İçeriğe Yönlendir

Focus III - Arızalanan ECU

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Uzun süredir şirket aracı 2014 focus ile yola devam ediyorum. son 6 ay içerisinde 3 kez akü bitmesi nedeniyle aracı çalıştıramadım. 2. akü bitmesinde servise götürmüştüm , kaçak testi yapıldı ve aküyü değiştirdiler. Geçen hafta yağmurlu bir Ankara sabahı araç yine çalışmadı. Takviye ile zor da olsa çalıştırdım ve servise gittim. Servis içine girdim , kontağı kapattım ve anahtarı çıkardım ancak araç çalışmaya devam etti. Uzun süre durdurmak için uğraştılar ve durdurdular. Sonrasında kontrol için aracı bıraktım. birkaç saat sonra aradılar ve araç beynine su girdiğini ve tüm tesisat ve beynin değişmesi gerektiğini ilettiler. Servis 9000tl gibi bir rakam çıkardı.Kiralama şirketi aracı dışarıda yaptırmak için başka bir servise aracı çekti ve ikame aracı aldım.

Önceki tecrübelerimize göre kiralama şirketi, oluşan mekanik sıkıntıları firmalara yüklemek için elinden geleni yapıyor. Sizce bu durumda firmamıza masrafı yükleyecek bir neden bulabilirler mi?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

Su almasının sebebine göre karar verilir sanırım. Servis bu konuda ne diyor ?

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kendi götürdükleri servis ne diyecek bakalım. Su almasının kanıtı varsa karşınızdaki kurumsal bi kiralama firması ise firmanıza faturalanır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Motor yıkandıysa daha evvel mümkün mesela. Onun aksinde nasıl bir kullanıcı hatası olabilir ki?

Misal, bizim şirket araçlarımız da kiralama. Neresi bozulsa pat kapılarındayız. Her şey sorgusuz sualsiz yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
6 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Motor yıkandıysa daha evvel mümkün mesela. Onun aksinde nasıl bir kullanıcı hatası olabilir ki?

Misal, bizim şirket araçlarımız da kiralama. Neresi bozulsa pat kapılarındayız. Her şey sorgusuz sualsiz yapılıyor.

Ben Tahire cevap yazıyordum senin mesaj araya girmiş :D

Dediğin gibi motor yıkandıysa mümkün, biraz derin su birinkintisine girildiyse mümkün, su birikintisinden hızlı geçildiyse münkün, kullanıcı beynin üzerine su döktüyse mümkün... DİYECEK servis.

Peki normalde kullanıcı hatası olmadan nasıl su girer beyine, dış etken olmadan?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bi fabrika arabanın beynini buraya koyarsa haliyle su girer. Şemalar burayı gösteriyor beyin için. Fotolar hatalıysa bilmiyorum.

G023852003.gif

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ufak önden çarpma alttan kaldırım teması vb. ile muhafaza çatlarsa, beyin suya açık hale geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bi fabrika arabanın beynini buraya koyarsa haliyle su girer. Şemalar burayı gösteriyor beyin için. Fotolar hatalıysa bilmiyorum.

G023852003.gif

Volvo xc serileri hep orada. Tıkla, gitti 30bin tl
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Tamponun önüne koysalarmış bari bu ne yaa :shok:

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
5 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Araç kiralık olunca sadece cam suyu koymak için kaputu açıyorum. 2014 model ve 179bine geldi. Motorun yıkandığını sanmıyorum. 

6 saat önce, Tahir İlter yazdı:

Su almasının sebebine göre karar verilir sanırım. Servis bu konuda ne diyor ?

Tan oto su girmiş. Komple tesisat ve beyin değişecek diyor. 

5 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Kendi götürdükleri servis ne diyecek bakalım. Su almasının kanıtı varsa karşınızdaki kurumsal bi kiralama firması ise firmanıza faturalanır.

Kendi servisleri ford konusunda pek iyi değil. Daha önce arızalanan cmax şanzımanını 2 kez tamir etmeye çalıştıktan sonra yetkili servise götürüp yaptırmak zorunda kaldılar. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
43 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

2014 model ve 179bine geldi

Ok, anlaşıldı şimdi, kurumsal değiller. Zira 4 yaş kiralaması yok. 180bin km üst sınır zaten kiralamalarda.

Şansınıza diyelim, kaderde ne varsa o yaşanacak.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

ECU yerleşimi konusunda ne düşünüp oraya koyuyorlar çok ilginç?

Benim araçta da konfor modülü ve otomatik vites beyni ön ayak altında. Ve bu araçların kronik kapıdan su alma problemi var :) (Benimkinde yok tabi bu sorun halettim.)

Allahtan motor beyni daha iyi bir yerde. Sileceğin altında. :) 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
10 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Benim araçta da konfor modülü ve otomatik vites beyni ön ayak altında. Ve bu araçların kronik kapıdan su alma problemi var :) (Benimkinde yok tabi bu sorun halettim.)

Allahtan motor beyni daha iyi bir yerde. Sileceğin altında. :) 

vw beyin sakmada muzzam konfor beyni direksiyonun altında :) el atmadıgımız beyin kalmadı şükür :)

Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
15 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

G023852003.gif

maalesef doğru bu yer sol ön sisin gerisi ve sol ön lastik arasında yaklaşık yerden 30-35 cm yüksekten başlıyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
(düzenlendi)
40 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

maalesef doğru bu yer sol ön sisin gerisi ve sol ön lastik arasında yaklaşık yerden 30-35 cm yüksekten başlıyor :)

abi sen direk silikonlamaya basla heryerini :)

bizim orda intercolor var ama sagda

f1SMUS.jpg

tarihinde Okay Kaygusuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Benim orada Okay’ın dediği gibi intercooler ve cam suyu bidonu var. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
abi sen direk silikonlamaya basla heryerini [emoji4]
bizim orda intercolor var ama sagda
f1SMUS.jpg

Bu konudaki araçta başka bişey var silikona gerek yok zaten fabrika yapmış silikonu çok iyi bir şekilde plastik kutusu var kapak ve kutu arasında silikonumsu oring şeklinde bir conta var
Beynin dış kısımı zaten Demir metal plaka arasında beyin arasındaki silikonda özel bir silikon yazılım için daha önceki aracımın beyni açıldı yaklaşık 45 dakika sadece silikonu sökmeye uğraşmışlardı :)
Bu aracın sorunu belki küçük bir ihtimal soketlerin geçtiği kısımdan almış olabilir fakat soketlerdede kesinlikle oring var sökerken ciddi zor girip çıkıyor soketler :D
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
21 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

ısınmasın diye olabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

ısınmasın diye olabilir.

Mantıklı :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1.5 cc. ısınsa ne olur ısınmasa ne olur, yürümez gitmez kaldırıma çıksa inemez böğğkk ıyhhh öğğkkk

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

1.5 cc. ısınsa ne olur ısınmasa ne olur, yürümez gitmez kaldırıma çıksa inemez böğğkk ıyhhh öğğkkk

Öndeki arabaya değmemek için firen kısıyor ama..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Zıfır yüzz 8 saniye. Yer uçağı be ya

bilemem dikiz aynasından saniye bakamadım....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...