İçeriğe Yönlendir

Mondeo - Takasa Değer mi?

Selman Yalçın

Recommended Posts

Selman Yalçın

Merhaba herkese. Arkadaşlar 98 model 1.6 paliom var. Ve bana küçük geliyor. aracımın değeri 15-16 bin civarı. Bu fiyata 97 model üstü manuel mondeo almak istiyorum bana ne gibi sıkıntılar çıkarabilir? Aksarayda bir araç buldum 320bin kmde 300binde iken motor rektefiye edilmiş. Komple boyalı araç. Sizce takasa değer mi? Araç bu arkadaşlar

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-memurdan-acil-satilik-1997-model-fort-mondeo-ghia-535054679/detay/

Birde şu araç var buda takasa yanaştı ancak bu araç hakkında pek bilgi edinemedim.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-mondeo-ghia-sunroff-soon-fiyat-531467256/detay/

Yorum bağlantısı
Ali Gök

takas her daim tersten okunmalı .    niyet varsa öncelikle palio satılıp nakit para ile pazarlığa girilmeli derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

mondeoya niyet var ise; 97 ve üstü değil, 99 ve üstü mondeo alın.. 
takas genelde zor satılan araçlar için avantaj sağlar ve tanıdıkla yapılması daha iyi olur çünkü takasa açık diyorsa o da satışı zor olan şeyi satıyordur. palio satılır bence, Ali nin dediği gibi satın sonra nakit parayla bakın. 

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

99-2000 modellerde hız sabitleyici yok biliyorum, inşallah yanılmıyorumdur.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Farklı segmentlerin arabaları. Mondeo sahibi niye Palio ‘ya geçiyor? Bunu sorgularım önce. 300.000 km ler normal karşılanmalı bu model yılına göre. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sanırım palio satılırsa 15-16 ele geçecek, bu meblağa göre de ilanlara bakılıyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence yanlış olur.
Arabanız sağlıklı ise bir müddet idare edin ve para biriktirin.
Bilmediğiniz bir 20 yaşında araba almayın.
Eşte dostta komşudadır. Alınır. Ama takasla alınmaz bence.

Yorum bağlantısı
Selman Yalçın

İlgili cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim. 

Arkadaşlar palioyu yaklaşık 2 ay önce evin ikinci aracı olarak aldım. Kendimi idare edebilmek amacıyla almıştım. Recep bey daha önce hiç mondeo sahibi olmadım. Bu modelde bir aracın kmsi bence de normal hatta düşük bile. Aslen 2.5 yıldır severek kullandığım 2.0 accordum var ve 282bin kmde.  Accord otomatik vites olunca onu hanıma kaptırdık. Bende idareten palio denk geldi onu almıştım. Ama çevremden kimse accordan sonra yakıştıramıyor bu aracı :)  Açıkcası palioyu severek aldım, kullanımı performansı çok güzel ama çok dengesiz bir araç. Bunlarda kronik bir hastalık varmış aldıktan sonra öğrendim, devirde dalgalanma oluyormuş. Benimkinde de oluyor. Bazen hiç bir sıkıntı yok ama bazen bir bakıyorsun devir 2-3 binlerde gezerken bir bakıyorsun 500ün altına düşüyor, özellikle en tehlikelisi de sokak aralarında dönüş yaparken vites düşürdüğümde debriyaja bastığımda araç stop ediyor. Bu sorunu yüzünden bir nebze soğudum araçtan.

Konuya dönersem aslında 2. araç değilde ilk linkteki yeşil olan araç daha çok ilgimi çekti. Takas işine bende pek sıcak bakmıyorum. Çağlar beyin dediği gibi limitim palio kadar ve palio en fazla 16-17 eder. İlk ilandaki aracın sahibiyle mesajlaştım ekstra fotoğraf istedim oda sağolsun yolladı. Aracın iç kozmetiği çok hoşuma gitti açıkcası 300binde ikende motor yapıldı deyince pek masraflı olabileceğini düşünmedim ama öncelik palioyu elimden çıkarmam lazım. :)

Bu arada belirtmeyi unutmuşum özür dilerim. İlk ilandaki araç için takas konuşmadım. Onu elimdeki palioyu satarak almak daha mantıklı geldi. Ama aklımı kurcalayan hususlarda yok değil. Bu aracı satan arkadaş borç karşılığı almış arabayı onunda pek bilgisi yok açıkçası, o yüzden korkmuyorda değilim. Araç Aksarayda ben Konyadayım çok uzak mesafede değil ancak hiç fırsatım olmuyor gidip bakmaya. Nasıl ederiz bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Selman Yalçın

İlginize teşekkür ederim Abdurrahman bey. Bende Konya'da ikamet ediyorum. 25 Plaka siyah bir accord görürseniz o benim işte :) Profil bilgilerimi düzeltiyorum :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
35 dakika önce, Selman Yalçın yazdı:

Recep bey daha önce hiç mondeo sahibi olmadım.

Ben takasa girecek karşı taraf için söylemiştim. Ki zaten ilk ilan için takas konuşmadığınızı belirtmişsiniz. Şöyle bir avantajınız olabilir. Gerçekten alacak karşılığı aldıysa karşı taraf takasa girebilir. Sonuçta binicisi değilmiş. 

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
14 saat önce, Celalettin Süğürtin yazdı:

99-2000 modellerde hız sabitleyici yok biliyorum, inşallah yanılmıyorumdur.

99'da var. 2000 ile 2001 de yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selman Yalçın

Bilmiyorum artık inşallah hayırlı bir girişim olur.Aslında merak ettiğim bir konu 97 model mondeoya binilir mi? Ne tür masraflar çıkarır? 

2 dakika önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

99'da var. 2000 ile 2001 de yok.

97-98 model olup hız sabitleyici var diyen araçlara denk geldim. Misal şunun gibi.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-sedan-manuel-ghia-540919328/detay/

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Tekin
31 dakika önce, Selman Yalçın yazdı:

İlginize teşekkür ederim Abdurrahman bey. Bende Konya'da ikamet ediyorum. 25 Plaka siyah bir accord görürseniz o benim işte :) Profil bilgilerimi düzeltiyorum :) 

özelden yazdım :-)

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
Bilmiyorum artık inşallah hayırlı bir girişim olur.Aslında merak ettiğim bir konu 97 model mondeoya binilir mi? Ne tür masraflar çıkarır? 
97-98 model olup hız sabitleyici var diyen araçlara denk geldim. Misal şunun gibi.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-sedan-manuel-ghia-540919328/detay/

98 mondeo ghia aracımda hız sabitleyici vardı. Aracı forumdaki üyelerimizden Serkan Danış beye sattığım sırada onun yakın arkadaşında da 2000 modeli vardı. Kendi aracında hız sabitleyici olmadığını söylediğinde şaşırmıştım.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

99 en dolusudur.. 

Diğerlerinde illaki eksik bişey vardır. 

99 öncesinde far yükseklik ayarı yok.. 99 sonrasında hız sabitleyici yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
3 saat önce, Selman Yalçın yazdı:

97 98 de hız sabitleyci var ama hararet etmeyen kapağı taşlamadan sıfırlanmaya yüz tutmuş, motoru olmayan mondeo ihtimali bulmak zor.. :=) 

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
4 saat önce, Selman Yalçın yazdı:

Bütçe arttırma imkanı varsa temizlerine bakın derim. 15 16 bin TL'ye alınacak Mondeo üzebilir. 

99 yılında güncelleme geliyor. Bilerek alan 99 seçer.

Yorum bağlantısı
Selman Yalçın

İlgili, bilgili ve tecrübeli yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Açıkçası bende soğudum gibi. Şuan palio kör topal ilerliyor alacağım mondeo masraf çıkarırsa yaptıramayacağım ve amacımın dışına çıkmış olacağım. Dediğiniz gibi biraz birikim yaparak daha modelli bir şey almak en iyisi gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ayrıca palioda kronik dediğiniz olayın mutlaka çözümü vardır. Dalgalanma var diye araç satılmaz, en azından çözüm aramadan. İyi bir lpg servisine gidin bence. Hem de palio- fiat forumlarından bilgi edinin. Kronik diye duyduysanız mutlaka çözümü de vardır.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bir saat önce, Önder Özcan yazdı:

Ayrıca palioda kronik dediğiniz olayın mutlaka çözümü vardır. Dalgalanma var diye araç satılmaz, en azından çözüm aramadan. İyi bir lpg servisine gidin bence. Hem de palio- fiat forumlarından bilgi edinin. Kronik diye duyduysanız mutlaka çözümü de vardır.

Dalgalanma sıkıntısını İlkay bahsetmişti seni otoparkta beklerken, şöyle ki fabrikasyon kablo ince geliyor yeterli elektrik veremeyince rölanti dengesizliği oluyormuş, elektrikçi kabloyu daha kalını ile değiştirince çözülüyormuş.

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Bir saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Dalgalanma sıkıntısını İlkay bahsetmişti seni otoparkta beklerken, şöyle ki fabrikasyon kablo ince geliyor yeterli elektrik veremeyince rölanti dengesizliği oluyormuş, elektrikçi kabloyu daha kalını ile değiştirince çözülüyormuş.

Marea için konuşuyordu İlkay.  O konuyu ben biliyorum, DH de okumuştum marea grubunda. Bi şase kablosuydu galiba, onu kalınıyla değiştirince düzeliyor. Mareayla palio aynı mıdır acaba? Yoldayım, evden bakmam lazım.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
4 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Marea için konuşuyordu İlkay.  O konuyu ben biliyorum, DH de okumuştum marea grubunda. Bi şase kablosuydu galiba, onu kalınıyla değiştirince düzeliyor. Mareayla palio aynı mıdır acaba? Yoldayım, evden bakmam lazım.

https://forum.donanimhaber.com/marea-nin-rolantide-yuksek-devir-sorunu--33962862

asıl aradığım sayfa bu değildi ama burda da anlatılıyor, marea için. Palioya da aynısı uyabilir belki.  Gaz kelebeğine gelen şasi kablosu daha kalın bir kablo ile değiştiriliyor ve sonuç.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

araba sıfırı iken de yapıyormuymuş bu dalgalanmayı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...