İçeriğe Yönlendir

Sizce hangisi? Neden?

Efe Serhan Oğuz

Sizce hangisi? Neden?  

35 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Efe Serhan Oğuz

Superb mi Passat mı?

Seçimde en etkili olan şey size göre ne?

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Yeni kasa SüperB Passat dan daha güzel bence ve daha önemlisi aynı paraya daha fazla donanım alınabiliyor. Benim tercihim SüperB olurdu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

aynı paraya aynı motor ve şanzıman seçeneğinde donanımı hangisi fazla ise onu alırım.

ikisinin görüntüsü mükemmel biri diğerinden çirkin veya daha güzel diyemem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

para sorunu yoksa passat F/P ise süperb tabikide.. skoda, seat hiç bir zaman vw kadar iyi olmadı olamaz yapmazlar:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
(düzenlendi)

Superb mi Passat mı diye sorulduysa tabi ki Passat. Superb ne kadar da olsa bir Passat değil malesef. Dolu Passat ile dolu superb arasında şüphe yok ki Passat tercih ederdim. Eğer ki f/p aranıyorsa tabi ki de superb derim. Zira 200 ve üzeri bir para VW için bende psikolojik sınır. 

Şu da var, 200 bin TL gibi rakam verecek olsam ne Passat ne superb bakarım, E250 yada 520 bakarım.

tarihinde Gökhan Albayrak tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
7 saat önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Superb mi Passat mı diye sorulduysa tabi ki Passat. Superb ne kadar da olsa bir Passat değil malesef. Dolu Passat ile dolu superb arasında şüphe yok ki Passat tercih ederdim. Eğer ki f/p aranıyorsa tabi ki de superb derim. Zira 200 ve üzeri bir para VW için bende psikolojik sınır. 

Şu da var, 200 bin TL gibi rakam verecek olsam ne Passat ne superb bakarım, E250 yada 520 bakarım.

o paraya kuga st line alırdık beyaaa :)

SüperB aynı donanım aynı kalite daha ucuz ve daha geniş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
2 saat önce, Okan Tansel yazdı:

o paraya ...

Öküz alıp tarla sürmek de alternatif olabilir :D

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
57 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Öküz alıp tarla sürmek de alternatif olabilir :D

:hohoho:

Yorum bağlantısı
Yücel Gezgin

Passat tercih ederdim,Marka değeri ve 2.eli kuvvetli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla
(düzenlendi)

tam benim kıyaslamam gelmiş hemen damlayayım. :i-ih:

Superb almadan superb superb deyim dururdum. Aldıktan sonra anladım ki volkswagen aptal değil. Passatın işçiliği superb'ye göre daha iyi. Kullandıkları malzemeler daha kaliteli, üreticinin yaptığı tasarım ve malzeme tercihleri passatı öne çıkartıyor. Ama bu durum aralarındaki 20-30 lirayı kesinlikle mazur göstermiyor. En fazla 10 lira fark olması lazım prestige-highline arasında.

Mesela; superb'nin kol dayaması kalas kadar uzun ve geniştir eyvallah ama plastik malzemeden yapmışlar. Yani en az 5kg baskı yapan kolunuzu üçgenimsi plastiklerden oluşan üzeri sünger ve deri kaplı malzemeye basıyorsunuz. 1000km geçtikten sonra plastiğin mukavemeti olmadığı için gacur gucur ses yapmaya başlıyor. Passatınki ise demir üzeri kumaş-deri olduğu için ses vs yapmıyor ayrıca ileri geri ayarı da var. İşte burada passata demir kol dayama superb'ye plastik koydukları için aradaki fark ufak ufak anlaşılmaya başlıyor.

Bir diğer fark ise kimsenin dikkat etmediği hatta otomotiv basınının bile önemsemediği veya farkına varmadığı aslında çok önemli olan bir fark. Superb'nin L&K donanımında bile kafalıklarda derinlik ayarı (ileri geri) yok. Bu ayar passatın comfortline donanım seviyesinden itibaren sunuluyor ve çok işe yarıyor. Adamın sırtı kambur skolyozu var diyelim kafası sırtına göre ileride bu adamın kafalığı öne çekmesi lazım ama az paraya çok donanım veren superb'de bu özellik yok. Veya vatandaş sürekli kafalığın ensesine bastırmasını istemiyor o zaman geri çekmesi lazım, maalesef superb'de yok.

Adam kilolu diyelim (ben gibi :)) arabaya inip binerken kolaylık olsun diye altı kesik direksiyon istiyor bacakları direksiyona çarpmasın istiyor superb'de yok ama passatta var.

Ayrıca öndeki sürücü pişerken arkadaki yolcu donuyorsa arkada 3. bölge klime superb'de yok (prestige).

Kullanan var mıdır bilmem ama CD superb'de yok, mp3'leri atıp dinlemek isterdim mesela, 20 TL değerinde usb belleğin kaybolması var bir de 25 kuruşluk CD'nin değil mi?

Superb'de kol dayamanın olduğu orta konsol koltuklardan yüksektedir, emniyet kemerini zor takarsınız, passatta ise kol dayamanın tasarımı hasebiyle orta konsol düzdür daha rahattır.

Superb'de xenon vardır selektör atma hızı yavaştır. Passatta led vardır.

aaa bir de şeyi unuttum, gözlüklük. Superb'de sunroof alınca gözlük elinizde kalır. Passatta ise yeri hazırdır.

Masajlı koltuğu saymıyorum çok ise yaramıyor diye.

Passatın arka camlar orijinal karartmadır. Superb'de perde vardır.

Şimdi bu özellikler benim superB'de en muzdarip olduğu ve arabayı aldıktan sonra sıkıntısının farkına vardığım özellikler. Bunların yanında superb'yi niye aldığıma gelirsek,

Comfortline passat parasına;

Elektrikli bagaj,

Manyak bagaj,

8 inç bolero,

arka kamera yıkama,

Xenon far,

Sunroof,

Manyak diz mesafesi,

18 jant,

adaptif cruise,

Kör nokta uyarı,

ön bölge frenleme,

park çıkış asistanı,

ambiyans aydınlatma,

led stoplar

hafızalı koltuk

sunduğu için superB aldım. Şimdiki aklım olsa süspansiyon sertlik ayarlı ve opsiyon listesi dolu bir  highline passat alırdım. Yoksa passatın 18 jantlı hali superb ile kıyaslanamayacak kadar sert. 18 jantlı superb ile 16 jantlı trend mk4 mondeomdan daha konforlu geziyorum.

SuperB'de ise ayarlı süspansiyon almak isterseniz LK donanım olması lazım aracın ya da 2000cc prestige olması lazım. Skoda 1600cc hacimde bazı opsiyonları sunmuyor.

Buraya kadar yazdıklarım sebebiyle ankete verdiğim cevap superb sahibi olarak "passat" oldu.

Daha önce dediğim gibi bu alamanlar aptal değil, bazı özellikleri bilerek bazı markalarına dağıtıyorlar ki kendi markalarının satışları baltalanmasın diye. . Mesela eski kasa superB'lerin full versiyonlarında olan ahşap - maun trimleri VW'nin bir yerine mi battı da yeni superB'de kaldırdılar?

Ya da neden active paket superb'de cam nikelajı yok da trend passatta var? Bu ve bunun gibi soruların cevaplarında saklı iki marka arasındaki farklar.

Umarım faydalı olmuştur, selam ve sevgiler.

Not: Bir de şikoda halen vw kadar marka algısı yaratamamış durumda, toplantıda masaya kıçında skoda anahtarlığı takılı anahtar koymak var bir de volkswagen koymak var. Bu durumu superb sahipleri bende skoda var demek yerine araban ne? sorusuna süperb diyorlar hani skodanın en büyüğü şeklinde.

tarihinde Erdem Çağla tarafından düzenlendi
  • Beğen 9
Yorum bağlantısı
Efe Serhan Oğuz
1 saat önce, Erdem Çağla yazdı:

Üstüne bir şey söylenmez ?

Yurt dışında da acaba fiyat farkı böyle büyük mü yoksa ülkemizde mi böyle sadece?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Erdem Çağla yazdı:

:bravo:

Yorum bağlantısı
Serhan Kaya

Bende 2017 superb var sifir aldim nisan ayinda. Daha önce 2010 yilinda 2008 passat a 2 sene binmiştim b6 kasaya, yani vw markasına yabancı değilim. Simdi olsa yine superb alirim. Neden mi? Trim sesi gelmediği ve neredeyse her yerinin yumuşak malzeme ve hali ile kaplı olmasından, süspansiyon yumuşaklığı yüzünden konforundan. Genişlik ve ultra bagajı için. Arka koltukta bacak bacak üstüne atıp kahvemi yudumlamak için yine SuperB alırdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

benimkinde hiç olmadı. Hassas kulakla duyulan sesler aşağıda:

1- Benzin pompası

2- Soğuk havada tabla burçları gıcırtısı

3- Klima yönlendirme valfleri bi türlü karar veremez tıkır tıkır eder durur derinden. (çözümü var)

not: bi ilk aldığımda kötü yolda alüminyum göğüs bandı direksiyonun üstünde konsola bitiştiği yerden çıt çıt yapardı. kartvizit soktum geçti :)

Yorum bağlantısı
Serhan Kaya
passat ta trim sesi mi var ?
Trimline passat modeli bile üretildi passat forumunda. Özellikle dişli asfaltta berbat
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Superb mi Passat mı?

Seçimde en etkili olan şey size göre ne?
Şunu unutmamak lazım bütün parçalar aynı olsa dahi, işçilik aynı olmadık tan sonra kalite aynı olmuyor. Bırakın vw ve skodayı mercedes c serisinin almanya üretimleri ile güney afrika üretimleri arasındaki işçilik farklarına bakın. Özellikle el montajına dayalı işlerde ve trimlerde gözle görülür farklar var. Türkiye imali honda ile japon veya amerika imali honda civiclerde de farklar var.
Ancak iş fiyat ve performans olayına geldiğinde işin rengi değişiyor. Vw bence parasını haketmeyen bir marka, gerçi şu ara hangisi hak ediyorki oda tartışılır.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Metin Bey

VW pahalı bir araç değil. diğerleri ne kadarsa o. hepsi hakediyor da o niye haketmiyor? arıza parça problemi de diğerlerine oranla pek yok. Birçok araç kullandım geçmişte vw evet biraz nazikim gibi bir havası var ama ciddi olarak hiç üzmedi.

kahır çekerim diyen araç MK2 focus vardı o da bitti. Şu an yok hiç araç.   Belki corolla.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Metin Bey

VW pahalı bir araç değil. diğerleri ne kadarsa o. hepsi hakediyor da o niye haketmiyor? arıza parça problemi de diğerlerine oranla pek yok. Birçok araç kullandım geçmişte vw evet biraz nazikim gibi bir havası var ama ciddi olarak hiç üzmedi.
kahır çekerim diyen araç MK2 focus vardı o da bitti. Şu an yok hiç araç.   Belki corolla.
Mehmet bey,
Vw servisine veya showromuna gittiğinizde diğer firmalardaki ilgi ve alakayı göremiyorsunuz. Burunlarından kıl aldırmaz bir davranış sergiliyorlar alırsan al almazsan nasıl olsa alanım var esasındalar.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben öyle birşeyle karşılaşmadım oldukça efendi insanlara denk geldim. Bazıları bilgisizdi ama çoğu iyiydi. İlk yıllarda bazıları hava yapmış olabilir ama şimdi ne servisler ne de satışçılar öyle değil. Elbette "esnafça" yaklaşmıyorlar artık ama bu onlara verilen eğitim ile ilgili. Firma "kurumsal" olma adına biraz hava ve mesafeyi uygun görmüş. Yine dönüp dolaşıp "plaza bebeleri" kararlarına dayanıyor.

Ayrıca ilk yazdığınız konudan başka bir noktaya gittik. ben birçok markaya bakarım burnundan kıl aldırmama honda firmasında ve bir de hyundai de gördüm mesela. 

Borusan Mini de bile oldukça alaka ilgi güzel.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ben öyle birşeyle karşılaşmadım oldukça efendi insanlara denk geldim. Bazıları bilgisizdi ama çoğu iyiydi. İlk yıllarda bazıları hava yapmış olabilir ama şimdi ne servisler ne de satışçılar öyle değil. Elbette "esnafça" yaklaşmıyorlar artık ama bu onlara verilen eğitim ile ilgili. Firma "kurumsal" olma adına biraz hava ve mesafeyi uygun görmüş. Yine dönüp dolaşıp "plaza bebeleri" kararlarına dayanıyor.
Ayrıca ilk yazdığınız konudan başka bir noktaya gittik. ben birçok markaya bakarım burnundan kıl aldırmama honda firmasında ve bir de hyundai de gördüm mesela. 
Borusan Mini de bile oldukça alaka ilgi güzel.
Evet konu biraz değil bayağı değişmeye başlamış, özetle aynı kalite araç aynı fiyat oluyor. Dedemin deyimiyle ucuz etin tiridi olmuyor. Grup markaları arasında hatta modelleri arasında kesinlikle kalite farklılıkları olduğu kanaatindeyim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Süper b passatla aynı olsa bile. Daha büyükmüş gibi görünüyor. Bu da bana gereksiz geliyor.
Passat daha spor bir yapıya sahip.
Passatın albenisi daha yüksek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...