İçeriğe Yönlendir

Taksiciler Uber Çağırıp Dövdü

Bekir Memur

Recommended Posts

Bekir Memur

Şahsen artık hastam olmadığı sürece taksiyle işim olmaz. Son zamanlarda olaylar çok fazla arttı 

Über sürücülerini dövüyolar 

Bebekli kadın yolcusunu indirdikten sonra yanlışlıkla ezip "arabama birşey olsaydı seni öldürürdüm" diyorlar...

Turistlere çektikleri fiyatlar ortada. 

Soru; Taksiciler neden denetlenip sıkıntılıların ruhsatı(sistem nasıl bilmiyorum) iptal edilmiyor?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)

Ben çözümü yıllardır söylüyorum dinleyen yok, bir daha yazayım belki birinin dikkatini çeker. :) Taksilerin plakası değil sürücüsü para ettiği zaman bu işler çözülür. Milyonluk plakayı al, tanımadığın birine kirala yan gel yat. Oysa sürücüler eğitimden geçirilse, sertifika verilse, üç yamukta üç ay uzaklastirilsa ne güzel olur. İnsan kıymetli olacak insan.. ;)

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 23
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

keşke eğitimle olsa be kardeş, içinde olacak insanın, kültür işi bu ayrıca, o da bizde çok ya...

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

keşke eğitimle olsa be kardeş, içinde olacak insanın, kültür işi bu ayrıca, o da bizde çok ya...

Valla denetimle çok güzel kültürleniyoruz. Kavşağa kamera koy, üç beş ceza yolla dilden dile dolaşsın, bak yaya geçidinde yayalara yol vermeler nasıl artıyor. :p Tuvturk muayenesi ilk çıktığında bir yıla kadar eskiye döner dendi ama şimdi.muayenesinin yeni olması satışlarda bir kriter oldu. Üstelersen kabullenir herkes, tahditli plaka yine olsun ama sürücüsü de aynı uberdeki gibi puanlansın. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu
17 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Ben çözümü yıllardır söylüyorum dinleyen yok, bir daha yazayım belki birinin dikkatini çeker. :) Taksilerin plakası değil sürücüsü para ettiği zaman bu işler çözülür. Milyonluk plakayı al, tanımadığın birine kirala yan gel yat. Oysa sürücüler eğitimden geçirilse, sertifika verilse, üç yamukta üç ay uzaklastirilsa ne güzel olur. İnsan kıymetli olacak insan.. ;)

Bir belgeselde Londra daki siyah taksilerin şöför eğitimlerini izlemiştim , o kadar zor ki sertifika almak.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 saat önce, Sermet Gündoğdu yazdı:

Bir belgeselde Londra daki siyah taksilerin şöför eğitimlerini izlemiştim , o kadar zor ki sertifika almak.

Olması gereken bu aslında. Gelişmiş ulkelerde işçilik pahalıdır, insan pahalıdır, eğitimli insan pahalıdır. Bizde ürün pahalı. Geri geri çarptığı ve az önce arabasından inen çocuklu kadın müşterisine, dua et arabaya birşey olmadı diyen normal insan olabilir mi ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Eğitimin sonuçları çok sonra görülür o kadar vakit yok, sağlam ceza şart. Trafikte bile % 100 denetim/ceza uygulasınlar cari açık kapanır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Taksiciler bu hareketleri yaparak kendilerinden iyice soğutuyorlar insanları Uber kullanan bi kaç arkadaşım artık taksiye kesinlikle binmem diyorlar

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 dakika önce, Mert Gulkokan yazdı:

istanbulda taksiye bindik l

hava alanına taxi tutmak.....adrenalin zirve yapmış olmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
3 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Valla denetimle çok güzel kültürleniyoruz. Kavşağa kamera koy, üç beş ceza yolla dilden dile dolaşsın, bak yaya geçidinde yayalara yol vermeler nasıl artıyor. :p Tuvturk muayenesi ilk çıktığında bir yıla kadar eskiye döner dendi ama şimdi.muayenesinin yeni olması satışlarda bir kriter oldu. Üstelersen kabullenir herkes, tahditli plaka yine olsun ama sürücüsü de aynı uberdeki gibi puanlansın. 

yazmayacaktım ama sen zaten dolaylı yazmışsın :)  bizim millet adam olmaz, döve döve adam edeceksin, ha olurlarmı olmazlar, basıcan köteği korkularından adam olacaklar, sonrasında gurbetçilerin Türkiyeden dönerken otoyolların kenarlarına attıkları çöpler misali az boş bıraktınmı özlerine dönecekler :) dediğim gibi kültür meselesi, eğitimle düzlecek görerek düzelecek diyorum ama olmuyor demekki, adam çekip giderken memleketi batırıyor orada ise kuzu....

cennetten çıkma harbiden, bazen diyorum doğru bu söz ;)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Bir saat önce, Serkan Toker yazdı:

Serkan bey;

Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Bilirsiniz Tedes mevzuusunu Tükiye'de il genelinde uygulayan ilk yerlerden biri Ordu idi. Belki insanlara ceza yazıldı. Fakat  -kendi adıma yazayım-  huzur vardı. Tüm sahil yolunda, Ordu il sınırları dahilinde yapılan uygulama sırasında şahsen ben çok huzurluydum. İş için karadeniz sahil yolunu her gün 25 km git-gel yapıyorum. Tedes uygulanırken, ne sol şerit ihlalleri vardı, ne de arkanızdan gelerek sizi taciz eden, sellektör yapan kendini adam zanneden tipler vardı. Uygulama ile birlikte hepsi kaybolmuştu. Trafikte bir saygı bir saygı değme gitsin. İnsanlar sarı yanmadan, yöresel tabir ile "Yeşil lamba yıpıl yıpıl ederken" dururlar, sarı da kalkmak ne demek, yeşil yanmadan asla hareket etmezlerdi. O makas atarak gidenler, sellektör üzerine sellektör yapanlar, kornaları bağırtanlar, ambulanslara yol veriyormuş gibi yapıpta kırmızıda geçmeye çalışanlar, altında ticari olupta kendini ralli pilotu zannedenler hepsi aynı insanlardı. Ama bir anda ortadan kaybolmuşlardı. Bu süre içinde karadeniz sahil yolunda maddi hasarlı "evet", fakat ölümlü kaza olmamıştı. Herkes haddini biliyordu. Mecburen tüm araçlar hız limitlerine uyuyordu. İnsanların içlerindeki canavar kaybolup gitmese de epeyce dizginlenmişti. Tedes uygulaması ortadan kalkınca her şey geri geldi. İnsanların içindeki canavar zincirlerinden kurtuldu. "Hamam aynı tas aynı" olduk. 

Demek ki belli bir seviye ye gelene kadar başımızın üzerinde her an aşağıya inebileceğini bildiğimiz bir sopa şart. Toplum belirli bir yere geldikten sonra eğitimle halledilebilir. Ama başta şart. Bir eğitimci olarak üzülerek yazıyorum. Ama gerçek bu. Bakınız kapıkule den çıkmadan gurbetçi davranışları, kapıkuleden sonraki davranışlar. İnsan aynı insan, araç aynı araç, yol aynı yol. 

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

hep derim, cezalar über olacak, alkollümü sürdün 50 bin tl ceza, ömür boyu ehliyet iptal ve hapis, kırmızdamı geçtin 3 hakkın var, 1.de 5 bin 2. 30 bin 3.de 50 bin ceza ve ehliyet ömür boyu iptal gibi...   bu  arada mahkeme yoluda kapalı, bak bakalım nasıl kuzu oluyor millet :) 

Not: cezalar istisnasız herkese geçerli, yok öyle yağma...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
1 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

hep derim, cezalar über olacak, alkollümü sürdün 50 bin tl ceza, ömür boyu ehliyet iptal, kırmızdamı geçtin 3 hakkın var, 1.de 5 bin 2. 30 bin 3.de 50 bin ceza ve ehliyet ömür boyu iptal, bu  arada mahkeme yoluda kapalı, bak bakalım nasıl kuzu oluyor millet :) 

Not: cezalar istisnasız herkese geçerli, yok öyle yağma...

Ali hocam ne yaptın ya?Anladım. Sen boş yollarda araba sürmek istiyorsun. Oldu olacak giyotine yolla :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Ali hocam ne yaptın ya?Anladım. Sen boş yollarda araba sürmek istiyorsun. Oldu olacak giyotine yolla :) 

Ben 4. Hakkı merak ettim, herhalde yakalayınca kavşakta gözler bağlı diz çöktürüp infaz edilecek dedim.. :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Hehehhe.... şöyle olacakki dadı çıksın...

ya boş olacak yada boş olacak ama böyle olacak :)

mad-max-13b.jpg

yok öyle yan yoldan sola bakmadan çıkmak ...

mad-max-12.jpg

4. hakkı sorana cevap :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Uberlerin herhangi bir ruhsat, plaka veya izin belgeleri var mı ?

Taksicilerin yaptığı tabi ki doğru değil. Ancak ben bir çoğunun yaptığı hiç bir şeyi doğru bulmayanlardanım.
Küçük şehirler daha istisna. Buralarda herkesin yeri durağı belli. Yanlış yapanı bulmak en fazla yarım saat sürer.
Büyük şehirler tam bir keşmekeş.

Toplum olarak bozulduk.
Yabancı gezi kitaplarında, 20-25 yıl önce Türkiyenin tanımı; Güneş, deniz, doğa, tarih ve sıcak kanlı insanlar iken.
Artık tanımımız şu şekilde; Dikkat çarpılırsınız, kaç lira istiyorlarda %20 sini verin, çantanızı cüzdanınızı koruyun şeklinde.
Boş kalınca hırsızlık planı, 3 kişi bir araya geldiysek gıybet, 5 kişi bir araya geldiysek birinin işini bozmak için senaryolar yazıp iftiralar üretiyoruz.
İğrenç bir toplum olduk.
Hırsız müslüman, vicdansız Toplumuz. Haram helal bilmez olduk.
Hal böyle iken, yoğun denetim ve can yakacak ceza şart.
Uber de yasalara uygun hale getirilsin. Taksiciler de denetlensin.

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Eğitim şart.Arkadaşlar yazmış, gelişmiş ülkeler de taksi şoförlüğü,  özellikle metropollerde  ciddi bir iştir ve oldukça zorlu bir eğitimi vardır. Bizde neden değil, bir türlü anlamam. Şoförler cemiyeti desen,  hiç bulaşmayayım evlere şenlik.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Haşmet Güngör yazdı:

Eğitim şart.Arkadaşlar yazmış, gelişmiş ülkeler de taksi şoförlüğü,  özellikle metropollerde  ciddi bir iştir ve oldukça zorlu bir eğitimi vardır. Bizde neden değil, bir türlü anlamam. Şoförler cemiyeti desen,  hiç bulaşmayayım evlere şenlik.

Daha pos cihazı koyamadılar bir çoğuna. Ben İstanbul da bir kez bineyim dedim bana yol tarif etti almadı arabaya.. :D İyisine denk geldim galiba ama üç vasıta değiştirdim.. :)

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

taksiciler o anlamsız yere milyon lira eden plakalarının zamanla eriyeceğini farkedince bu saldırmalar başladı ama boşuna çaba bunlar teknolojinin önüne geçilemez,ayrıca neden hiç düşünmüyorlar bu insanlar neden überi tercih ediyor diye

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Konu uberden acilmis ama toplumsal olaylara dogru gitmis... Ben her zaman şunu soruyorum ve merak ediyorumda. Biz toplum olarak ne ara ve nasıl bu hale geldik ? 

Para hırsı, insana saygisizlik, şiddet artik hayatimizin bir parçası olmuş... Allahtan bile korkmaz olduk...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yalnız şu übere gıcık oldum, bir über var oda benim Über Fiesta, kopyacılar....

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

şimdi ben cahil olarak sorayayorom bu über ne be?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
8 dakika önce, Okan Tansel yazdı:

şimdi ben cahil olarak sorayayorom bu über ne be?

Kriterlere uyan aracınla sisteme üye olup evde yatıyorsun. Telefondaki uygulamadan bir müşteri eğer sana yakın ise çağırıyor ve alıp istediği yere bırakıyorsun. Ücret önceden belli, gideceğin güzergah belli ama bazen dışına çıkılabilir sanırım ama ücreti etkilemiyor. Sonra bir kısmını Uber komisyon olarak alıyor. Tabi bu arada bir taksici senin uber sürücüsü olduğunu anlarsa av başlıyor. Hani amerikan filmlerinde devriye gezerken bir anons gelir ve sağ koltuktaki çömez iki blok arkamızda, biz gidiyoruz olay yerine der ve tecrübeli olan tepe lambasının yakıp U çeker ya onun gibi bir şey.. :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...