İçeriğe Yönlendir

Polo Genleşme Kabındaki Su Bitiyor

Onur Uslu

Recommended Posts

Onur Uslu

Merhaba arkadaşlar şuan aracımla yolculuk yapıyorum mola verdim ve yağ ve su durumuna bakayım dedim gördüğüm manzarayla şok oldum yedek su kabındaki su iyice azalmıştı neden olmuş olabilir arkadaşlarantifiriz ekleyerek devam etsem sorun olur mu? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Basınç altında su inebilir biraz. Sıcakken kapağı açmamışınızdır umarım.

Yorum bağlantısı
Onur Uslu

Bayağı inmiş neredeyse hiç su kalmamıştı 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Araç çalışır halde iken egzos buharını koklayın. Yakıt dumanı kokusu harici bir koku var mı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
9 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Araç çalışır halde iken egzos buharını koklayın.

Demek tüm sebep buymuş o kapasitör patlatmaların :p

12 dakika önce, Onur Uslu yazdı:

Bayağı inmiş neredeyse hiç su kalmamıştı 

Motor soğukken tekrar düz zeminde kontrol edin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Uslu

Antifiriz doldurdum maksimum seviyesine kadar 30 km sonra yarıya indiyine aracın altına baktım fenerle kaçak damlama gözükmüyor 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Onur Uslu yazdı:

Antifiriz doldurdum maksimum seviyesine kadar 30 km sonra yarıya indiyine aracın altına baktım fenerle kaçak damlama gözükmüyor 

Anlaşamadık sanki :)

Sıcakken eksilme görmeniz gayet normal. Motor soğukken test edin, öyle yardımlaşalım :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Anlaşamadık sanki [emoji4]
Sıcakken eksilme görmeniz gayet normal. Motor soğukken test edin, öyle yardımlaşalım [emoji4]
Sıcak sıvılar genleşme tepkisi verir
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
2 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:
Anlaşamadık sanki emoji4.png
Sıcakken eksilme görmeniz gayet normal. Motor soğukken test edin, öyle yardımlaşalım emoji4.png

Sıcak sıvılar genleşme tepkisi verir

Bu dediğin deniz seviyesinde standart atmosferik basınçta abi.

Basınç altında genleşme değil, daralma görülür. Nerede @Mehmet Göktürk hoca? Bilgimize bilgi katalım :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bu dediğin deniz seviyesinde standart atmosferik basınçta abi.
Basınç altında genleşme değil, daralma görülür. Nerede [mention=150]Mehmet Göktürk[/mention] hoca? Bilgimize bilgi katalım [emoji4]
Kapalı devre sıvı eğer ısınır ise genleşme yapar ve basınç artar. Bu yüzden kombi sistemlerinde regülasyon tüpleri olur cnm. Şayet olmaz ise kombi kapalı iken 1 bar su, 50 derece olunca 2 bara çıkar.

Araçlarda ısı 110 dereceleri görüyor. Oradaki basıncı düşün, ve neden motor sıcak iken radyatör kapağı açıldığı vakit su taşıyor, onu bi araştır cicim
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Onur Uslu
11 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Sıcakken eksilme görmeniz gayet normal. Motor soğukken test edin, öyle yardımlaşalım :)

Şimdi, Onur Uslu yazdı:

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
8 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Adam yolda, belki de test edecek bir motor kalmayacak?

Neyse korkutmayalım. Ama su eksilmesi çok tehlikeli. Muhtemelen devirdaimden kaçırıyordur diye düşünüyorum. Tabi ufak bir hortum kaçağı bile olabilir her şey olabilir.. Ama susuz devam ederseniz conta yanar, yatak sarar, masraflar çok artabilir. Arabayı sıkıştırmayalım, sık sık suyu kontrol edelim. Pazartesi ilk işiniz kaçağın sebebini bulmak olsun. Gözünüz hararette olsun.

Yorum bağlantısı
Onur Uslu

Aracı stop ettim başka bi dinlenme tesisindeyim motor biraz soğudu eksilen suyu doldurdum maksimum seviyesine kadar motor soğukken eksilme yok 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Olmaz, su kaçağı varsa ister seyir ister rölanti olsun, bırak hepsini - 40 havada hadi bozar motoru.

Araçta bir şeklide sıvı kaybı var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Benzer bir sorunu olan 1.8t motorlu Passatta Ankara çevreyolunda sanayiye gidiyorduk. Yokuş aşağı boşa attığımızda arabanın harareti yükseldi bayağı. Sonra viteste sakin devam edince düştü. O şekilde sanayiye kadar gidebilmiştik 20 km kadar. Daha fazla gider miydik demekki gidemezmişiz. Bu işleri Servet abi iyi bilir,(kesin denemiştir) ona itimat edebilirsiniz Onur bey.

Yorum bağlantısı
Onur Uslu

Arkadaşlar böyle hızlı şekilde su kaybı silindir kapak contasından olabilir mi gözüm çoğu zaman hararet ibresinde ama hararet normal 90da 

Yorum bağlantısı
Onur Uslu

Egzozdan bariz derecede duman gelmiyor beyaz bişey geliyor ama buhar sanırım çok az geliyor oda arkadaşlar böyle su ekleye ekleye yol yapabilirmiyim yolculuğum ankarada başladı sorun izmit dilovasında başladı ve şuan istanbula 60 km var varmam gereken yer istanbul silivri 

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Conta olsa su kaynama yapar genelde ve egzoz buhar atar.

demek istiyor ki; genleşme kabının kapağı açıkken aracı çalıştır su kaynıyor mu bak o zman conta.
aracın altında hiç su yok mu? kuru bir yere çekin 5-10 dk gözlemleyin o kadar hızlı bir kayıpsa hortum devirdayım radyatör kelepçeler vs. bakın.
su ekleye ekleye gidilebilir lakin riskli, daha garantili şekil ise güvenli bir yerden bırakın yola devam edin ya da kalın bir yerde sabah baktırın çektirin vs.

Yorum bağlantısı
Onur Uslu
6 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

demek istiyor ki; genleşme kabının kapağı açıkken aracı çalıştır su kaynıyor mu bak o zman conta.
aracın altında hiç su yok mu? kuru bir yere çekin 5-10 dk gözlemleyin o kadar hızlı bir kayıpsa hortum devirdayım radyatör kelepçeler vs. bakın.
su ekleye ekleye gidilebilir lakin riskli, daha garantili şekil ise güvenli bir yerden bırakın yola devam edin ya da kalın bir yerde sabah baktırın çektirin vs.

Hepsini denedim benzinliğe çekip kuru yerde baktım hiç damlama falan yok motordaki hortumlara falan baktım fenerle hiç kaçak gözükmüyor 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
47 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kapalı devre sıvı eğer ısınır ise genleşme yapar ve basınç artar. Bu yüzden kombi sistemlerinde regülasyon tüpleri olur cnm. Şayet olmaz ise kombi kapalı iken 1 bar su, 50 derece olunca 2 bara çıkar.

Araçlarda ısı 110 dereceleri görüyor. Oradaki basıncı düşün, ve neden motor sıcak iken radyatör kapağı açıldığı vakit su taşıyor, onu bi araştır cicim

Motor sıcakken ve soğukken snein için genleşme kabı resimleri çekeyim abi. Kullandığım tüm araçlarda motor sıcakken genleşme kabındaki suyun seviyesi hatırı sayılır bir derecede düşüyor abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

su fokurdadı mı kapak açık marşa basınca, 
kardeş sen en iyisi güvenli bir yere çek, sabah göster arabayı, sakata gelmeyesin..

Yorum bağlantısı
Onur Uslu
5 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

su fokurdadı mı kapak açık marşa basınca, 
kardeş sen en iyisi güvenli bir yere çek, sabah göster arabayı, sakata gelmeyesin..

Fokurdama yok 

Yorum bağlantısı
Onur Uslu

Arkadaşlar aracın sağ paspas altı antifiriz içinde nereden geliyor olabilir 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...