İçeriğe Yönlendir

Dizel Otomobil Üretiminin Durması Bize Karmı Zararmı Getirir ?

Murat Öngür

Recommended Posts

Ertan Alptekin

Diyelim ki dizel motorlu bir otomobil 100 km'de 5 litre yakıyor. Türkiye'de elektrikli bir otomobil ile 100 km gidebilmek için ne kadarlık bir enerjiye ihtiyaç var? Bu elektrik enerjisini üretmek için ne kadar kömür ya da doğalgaz yakmak gerekir? Bu durumda 100km'de dizel motor için çıkan emisyon ile elektrikli aracın bataryasını şarj etmek için çıkan emisyon ne kadar? Türkiye koşullarında bunlar birbirine çok yakın. Bu nedenle hedef yenilenebilir enerji olmalıdır.

Gemi motorları ve uçaklar da ayrı bir bakış açısı :)    

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Hesaplara bakıldığında km başına 50 gr karbondioksit çıkıyor elektriklide.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 dakika önce, Ertan Alptekin yazdı:

Bu durumda 100km'de dizel motor için çıkan emisyon ile elektrikli aracın bataryasını şarj etmek için çıkan emisyon ne kadar?

Şöyle avantajlarımız var.. 

Özellikle buralarda her yerde görmeye başladım.. 

Niğde ve Kayseri tarafında çok fazla panel var.. 

sysenerji1.jpg

Kayseri Kırşehirde ciddi yatırım var Rüzgara

ulkelerin-ruzgar-enerjisi-uretimi-turkiy

Elektriği üretmek petrolü üretmekten daha kolay gibi geliyor bana.. 

Ben evimde 5-6 yıldır kullanıyorum.. Balkonda 80 watt panelim 48 amper aküm var. elektrik kesilirse, mutfak koridor salon bir gün yetiyor.

Normal zamanda da aydınlatmaya takviye olarak kullanıyorum. 

Müstakil ve konumu iyi bir evim olursa, rüzgar türbini de koyarım :)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Otomobil firmalarının yeni dizel motor geliştirmeme kararlarının bir sebebi de sıkı emisyon kuralları. Bu şartları sağlamak için yapılacak harcama yerine elektrikli otomobil için arge yatırımı yapmak daha doğru geliyor. Aslında soğuk füzyonu yapsak hiç bir sıkıntı kalmayacak.

Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin
1 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Hesaplara bakıldığında km başına 50 gr karbondioksit çıkıyor elektriklide.

Hocam motorin için kaba bir hesap yapayim. Seat leon tdi 115 hp örnek alalım. Ortalama 4 litre diyor 100kmde. Fabrika verisi 105 gram CO2.

4 litre yakıt yaklaşık 0,84x4 dersek   3360 gram yakit yapar. 

Yaklasik 193 gram yakıta cikan CO2 616 gram

3360 çıkan ise yaklaşık 107 gram yapiyor. Kaba olarak fabrika verisine %2 civarında hata ile yaklaşıyoruz. Ki bu değer şehirdışı düşünüldüğünde daha da düşecektir. Elektrik hesabında 50yi nasıl.hesapladiniz? Özellikle kömürden düşününce?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
6 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Üretimi duracak sadece kullanılmasının önünde engel yok. Ayrıca bir vergi çıkarırlar mı bilmem ama ben dizelden vazgeçmek düşüncesinde değilim. Akaryakıta dönüştürülen ham petrolden aynı oranlara yakın benzin ve motorin üretiliyor, birinin tüketimi çok yüksek diğeri epeyce az kalıyor. Bence pazarı dengelemeye çalışıyorlar çevre falan hikaye.. Gördük ne kadar çevreci olduklarını, öyle olsa turbo benzinli otobüs kamyon üretirler. Hiç Man veya Scania açıklama yapıyor mu 2 yıla kadar dizeli bırakacağız diye.. :D

Çevre falan hikaye :good1:

bak gitti Hawking, en son ne demişti, "100 yıl içinde gezegeni  terketmeye hazır olun...."   abd boşunamı sağa sola uydu teleskop uzay üssü kuruyor yolluyor, iş bittiiiiii, bu tarz filmlere dikkat et artış var, olacakları hep böyle önceden anlatırlar zaten, neyse  öncesindede bilimsel şeylere bakarsan, gezegenin aldığı hasar geri dönülmez eşiği çoktan geçti, bundan saonra yapacakları pek birşey yok, reseti atacak gezegen, dingilizlere görede yakın zamanda mini buzul çağı geliyor, minisi bir kaç bin yıl sürermiş, minicik tabiii :) kısaca bitti bu iş, finito.... Allah çocuklarımıza yardım etsin, bizden geçti....  dikkat et ben bu tarz fikirlerde haklı çıkarım, ponpon yavaşlar dediğimde tefe koyuyorlardı, ne oldu gördük :D

Kamyon evet, dizel olmadan kamyon olmaz, o yükü istediği kadar über turbo  benzinli yapsınlar çekmez :  tork yok bitti, araba gibi olmuyo bu işler, elektrik içinde mega güç lazım, o da sedece nükleer enerjiyle olur şuan, ki o da sakat iş, kısaca dizele devam aga, bitene kadar, en azında taşımacılıkta devam....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Ertan Alptekin yazdı:

Hocam motorin için kaba bir hesap yapayim. Seat leon tdi 115 hp örnek alalım. Ortalama 4 litre diyor 100kmde. Fabrika verisi 105 gram CO2.

3360 çıkan ise yaklaşık 107 gram yapiyor. Kaba olarak fabrika verisine %2 civarında hata ile yaklaşıyoruz. Ki bu değer şehirdışı düşünüldüğünde daha da düşecektir. Elektrik hesabında 50yi nasıl.hesapladiniz? Özellikle kömürden düşününce?

elektrik üretimini kat kardeş, öldü dünya, boşa hesap yapma, her türlü ölüyor gezegen, şuan komaya girmek üzre, sadece girmesin diye uzatmaları oynuyoruz, 100 sene var yaklaşık, sonra biter bu iş... felaket tellalı gibiyim ama olacağı bu, ya gezegen atacak reseti yada insanlık yapacak bir hata (zaten yaptı gezegeni öldürdük, kastettiğim 3. world war, şuan değişik şekilde zaten devam ediyor, iş silaha dönmese bari)  ve nüfus inecek 4 te 1 e....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Ali Abi, dünyayı hafife alıyorsun, 

Alırmıyım hiç, acaip güçlü ve bizi sırtından atmak niyetinde vede haklı...   (gezegen olarak dünya)  şunu yaz bir yere (geri dönülemez eşik geçildi) haklı olduğumu ne yazıkki ilerleyen zamanda göreceğiz, bu sözümü forumda bir yere kaydedin dursun.

Şuan uzatmaları oynuyoruz, uzatabildiğimiz kadar uzatacağız, sonrasında  uzayda koloni kurdun kurdun, kuramadın Allah bilir, zaten abd gibi ülkeler boşa debelenmiyor, mars a gideceğiz aya yerleşelim vs. bu laflar boşa değil, Elon Musk neler demiş bir bak...

100 senen var, geri saymaya başladı, bu süreyi biraz daha uzatmak elimizde, bir hata yapıp düğmeye basmak gibi bir salaklık yapmazlarsa tabii....

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
17 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Alırmıyım hiç, acaip güçlü ve bizi sırtından atmak niyetinde vede haklı...   (gezegen olarak dünya)  şunu yaz bir yere (geri dönülemez eşik geçildi) haklı olduğumu ne yazıkki ilerleyen zamanda göreceğiz, bu sözümü forumda bir yere kaydedin dursun.

Şuan uzatmaları oynuyoruz, uzatabildiğimiz kadar uzatacağız, sonrasında  uzayda koloni kurdun kurdun, kuramadın Allah bilir, zaten abd gibi ülkeler boşa debelenmiyor, mars a gideceğiz aya yerleşelim vs. bu laflar boşa değil, Elon Musk neler demiş bir bak...

100 senen var, geri saymaya başladı, bu süreyi biraz daha uzatmak elimizde, bir hata yapıp düğmeye basmak gibi bir salaklık yapmazlarsa tabii....

Bu sözü çok duydum ama yaşadığımız gezegen bize çok büyük sürprizler yapabilir. Ayrıca başka gezegene gitmek için yıllarca uyumak istemiyorum, uyanıp tek başıma kalmak da:D

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Mesajımı kim sildiyse hesabımı da silebilir mi?

Bütün konular da dahil olmak üzere

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Bu sözü çok duydum ama yaşadığımız gezegen bize çok büyük sürprizler yapabilir. Ayrıca başka gezegene gitmek için yıllarca uyumak istemiyorum, uyanıp tek başıma kalmak da:D

inşallah süpriz iyi olur ne diyim :) 

merak etme uyandığında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksın bile, gemiye binen şanslılardansan tabii, öyle milyonlar gitmeyecek oralara, filmlere bakma sen :D

uyandığında baktın teksin diğerleri uyuyor, şöyle bir gez dolaş, bakarsın eğendiğin biri olur, uyandırırsin ne güzel, o yol tek başına çekilirmi kardeşim :D (fazla fillmi iziliyorum ne :D)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
39 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Kamyon evet, dizel olmadan kamyon olmaz, o yükü istediği kadar über turbo  benzinli yapsınlar çekmez :  tork yok bitti, araba gibi olmuyo bu işler, elektrik içinde mega güç lazım, o da sedece nükleer enerjiyle olur şuan, ki o da sakat iş, kısaca dizele devam aga, bitene kadar, en azında taşımacılıkta devam....

Sen eskerde benzinli Reo görmedin herhalde.. Atmosferik benzinli.. :D

29 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Daha az NetGeo kanalını seyret... :D  100 yıl ömür biçtiğin dünya 5,5 milyar yaşında.. ;)

1 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

merak etme uyandığında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksın bile, şanslılardansan, öyle milyonlar gitmeyecek oralara, filmlere bakma sen :D

Ben modeomu da yanımda götürmek isterim, fiesta mı bu nükleer çöplüğe dönmüş dünyada isyan etmiş robotlara bırakacağım. Ben anlamam ya bensiz giderler ya da mondeomu da yanımda götürürüm.. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mesajımı kim sildiyse hesabımı da silebilir mi?
Bütün konular da dahil olmak üzere

Ben sildim.
Her konu siyasete gelmek zorunda değil.
Burada dizel motor konuşuyoruz.

Her gün arkanı topluyor mesajını düzenliyor konunu taşıyoruz.
Ben sana demiyorum, usandım artık siliyorum üyeliğini diye. Sana ne oluyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Sen eskerde benzinli Reo görmedin herhalde.. Atmosferik benzinli.. :D

Daha az NetGeo kanalını seyret... :D  100 yıl ömür biçtiğin dünya 5,5 milyar yaşında.. ;)

Ben modeomu da yanımda götürmek isterim, fiesta mı bu nükleer çöplüğe dönmüş dünyada isyan etmiş robotlara bırakacağım. Ben anlamam ya bensiz giderler ya da mondeomu da yanımda götürürüm.. :D

muahhaa, sen ne zaman askerlik yaptın kardeş,  ben benzinli reo (cemse) lara galonla benzin koyup karbüratöre ayar çekiyordum, hey gidi günler heeeeey :D görmek ne cinciğini çıkardım spin bile attım :tongue:

5.5 milyar iyi çekti bizi, gezegen yokolacak demiyorumki, şöyle bir sırtından atsın bizi, reset sonrası install recovery yapıp doğa kendini toplar bir 5.5 daha gider merak etme, kötü etkeni atsın hele, doğa kendini toparlar nasılsa :D

ben yapay zekalı huveyimi alacağım yanıma, gemiyi kontrol altına aldımmı iş tamam, arabaya gerek yok, gemi elimin altında, mekiklerde var, ohh keka :) buluruz bir gezegen bakarız duruma, yada oto moda alırım gemiyi, uyurum, huvey bulunca bir gezgen şöyle cillopundan uyandırır beni buda var tabee..

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Amerikanın halen kullandığı bazı tanklar benzinli, dizel değil. Çok da yakıyor ama neden benzin kullanmışlar bilen var mı, konuşu gelmişken sorayım :) 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

eve bizim için yani şuan dizel kullananlar için bir zararı olurmu yani gelecekte ikici el dizel araçların piyasası düşer mi artar mı yoksa şuan ki haliyle mi kalır ? 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Murat Sürücü yazdı:

Amerikanın halen kullandığı bazı tanklar benzinli, dizel değil. Çok da yakıyor ama neden benzin kullanmışlar bilen var mı, konuşu gelmişken sorayım :) 

sanırım beleş ya, adamların hortumlamadığı yer yok, bir bunlar birde dingilizler :)  o motorlar turbinli tank motorları, galiba karma yakıt kullanıyordu, mazot benzin yağ atık yağ, ne bulursa artık... aşırı güçlü daha doğrusu torklu motorlar, sadece benzinli olmaz zaten...

2 saat önce, Murat Öngür yazdı:

eve bizim için yani şuan dizel kullananlar için bir zararı olurmu yani gelecekte ikici el dizel araçların piyasası düşer mi artar mı yoksa şuan ki haliyle mi kalır ? 

sanmam birşey olacağını hatta dizelin hiç kalmama olayına ömrümüz bile yetmez...

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
14 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

sanırım beleş ya, adamların hortumlamadığı yer yok, bir bunlar birde dingilizler :)  o motorlar turbinli tank motorları, galiba karma yakıt kullanıyordu, mazot benzin yağ atık yağ, ne bulursa artık... aşırı güçlü daha doğrusu torklu motorlar, sadece benzinli olmaz zaten...

Sadece benzinli diye biliyordum ben, belgeselde de öyle demişlerdi ama farklı bir durumu varsa bilemem

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bir saat önce, Ertan Alptekin yazdı:

ICAT kongresinde hesapladık. Elektriğimizin çoğu doğalgaz (zaten referans değer). Doğalgaz çevrim santralları %70-80 gibi. Aracın kwh ihtiyacını hesaba katınca ordan buluyoruz.

yarım sayfa bir hesabı var yine yaparım ama defterde yapmıştım bilgisayarda yok. siz de yapabilirsiniz. 40-50 arasında bir değer çıkıyor. Elektriği güneşten elde edersen olay farklı tabi. Bu hesabı yaptığımızda ülkede elektriğin yarıdan çoğu doğalgazdan idi.

Buna bir de aracın üretiminde ortaya çıkan atık ve karbondioksitin araç ömrüne bölünmesi eklenecek. 300bin km boyunca mesela.

14 ton sanırım karbondioksit çıkıyor yeni araç yaparken.

14.000.000 / 300.000 = 46gr/km zaten üretimden gelen miktar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

14 ton sanırım karbondioksit çıkıyor yeni araç yaparken.

14.000.000 / 300.000 = 46gr/km zaten üretimden gelen miktar.

Burda ilginç durum var. Tesla bataryası üretiminde normal bir aracın 8 yılda harcadığı karbondioksit çıkıyormuş.

https://wattsupwiththat.com/2017/06/20/tesla-car-battery-production-releases-as-much-co2-as-8-years-of-gasoline-driving/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
41 dakika önce, Murat Sürücü yazdı:

Savaş durumları farklıdır, mesela Hitler Rusya işgali sırasında radyatördeki suların donması vs. gibi sebeplerle birliklerin hareket kabiliyetini yitirdiğini öğrendiğinde susuz motor yapılması yönünde emir vererek hava soğutmalı motorun icat edilmesini sağlamıştır. Susuz çalıştırın o zaman dediğinde mühendislerin emredersiniz demekten başka çareleri yok. Demin örnek verdim, üretimi daha kolay olduğundan veya daha fazla olduğundan benzini tercih ediyor olabilirler. Mesela sessiz olabilir.. :D Senin arabanın motoru gibi gürültülü çalışan bir tank sızma harekatında dost düşman herkesi haberdar edebilir. :D

47 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

muahhaa, sen ne zaman askerlik yaptın kardeş,  ben benzinli reo (cemse) lara galonla benzin koyup karbüratöre ayar çekiyordum, hey gidi günler heeeeey :D görmek ne cinciğini çıkardım spin bile attım :tongue:

Ben dizel Man şoförüydüm ama benzinli Reolar da vardı. 6x6 hem de.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ben dizel Man şoförüydüm ama benzinli Reolar da vardı. 6x6 hem de.

alayını gördüm merak etme, doğduğumdan 1986 ya kadar sürekli askeriyede yaşadım, malum babam Subay,  bizim birlikte hangarda 40 km idi galiba, yol yapmamış sıfır ayarda klimalı deri koltuklu jenaratörlü hava fotoğrafçılığı için özel yapım bir burunlu man vardı, egzost ucu borazan tipli hani :) ne araçtı be, periyodik olarak çalıştırırdım, hiç kullanımadı yani yola çıkmadı, ciilop gibiydi alet, keşke benim olsa dediydimde vermediydiler :) altına girip bakmıştım, bu kadar temizi ancak fabrikada olurdu, o derece iyiydi valla, ah bee...

şunun sıfırı

99461869ffbb379ca2ed3be51540c3f2.jpg

şu karartma amaçlı çizgi, farlarada hastayım haa, tabii xenon falan yok o devirde, zaten olsada yaksan, anında güüüüm... :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

alayını gördüm merak etme, doğduğumdan 1986 ya kadar sürekli askeriyede yaşadım, malum babam Subay,  bizim birlikte hangarda 40 km idi galiba, yol yapmamış sıfır ayarda klimalı deri koltuklu jenaratörlü hava fotoğrafçılığı için özel yapım bir burunlu man vardı, egzost ucu borazan tipli hani :) ne araçtı be, periyodik olarak çalıştırırdım, hiç kullanımadı yani yola çıkmadı, ciilop gibiydi alet, keşke benim olsa dediydimde vermediydiler :)

İşte ben garajda araba içinde oyun oynayan çocuk değildim, su tankeri kullanıyordum... :D:p

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

İşte ben garajda araba içinde oyun oynayan çocuk değildim, su tankeri kullanıyordum... :D:p

ekiptensin yani, gel gardaş gel hele sen :D 

bende çöp reo sunu çaldıydım, hemde spor reo üstü açık :) orta okulda, sen düşün artık, ilk aracimda Gemlik Askeri Haradayken Willys Jeepti, ilk okuldayım düşün, Gemliğe gidiyorduk okula, serviste reoydu haa,  jepe alıp çayırda gidiyordum, ilk araba deneyimim unutulmaz, tabii akşama babadan fırça :D

Askerde aracım olmadı, uçağımız vardı, onu bekliyorduk, onu kaçırmak yemedi tabiii :tongue:

ülem o jepin reo nun benzin kokusu şuan bile burnumda, içine sinerye aracın o,  hey be özellikle jeep süperdi, senelerce bindik bunlara, hey gidi heey....

bu nedir arkadaş :) tow mu acep yivli hemide...

askerlikte-karsilassaniz-mutlaka-binmek-

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...