İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Cam Açıkken İçeri Dolan Benzin Kokusu

Osman Uslu

Recommended Posts

Osman Uslu
(düzenlendi)

Merhaba,

Araba ile seyir halindeyken ön camlardan birini açınca içeriye inanılmaz derece de benzin kokusu doluyor.(aracım LPG li. LPG de ya da Benzinde gitmem fark etmiyor. İkisinde de Benzin kokusu geliyor)

O kadar yoğun ki koku kafa yapar yani :)

Camlar açıkken durduğum yerde de biraz geliyor ama giderken ki kadar çok değil.

Ön iki camı açınca biraz daha az geliyor koku. Camları kapatınca sorun yok koku kesiliyor.

Bu neden olur. bilgisi tecrübesi olan var mı?

Benim aklıma gelen bir kaç şey var bunlardan olabilir mi?

Benzin pompası koltuğun altındaydı sanırım. Pompanın bağlantısı gevşemiş olabilir mi?

Egzoz tesisatında bir çatlak ya da yıpranma olabilir mi?

Benzin depo kapağı ile ilgili bir sorun olabilir mi?

tarihinde Osman Uslu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

borular catlamıs olabılır depo delınmıs olabılır  a. zye guzelce gözlemleyıp bakmak lazım 

Yorum bağlantısı
Osman Uslu
28 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

borular catlamıs olabılır depo delınmıs olabılır  a. zye guzelce gözlemleyıp bakmak lazım 

Vizeden sorunsuz geçti ama. Borularda çatlak olsa ya da depo delik olsa görünmez miydi vize de?

Bir de benzin çok çabuk bitmez miydi? Kullanmasam bile azalmaz mıydı yani.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)

igne deligi kadar sızıdrsa yeter bagajın arkasında nereden görecekler tuv de  deponun üstundekı samandıra contası kacırıyor olabılır calkalandıkca sızdırma yapabılır 

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Enjektörlere giden benzin hortumlarını ve dönüş hortumlarını kontrol ettirin. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Osman Uslu
46 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

igne deligi kadar sızıdrsa yeter bagajın arkasında nereden görecekler tuv de  deponun üstundekı samandıra contası kacırıyor olabılır calkalandıkca sızdırma yapabılır 

çukurdan falan geçerken araba sallanınca daha yoğun geliyor koku aslında. Çalkalandıkça sızdırma yapmıyordur inşallah. Araba da sigara da içiyorum bazen :unsure2:

36 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Bakımı geliyor zaten abi. Gidince söylerim bir baksınlar onlara da. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 dakika önce, Osman Uslu yazdı:

Bakımı geliyor zaten abi. Gidince söylerim bir baksınlar onlara da. 

Bence bakımı beklemeden halledin. Benzin riskli iş.

Yorum bağlantısı
Osman Uslu
2 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bence bakımı beklemeden halledin. Benzin riskli iş.

2016 Martta almıştım ben arabayı. 2017 nin başından beri böyle galiba :rolleyes:

Sormuştum servise ilk yapmaya başladığı zaman. Çalışan arkadaş benim arabamda da vardı abi o kronik gibi bir şey dedi. Biraz araştırdım ama net bir sonuç bulamadım internette. Sonra sineye çekmiştim. Ama artık bir çözüm bulmak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Bu aracın öyle bir kronik sorunu yok. Enjektör giden gelen borularda sıkıntı vardır. Camlar kapalı iken klimayı açınca içeri benzin kokusu alıyor mu

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 saat önce, Osman Uslu yazdı:

benim arabamda da vardı abi o kronik gibi bir şey dedi.

benim duyduğum hiçbri firma benzini kokan araba satmaz :D

depo havalndırmasın baktırın. benzin buharını sızdırıyorsa koku yapar.

Yorum bağlantısı
Osman Uslu
(düzenlendi)
22 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

benim duyduğum hiçbri firma benzini kokan araba satmaz :D

depo havalndırmasın baktırın. benzin buharını sızdırıyorsa koku yapar.

Özel servisti Çağlar Abi. Orada çalışan arkadaşında varmış bir ara benim arabanın aynısından o öyle demişti.

Satıcılar her sattığı mala ''aynısını bende kullanıyorum'' der ya hani o da öyleydi işte.

Bir kere de başka şikayet için götürmüştüm gene aynı cevabı verdiler. Ondan sonra servisimi değiştirdim bende.

Depo havalandırması nasıl bir şey nerede oluyor. Deponun içinde mi yoksa benzin pompasının oralarda falan mı?

Bir de şu ayrıntıyı ekleyeyim. Depo kapağını açarken bazen sıkışan havanın bir anda dışarı çıkması gibi bir ses geliyor. Bir kaç kere denk geldim.

Bu sebep olabilir mi böyle bir şeye?

tarihinde Osman Uslu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan
4 saat önce, Ersen Tapan yazdı:

aynı sıkıntı eski aracımda bende de vardı.giriş ve dönüş hortumu çok küçük çatlıyor.ben ısıya ve basınca dayalı olan hortumlarla değiştirerek çözüm buldum en son.

orjinallerini falan bulamamıştım.

Yorum bağlantısı
Osman Uslu
2 dakika önce, Serkan Ünsalan yazdı:

aynı sıkıntı eski aracımda bende de vardı.giriş ve dönüş hortumu çok küçük çatlıyor.ben ısıya ve basınca dayalı olan hortumlarla değiştirerek çözüm buldum en son.

orjinallerini falan bulamamıştım.

Bu hortumlar pompadan motora giden hortum mu oluyor?

Sen hortumu nereden almıştın peki? yada markası falan var mı hatırlıyor musun?

Yorum bağlantısı
Osman Uslu
43 dakika önce, Tolgahan Doğru yazdı:

Bu aracın öyle bir kronik sorunu yok. Enjektör giden gelen borularda sıkıntı vardır. Camlar kapalı iken klimayı açınca içeri benzin kokusu alıyor mu

Bence de yok :)  Uğraşmak istemedikleri için öyle dedi gibi geldi bana da.

Hayır camlar kapalıyken de koku olmuyor, klimayı açınca da koku olmuyor. 

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Klima açıkken koku olmuyorsa koku kaynağının motor bolgesinde olma ihtimali azalıyor.

Yorum bağlantısı
Osman Uslu
1 saat önce, Tolgahan Doğru yazdı:

Klima açıkken koku olmuyorsa koku kaynağının motor bolgesinde olma ihtimali azalıyor.

Sorun nerede olabilir peki sizce? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Osman Uslu yazdı:

Depo havalandırması nasıl bir şey nerede oluyor. Deponun içinde mi yoksa benzin pompasının oralarda falan mı?

Bir de şu ayrıntıyı ekleyeyim. Depo kapağını açarken bazen sıkışan havanın bir anda dışarı çıkması gibi bir ses geliyor. Bir kaç kere denk geldim.

lifte alınca görülen bir boru, deponun en üstünden çıkar, buharı dışarı tahliye etmek için, ezberimde olmasa da tamponun oradan alttan dış ortama çıkartır. zamanla tıkanırsa buhar depo ağzından çıkmaya çalışır oralardan da koku yapa araç içine siner, araba yanmaz ama kokar. sıkışan hava da havalandırma sağlıklı olmazsa depo kapağını açarken fıslar.

2 saat önce, Osman Uslu yazdı:

Uğraşmak istemedikleri için öyle dedi gibi geldi bana da.

sonra acaip sorunlu benzin kokarlar diye yayaılır bu tip efsaneler, alıştık. Bazen de el mahareti ile sorunu çözer ama bilgisini vermez (hakkıdır) motordaki vidayı sıktılar sorun gitti diyen gördü bu gözler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Bazen yakıt filtresinden de yapabiliyor uzun süredir değişmediyse onada bakmanizda fayda var

Yorum bağlantısı
Osman Uslu
18 saat önce, Bahadır Taşpolat yazdı:

Bazen yakıt filtresinden de yapabiliyor uzun süredir değişmediyse onada bakmanizda fayda var

Aracı genel olarak LPG de kullanırım. bakımdan bakıma benzin ile kullanmam en fazla 600 KM dir ki ona rağmen her bakımda değiştiririm bütün fitreleri. 

20 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

lifte alınca görülen bir boru, deponun en üstünden çıkar, buharı dışarı tahliye etmek için, ezberimde olmasa da tamponun oradan alttan dış ortama çıkartır. zamanla tıkanırsa buhar depo ağzından çıkmaya çalışır oralardan da koku yapa araç içine siner, araba yanmaz ama kokar. sıkışan hava da havalandırma sağlıklı olmazsa depo kapağını açarken fıslar.

sonra acaip sorunlu benzin kokarlar diye yayaılır bu tip efsaneler, alıştık. Bazen de el mahareti ile sorunu çözer ama bilgisini vermez (hakkıdır) motordaki vidayı sıktılar sorun gitti diyen gördü bu gözler.

Çok teşekkürler Çağlar Abi. Servise gittiğimde söyleyeyim bunları ustama. Anlar herhalde o da. 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Kenan Kantarcı

Merhabalar

Daha önce bu konuyla ilgili bir başlık açılmıştı, dileyen göz atabilir;

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/168989-fiesta-iv-kabin-içinde-benzin-kokusu-problemi/?tab=comments#comment-550079

Aynı sorun benim fiestamda da var, cam açınca koku geliyor camlar kapalıyken sorun yok. 6 yıldır bu şekilde kullanıyorum, ustalara bir türlü benzin deposunun hortumunu söktüremedim temizletmek veya kontrol ettirmek için. Ayrıca benzin alırken de pompa sürekli atıyor. Hava yapmasına yoruyorum ben.

benzin hortumunun sıfırı da 300-400 tl civarında diye biliyorum.

Sorunu çözdüğünüzde burada da paylaşırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...