İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - 235-45-18 Lastik Tavsiyesi

Efe Özer

Recommended Posts

Efe Özer

Merhaba,

Bu aralar lastik arayışına girdim.Hem yazlığa hemde kışlığa ihtiyacım var.Tabiki önceliğim şuan yazlık ama 4 mevsim lastiklerde ilgimi çekiyor ama çok kararsızım.4 mevsim düşünmemin nedeni lastik sok tak derdi,arabayı kaldırırken marşpiyelleri eğmeleri ve jantların çevresini çizmeleri.Ankarada yaşıyorum ve yol boş oldugunda genelde süratli kullanıyorum.Sessiz ve yola yapışan bir lastik istiyorum.Ne tavsiye edersiniz?4 mevsim hakkındaki düşünceleriniz nedir?

İyi forumlar

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

İmkanın varsa 4 mevsim alma derim. Ankara için riskli bence. İdare ediyor ama sadece idare ediyor

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Yaz lastiği olarak Petlas PT741 fiyat performansta rakipsiz. Bu ölçüsünü 30 bin km kullandım. Ben alırken yabancı markaların yüzde 40 ı kadar bir fiyata almıştım 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben de gemiye bakarken petlasta karar kılmıştım ama almak kısmet olmadı. Diğerleriyle arasında ciddi fiyat farkı var. Pendikteki bir bayiden(kangooya da 6 lastik aldığımız) geçen yıl nisan-mayıs gibi 330 tl-adet fiyat almıştım pt 741 için.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Eğer dört mevsim alacaksanız NOKİAN derim. Kesinlikle hem konfor hem de işlevsel olarak iyi bir lastik. Eğer hava bu yılki gibi geçerse Ankara istanbul her yer için bence yeterli olur ancak sert kış ve yoğuın karda elbette tam bir kış lastiği performansı yok. Petlasın özellikle kışlıklarını tavsiye ederim. Bunun yanında Falken i de göz ardı etmeyin derim. 215 BG lik aracımda ( Proceed GT) hem yazlık hem de kışlık kullandım kesinlikle başarılı buldum. Fiyat olarak da genellikle Petlasın bile altında.

Yorum bağlantısı
Efe Özer
1 saat önce, Murat Sürücü yazdı:

İmkanın varsa 4 mevsim alma derim. Ankara için riskli bence. İdare ediyor ama sadece idare ediyor

Ya daha önce yazlık olarak continental premium contact 5 , kışlıklardada michelin alpin 5 kullandım.Çok memnundum ama 235 45 18 ölçüleri yazlık kışlık 6000 tl gibi rakamlara geliyor.Bu rakamlar beni cidi ciddi düşündürüyor.4 mevsin de işimi görmeyecekse napacam bilmiyorum.

1 saat önce, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

Yaz lastiği olarak Petlas PT741 fiyat performansta rakipsiz. Bu ölçüsünü 30 bin km kullandım. Ben alırken yabancı markaların yüzde 40 ı kadar bir fiyata almıştım 

Kaç sene kullandınız?Yakın bir arkadasım petlas yaz lastiği aldı.2 sene sonra ciddi sertleşti ve balans tutmama gibi sorunları var demişti.Tavsiye etmedi.Siz herhangi bir problemle karşılaştınız mı?

Yorum bağlantısı
Efe Özer
Bir saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Ben de gemiye bakarken petlasta karar kılmıştım ama almak kısmet olmadı. Diğerleriyle arasında ciddi fiyat farkı var. Pendikteki bir bayiden(kangooya da 6 lastik aldığımız) geçen yıl nisan-mayıs gibi 330 tl-adet fiyat almıştım pt 741 için.

Abi petlasa 2 sene kullan at diyorlar lastik kaya gibi oluyormuş 2 senede.Eger daha oncekı araclarında kullandıysan deneyımlerını aktarabilirmisin?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)
42 dakika önce, Cem Dilmen yazdı:

Eğer dört mevsim alacaksanız NOKİAN derim. Kesinlikle hem konfor hem de işlevsel olarak iyi bir lastik. Eğer hava bu yılki gibi geçerse Ankara istanbul her yer için bence yeterli olur ancak sert kış ve yoğuın karda elbette tam bir kış lastiği performansı yok. Petlasın özellikle kışlıklarını tavsiye ederim. Bunun yanında Falken i de göz ardı etmeyin derim. 215 BG lik aracımda ( Proceed GT) hem yazlık hem de kışlık kullandım kesinlikle başarılı buldum. Fiyat olarak da genellikle Petlasın bile altında.

Bende nokian waterproof dusunuyordum ama lastik vakumlu.Crossclimete oyle degıl yaz lastiği desenine benziyor.Nokian yazın sıcagında fren mesafesini ciddi uzatırmı yada dişleri 2 senede biter mi bilemiyorum?Kafamda deli sorular.Lastiğe çok önem veririm.Doğana binsem conti alırım o derece.Ankarada bu kış nerdeyse yaz lastiği ile bile idare edilebilirdi.Hava adam akıllı 0 ın altına nadir düştü.Ama bir sonraki kış nasıl geçecek bilemeyiz.

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Ben Mondeo'da 2. takım  Goodyear Eagle F1 Asymetric 3 serisini kullanıyorum, güven veriyor. 

Memnundum devam ettim aynı lastikten. Sessiz, yumuşak ıslakta kuruda güven veren bir lastik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Nokian weatherproof kullandım, yazın sorun yaşamadım, yağmurda sorun yaşamadım ama çamur ve buzda biraz kendini salıyordu. Gerçi kışlık lastikle çamurda buzda kayanlar oldu aramızda ama bilemedim :) 

Fiyatına göre iyi bir seçim Nokian weatherproof. Ama imkan varsa ayrı setler almak en güzeli. 6bin lira da iyi para ama :unsure2:

Yorum bağlantısı
Efe Özer
4 dakika önce, Murat Sürücü yazdı:

Nokian weatherproof kullandım, yazın sorun yaşamadım, yağmurda sorun yaşamadım ama çamur ve buzda biraz kendini salıyordu. Gerçi kışlık lastikle çamurda buzda kayanlar oldu aramızda ama bilemedim :) 

Fiyatına göre iyi bir seçim Nokian weatherproof. Ama imkan varsa ayrı setler almak en güzeli. 6bin lira da iyi para ama :unsure2:

Abi doğanım olsa bile düşünmeden conti alırım diyen ben 6000 rakamını öğrenince kaçacak delik aramaya başladım:)

Buzda kaymayan kış lastiği sanırım daha icat edilmedi.Normaldir ama çamuru bilemiyorum.Gönlüm nokiandan yana gözümü karartsam mı diye dusunuyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Şimdi, Efe Özer yazdı:

Abi doğanım olsa bile düşünmeden conti alırım diyen ben 6000 rakamını öğrenince kaçacak delik aramaya başladım:)

Buzda kaymayan kış lastiği sanırım daha icat edilmedi.Normaldir ama çamuru bilemiyorum.Gönlüm nokiandan yana gözümü karartsam mı diye dusunuyorum.

Elbette buzda çamurda kayma olabilir ama kış lastiğinden daha kötü 4 mevsim, Ankara'da da gizli buzlanma ve buz hayli fazla

Yorum bağlantısı
Efe Özer
12 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Ben Mondeo'da 2. takım  Goodyear Eagle F1 Asymetric 3 serisini kullanıyorum, güven veriyor. 

Memnundum devam ettim aynı lastikten. Sessiz, yumuşak ıslakta kuruda güven veren bir lastik.

Goodyear eficientgrip çok tavsiye ediliyor.Ama benim ölçülerde bulamadım.Dediğiniz modelleri araştırmadım memnunsanız listeme ekledim:)

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Ben hep şunu demişimdir. Yerle temasımızı sağlayan lastiktir, iki kuruş fazla veririm, iyisini alırım. Yazlık ve kışlık ayrı olma koşulu ile.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
21 dakika önce, Efe Özer yazdı:

Abi petlasa 2 sene kullan at diyorlar lastik kaya gibi oluyormuş 2 senede.Eger daha oncekı araclarında kullandıysan deneyımlerını aktarabilirmisin?

O kadar uzun süre kullanmadım, 741 hiç kullanmadım. Kangooda en ucuz petlas var 1 yılı yeni doldurdu onda da genelinden memnunum(çok anlamam lastikten).

Yorum bağlantısı
Efe Özer
3 dakika önce, Murat Sürücü yazdı:

Elbette buzda çamurda kayma olabilir ama kış lastiğinden daha kötü 4 mevsim, Ankara'da da gizli buzlanma ve buz hayli fazla

Zaten her iki işide yapıyor denilen ürünlerden fazla bişey beklememek lazım ama yaz lastiğinden çok daha iyidir.

3 dakika önce, Tamer Topaç yazdı:

Ben hep şunu demişimdir. Yerle temasımızı sağlayan lastiktir, iki kuruş fazla veririm, iyisini alırım. Yazlık ve kışlık ayrı olma koşulu ile.

İki kuruş degıl 2 takım petlas 3000 2 takım conti yada michelin 6000 tl :)Tabiki iyisinden yanayım.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Petlas yerine yine fiyatları yakın olan dunlop ya da falken seçmek daha mantıklı olur.

Bu ebatın hakkı sportcontact ya da pilot sport aslında :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
5 dakika önce, Efe Özer yazdı:

Zaten her iki işide yapıyor denilen ürünlerden fazla bişey beklememek lazım ama yaz lastiğinden çok daha iyidir.

İki kuruş degıl 2 takım petlas 3000 2 takım conti yada michelin 6000 tl :)Tabiki iyisinden yanayım.

E durum izafi. Fren mesafe farkından oluşabilecekler de var.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

4 mevsimden uzak dur hele hele Ankarada tam 16 ay araba kullandım Ankarada kışı ayrı yazı ayrı , mondeo ağır araç olduğundan kaliteli lastik almanızı tavsiye ederim adet başına 70 80 tl fazla verip pirelli p7 cint. blue  yada p zero, michelin pr.4 , Bridgestone ( biraz sert kaçabilir ) yada dunlop tavsiye ederim... Etiket değerlerini bakmadan satın almayın yağmur değerine dikkat ! 

Yorum bağlantısı
Efe Özer
Bir saat önce, Murat Atagenç yazdı:

Petlas yerine yine fiyatları yakın olan dunlop ya da falken seçmek daha mantıklı olur.

Bu ebatın hakkı sportcontact ya da pilot sport aslında :)

Falken kullandım.alpin 5 kadar yola yapışmasada gayet memnundum.Bunuda listeye ekleyim:)

Bir saat önce, Tamer Topaç yazdı:

E durum izafi. Fren mesafe farkından oluşabilecekler de var.

İşte bu yuzden 1 aydır gidip lastik alamadım.Kafam tamamen karısık.

22 dakika önce, Murat Öngür yazdı:

4 mevsimden uzak dur hele hele Ankarada tam 16 ay araba kullandım Ankarada kışı ayrı yazı ayrı , mondeo ağır araç olduğundan kaliteli lastik almanızı tavsiye ederim adet başına 70 80 tl fazla verip pirelli p7 cint. blue  yada p zero, michelin pr.4 , Bridgestone ( biraz sert kaçabilir ) yada dunlop tavsiye ederim... Etiket değerlerini bakmadan satın almayın yağmur değerine dikkat ! 

70-80 onemli degıl verir alırım ama kıslıkda almam gerekecek

Yorum bağlantısı
Efe Özer
Bir saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

O kadar uzun süre kullanmadım, 741 hiç kullanmadım. Kangooda en ucuz petlas var 1 yılı yeni doldurdu onda da genelinden memnunum(çok anlamam lastikten).

Valla en son nalet olsun deyip 2 takım petlas alıp kapatacam olayı

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Golfle Nokian Weatherproof ile sık kaydığım yerlerde Mondeo Michelinle hiç kaymadım :) Mondeo daha ağır üstelik

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
6 dakika önce, Efe Özer yazdı:

Öyle değil de, ''en kötü yeni lastik, en iyi eski lastikden iyidir'' deyin.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
Bir saat önce, Efe Özer yazdı:

Falken kullandım.alpin 5 kadar yola yapışmasada gayet memnundum.Bunuda listeye ekleyim:)

Falkene göre dunlop daha iyi dediler.

Kumho seçenekler arasına girebilir, herkoya sormak lazım.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
17 dakika önce, Efe Özer yazdı:

Petlasın kışlık lastikleri karda müthiş performanslı, kendi aracımda 4 aydır yazlık pt515 kullanıyorum gayet iyi. Lastik alacağım zaman bende çok araştırdım goodyear, conti, pirelli, fulda aldığım lastiklerin 2 katı fiyatınaydı. çabuk eskirse 2 takım alırım aynı paraya gelir hiç olmazsa lastiklerim yeni olur düşüncesiyle petlas aldım. Bilgi amaçlı olarak 215 55 16 jant petlas 180 TL iken diğer saydığım markalar 380 ile 450 arasında dolaşıyordu. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...