyorum.Vakum ile yağ değişimi yapan bildiğiniz bir yer mevcutsa değerlendirebilirim.

Titizliğinizi anlıyorum, Ustalık devri bitti, sadece montajcılar kaldı eskisini sök yenisini tak. Spesifik bir arıza varsa söke taka bulurlar ise ne ala,  yoksa bu araçlarda kronik sorun deyip geçiyorlar. Vakum ile değişim için bir adres veremiyeceğim ancak internetten biraz araştırma yapınca size yakın bir yer mutlaka çıkacaktır. Dediğim şekilde de değişim yapabilirsiniz, motor yağını değiştirmek gibi kolay bir işlem. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
2 saat önce, Mahmut Yurt yazdı:

Serviste değiştirmenize gerek yok özel bir serviste değiştirebilirsiniz. Yağ değişimini tam anlamı ile yapamıyorsunuz, alt tahliye tıpasından yağı boşaltıyorlar sonra yeni yağı üstten ekliyorsunuz. Ortalama 4 litre yağ alıyor, ancak şanzımanın yağ kapasitesi 7 litre. Dolayısı ile 500-1000 km sonra aynı işlemi yeniden yapıp yağı %80 -90 ortalama ile yenilemiş oluyoruz. Bir başka çözüm ise bazı otomatik şanzıman tamiri yapan yerlerde yağ değişim cihazı var, vakum ile yağın tamamını değiştirebiliyorlar. Servis 1200 TL fiyat vererek uçmuş. 240-250 TL yağı  100 TL işçilik çıksın( en fazla o kadar çıkar)  350 TL gibi bir rakama yağını değiştirirsiniz. 

benim aracımda aisin şanzımanlı dediğiniz yöntemle değiştirdim ikinci kez değiştireceğim şimdi :) mobil 3309 ile 

Yorum bağlantısı
Hikmet Türker

Bursa'da vakum ile  değişim yapan iyi bir servis buldum.Yarın arayıp bilgi alacağım. Yorumlara baktım , olumsuz bir şey yoktu.Umarım işimizi çözebilir.Sonuçta şanzıman keçesi de değişecek.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 saat önce, Mahmut Yurt yazdı:

Servis 1200 TL fiyat vererek uçmuş. 240-250 TL yağı 

ne marka yağ?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
ne marka yağ?
Mobil atf 3309 veya motul multi atf litresi 35 tl.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Şimdi, Mahmut Yurt yazdı:
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:
ne marka yağ?

Mobil atf 3309 veya motul multi atf litresi 35 tl.

aisin e kendi yağı harici koymazdım, tavanı boyatırım ama yağı değişmem

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Aısın sonuç itibari ile yağ üreticisi değil, fason olarak üretim yaptırıyor. Yağın üzerinde aısın yazması, motul veya mobil yazmasından ziyaze gerekli specleri karşılaması önemli değil mi? Ayrıca litresi 6 usd olan Aısın yağı bize Türkiye de kaça kitleyecekler orası da ayrı bir tartışma konusu.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şanzımanda , arazi diferansiyelinde muadil atf uzun dönemde iyi olmaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Ben motul kullandım aynı şanzımanda, konusunu da paylaşmıştım. Çok karmaşık bir iş değil ama çok hassas :) 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
9 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Yetgili servisler değişmesine gerek yok yeaa diyolla ama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kamil Olug

Ben de Mobil atf 3309 ile 4 litre kadarını değiştirdim. 2 sene önce 115 TL yağ + 20 TL işçilik ödedim. Servis aynı şekilde bir şanzıman ücreti kadar fiyat çıkarmıştı sadece yağ değişimi için. 35.000 km daha sorunsuz kullandıktan sonra aracı sattım. Yağ değişiminden sonra şanzıman daha net tepkiler veriyordu. Belki psikolojiktir bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Hasan Ekşi

Aynı Şanzımanı kendi aracımda kullanıyorum bende yağ değişimini yaptıracağım ama aynı zamanda filitresinide değiştirmek istiyorum, bu şanzımanın filitresi değişmiyormu ?

Birde makine ile değişim yapan istanbulda bir yer var oradan aldığım fiyat 1.150,00+KDV kendisi normal yapılan yağ değişiminin şanzımana zarar verebileceğini söylüyor ne kadar doğru? 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
1 saat önce, Hasan Ekşi yazdı:

Aynı Şanzımanı kendi aracımda kullanıyorum bende yağ değişimini yaptıracağım ama aynı zamanda filitresinide değiştirmek istiyorum, bu şanzımanın filitresi değişmiyormu ?

Birde makine ile değişim yapan istanbulda bir yer var oradan aldığım fiyat 1.150,00+KDV kendisi normal yapılan yağ değişiminin şanzımana zarar verebileceğini söylüyor ne kadar doğru? 

Filitre değişimi zor, açılması lazım şanzımanın, sök tak bir filitre yeri yok maalesef. Normal değişimin ne gibi zarar olabilir tartışılır, sonuç itibari ile üretici şanzımana yağ konulması için kapak ve tahliyesi için yer yapmış. Değişim için uçuk bir fiyat verilmiş. Ancak aldığını rakam içerisinde filitre değişimi dahil ise olabilir. 

Yorum bağlantısı
Ahmet ilbasan
On 05.03.2018 at 23:00, Çağlar Bayur yazdı:

Bence de öyle, ben de değiştirmeyi düşünüyorum ama kendi orjinal yağını nereden bulurum bilmiyorum araştırıyorum şimdilik 

Yorum bağlantısı
Abdullah Akkaya
(düzenlendi)
On 05.03.2018 at 22:00, Çağlar Bayur yazdı:

Çağlar bey haklı. Maalesef uzun süre uygun yağ aradım bulamadım. Diğer yağlar tercih edilmiyor bir süre sonra başka sorunlar (valf ve gövde gibi) baş gösterebiliyor. Serviste konulan yağ sipariş üzerine getiriliyor anadoluda herhangi bir servisin stoğunda bulmak neredeyse imkansız. Ben kendimce çözümü şöyle buldum: yurt dışına giden bir tır şoförü akrabamdan rica ettim. Orda litresi 10 euro civarında 1 koli (12lt) sipariş ettim haziranda gelecek. Eğer imkanınız varsa bu yolu deneyebilirsiniz. Yada ebay üzerinden sanırım lt si 25 euro civarında bi parayada getirtebilirsiniz. Aynı şanzımanın ve motorun kullanıldığı diğer modellerin kullanım klavuzlarında 240bin km değişim öneriliyor.

Ayrıca mobil ve diğer yağların gerekli spec leri karşıladığı ile ilgili olarak kutu üzerindeki ifadeler son derece muğlaktır. Hatta servisinize danışın tarzında bi ibare bulunur. Örneği şöyle vereyim "full sentetik" , "tam sentetik" ve "sentetik" motor yağlarının hiçbiri %100 sentetik değildir. Yapılan sadece kelime oyunudur. Bu arada sandık şanzıman 15bin civarı haberiniz olsun.

tarihinde Abdullah Akkaya tarafından düzenlendi
Ekleme
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...