İçeriğe Yönlendir

Formula 1 2018 Sezonu

Kemal Korkmaz

Recommended Posts

Kemal Korkmaz
(düzenlendi)

Formula 1 2018 yılı takvimi 21 yarıştan oluşuyor ilk yarış Avusturayla Melbourne Gp 

761a8926e0344ddb8468d8198b5d0d7d.jpg

Markalar klasmanında son 4 yıldır zirvenin sahibi Mercedes, bu sezonun da favorisi olarak öne çıkıyor. Takımın başarılı pilotu son şampiyon Büyük Britanyalı Lewis Hamilton ise kariyerinde 5'inci kez zirveye çıkmak için piste çıkacak.

Geçen yıl Mercedes'e katılan ve pilotlar klasmanında 3'üncülük elde eden 28 yaşındaki Finlandiyalı pilot Valtteri Bottas, bu sezon da Hamilton'ın takım arkadaşı olmayı sürdürecek.

Geçen sezon atağa geçen ve şampiyonluk yarışındaki mücadelesini son haftalara kadar sürdüren Ferrari takımı ise kariyerinde 4 dünya şampiyonluğu bulunan Alman Sebastian Vettel ve tecrübeli Finlandiyalı pilot Kimi Raikkonen ile yola devam edecek.

Fransızlar başı çekiyor

Formula 1'de 21 yarışın yapılacağı 2018 sezonunda dört pilot ile Fransızlar başı çekiyor. Fransızları, ikişer yarışçıyla Alman, İspanyol ve Fin pilotlar takip ediyor.

Şampiyonada birer de Büyük Britanyalı, Avustralyalı, Hollandalı, Meksikalı, Belçikalı, Danimarkalı, İsveçli, Yeni Zelandalı, Kanadalı ve Rus pilot piste çıkacak.

Massa noktayı koydu

2016 sezonu sonunda emekli olacağını açıklamasına rağmen kariyerine Williams takımıyla devam eden Brezilyalı tecrübeli pilot Felipe Massa ise kesin kararını vererek yarış hayatına noktayı koydu.

15 yıllık Formula 1 kariyerinde 11 yarış kazanan Massa, 41 kez de podyuma çıkma başarısını gösterdi.

Sainz Renault ile ilk sezonunu yaşayacak

Formula 1'de geçen sezona Toro Rosso'da başlamasına rağmen bitime 4 yarış kala Renault'ya geçen Carlos Sainz Jr., yeni takımıyla ilk sezonunu yaşayacak.

6 takım kadro değiştirmedi

Yeni sezonda mücadele edecek 10 takımın 6'sı, 2017'ye başladığı kadrolarıyla piste çıkacak.

Mercedes ve Ferrari'nin yanı sıra Red Bull Daniel Ricciardo-Max Verstappen, Force India Sergio Perez-Esteban Ocon, McLaren Stoffel Vandoorne-Fernando Alonso, Haas ise Romain Grosjean-Kevin Magnussen ikilisiyle bu sezon da mücadele edecek.

Renault'ya yeni katılan Carlos Sainz Jr.'nin takım arkadaşı ise Alman Nico Hülkenberg olmaya devam edecek.

2 yeni pilot var

Formula 1'de 2017 sezonunda 2 pilot ilk kez piste çıkarken, diğer 2 pilot ise yeni takımlarıyla ilk sezonlarını geçirecek.

Sauber takımında son F2 şampiyonu Fransız Charles Leclerc, Williams'ta ise Rus Sergey Sirotkin ilk F1 deneyimlerini yaşayacak.

Toro Rosso ise geçen sezonun son yarışlarında pilot koltuğuna oturttuğu Fransız Pierre Gasly ile Yeni Zelandalı Brendon Hartley'i bu sezon daimi sürücüleri olarak kullanacak.

3 pilot ayrıldı

Formula 1'de, geçen yıl olduğu gibi bu sezon da 10 takım ve 20 pilot mücadele edecek.

Geçen yıl beklentileri karşılayamayan Büyük Britanyalı Jolyon Palmer, Alman Pascal Wehrlein ve Rus Daniil Kvyat ise Formula 1'den ayrılan pilotlar oldu.

Pilotlar ve takımları

2018 sezonunda yarışacak takımlar ve pilotları şöyle:

Ferrari

: Sebastian Vettel (Almanya), Kimi Raikkonen (Finlandiya)

Force India

: Sergio Perez (Meksika), Esteban Ocon (Fransa)

Haas

: Romain Grosjean (Fransa), Kevin Magnussen (Danimarka)

McLaren

: Stoffel Vandoorne (Belçika), Fernando Alonso (İspanya)

Mercedes

: Lewis Hamilton (Büyük Britanya), Valtteri Bottas (Finlandiya)

Red Bull

: Daniel Ricciardo (Avustralya), Max Verstappen (Hollanda)

Renault

: Carlos Sainz Jr. (İspanya), Nico Hülkenberg (Almanya)

Sauber

: Marcus Ericsson (İsveç), Charles Leclerc (Fransa)

Toro Rosso

: Pierre Gasly (Fransa), Brendon Hartley (Yeni Zelanda)

Williams

: Lance Stroll (Kanada), Sergey Sirotkin (Rusya)

www.trtspor.com.tr

tarihinde Kemal Korkmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

çok şükür başladı :) bu yıl daha çekişmeli olacak gibi görünen,sıralama turları başladı :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

suprız olmadı hamılton ılk sıra raıkonen-vettel sonra redbullcular geldı bottas kaza yaptı yarın sabah 8'de yarış bizi bekliyor :) 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Uyumak için bir pazar vardı, onda da yarışa kalkıcaz desene :) 

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
(düzenlendi)
12 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Alfa Romeo F1 e katılacaktı ne oldu?

Sauber ve Ferrari ile yapılan anlaşmayla alfa romeo ismi döndü malum ferrari motoru kullanıyorlar epey yol kat etmeleri lazım zor bu işler mclaren bile bu sene nayloncu motoruna geçti,geçen sene dikiş tutturamadılar hondayla büyük hüsren yaşadılar honda bir daha bulaşırmı f1'e zor gibi...

30 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Uyumak için bir pazar vardı, onda da yarışa kalkıcaz desene :) 

eskiden motor sesleri malum harikaydı ev halkını f1 sesiyle rahatsız etmek başkaydı ister istemez sesi açıyoz :) erken kalkmak iyidir ama f1 için değer,ben hergün erken kalktığım için sıkıntı olmuyor esnaflığın bu güzelliğ var...

tarihinde Erdem Bozkurt tarafından düzenlendi
eksik
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
35 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Alfa Romeo F1 e katılacaktı ne oldu?

Sauber Takımı ile yola devam edecek 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
27 dakika önce, Erdem Bozkurt yazdı:

Sauber ve Ferrari ile yapılan anlaşmayla alfa romeo ismi döndü malum ferrari motoru kullanıyorlar epey yol kat etmeleri lazım zor bu işler mclaren bile bu sene nayloncu motoruna geçti,geçen sene dikiş tutturamadılar hondayla büyük hüsren yaşadılar honda bir daha bulaşırmı f1'e zor gibi...

eskiden motor sesleri malum harikaydı ev halkını f1 sesiyle rahatsız etmek başkaydı ister istemez sesi açıyoz :) erken kalkmak iyidir ama f1 için değer,ben hergün erken kalktığım için sıkıntı olmuyor esnaflığın bu güzelliğ var...

Ben de her gün 06,15 te kalkıyorum o yüzden uyumak için bir pazar var :)

Şikayet yok, F1 için kalkılır :good1:

1 dakika önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Sauber Takımı ile yola devam edecek 

Öyleymiş baktım az önce.

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
15 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Ben de her gün 06,15 te kalkıyorum o yüzden uyumak için bir pazar var :)

Şikayet yok, F1 için kalkılır :good1:

Öyleymiş baktım az önce.

avusturalya bahreyn ve çinden avrupaya geçiyoz rahatız sonra sıkıntı yok :) :good1:

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Vettel hamilton raikonen ricciardo ilk 4,yarışı önde götüren hamilton kaderin cilvesi yarışta iyi performans gösteren maas takımının 2 pilotunun pitten çıkışta aynı arızayla sorun yaşaması yarışı 3.sırada götüren ve pite girmemiş vetttele ilk sanal güvenlik aracı sonra normal güvenlik aracıyla bal kaymak oldu,asıl şaşkınlığı yaşayan hamilton ne olduğunu anlayamadı yarışın sonlarına doğru vetteli zorlamasına rağmen geçişin zor olduğu pistte ikinci olmaktan kurtulamadı,bu arada torro rosso honda motoru kullanıyormuş :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Haas takimina cok yazik oldu. Vettele talih kusu kondu. Hamiltonu teknik ekip yanlis yonlendirdi sanirim.a10c5859b0b2a3b12f576826201e219c.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
29 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Haas takimina cok yazik oldu. Vettele talih kusu kondu. Hamiltonu teknik ekip yanlis yonlendirdi sanirim.a10c5859b0b2a3b12f576826201e219c.jpg

Mercedes ekibi suçu yazılıma attı :D  aradaki zaman farkını kaçırmaları gerçekten ilginç ,dediğiniz gibi maas takımına yazık oldu iyi giderlerken 2 pilotta mekanikerlerin beceriksizliğine kurban gitti heleki ikincisinde mekaniker nasıl çırpınıyor, bu pist geçişlere izn vermediği için zevkli değildi bence....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Yarış sonucunu çok beğendim.Bu şekilde hoş bir yarış olacağını bilseydim izlerdim.Bütün sezonun bu şekilde olması dileği ile.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
(düzenlendi)

2018 Formula 1 Şampiyonası'nın ilk yarışı olan Avustralya GP'de kazanan isim Ferrari pilotu Sebastian Vettel oldu.

Yarışa pole pozisyonundan başlayan Lewis Hamilton, pit stoplara kadar yerini rahat bir şekilde korumayı başardı. Pit stoplardan sonra ana rakibi Kimi Raikkonen'in önünde yer alan Hamilton, Haas pilotu Romain Grosjean'ın yaşadığı sorunla pist üstünde kalıp Sanal Güvenlik Aracı'na sebep olmasının ardından hayal kırıklığı yaşadı.

Yarışın başından itibaren 3. sırada olan Sebastian Vettel, öndeki iki isimle aynı anda pite girmeyerek yola devam etti. Lider durumda olan Vettel, sanal güvenlik aracı avantajını kullanarak pite geldi ve lider olarak geri dönmeyi başardı.

Sanal güvenlik aracından sonra yarışa güvenlik aracı girdi Haas aracı ancak bu şekilde yerinden kaldırılabildi.

Yarış yeniden başladıktan sonra lider Vettel ile 2. sıradaki Hamilton, kısa sürede arkadaki gruptan koptular ve 1 sn civarında mücadeleyi sürdürdüler. Ancak Hamilton, gerçekçi bir geçiş şansı yakalayamadı ve bir ara ufak bir hata yaparak farkın açılmasına neden oldu. Hamilton farkı kapatmayı bir kez daha denese de çok geçmeden motorunu kısarak yerine razı oldu.

Yaşananların ardından Vettel, sezonun ilk yarışı olan Avustralya GP'yi kazanmayı başardı. Hamilton, sezona ikincilikle başlarken podyumu tamamlayan isim Ferrari'den Kimi Raikkonen oldu. Raikkonen, son bölümde uzun süre Red Bull'dan Daniel Ricciardo'nun baskısına maruz kalsa da yerini korumayı başardı. Ricciardo, bir kez daha kendi evinde podyuma çıkamamış oldu.
https://tr.motorsport.com/f1

65576f8018adb30749382c61253dc49f.jpg

tarihinde Kemal Korkmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
4 saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Yarış sonucunu çok beğendim.Bu şekilde hoş bir yarış olacağını bilseydim izlerdim.Bütün sezonun bu şekilde olması dileği ile.

Ferraciyseniz eyvallah ama yarış seyir keyfi yoktu illa geçişlere izin verecek pistler olmalı beklenti bu sürekli ,3 tane drs noktası olmasına rağmen çok fazla geçiş yapılamadı

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Daha geniş araçlar, daha yüksek down-force ve sürüşe daha fazla müdahele eden teknoloji. Bir de üstüne halo mudur, ne zıkımsa o şey. Tamam güvenlik için şart ama çok çirkin olmuş.

Sadece lastik kullanımı bile sonuç belirleyecek artık. Montoya gibi kafası kırık biri gelmezse zevk de olmaz. 

Bunun yerine sürücüsüz araçların yarıştığı bir F1 olsa daha zevki olur, en azından daha fazla kaza olur. 

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
1 dakika önce, Erdem Bozkurt yazdı:

Ferraciyseniz eyvallah ama yarış seyir keyfi yoktu illa geçişlere izin verecek pistler olmalı beklenti bu sürekli ,3 tane drs noktası olmasına rağmen çok fazla geçiş yapılamadı

Hani derler ya nerde o eski yarışlar..  Böyle zorla geçerlerdi Benim adamım Montoya idi tabiki...

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
4 saat önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Hani derler ya nerde o eski yarışlar..  Böyle zorla geçerlerdi Benim adamım Montoya idi tabiki...

bu araçların sesine kurban montoya harika bir pilottu f1'den sonra sanırım nascarda yarıştı ordada iyidi,belçika pisti seyir için harika bir yer,asıl f1 harika, yeterki pilotajı konuşturacak pist olsun, şimdi %70 araç performansı eskiden şu videoda olduğu gibi bütün iş sürücüdeydi

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Forumca Canlı izlemeye gidelim Azerbaycan Baku Gp En yakın orası...:biggrin:

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
19 saat önce, Erdem Bozkurt yazdı:

Önemli değil.Benim arabalar önden gitsin yeter.Her turu keyiflidir.Ben 2000 den beri izlerim.Şu merdesler yüzünden canım sıkılıyor son iki sezonu izlemiyordum

14 saat önce, Erdem Bozkurt yazdı:

bu araçların sesine kurban montoya harika bir pilottu f1'den sonra sanırım nascarda yarıştı ordada iyidi,belçika pisti seyir için harika bir yer,asıl f1 harika, yeterki pilotajı konuşturacak pist olsun, şimdi %70 araç performansı eskiden şu videoda olduğu gibi bütün iş sürücüdeydi

Bencede öyle idi.Keşke bırakmasaydı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Forumca Canlı izlemeye gidelim Azerbaycan Baku Gp En yakın orası...:biggrin:

Vize de yok. Mis. Uğraşmayız.
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Çağlar Bayur

Bahreynede tarihi bir yarış izledik, bitmiş lastiklerini 10 tur koruyarak mercedes e karşı savaşarak  ferrariyi 1. liğe tşıyan Vettel.

13. başladığı yarışı 7. bitiren Alonso (kanka)

Yepyeni takımı ile redbull takımından honda motoru ile Gasly yükselen yıldız oldu. seniçten sevgi yumağı oldular

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Her iki yarışta da pist fiyaskosu. Bu sefer bacak kırıldı. Yarışın son turunu izledim ama çok güzeldi. Gerçi çocuk uyuyor diye sessiz izledim, yine de çok iyiydi. Zaten yeni araçların sesi güzel değil.

Yorum bağlantısı
Serhan Kaya

Bottas yerine hamilton olsaydi vettel i son turda kesin geçerdi. Güzel yarış oldu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...