İçeriğe Yönlendir

Astra - Arıza Kodu Ecn 112008 (p1120)

Süleyman Kalkan

Recommended Posts

Süleyman Kalkan

selam arkadaşlar.
2011 model astra h kasa disel 1.3 cdti aracım 
ilk defa
4 mart günü çalıştırdığım zaman arıza lambası (üzerinde anahtar olan araba resmi) yandı, önemsemedim hareket etmeye devam ettim ama araç titreme,sarsılma gibi tepkiler vermeye başladı,kenara çekim istop edip tekrar çalıştırdığımda aynı sorunları tekrar etti.ve araç aşırı yavaş hareket ediyor hızlanmıyordu. Neyse gideceğim yere gidip 1 saat kadar aracı parka çekip tekrar binince sorun yoktu ve arıza lambası yanmıyordu.

ikinci defa
6 martta akşama doğru araca binip eve giderken hata tekrar etti evden bişey aldım onu bırakmaya giderkende aynı hata devam etti.sonra arabayı yaklaşık 10 dk istop edip park edince sorun düzeldi,15-20 dk lık bir yolculuktan sonra tekrar istop edip park edince sorun tekrar oluştu.

aracı sabah işe giderken ve akşam eve dönerken kullanıyorum.gün içinde araç parkta yatıyor.

7 martta ostime servise götürdüm.bilgisayara bağladıklarında 'gaz pedalı pozisyon sensörü arızası' vermişti, ve pedalın değişmesi gerektiğini söyledi ustam.

Forumlarda araştırmalarıma göre farklı farklı çözümler bulunmuş.

böyle bir sorunla karşılaşan oldumu hiç.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arıza kodunu yok sayarak cevap veriyorum.. 

Değişik bir yerden yakıt aldınız mı ?

İlk verdiği günden sonra yeni yakıt aldınız mı ?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

sitelerden ariza koduna baktim ilgili ariza icin kisma konum tp sensor 1 devir diyor.. acilimi nedir ki? gaz pedali hatasi bu degil diye biliyorum... aracinizi stop edin gaz ve fren pedalina basin bir kademe kontagi cevirin km sifirlama tusuna basarak ecn diye yazan kodlari tekrar not edin bi daha bakalim... ilk mesaj insallah donus yapar ?

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Akseki

ilginç bir sorun, cevaba ulaştığınızda detayları takip ediyor olucam

Yorum bağlantısı
Süleyman Kalkan
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Arıza kodunu yok sayarak cevap veriyorum.. 

Değişik bir yerden yakıt aldınız mı ?

İlk verdiği günden sonra yeni yakıt aldınız mı ?

yakıtı genellikle opetten ve aynı yerden alıyorum.Yakıtla ilgili olabileceği konusunda başka yerlerdede okudum.

sorun çıktığından beri hiç yakıt almadım ama bu aralar alacağım.yeni yakıttan sonra sorun devam edecekmi buradan size yazarım.

Yorum bağlantısı
Süleyman Kalkan
3 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

sitelerden ariza koduna baktim ilgili ariza icin kisma konum tp sensor 1 devir diyor.. acilimi nedir ki? gaz pedali hatasi bu degil diye biliyorum... aracinizi stop edin gaz ve fren pedalina basin bir kademe kontagi cevirin km sifirlama tusuna basarak ecn diye yazan kodlari tekrar not edin bi daha bakalim... ilk mesaj insallah donus yapar ?

gaz ve fren  kombinasyonu ile çıkan hata kodu ECN 112008 internetten bakıncada gaz pedalı pozisyon sensörü arızası' diyor. 

ustam gaz pedalının değişmesi gerektiğini söyledi.

1 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

ariza koduna baktinizmi tekrar yazdigim yontemle bakip yazarmisiniz?

yazdığım hata kodu ecn 112008  gaz ve frene basıp kontağı 2 kademe çevirip km ekranında yazan koddur.

söylediğiniz yöntemi ilk defa duydum aksam onuda deneyip çıkan kodu paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

bende bayagi bi baktim fakat gaz pedali sensoru diye cikmadi. cogu sitede de ayni... yazdigim hata cikiyor.. belki baska hata da vardir diye dusundum.. bakmak lazim... bu arada forumda ariza kodlari yok baska kaynaktan foruma alabilirmiyiz? hukuki kismi nasildir?

Yorum bağlantısı
Süleyman Kalkan
(düzenlendi)
26 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

bende bayagi bi baktim fakat gaz pedali sensoru diye cikmadi. cogu sitede de ayni... yazdigim hata cikiyor.. belki baska hata da vardir diye dusundum.. bakmak lazim... bu arada forumda ariza kodlari yok baska kaynaktan foruma alabilirmiyiz? hukuki kismi nasildir?

evet bende şimdi tekrar bakınca

P1120   Kısma Konum (TP) Sensor 1 Devre   Kısma Konum (TP) Sensor 1 Devir

yazıyor. daha önce servise gidip hatayı ustam bılgisayardan bakınca gaz pedalı pozisyon sensörü arızası' demişti. ama ozaman arıza koduna bakmamıştım.aynı arıza kodumu yok sa farklımıydı bilmiyorum, ama ustam gaz pedalı değişecek demişti , şimdide 'Kısma Konum (TP) Sensor 1 Devre ' arızası çıkıyor ne demektir bu , internette bu hatayla ilgili birşey bulamadım.

aracın kısa hikayesini yazayım size.

araç 2014 te 70.000 km de alındı.

2015 yada 2016 da aküsü değişti 

2016 da fren balataları değişti.

2017 kasım da periyodik bakımı yapıldı

periyodik bakımda soğutma maddesi seviyesi kontrolü uyarısı veriyordu onuda değiştirdiler sensör ve haznesiyle beraber.(su eksilmiyordu sadece sensörü bozulmuştu). debriyaj balataları değişti.

2018 şubat ortasında yolda giderken V kayışı koptu, kayış kopunca çevresindeki bazı kablolara zarar vermişti.çekici ile ustama götürdüm V kayışı ve kopan kablolar yapıldı, hazır açılmışken triger zincirinide değiştirttim.

tam herşeyi halloldu artık sorunsuz binebilirim derken bu çıktı şimdide.

tarihinde Süleyman Kalkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

ariza kodunuzu sildirip birkac gun kullanmaya calisin.. kayitta  kalmis bi hata da olabilir... hala sorun devam ediyormu peki? yoksa gelip gecici mi oluyor?

Yorum bağlantısı
Süleyman Kalkan

7 martta ustama gidince hatayı silmişti ve 5 gün sorun çıkmamıştı ve tekrar sorun çıkarsa gel gaz pedalını değiştireceğiz demişti , dün 12 martta arıza lambası tekrar yandı ama 4 ve 6 marttaki gibi araç giderken tekleme yapmadı , sadece yavaş gitti , sağa çekip kapatıp tekrar açınca sorun düzeldi.

http://www.astratr.com/opel-astra-ariza-kodlari/

bu siteye bakınca

P1120 Accelerator Pedal Position Sensor 1 High Input C-010
P1120 Accelerator Pedal Position Sensor 1 Low Input C-010
P1120 Accelerator Pedal Position Sensor 1 Malfunction C-010
P1120 Accelerator Pedal Position Sensor 1 and 2 Signal Incorrect Ratio C-010

google ile çevirincede 

P1120 Gaz Pedalı Konum Sensörü 1 Yüksek Giriş C-010
P1120 Gaz Pedalı Konum Sensörü 1 Düşük Giriş C-010
P1120 Gaz Pedalı Konum Sensörü 1 Arızalı C-010
P1120 Gaz Pedalı Konum Sensörü 1 ve 2 Sinyali Yanlış Oran C-010

bu hatalar çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Süleyman Kalkan
7 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

stop edip gaz ve fren pedalina basıp bir kademe kontagi cevirip km sifirlama tusuna bastığımda hiç arıza kodu göstermedi.

benmi yanlış yaptım hocam.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

kontagi kapatin. gaz ve frene ayni anda ikisinede sonuna kadar basin. kontagi araci calistirmayacak sekilde bir kademe cevirin ekran aydinlatmalari yanacak sag taraftaki km sifirlama butonuna dokunun ekranda ecn 00000 yazana kadar tek tek basin.. ecn 0000 ise hata kodu olmadigini gosterir. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

boylee bir video buldum ama ingiliççem yetmez cevirmeye.. ? bilen cozen yada ne yapildigini bize tercume edecek biri var ise yardimci olurlar... not: elinizden teknik islemler gelmiyor ise ustalara danisin lutfen. bu bilgiler tavsiye ve yardim amaclidir. sorumluluk yuklenmem ??

Yorum bağlantısı
Süleyman Kalkan
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

kontagi kapatin. gaz ve frene ayni anda ikisinede sonuna kadar basin. kontagi araci calistirmayacak sekilde bir kademe cevirin ekran aydinlatmalari yanacak sag taraftaki km sifirlama butonuna dokunun ekranda ecn 00000 yazana kadar tek tek basin.. ecn 0000 ise hata kodu olmadigini gosterir. 

Yine Ecn 112008 çıktı hocam.başka bi hata çıkmadı

Yorum bağlantısı
Süleyman Kalkan

14 martta depoyu opetten fulledim, 15 martta aynı sorun tekrar çıktı.

Arıza lambası yanınca (ilk çalıştırmada) araba hızlanmıyor yavaş yavaş gidiyor ,gaza yüklenince yanık kokusu geliyor , bişeyleri zorluyor sanki. ankarada iyi bir usta önerisi olan varmı.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
16 dakika önce, Süleyman Kalkan yazdı:

14 martta depoyu opetten fulledim, 15 martta aynı sorun tekrar çıktı.

Arıza lambası yanınca (ilk çalıştırmada) araba hızlanmıyor yavaş yavaş gidiyor ,gaza yüklenince yanık kokusu geliyor , bişeyleri zorluyor sanki. ankarada iyi bir usta önerisi olan varmı.

Çorum dan ağır bakımlarım için sırf Ankara ya geldiğim ustam var. Necati Kaygusuz, Kaygusuz Oto İvedik Organize Sanayi de.

Yorum bağlantısı
Süleyman Kalkan
3 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Çorum dan ağır bakımlarım için sırf Ankara ya geldiğim ustam var. Necati Kaygusuz, Kaygusuz Oto İvedik Organize Sanayi de.

Cumartesi uğrayacağım inşallah Metin bey.

Yorum bağlantısı
Süleyman Kalkan

bi forumda triger değişiminden sonra sente ayarı nı yapmamışlar bu yüzden olabilir diyor,benim sorunumu benzer bir sorunda. bende yaklaşık 1-1,5 ay önce V kayışını ve Triger zincirini değiştirdim. Benim araçta (astra h kasa 1.3 dizel otomatik) sente ayarı gibi birşey yapılıyormu, eğer sorun buysa zinciri değiştiren ustaya ekşiyeceğim.

bilen anlayan birileri anlatabilirmi.

Yorum bağlantısı
Süleyman Kalkan

eğer sente atlatma yapılmışsa arıza kodunda sente ile ilgili bir kodmu çıkması gerekirdi , yoksa P1120 gaz pedalı arızası çıkması da sense atlatmadan da olabilirmi.

Yorum bağlantısı
Süleyman Kalkan

triger zinciri 10 şubatta değişti ilk arıza 4 martta oldu , yaklaşık 1 ay sonra.

sente ayarından olsa bu bir ay süre içindede hata vermesi gerekirmiydi.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
8 saat önce, Süleyman Kalkan yazdı:

eğer sente atlatma yapılmışsa arıza kodunda sente ile ilgili bir kodmu çıkması gerekirdi , yoksa P1120 gaz pedalı arızası çıkması da sense atlatmadan da olabilirmi.

sanmiyorum...ama baktirmak lazim.. sente atlayinca bildigim kadariyla aracin calismasi ve sesinden anlasilir... arac cok yakar cekisten duser motor emanet gibi davranir...arac garip sesler cikarir... ayrica dizel olanlarin trigeri zincir oldugundan problem var ise sakir sukur ses cikarir.. var mi boyle bir durum? 

Yorum bağlantısı
Süleyman Kalkan

17 martta ankara şaşmazda tamir ettirdim şimdilik bir sıkıntı yok arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Salih Eski

süleyman bey bu arıza benim aracımda  da çıkmıştı geçen sene benim gaz tertibatını degistirdiler fakat simdi tekrardan çıkmaya başladı siz nasil çözdünüz sorununuzu

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...