İçeriğe Yönlendir

Taksiciler Uber Çağırıp Dövdü

Bekir Memur

Recommended Posts

Mesut Eyibil
14 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

ne kadar rahat %90 diye bir tespitte bulunuyorsunuz, bununla ilgili Türkiye de anket mi yapıldı oradan mı vardınız bu kanıya?
ben taksicileri savunmuyorum, şu an uber in kullandığı D2 yetki belgesi ile ben 2 sene yolcu taşımacılığı yaptım, yasal olarak bunu yapamazlar yapsalarda aynı sorunlar 3-5 sene yine meydana çıkacaktır dedim, Ben de daha fazla paralar kazanabilirdim kapalı kapı servis işi yaparak, hatta başladım bir yere bana yapılabileceğini söylemişlerdi ben yinede belediyeye dilekçe yazdım güzergah almak için, yapamazsın dediler ben işi bıraktım ama benim yerime benim gibi biri geldi ve başka da aynı şekilde çalışanlar vardı. 
Sorunuza gelince, yasal olanı tercih edeceğimi düşünüyorum ben yasal iş yapma gayretindeyim..
Sizde de bir Amerika hayali görüyorum, hayırlı ise gidip yaşamanızı dilerim,  Babam ve ablam bir süre kaldılar, beklenmedik bir durumda babam rahmetli oldu yoksa ben de şu an oradan yazıyor olabilirdim, ailevi sebeblerden burada kaldım.sülalemin çoğu da orda hatta en yakın hem akrabam hem arkadaşlarımdan biri de uber işi ile meşgul, gerçi coğu sonradan giden zamanında okuyup bir iş sahibi olamayan kişinin ilk durağı çoğunlukla petrol istasyonu, makertde reyon dizme, Türk fabirakaları, sonra biraz daha alışınca, şoförlük, tır uber vs. yani gidip görmenizi dilerim cünkü büyük ihtimal Türkiye diyecekseniz, şu anda bizimkilerin çoğu onu diyor ama 40-50 yaşında buraya gelip ne iş yaparım diyenler hanımı ikna edemiyorum diyenler vs gelemiyorlar, anca buradan emekli falan olup öyle dönüyorlar.. bir dahaki ay biri daha temelli dönüş yapıyor hava alanında alır mısın dediler..  
vesselam taksi minibüs polis doktor siyasetçi vs vs her yerde sıkıntı var maalesef, yukarıda söylenmiş, mücadele edeceğiz düzeltmeye çalışacaz önce kendimizi ailemizi çevremizi sonra yavaş yavaş ülke düzelir inşaAllah.

evet çok rahat %90 diyebiliyorum şayet kaç sayfadır tartışılıyor konu taksicileri haklı bulan neredeyse yok keza az çok sosyal medyanın ve etrafınızın nabızını yoklarsanız bu kanıya varırsınız herkes şikayetçi,burda zaten bende uber yada taksicileri savunmuyorum çok kötü durumda olan bir durumdan bahsediyorum yasaldır değildir bildiğim kadarı ile uber sürücüleri vergi veriyor ama burda sorun taksicilerin rezilliği Allah bilir kimilerinin hayatlarına bile mal olmuş olanlar var,bir işi hakkı ile yapmıyorsan devlete vergi vermiş olmakla yasal olduğunu savunamazsınız, vergisini veriyor ama doğru düzgün fiş kesmiyor,insanlara hayvan muamelesi yapıyor,zor durumda kalanları yağmurda çamurda işine geldiği gibi ya alıyor ya almıyor,trafik kurallarını çiğniyor insanların hayatına gasp ediyor, sırf yasal devlete vergi veriyor diye bunları yapma hakkı mı olmuş oluyor,yasallığı yanlış anlamışşsınız bence. Benim amerika ile alakalı durumum hayal denemez keşke ülke bu durumda olmasaydı da ülkemizde sokağa çıkmaya korkmasaydık,çalıştığımız kurumlarda insan gibi muamele görseydik,sessiz ile ses çıkaran arasında,zengin ile fakir arasında fark olmasaydı,hakkıyla eğitim alan,hakkı koruyan bir devlet yapımız olsaydı da ülkemizde hayallerimiz olsaydı, ben mücadele etmek istemiyorum,ne ile mücadele edeceğim ki? babam herzaman vergisini zamanında veren hatta günü gelmeden yatıran,kimsenin etlisine sütlüsüne karışmayan heryerde herzaman kurallara uyan ve devletten çekinen biri olarak saygılı ve ailesine kol kanat gerip ömrünü idame ettiren biriydi halada öyle, bende herzaman vergisini zamanında önce veren,kimsenin etlisine sütlüsüne karışmayan 2 çocuğu olan bir vatandaşım, tek isteğim hak ettiğim gibi bu düzende muamele görmek,ben düzgün şekilde vergi veriyor vergininde vergisini veriyor,kurallara uyuyor kimsenin tavuğuna kışt demiyorsam devlet de kendi üzerine düşeni neden yapmıyor, neden bir vatandaş olarak benim kaygılarımı gideremiyor senelerdir,devlet devletliğini yerine getiremiyorki ben gidip devletlemi mücadele edeceğim, yasa var hukuk var sözde,sebepsiz yere insanlar ölüyor,haksızlığa uğruyor,hakkın hukukun korunmadığı yerde ne ile kim ile mücadele edeceğimi ben bilmiyorum,mücadele etmek de istemiyorum,devlet olmak bu değildir,devlet ben varsam devlet ben yoksam devletten söz edilebilir mi,ayrıca ülkemizin kanayan yaralarından birinden de bahsetmişsiniz,40-50 yaşında burda ne yapacak evet mağlesef öyle ben şuanda 30 yaşındayım 5 sene sonra kazara işten çıkarılsam acan iş bulabilirmiyim kaygısı içindeyim daha şimdiden o yüzden çalıştığım yerde mutsuz olsam bile sabretmek zorundayım zorunda kalıyorum.Abd de bu böyle değil,insan ayrımı olmadığı için bir insan 20 yaşında ne iş yapabiliyorsa 50-60 yaşında da çok rahat iş bulup o işi yapabiliyor çok uzattım ama umarım yaşadığımız sorunları birazda olsa anlatabilmişimdir.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Akşam istanbul taksiciler esnaf odası başkanı ve taksi durakları derneği başkanı tv de programa katıldılar. Oda başkanı yeni seçilmiş, bu yıl ocak ayında göreve geldim iyi şeyler yapacağız falan dedi. Plakaların artmasını onlarda istiyorlarmış. Gerçi 1986 ve 1990 yıllarında fazla verildi şu an dengeli diyorlar ama artmasına kesin karşı değiller. Baktılar pabuç pahalı bir adım geri çekildiler gibi anladım ben. Ayrıca sıkıntı çıkaran taksiciyi onlara şikayet edince bir yaptırımları yokmuş. Odaya kayıtlı olan taksici 10 bin civarı, geriye kalanlar bağımsızmış zaten. Bir kişi iki plaka alamıyormuş ancak 3-5 kişi bir araya gelip tek plakaya ortak olabiliyormuş..

Programın bir yerinde benim fikirlerim hukukçu Ersan hoca tarafından dile getirildi, memnun oldum. Galiba bizim forumu okuyor, sahte isimle üye olmuş olabilir.. Keşke benden bahsetseydi.. :D İki tane tivit attım sunucu görmezden geldi ama yılmadan mücadeleye devam edeceğim. Aynen Tahir'in parasını almayan Ankara' lı taksici gibi taksicileriniz olacak.. :D 

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, Serkan Toker yazdı:

sıkıntı çıkaran taksiciyi onlara şikayet edince bir yaptırımları yokmuş

Ee, kimi temsil ediyor o zaman bunlar? Yaptırım kimde?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Ee, kimi temsil ediyor o zaman bunlar? Yaptırım kimde?

Emniyet ve zabıta. Sadece temsil yetkimiz var cezaî uygulamalar için yetkimiz yok diyor. Ayrıca eğer taksi sürücüsü olmayan biri direksiyonda yakalanırsa korsan taksi muamelesi görmesi gerekiyor diyor. Bu akşam işim var yerime sen çalış demek yasal değilmiş..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
Bir saat önce, Serkan Toker yazdı:

Emniyet ve zabıta. Sadece temsil yetkimiz var cezaî uygulamalar için yetkimiz yok diyor. Ayrıca eğer taksi sürücüsü olmayan biri direksiyonda yakalanırsa korsan taksi muamelesi görmesi gerekiyor diyor. Bu akşam işim var yerime sen çalış demek yasal değilmiş..

hadi ya ben yasaları çiğnemişim, bir gün çıkmıştım öle, değişik bir tecrübe olmuştu, İstanbuldan bir müşterim olmuştu, Otogardan Organize sanayiiye götürmüştüm 50 liraya yakın para yazmıştı adam bu ne yaa ben bu parayla istanbuun yarısını gezerim demişti, biraz kazığız bu konuda :biggrin:
buradaki şikayetlere bakacak olursak sorun isatabulda, bizim buralarda bir sıkıntımız yok, hatta uber gibi çalışan taksiciler var, arıyorsun gelip seni alıyor.. 
anadoluya bekleriz sizleri de.. :=)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Dün akşam ki programda 2000 civarında taksinin de ubere kayıtlı olduğunu söylüyorlardı. Bu da aslında pastadan payı bölüşmek demek. Ya da uber gibi bir alt yapıyı taksiciler kursa kimse ubere gitmez. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)
53 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Dün akşam ki programda 2000 civarında taksinin de ubere kayıtlı olduğunu söylüyorlardı. Bu da aslında pastadan payı bölüşmek demek. Ya da uber gibi bir alt yapıyı taksiciler kursa kimse ubere gitmez. 

Uber benzeri bir app yapmayı düşünüyorlarmış. Taksiciye puan verdirecekler, şikayetleri alacaklar vs. Bir de diyor ki taksici sizi aldı, mesafeyi beğenmedi indirdi. Mutlaka fiş alın diyor, yorumculardan biri de diyor ki, ya adam bizi almadı fişi nasıl alalım. :D

Plaka kirasından şikayet eden de gitsin başka iş yapsın, işine geliyorsa sistem bu demeye getirdiler bir ara, tuttum bu laflarını. :D 

Bir saat önce, Osman Bilgin yazdı:

hadi ya ben yasaları çiğnemişim, bir gün çıkmıştım öle, değişik bir tecrübe olmuştu, İstanbuldan bir müşterim olmuştu, Otogardan Organize sanayiiye götürmüştüm 50 liraya yakın para yazmıştı adam bu ne yaa ben bu parayla istanbuun yarısını gezerim demişti, biraz kazığız bu konuda :biggrin:
buradaki şikayetlere bakacak olursak sorun isatabulda, bizim buralarda bir sıkıntımız yok, hatta uber gibi çalışan taksiciler var, arıyorsun gelip seni alıyor.. 
anadoluya bekleriz sizleri de.. :=)

Ben zaten Anadolu' nun merkezindeyim.. Geçen havalimanına giderken iki alt sokak oturan taksiciyle pazarlık edip 60 liraya mı ne sabah 6:00 da bıraktırdım kendimi.. :D

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Programın bir yerinde benim fikirlerim hukukçu Ersan hoca tarafından dile getirildi,

diyorum ben de duydum ben bu lafları diye

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Bekir Memur
(düzenlendi)

Geçen taksicinin birisi müşterisinin bir platformda kendisi hakkında yaptığı bir olumsuz yorum yüzünden müşterisini tehtitmi etmişti öldürmüşmüydü birşey yapmıştı haberi tam hatırlamıyorum bulamadım. 

Böyle puanlı uygulama felan yapılırsa bu seferde müşterileri tehtit edecekler übere silah çeken müşteriye niye yapmasın zaten googla taksici müşterisini öldürdü yazınca bir sürü haber çıkıyor zaten olan birşey.

Taksicilerin tümünün muayeneden geçip çürüklerinin elenmesi gerek bu ciddi bir sorun...

tarihinde Bekir Memur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
9 dakika önce, Bekir Memur yazdı:

Geçen taksicinin birisi müşterisinin bir platformda kendisi hakkında yaptığı bir olumsuz yorum yüzünden müşterisini tehtitmi etmişti öldürmüşmüydü birşey yapmıştı haberi tam hatırlamıyorum bulamadım. 

Böyle puanlı uygulama felan yapılırsa bu seferde müşterileri tehtit edecekler übere silah çeken müşteriye niye yapmasın zaten googla taksici müşterisini öldürdü yazınca bir sürü haber çıkıyor zaten olan birşey.

Taksicilerin tümünün muayeneden geçip çürüklerinin elenmesi gerek bu ciddi bir sorun...

http://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1442259-istanbulda-taksici-rezaleti

Şuradada videosu var:

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/bitaksi-rezaletinin-goruntuleri-ortaya-cikti-40411027

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

90 lı yıllarda 6 sene çalıştım Ankara'da...Plaka kendimize aitti.Gündüz abim, okul çıkışı geceleride ben çalışırdım .Gerçekten çok zor iş..6 senede pes ettim..Abim de bırakınca rahmetli babam sattı plakayı..Zaten kayınvalidem de evlenmemize izin vermemişti o zamanlar. Öğretmenliğe başlayınca izin çıktı..Ankara'nın taksicileri İstanbul'a göre nispeten daha insandır..Ama sonuçta  bir mesleki itibar sıralaması yapılsa taksiciler en sonlarda olur eminim..Bu da tamamen kendi hataları...Ektiklerini biçiyorlar...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Toplu taşıma gelişmediği sürece istersen nevyork'ta taksiye bin aynı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
12 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Toplu taşıma gelişmediği sürece istersen nevyork'ta taksiye bin aynı

Newyork'ta taksiciden dolandırılmıştım havalimanına giderken.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
21 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

ülkeye gelirken cebinde dolar kalmasın diye yapmıştır hemen kötü düşünme

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 saat önce, Sami Demirpaz yazdı:

Şair burada zenginliğini anlatıyor sayın okuyucular :learn:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Mert  ne işin var oralarda, gel bak buradada uber çağırıp çarpılabiliyorsun artık, oralara gidip merkezinde çarpılacağım hiçbir masraftan kaçınmam denirmi, memlekettede var, çağır çarpıl, istersen dalabiliyorsunda, artık nasıl istersen artık, teksas oldu bizim memleket zaten kardeşim, gerek yok abd lere gitmeye :tongue:

yok ben daha dozlu isterim dersen hemen federasyona başvuruyorsun başkan gelip yakıp yıkıyor,  daha medeni bak :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
On 3/14/2018 at 12:52, Mahmut Yıldız yazdı:

Bi taksi var, hatta kayıtlı bir taksici bir kadına saldırmıştı.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mert varken kimse zenginim demesin [emoji4]

Ve hala bekar
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
9 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:
Mert varken kimse zenginim demesin emoji4.png

Ve hala bekar

Evlenmek olayını yanlış anlayınca... Böyle olmuş.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Dün Ankarada taksiye bindim, oldukça şikayetçiler Überden :) Tüm uzun yolları Über kaptı, bize kısa mesafeler kaldı dedi. İstanbullu taksiciler konuşuyor ama Ankaralı taksiciler şimdilik sabrediyor dedi. Bıçak kemiğe dayanmış yani. 

Bence yakında ya über yasak yer yada tüm taksiciler übere geçer :) 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Yine olay olmuş taksici ben şimdi seni öldüreyimmi demiş uber şoförüne , ne dersin şimdi 

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

yedirmezler agaa, bir yerde son bulacak bu bakalım ne zaman.. ne devlet yedirir ne de taksiciler, en başta devlet paypala çöktüğü gibi bir şeklide bulur yolunu ubere çöker.. taksiciler de yasal yollarla haklarını ararlar. yetki belgesiz araçla iş yapmak 2-3 ay bağlama 3-5 bin kadar da cezası vardı, ağır yani cezalar.. 
nasıl yasallaştırılır diye düşünüyorum belediyeler tarafından kayıt altına alınabilir, misal taksi km ye 50 kuruş alır, uber 1 lira alır diye ayırım yaparlar, aynı parayla daha kaliteli hizmeti yaptırtmazlar (sorun da burada zaten)  e ubere plaka çıkacak taksi rayiç bedelle tahsis edilmek istense dünya para, pek alan olmaz, zaten taksiciler hoplarlar ekmeği paylaşmamak için, hoop başa döndük :=)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bakın sapla samanı ayıralım. Taksilerin bir kısmının kötü olduğu doğrudur, esnafının bir kısmının (belki çoğunluktur) kötü muamele yaptığı, güzergah seçtiği, turisti kandırdığı vs. doğrudur- doğru. Taksicilerin tv den sağa sola tehdit yağdırmaları kesinlikle yanlıştır, tehdit var ise suçtur. Ama uber durumunda taksiciler haklıdır. Hizmeti geçin, uber iyi hizmet veriyor olabilir. Burada bakmamız gereken yetki meselesidir. Şehir içi yolcu nakli hakkı taksilerindir. Vergi vermek yapılan işi yasal kılmaz. Kahvehane ruhsatı alıp kumar oynatmak yasaktır mesela. Kahvehane vergi vermektedir diye içerde yapılan her faaliyet yasal olmaz. Hazır gıda satan market, pişmiş yemek satabilir mi? Market vergi veriyor? Karşısındaki restoranttan daha lezzetli yemek yapıyor diye, restorantı haksız görüp market daha lezzetli, yemek yapmaya devam etsin denir mi. (şimdi lütfen bunlar nasıl örnek demeyelim, her tür sektöre uygulanabilir, aklınıza gelen mesleğe siz uygulayın)

Ben taksicileri savunmuyorum, hiç bir bağım da yok. Ama uberinki haksız kazanç. Bu iş için dünya para yatırmış ve emeğini veren insanların hakkından çalmak.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...