İçeriğe Yönlendir

360 Derece Led

Servet Aydın

Recommended Posts

Servet Aydın
(düzenlendi)

Konular arasında çokca konuştuk tartıştık. Ve yıllardır bekliyordum yapılmasını. Kendim de birçok kere denedim ama işe yaramadı.

Piyasada birçok ürün var, kimileri işe yarıyor. Ancak ürünler sadece mercekli farlarda başarılı. Nedeni ise, reflektörün odak ile ilgili ufak hataları yapısı gereği yola yansıtmaması. Bu bilgiyi bilen çok az kişi var. Reflektör yapısına bakınca, bir çok inceleme ve deneyler sonrasında ezbere konuşmaları bırakıp belgeli konuşmak gerekiyor.

Kullanılan ürün ve linklerine geçmeden önce aydınlatma sisteminde kullanıdığım ürünlerden bahsedeyim.

Mercek H1 ampül platformuna sahip, bi-halojen sistemi var. H7-H4 ve H1 reflektörlere direk takılabiliyor. Kesip biçme yapılmadan kullanılması kesilme çizgisi odak hataları veya yarın kafaya estiği anda farı geri döndürme için ideal. İkinci ve en önemli avantajı ise rakamın uygun olması ve hali hazırda piyasada çıkma mercekli reflektörlere göre daha başarılı aydınlatma sağlaması. Ancak koito veya hella performansı olması imkansız. Ha, o mercek tiplerine göre led alınır ise şenlik olur.

Led ile ilgili bilgileri vereyim, her biri hesaplamalarıma göre 1.5watt gücünde 12 adet led çipten oluşuyor. 5000k sanırım ışığı. Satıcı 6500 yazmış ama onun rengi daha mavimsi oluyor. Lüx metre arızalı olduğu için rakamlar konuşmayacak. Tüketimi fan hariç 18 watt. Isıya duyarlı deişken devirli fan ile 21 watt civarında tüketim sunuyor. Ledi 24 derece ortam ısısında 1.5 saat çalıştırdım. Led çiplerin ısısı 40 derece civarında. Sağlıklı çalışma için uygun ısı ancak tam test için süre yeterli değil. Uzun gece yolculuğu yapmak lazım ledin mekanik ömrü ile ilgili.

Gözlerinde problem olmayanlar, reflektöründe kararma veya polikarbon dış koruyucuda çizik vs olmayan farlar için yeterli ışık gücü.

Fotoğraflar ile devam edelim. Fotorafları çektiğim yer iş yerim. Sokak lambaları altında dantel dokumak isteyen olabilir. Sanırım 100 veya 150 wattlar.

Merceğin linki

https://www.aliexpress.com/item/RONAN-2-5-Upgrade-WST-Bi-xenon-mini-projector-Lens-fits-H4-H7-headlight-Use-H1/32810910458.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.LnAdOp

Led ampülün linki

https://www.aliexpress.com/item/hlxg-2Pcs-Sides-Chips-H7-LED-H11-9006-H1-9005-HB3-Car-Headlight-Bulbs-20W/32846934104.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.LnAdOp

Çalışma akımı. Solda led, sağda h7 akkor flaman ampül

p6Jj3n.jpg

Led ve H7 ampülün ışık dağılımı

JQbXyW.jpg

h1 osram unlimited

oO42k2.jpg

yerden çekim

gOMn92.jpg

led ampüller

bB7jo0.jpg

yerden çekim

RnzXr1.jpg

Duvar deseni

763Ya5.jpg

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 13
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Basarili buldum valla. Halojen reflektorle calisma var mi abi?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Metin, H1 halojen tabanlı reflektör olmadığı için h7 ile denedim. Biliyorsun ki tam merkeze denk getirmek çok çok zor. Hem ledi tutup hemde foto çekmek imknasız. Ancak bir çok lede göre daha düzgün ışığı var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Fiyatı uygun geldi bana.

Güzel inceleme olmuş resimlere göre baya fark var. Peki servet abi uzun performansı nasıl? Ben uzunlardan memnun değildim o nedenle sislerimide uzunlara bağlayıp mercekli yapmıştım Connect'imde.
3 farklı led denemiştim kısalarda iyileşme oluyordu ama uzunlar çok değişmiyordu.(xenon ve standar ampulden zayıf kalıyordu)

Yeni aracımda eğer farları imkan verirse çift mercek kullanmayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ama bi dakika, şaibe var abi. Osramlı fotoda gökyüzü parlement mavisi olmuş, ledde bildiğin mürekkep siyahı. Fotoğrafları ayarlanabilen bir makineyle çekmen lazım abi farkı net anlayabilmemiz için.

Mesela 1. foto diyafram açıklığı 8, deklanşör hızı 1/20 ise ikinci de aynı olmalı..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hepsinde sabit çekim. İSO 400 pozlama 1/80

Tepede 4 adet sokak lambası var. Gökyüzü etken değil orada

Fiyatı uygun geldi bana.

Güzel inceleme olmuş resimlere göre baya fark var. Peki servet abi uzun performansı nasıl? Ben uzunlardan memnun değildim o nedenle sislerimide uzunlara bağlayıp mercekli yapmıştım Connect'imde.
3 farklı led denemiştim kısalarda iyileşme oluyordu ama uzunlar çok değişmiyordu.(xenon ve standar ampulden zayıf kalıyordu)

Yeni aracımda eğer farları imkan verirse çift mercek kullanmayı düşünüyorum.

Uğur, benden bu kadar. Uzunu merak eden alsın denesin
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Abi peki bahsettigin hella veya koito mercek alsak, nasil bir led almamiz gerekir? Focuslarin farlari birak bizi bak sen birakmazsan biz birakacagiz modundalar. Yeni far takimlari alip degistirirken biraz da guncelleme dusuncem var. Becerebilsem bi xenon dusundum ama izledigim videolar gozumu korkuttu. Bu yazdiklarindan anladigim daha basit yolla halledebilirim. Yanlis mi anladim?

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
6 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Uğur, benden bu kadar. Uzunu merak eden alsın denesin

Önce arabayı bir aliyim ilk yapacağım işlemlerden biri led + mercek. O zaman test ederim :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Abi peki bahsettigin hella veya koito mercek alsak, nasil bir led almamiz gerekir? Focuslarin farlari birak bizi bak sen birakmazsan biz birakacagiz modundalar. Yeni far takimlari alip degistirirken biraz da guncelleme dusuncem var. Becerebilsem bi xenon dusundum ama izledigim videolar gozumu korkuttu. Bu yazdiklarindan anladigim daha basit yolla halledebilirim. Yanlis mi anladim?
Hangi modeli senin aracın. Ona göre plan ve ekipman çıkaralım
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Gökyüzü demek ışık demek, ışık etken olmaz olur mu abi hiç. Demekki ilk  fotoğraf hava kararırken çekilmiş ikinciye hazılanırken hava tamamen kararmış. Bana kızacan ama biraz fark eder abi.

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Attım sepete farın içini açıp getirsek oluyor mu peki abi :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Gökyüzü demek ışık demek, ışık etken olmaz olur mu abi hiç. Demekki ilk  fotoğraf hava kararırken çekilmiş ikinciye hazılanırken hava tamamen kararmış. Bana kızacan ama biraz fark eder abi.
İki fotoda duvarlara bak sonra konuşalım
Attım sepete farın içini açıp getirsek oluyor mu peki abi [emoji4]

Oluyor :)
Gökyüzü ışık gücü sokak lambası ışığından kat be kat zayıf çekim anında. Öyle bir yazıyorsun ki sanki öğlen güneşi var tepede.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Süper inceleme olmuş. Ellerine sağlık.
Ledi de çok başarılı buldum.
Aracına takabilsem. Hemen alırdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Hangi modeli senin aracın. Ona göre plan ve ekipman çıkaralım

Focus trend 2007 makyajsiz kasa abi. Ikisi de ayni model ayni paket. Ikisinin de gozlerde katarakt mevcut. Lazerle cizdir gec diyen oldu ama sadece ampul degisimi ve parlatma bizi pek kesmeyecek gibi geldi.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

olmamış kötü zaten merceğe de oturmamış, yakından bi bakiimm ben buna

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Süper inceleme olmuş. Ellerine sağlık.

Ledi de çok başarılı buldum.

Aracına takabilsem. Hemen alırdım.

Makyajlı kasa al, ona takalım

Focus trend 2007 makyajsiz kasa abi. Ikisi de ayni model ayni paket. Ikisinin de gozlerde katarakt mevcut. Lazerle cizdir gec diyen oldu ama sadece ampul degisimi ve parlatma bizi pek kesmeyecek gibi geldi.

Replika far alıp mercek ve led kombinasyonu denenebilir o zaman
olmamış kötü zaten merceğe de oturmamış, yakından bi bakiimm ben buna

Yok gerek yok. Ledler az önce patladı bozuldu. Attım çöpe. Ahanda çöp kamyonu geldi. Tüh

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Attım çöpe.

kazara istif in önündeki çöpe biri kapağı açık akü bıraksa.. ne fena bişi yahu :fiuw:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Henüz böyle fazla falan oynayacak yaşa gelmedim galiba, gözler hala atmaca gibi.. :nazar:

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Peki abi mercek icin burada verdiklerin kafimi? Yoksa hella-koito baksak mi? Bu isleri haziran sonu temmuz basi gibi Istanbul'da yapmayi dusunuyorum. Orda dukkanlardan mi bakmali yoksa internetten mi al dersin? Birde hangisinden alsam tavsiyen ne olur? Cok sordum farkindayim ama hic anlamayinca boyle oluyor idare et. :-)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Henüz böyle fazla falan oynayacak yaşa gelmedim galiba, gözler hala atmaca gibi.. :nazar:

mesafeye güvenme bence

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

mesafeye güvenme bence

Korkudan teğet geçiyor. Sıkıntı yok.. ;)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Servet şimdi bu vitaranın halojen uzunlarına olur mu olmaz mı onu deyiver, eline sağlık tanıtım için.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İyiymiş ya. Bu led'ler sanki Duster'da daha iyi durur gibi :)

1 saat önce, Ayhan Sırtıkara yazdı:

Servet şimdi bu vitaranın halojen uzunlarına olur mu olmaz mı onu deyiver, eline sağlık tanıtım için.

Uzunlara takmak için merceğe falan gerek yok abi, neyse özelliği aynısını alıp devam edebilirsin. Bende uzunlarda LED var, şahane :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...