İçeriğe Yönlendir

120 Bine Kadar Sıfır Araç Önerisi

Kaan Fakılı

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Şimdi buradaki durum devlete vergi vermekten kaçmak mı yoksa kaçınmak mı

Yasal. Kaçınma bu.
Kaçakçılık değil.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı
4 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Şimdi buradaki durum devlete vergi vermekten kaçmak mı yoksa kaçınmak mı

Her ikisi de değil.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mehmet ve Çağlar benim durumu biliyor. Size göre nedir, bu konu ciddi anlamda beni ilgilendiriyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Servet bu ne biliyor musun? Herkes düşüyor benim başım kel mi psikolojisi. Herkes eşit ödüyor olsa kimse uğraşmaz. Gavur bunu da çözmüş.

Şirkete kaydedersen sigortası 4 kat yüksek.

Ama şahsi aracını şirkete kullanıyorsan onu da düşebiliyorsun kısmen.

Bu arada kasko hasarsızlığınız da gidiyor haberiniz olsun.

Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Mehmet ve Çağlar benim durumu biliyor. Size göre nedir, bu konu ciddi anlamda beni ilgilendiriyor.

Bu biraz vicdan işi aslında.  Ben şu an kullandığım şahsi aracımın ne kadarını işim için kullanıyorum? % 60 kadarını. Peki vergi dairesine ben bu aracın kullanımının % 60'ını işim için yapıyorum, bunu gider gösterebilir miyim diyebiliyor muyuz? Hayır. İşte bu ve bunun gibi birçok kalemi gider olarak gösteremediğim için makul oranda kendimce vergimi dengeliyorum. Bunu nasıl yapıyorum, KDV'ye hiç dokunmuyorum, çıkanı olduğu gibi ödüyorum. Gelir vergisinde muafiyetten yararlanıyorum ya da zaten çoğunluğu işimde kullandığım aracımı gider olarak göstermenin yollarına bakıyorum. 

İşletmelerin vergileri o kadar fazla ki işletmenin ayakta kalması mucize. Suyunun, suyunun suyu oluyor. 

1.  100 liraya ürün satıyorsunuz, % 18'ini içinden vergi olarak düşüyorsunuz.  82 TL kalıyor.

2. 82 TL içinden giderlerinizi yapıyorsunuz, atıyorum 32 TL gider yaptınız, 50 TL kaldı. bu 50 TL'nin % 20 Kurumlar V. / Gelir V. ödüyorsunuz. kaldı mı 40 TL. 

3. E ben LTD'yim, bu 40 TL'yi cebime atayım diyemiyorsunuz. Devlet diyor ki tamam bunu cebine at ama stopajını öde. Ne kadaR? % 15. Onun da 10 TL stopajını ödüyorsunuz, size kalıyor 30 TL. 

Özetle devlet aslında sizin bir ortağınız gibi hareket ediyor. Tamam buna itirazım yok ama maalesef rekabet ortamı o kadar çetin ki siz  ürün satış fiyatını yüksek tutarsanız müşteri kaçıyor, düşük tutarsanız kâr marjınız düşüyor, kaliteniz düşüyor vs. derken batıyorsunuz. Haliyle hem ürün fiyatını düşük tutmak hem de batmamak için  bu nevi formüllere girişiyorsunuz. 

Dediğim gibi 1 yıldır çıkan KDV için hiç uğraşmadım. Muhasebeci evrakları iletir iletmez ödedim.  Sonuçta dönüp vicdanınıza sorduğunuzda temiz bir cevap alıyorsanız bitmiştir.

7 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Servet bu ne biliyor musun? Herkes düşüyor benim başım kel mi psikolojisi. Herkes eşit ödüyor olsa kimse uğraşmaz. Gavur bunu da çözmüş.

Şirkete kaydedersen sigortası 4 kat yüksek.

Ama şahsi aracını şirkete kullanıyorsan onu da düşebiliyorsun kısmen.

Kaskoyu % 60 indirimli ödüyordum. Ortalama 900 liraya falan geliyordu. İlk sene aldığım araca göre 2-3 bin lira çıkar dedi sigortacı arkadaşı kasko için. Ama neticede onu da gider yazabildiğimiz için bir miktar ucuza geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gitmeyebilir. Bunu konuşmuştuk.
Bazı şirketler ki Allianz dahil.
Şirket ortağından şirkete indirim aktarımı mümkün.
Yarın tekrar konuşalım bunu.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İşletme hesap yaparken %18'i saymamalı. Bizi bağlanmayan ama iştah açıcı bir rakam. Müşteriden alıp, Devlet kasasına gideceğine ben yiyeyim diyoruz.

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Vergi yi benim gibi işçi kesimi bordro lu işçiler ödüyor . (Nokta )

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Vw tiguan derim.
Araç alımında KDV ötv düşürülmesi maalesef her şirkette olmuyor. İnşaat firmasında olmuyor. Ben çok araştırdım. Bizimki üretim olduğu için otomofil 5 yıl sonra satsanızda o kullandığınız KDV ve ötv fatura keserek geri alıyor devlet. Ha benzin ve araç masraflarını düşüyorsunuz. Ondan dolayı sıfır araç almış olsamda KDV filan kullanmıyorum. Genellikle 2. El araç almaya çalışıyorum. Verilen hakkı sonuna kadar kullanma taraftarıyım. Şimdiden hayırlı olsun araçınız. Kasko ve trafik sigortası fazla çıkıyor bilginize. Ben indirimlerimi kullanmıştım kaskoda. Ancak şirket aracı olarak kullanılacağını varsayan kasko firmaları bindirim de yapıyorlar.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Tekin

Dün kayınbirader Samsun Asal Skoda dan Octavia Elegance Aldı, dizel, otomatik, cam  tavan vs 125.000 TL ye 

Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı
(düzenlendi)
8 saat önce, Servet Aydın yazdı:

İşletme hesap yaparken %18'i saymamalı. Bizi bağlanmayan ama iştah açıcı bir rakam. Müşteriden alıp, Devlet kasasına gideceğine ben yiyeyim diyoruz.

Yukarıda yazdığım hesaba çıkıyor olay. Rekabete girmek için ürün maliyetine dahil etmemeye çalışıyorsunuz. Ama üç dört tane rakip aynısını yapınca bu sefer satış oranlarınız inanılmaz düşüyor. Bir de eticaret olunca müşteri fiyat farkını kolay karşılaştırabiliyor. 

8 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

skoda superb 150 hp 1,4 tsi act, style paket.

Super B'yi seviyorum ama benim kullanımım için biraz sıkıntılı olur. İşyeri otoparkı sıkıntılı. Dar yerlerden girip çıkıyoruz, Ankara için pratik bir kullanım sağlamaz. Öneriniz için teşekkür ederim. 

2 saat önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

Vw tiguan derim.
Araç alımında KDV ötv düşürülmesi maalesef her şirkette olmuyor. İnşaat firmasında olmuyor. Ben çok araştırdım. Bizimki üretim olduğu için otomofil 5 yıl sonra satsanızda o kullandığınız KDV ve ötv fatura keserek geri alıyor devlet. Ha benzin ve araç masraflarını düşüyorsunuz. Ondan dolayı sıfır araç almış olsamda KDV filan kullanmıyorum. Genellikle 2. El araç almaya çalışıyorum. Verilen hakkı sonuna kadar kullanma taraftarıyım. Şimdiden hayırlı olsun araçınız. Kasko ve trafik sigortası fazla çıkıyor bilginize. Ben indirimlerimi kullanmıştım kaskoda. Ancak şirket aracı olarak kullanılacağını varsayan kasko firmaları bindirim de yapıyorlar.

Tiguan biraz pahalıya kaçıyor. Nerdeyse en baz modeli 140 binden başlıyor ki otomatik vs. ekleyince 150 üzerine çıkıyor. Bütçeyi çok zorluyor.  Ben sanki herkesin ÖTV ve KDV'yi şirketin genel gideri için kullanabileceğini biliyorum. Yanlış anlaşılma olmasın, KDV'yi ticari araç olmadan kullanamıyorsunuz ama gider yazabiliyorsunuz diye biliyorum.

Bir saat önce, Abdurrahman Tekin yazdı:

Dün kayınbirader Samsun Asal Skoda dan Octavia Elegance Aldı, dizel, otomatik, cam  tavan vs 125.000 TL ye 

Buna da bakabilirim, teşekkür ederim.

tarihinde Kaan Fakılı tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

dizel arıyorsan ve gırtlak dolusu istiyorsanız Kia ceed i almanızı tavsiye ederim ayrıca aracın hiçbir kronik sorunu YOK.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)

ww grubudundan uzak dur her türlü sıkıntı onlarda ABD de şuan itibari ile neredeyse satışları Sıfır tavsiyem Tr de ki kulaktan dolma bilgilere inanma herkes şunu al bunu al der çoğu kişi de bilmeden kendi kullandığı aracı söyler.  İngiltere ve Abd de en az arıza çıkaran araçlara bak kararını ver.

Ama aman aman ww den uzak dur ww grubu ingilterede diplerde otomatiği zaten 30 binden sonra 2 de kalkmaya başlıyor :) geçen bir yerde paylaşmışlar ww golf dsg 60 binde şanzıman arızası 47 bin tl idi.

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
27 dakika önce, Murat Öngür yazdı:

ww grubudundan uzak dur her türlü sıkıntı onlarda ABD de şuan itibari ile neredeyse satışları Sıfır tavsiyem Tr de ki kulaktan dolma bilgilere inanma herkes şunu al bunu al der çoğu kişi de bilmeden kendi kullandığı aracı söyler.  İngiltere ve Abd de en az arıza çıkaran araçlara bak kararını ver.

Ama aman aman ww den uzak dur ww grubu ingilterede diplerde otomatiği zaten 30 binden sonra 2 de kalkmaya başlıyor :) geçen bir yerde paylaşmışlar ww golf dsg 60 binde şanzıman arızası 47 bin tl idi.

Türkiye'dekilere baksak :)

60 bin kilometredeki golfün şanzıman arızasına 47 bin lira mı harcanmış. ? 

Kaynak isterim. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

ford ecosport bakabilrsiniz. direksiyon ısıtmasına kadar alabiliyorsunuz. farklı renk kombinasyonları da mevcut.  tüm opsiyonları aldığınızda 125 bin tl gibi bi rakama geliyor. 1.5 l. dizel. aklınızda bulunsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
4 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Skoda, Seat, Vw sektör ortalamasının altında imiş :)

rOvPLz.jpg

ww gurubu derken dsg den bahsediyorum + Tr deki fiyatı hak ettiğinden en az 25 30 bin pahalı !  DSG başlı başına sorun he birde bütün ww guruplarında emisyon kandırmacası mevcut.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

dün sıfır araç için örnek vermiştim konuyu okumadan, şimdi okuyunca; hem işte hem özel alanda kullanılacak araç ve onun vergi indirimi dediğiniz gibi %60 lık indirim kullanma olmaz ve yakıt bakım vs gider gösterirken özel kullanım ve iş kullanımı ayrımı yapmak çok zor olur. Hakkaniyet çerçevesinden bakılırsa iki ayrı araç alınması gerekir diye düşünüyorum. şirkete kiralama daha avantajlı olabilir. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
7 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Skoda, Seat, Vw sektör ortalamasının altında imiş :)

rOvPLz.jpg

ayrıca evet abd de ortalama altında hatta listede skoda ile seat yok bile  o kadar iyi araçlar listede bile yoklar :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ww gurubu derken dsg den bahsediyorum + Tr deki fiyatı hak ettiğinden en az 25 30 bin pahalı !  DSG başlı başına sorun he birde bütün ww guruplarında emisyon kandırmacası mevcut.

:D
Bunları çok konuştuk Murat. :)
120 bine A3 pahalı mı
125 bine Tiguan pahalı mı
130-135 e Kodiaq pahalı mı.
Bu paralara bunlara alternatif ne alabilirsin.
Hangi çift kavrama sorunsuz.
Vw en azından garanti veriyor.
Yakın zamanda üyemiz kuga şanzımanına 11 bin lira harcadı.
Dsg olsa 1500 le çıkardı.

Emisyona bişey demiyorum. Yaptılar. Savunacak tarafı yok.

ayrıca evet abd de ortalama altında hatta listede skoda ile seat yok bile  o kadar iyi araçlar listede bile yoklar [emoji4] 

Alman düşmanı amerika. Olay siyasi.
Dünyadaki tek rakibi almanlar. Amerikayı baz almıyorum :)
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
2 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

:D
Bunları çok konuştuk Murat. :)
120 bine A3 pahalı mı
125 bine Tiguan pahalı mı
130-135 e Kodiaq pahalı mı.
Bu paralara bunlara alternatif ne alabilirsin.
Hangi çift kavrama sorunsuz.
Vw en azından garanti veriyor.
Yakın zamanda üyemiz kuga şanzımanına 11 bin lira harcadı.
Dsg olsa 1500 le çıkardı.

Emisyona bişey demiyorum. Yaptılar. Savunacak tarafı yok.

Alman düşmanı amerika. Olay siyasi.
Dünyadaki tek rakibi almanlar. Amerikayı baz almıyorum :)

abi ben dsg ye 47 bin arıza yazan fatura gördüm. çift kavramalı derken ben kendi adıma asla otomatik kullanmam ancak manuel bulamayacak duruma gelmem lazım :) Benim ww dememin amacı bazı modellerinde verdikleri kalitenin çok üzerinde rakamlara satılıyorlar örnek : golf jetta bunları alacağına git volvo al ford al kia al hepside ww den daha sorunsudur bence

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...