İçeriğe Yönlendir

İşten Ayrılan Personelin İbranamesi İşlemleri

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu

Kendi isteği ile işten ayrılan personel için hazırlanan üzerinde, ayrılış esnasında hak edilen ücretlerin bulunduğu ibranamenin noterden onaylatılması konusunda fikirleriniz nedir ?

Yapılması şartmıdır zorunlumudur, fuzuli bir işlem midir, kanunlar bu konuda ne demektedir, işten ayrılan personel için şu yapılırsa daha iyi olur diye ne denilebilir ?

Yorum bağlantısı
Başar Mert

Öncelikle ihtilaflı bir durum mu vardır. Yani neden noter diye, o yüzden soruyorum problemli bir işten ayrılma yoksa. İşçi istifa dilekçesini yazar ayrıca birde ibranamesini kendi el yazısıyla yazar hak ve alacaklarını aldığını bildirir, tüm bordro çalışma belgesi ücret pusulası vs bunları imzaladıktan sonra işten ayrılabilir. İbranameyi tekrar noter onayına gerek yok bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
1 dakika önce, Başar Mert yazdı:

Öncelikle ihtilaflı bir durum mu vardır. Yani neden noter diye, o yüzden soruyorum problemli bir işten ayrılma yoksa. İşçi istifa dilekçesini yazar ayrıca birde ibranamesini kendi el yazısıyla yazar hak ve alacaklarını aldığını bildirir, tüm bordro çalışma belgesi ücret pusulası vs bunları imzaladıktan sonra işten ayrılabilir. İbranameyi tekrar noter onayına gerek yok bence.

Şu anda itilaflı bir durum yok, personel kendi istek ve rızası  ile işten ayrılmak istediğini belirtti, kendi el yazısı ile istifa dilekçesini verdi ve ibranamesini imzaladı,

Noterden ibraname vs evraklarının onaylatılması işverenin işini sağlama alması mı demek ? 

Yorum bağlantısı
Rifat Berber

Başar bey'e katılıyorum, noterden onaya gerek yok. Ayrıca ücretler bankadan ödendiği için imzaladığı ibraname ve dekont birbirini tuttuğu zaman çalışan herhangi bir hak iddia edemeyecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

benim bildim de notere gerek yok tüm haklarını banka ve tahsilat makbuzu karşılı yaptınız da yasal sistemde bir bağlayıcılı olmuyor .şuna dikat etmeli ki tüm haklarımı aldım dedinde olşan meblayı elden öderseniz dedim gibi tahsilat maknuzu kesin çünkü aldım desede ödedinizi kanıtlayamazsanız hak sahibi olur.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Noter gereksiz bu işlem için. El yazısıyla vereceği yazı yeterlidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

İstifa dilekçesini yazar, imzalar. Onda sorun yok.

Ancak işçilik alacaklarını aldığına dair ibraname imzalaması yetmez. Bu alacakların banka kanalıyla ödenmiş olması gerekir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...