Mert Gulkokan

Vw Yetkilisi ile Yaptığım Otomobil Piyasasının Durumu

Recommended Posts

Mert Gulkokan

Merhabalar

Şu an eskişehir servisteyim. Vw yetkilisi ile aramız iyi. Eskiden benim çalıştığım yerde görevli olduğu için muhabettimiz biraz samimi. Az önce konuştuk. Son yıllarda gelen zamlar ile pazar ciddi daraldı dedi. Vw satışları %40 gerilemiş. Yani zam geldi fiyatlar uçtu aynı sayıda araç satılıyor gibi bir dünya yok.

Vw satış adedinde liderliği renoya kaptırdı. Bundaki en büyük pay filo satışları. Vw de c sınıfında dizel otomatik jetta olmadığı için ve reno buna karşılık olarak filoda megane 4 sedan ile ciddi satış yaptığı için liderlik renoda.

2019 da yeni kasa jetta gelecekmiş.

2. Elde hazırlık var diyor. Otocenterda ciddi eğitimler varmış. Kurumsallık gelecekmiş kayıt dışılığın önüne geçilecek denildi.

Ayrıca hurda indirimi eli kulağındaymış.

Kendis ötv indirimi olmadan piyasa rahatlamaz dedi. Zaten euro düşmeyeceğine göre ötv düşmeden düze çıkamayız dedi.

Bilgiler bu şekilde

• Beğen 7

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan

Eskiden 3 ay sıra beklerdi millet diyor şimdi o kalmamış gelen alıp çıkıyor dedi aracı :)

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Ahmet Ekici

Yeni Jetta'nın 2018 Hazirandan sonra geleceği bilgisini almıştım. Zannediyorum şuan Cenevre otomobil fuarında sergileniyor.

ÖTV meselesine gelirsek, devlette gider, gelirden fazla. Şuan için bir indirime gideceklerini zannetmiyorum.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan
Yeni Jetta'nın 2018 Hazirandan sonra geleceği bilgisini almıştım. Zannediyorum şuan Cenevre otomobil fuarında sergileniyor.
ÖTV meselesine gelirsek, devlette gider, gelirden fazla. Şuan için bir indirime gideceklerini zannetmiyorum.
Türkiyeye geç gelecekmiş yoksa birkaç ay içinde yollarda

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Sani Gerşon

Servis kalitesi, uygun fiyatlar, müşteri memnuniyeti, araç sorunsuzluğu derken Renault aldı başını gitti tabi. Onlar hala "3 ay sıra beklesinler" mantığındalar :)

• Beğen 10

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Serkan Toker
6 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Servis kalitesi, uygun fiyatlar, müşteri memnuniyeti, araç sorunsuzluğu derken Renault aldı başını gitti tabi. Onlar hala "3 ay sıra beklesinler" mantığındalar :)

Eğer hemen teslim ediyorlarsa zamanla bizim memlekette gözden düşerler.. :D Ulaşması zor olan kıymetli olur, kaçan kovalanır vs. vs. :D

• Beğen 6
  • Mutlu 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Çiğdem Kaya Bilgiç

3 ay sıra beklenir mi ya :unsure2:3 ayda araba 3 kere zam görüyor. Ayrıca 3 ayda benim hevesim kaçar başka araba bakarım

• Beğen 4

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan

Eğer hemen teslim ediyorlarsa zamanla bizim memlekette gözden düşerler..  Ulaşması zor olan kıymetli olur, kaçan kovalanır vs. vs.
Polo 100 bin olmuş toprağım ha diyince nasıl satacaklar araç otoparkı zebil gibi dolu
Arteonda bile sıra yok :)
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Serkan Toker
17 dakika önce, Mert Gulkokan yazdı:

Polo 100 bin olmuş toprağım ha diyince nasıl satacaklar araç otoparkı zebil gibi dolu
Arteonda bile sıra yok :)

Polo zaten yerinde sayıyor ama ilana versen hep üniversiteye yeni başlamış forumların kurdu, her işten anladığını sanan gençler arayıp canını sıkacaklar.. Sat onu aile babası havası veren bir Mondeo alalım sana, düğününde F35 i süsleyip Eskişehir sokaklarında dolaşırım topram.. :D 

• Beğen 4

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Emrah Altun

Vergi zamları ile berber fiyatlar gerçekten fena uçmuş. 5 ay önce 2005 model 215binde LPG li focus aracımı 31.500'e satmıştım. Geçen aracı sattığım arkadaşla sohbet ettik o da benden aldığı aracı geçenlerde 38'e satmış :o

Dizel otomatik bir suv bakayım dedim gözlerime inanamadım. Pazarda ciddi bir daralma olması kaçınılmaz. Filo satışları olmasa asıl o zaman takke düşer kel görünür.

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan

f75bf60dd51d3499fb7f7fd83f00b1bf.jpgff34f702d57f808175bbcfc3ee743246.jpge5970b752bd2931fbe7d9444694e483c.jpgb8f93ac3d8616c32cd4f5ddba04d440e.jpg

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Metin Akbal

Artık 100 bin liralara araba almak normal gelmeye başladı. Sıfır araba almakta artık lüks oldu. Gerçi araba almak artık lüks. 90 lara dönüyoruz mu ne.

• Beğen 5

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Mesut Eyibil
1 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Artık 100 bin liralara araba almak normal gelmeye başladı. Sıfır araba almakta artık lüks oldu. Gerçi araba almak artık lüks. 90 lara dönüyoruz mu ne.

Aynen bende öyle düşünüyorum,elimdeki hundai i20 aracı satayım az üstüne koyup daha iyi bişey alayım bile diyemiyorum korkudan, satsam aynı paraya aynısını alamam heralde, en az 2 katına adam akıllı araç alabiliyosun.Bir ara araba aldınmı direk zarar oluyordu satarken düşüyordu fiyat ama şimdi dediğiniz gibi 90lardaki gibi sürekli zamlanıyor.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Ahmet Türedi

Devlet ÖTV zammı ile bir şeyi başardı ,ithalat azaldı dışarı döviz vermiyoruz.Ancak vergiden elde ettiği gelir bence düştü çünkü sıfır araç alacak adam kalmadı.Şirketler filo ile alıp kdv de ödemiyor bir şekilde.Sonuç olarak bu işten karlı olan bana göre yok.Vatandaş elindeki eskiyen aracını değiştiremeyip öyle hayaller kurmaya devam edecek.Yakında ortalık eski araç çöplüğüne döner.Küba'daki gibi tarihi eser araçlar ile dolaşırız :)

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Ali Gök
2 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Devlet ÖTV zammı ile bir şeyi başardı ,ithalat azaldı dışarı döviz vermiyoruz.Ancak vergiden elde ettiği gelir bence düştü çünkü sıfır araç alacak adam kalmadı.Şirketler filo ile alıp kdv de ödemiyor bir şekilde.Sonuç olarak bu işten karlı olan bana göre yok.Vatandaş elindeki eskiyen aracını değiştiremeyip öyle hayaller kurmaya devam edecek.Yakında ortalık eski araç çöplüğüne döner.Küba'daki gibi tarihi eser araçlar ile dolaşırız :)

hiç katılmıyorum gerekirse aç kalırız amma masada ıphone ile vw anahtarı mutalaka olur :D

• Beğen 6
  • Mutlu 4

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Ahmet Türedi
3 dakika önce, Ali Gök yazdı:

hiç katılmıyorum gerekirse aç kalırız amma masada ıphone ile vw anahtarı mutalaka olur :D

Sanırım haklısınız.Merak edip odd verilerine baktım bir önceki yılın ocak ve şubat ayına göre satışlarda pek bir gerileme yok hatta şubat ayında satışlar artmış :)

Ancak 2016 yılına göre pazarda  azalma %10 civarlarında,ancak 2015' e göre oran %15 civarında.Vw deki arkadaş biraz rakamları abartmış ama pazarda bir gerileme olduğu aşikar.

Sanırım dediğiniz gibio masada o anahtar duracak ne olursa olsun :D

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Ali Gök
11 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Sanırım haklısınız.Merak edip odd verilerine baktım bir önceki yılın ocak ve şubat ayına göre satışlarda pek bir gerileme yok hatta şubat ayında satışlar artmış :)

Ancak 2016 yılına göre pazarda  azalma %10 civarlarında,ancak 2015' e göre oran %15 civarında.Vw deki arkadaş biraz rakamları abartmış ama pazarda bir gerileme olduğu aşikar.

Sanırım dediğiniz gibio masada o anahtar duracak ne olursa olsun :D

akıl diyor bazen al bi tsi sağda solda 7 8 litre yaktığını idda et varsın 10 yaksın ama tok kapı sesi olsun neyse şimdi kızdırmayalım kimseyi :D:D  benim dcı reno 7 yakıyordu 45 bin km verisidir istanbulda.  tsi ninde 7 yaktığını söylenlerede  itiraz etmiyorum aynen katılıyorum yoksa dayak yerim vallahi :D

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Barış Göktürk
4 saat önce, Mert Gulkokan yazdı:

Merhabalar

Şu an eskişehir servisteyim. Vw yetkilisi ile aramız iyi. Eskiden benim çalıştığım yerde görevli olduğu için muhabettimiz biraz samimi. Az önce konuştuk. Son yıllarda gelen zamlar ile pazar ciddi daraldı dedi. Vw satışları %40 gerilemiş. Yani zam geldi fiyatlar uçtu aynı sayıda araç satılıyor gibi bir dünya yok.

Vw satış adedinde liderliği renoya kaptırdı. Bundaki en büyük pay filo satışları. Vw de c sınıfında dizel otomatik jetta olmadığı için (1) ve reno buna karşılık olarak filoda megane 4 sedan ile ciddi satış yaptığı için liderlik renoda.

2019 da yeni kasa jetta gelecekmiş(2).

2. Elde hazırlık var diyor. Otocenterda ciddi eğitimler varmış. Kurumsallık gelecekmiş kayıt dışılığın önüne geçilecek denildi.

Ayrıca hurda indirimi eli kulağındaymış.

Kendis ötv indirimi olmadan piyasa rahatlamaz dedi. Zaten euro düşmeyeceğine göre ötv düşmeden düze çıkamayız dedi.

Bilgiler bu şekilde

(1) Bu ifadede bir yazım yanlışı olsa gerek zira dizel otomatik jetta'lar Türkiye pazarında epey zamandan bu yana fazlasıyla varlar ve çok da rağbet görmekteler. Eskiden Toyota Corolla için söylenen "ikinci elde altın değerinde" ifadesi şimdilerde VW Golf, Jetta ve Pasat için geçerli benim gözümde... Corolla'nın itibarında hala bir kayıp söz konusu değildir doğu ve güneydoğu illerimizde. Lakin VW'nin Türkiye piyasasında edindiği yer Corolla'yı biraz olsun gölgede bıraktı gibi...

(2) Yeni jetta için gelen ilk haberler Avrupa pazarına giriş yapmayacağı yönünde oldu. Türkiye'nin coğrafi durumu bu konuyu muallakta bırakmıyor değil tabi. Kimi sektörlerde Asya kıtası organizasyonu içerisinde kendine yer bulan ülkemiz Jetta için de aynı bakış açısı ile değerlendirilir ise Türkiye pazarında yeni Jetta'yı görmek mümkün olabilir. Açıkçası yeni Jetta'nın Türkiye pazarında olmaması grubun diğer bir modeli olan Octavia'nın işine gelebilirse de ben bu noktada çok büyük bir oynama beklemiyorum. 

Bitirirken; hükümetin vergi politikaları bu şekilde devam ettiği sürece sektörün daralması ve yeni araç satış oranlarındaki aşağı yönlü grafik eğrisi devam edecektir. İkinci el piyasası her halükarda karlılığını ve de canlılığını koruyacaktır. Yüksek seyreden otomobil fiyatları eldekini olduğundan daha kıymetli bir hale getiriyor. Müşteri de sattığı arabayı aynı gün aynı fiyata alamayarak bunu yaşayarak bilfiil tecrübe ediyor.

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan

Şu an için satışta dizel otomatik yok onu demeye çalıştım
2017 de gelen son 3 bin dizel otomatik jettayı intercity firması satın almış ve belirli bir süredir türkiyede satışı yok

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Mustafa Tüfekçi

Bu kadar filo arabası varken kim araba alsın. Maaşı iyi olanda zaten şirket arabası var. Maaşı düşük olanın sıfır araba hayali bile yok

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Mehmet Göktürk

filo arabaları nasıl kanaldan satılıyor?

üç yaşını dolunca?

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Serkan Toker
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

üç yaşını dolunca?

Özel bir bayi/anlaşmalı grup arasında ihale usulü satılıyor. Sonra da sarı sitede tekrar satılıyor.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Mustafa Tüfekçi

İntercity kendi satıyor. Bazen de toplu olarak galeriler alıyor. Gri focus 2 otomatikler vardı bı ara İstanbulun 4 bı yanında satılık :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Ali Gök
gönderildi (düzenlendi)

Suan fluance ilanlarina bakin. Bagcilarda bi sürü galeri var ayni aractan 80 adet vardir toplu alimlarda indirim uygulanir

a b c d e f g bankalarinda kredi hazirdir vurun kirbaciii ? tarzinda ilanlae dolu 

Fluance olup turkiyede 20 tane cikmaz sahis arabasi nerdeyse %100 u filo

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Cavit Çırakoğlu
2 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

üç yaşını dolunca?

Filo satışlarında 3 sene şartı yok. 8 ayda satılan ve 14 ayda satılan filo araçları biliyorum . Sıfır al çalıştır 8 ayda 12 ayda satışa çıkar. Km düşük bakımı gelmemiş. Aldığından mutlaka fazlaya satılıyor. Çalıştığı kar. Araba firmaları kendi bünyelerinde olan kiralama şirketleri vasıtasıyla araçlarını kısa dönem kiralık çalıştırıp satıyor. Aracın ikinci eli de bayağı çoğalıyor.

İletiyi paylaş

Mesajın linki