İçeriğe Yönlendir

Motor Arıza Işığı

İbrahim Akasoy

Recommended Posts

İbrahim Akasoy

Merhaba arkadaşlar. Opel tecrübem fazla yok bu yüzden belkide çok basit bir sebebi olan Motor Arıza Işığı ile ilgili sorum olacak.  

Birkaç ay önce 2014 dizel 136 hp sedan astra aldım. Araç şu anda 45 bin km'de. Arabayı Denizli'den aldım Çanakkale'ye getirirken yaklaşık 400 km kullandıktan sonra motor ikaz ışığı yandı fakat ekranda hiçbir bildirim yok. Arabanın çekişinde gidişinde sıkıntı yok bu şekilde 100 km daha kullandım eve vardım. Bir kaç gün bu şekilde arıza ışığı yandı, sonra kendiliğinden söndü. Bir hafta sonra yine aynısı oldu ve şu anda yine aynı durumda. 

Buradaki servisine sordum bilgisayara bağlayıp bakmamız lazım ama işlem yapmak gerekirse ve yaptırmazsanız 100 tl alırız işlem yapılırsa işin ücretini alırız dediler. 

Size sorum servisin bu tavrı ne kadar doğru, opel servisleri hep mi böyle, bu ikaz ışığı ne demek ve daha önce böyle birşeyle karşılaşan oldumu. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Motor arıza lambasının onlarca sebebi olabilir ,başka done yok mu? Yetkili servis yerine sanayide bi ustaya baktırın arıza kodu için. Hatta obd okuyucu alın,50-60 tl dir. Her arıza lambası yandığında yetkili servise muhtaç kalmazsınız

Yorum bağlantısı
İbrahim Akasoy
(düzenlendi)

Cem bey başka hiç bir done yok. Mazot filtresi temizlensin diye 15 dk 2000 devirde kullan dediler onuda yaptım değişmedi. Obd cihazı mantıklı olabilir. Bu cihaz nerde bulunur?

tarihinde İbrahim Akasoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
1 saat önce, İbrahim Akasoy yazdı:

Cem bey başka hiç bir done yok. Mazot filtresi temizlensin diye 15 dk 2000 devirde kullan dediler onuda yaptım değişmedi. Obd cihazı mantıklı olabilir. Bu cihaz nerde bulunur?

İbrahim bey öncelikle aracınız hayırlı olsun. Yıllardır bir sürü opel kullanmış biri olarak şunu net olarak söyleyebilirim ki ben opel kadar hassas elektronik yapısı olan bir araç daha görmedim ve kullanmadım. O arıza ışıkları afedersiniz ama ota boka her şeye :)  yanabiliyor. Bazen dediğiniz gibi çok basit birşey oluyor bazense daha komplike. Sıkıntı şu ki maalesef opel servisleri dahil bazen bunun kaynağını bulmakta oldukça zorlanabiliyorlar. Başıma geldiği için biliyorum.

Tavsiyem şu yetkili servis değil de normal bir servise götürüp arıza kodunu o şekilde okutturun. Zira artık çoğu serviste detaylı OBD cihazları mevcut. Hem bir fikir almış olursunuz, hem de önemsiz bişeyse fazladan para ödememiş olursunuz.

Saygılarımla...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mükremin Aktuğ
1 saat önce, İbrahim Akasoy yazdı:

Cahilliğimi mazur görün ama 15 dakika devirli kullanınca mazot filtresi temizleniyormuymuş.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

DPF demek istemişler sanırım.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

45binde sıfır gibi motor, yetkili servise gidin en hızlı ve ucuza işiniz çözülür

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Akasoy

Bende servise gitmekten yanayım fakat arıza çıkar da yaptırmazsanız 100 tl alırız demeleri hiç hoşuma gitmedi doğrusu. 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
5 saat önce, İbrahim Akasoy yazdı:

Bende servise gitmekten yanayım fakat arıza çıkar da yaptırmazsanız 100 tl alırız demeleri hiç hoşuma gitmedi doğrusu. 

özelde baglatın makineye en fazla 30 lira verirsiniz hatayı bulursunuz arasıtırırsınız sonra direk odaklı gidersiniz yetkiliye sorunum bu diye.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 saat önce, İbrahim Akasoy yazdı:

kirayı nasıl ödeyecek servis ne yapsın

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Akasoy
3 saat önce, Cem Işık yazdı:

Elm obd diye aratın istemediğiniz kadar ilan çıkar karşınıza.https://www.hepsiburada.com/elm327-super-mini-bluetooth-v2-1-obd2-p-HBV000007EB5X?magaza=Temiz Pazar&wt_gl=cpc.nelk.6817-oto.pla&gclid=EAIaIQobChMIwqLmqMqo2gIVjJEbCh0RCgqJEAQYAiABEgJz2fD_BwE

bu ilk bulduğum. Telefonunuz ıphone ise bu uymayabilir ama android ise uyar

teşekkür ederim. 

3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

İnşallah km doğrudur. Denizli sabıkalı yer

Araç bildik yerden. Alındığı günden beri bildiğim arabaydı. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Araç bildik yerden. Alındığı günden beri bildiğim arabaydı. 

Güzel bilgi. Cidden endişe ettim. Allah hayırlı etsin
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

100 liraya öpüp başınıza koyun, VW 250 lira istiyor :) 

Sanayide arıza kodunu öğrenin. Sonra bir rota çizin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

100 lira arıza tespit normal. Yaptırırsanız o ücreti almıyorlar. Gecmiş olsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Hayda.. 100 tl çok para. Bende obd cihazı var, telefonla bakıyorum o işe. Dükkan kira ödeyecek diye ben zar zor kazandığım alınterimi 10 saniyelik iş için bırakmam arkadaşlar. 

obd portuna elm327 takıyorsun, okutuyorsun sana arızaları veriyor . Hatta sildirebiliyorsunda. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Odb kodlarına fazla da itimat etmeyin. Misalen, kangoo'nun stop kelebeği arızalı. Hata koduna göre ise gaz potu arızalı çıkıyor. Pedal bozuk diyip alsam elimde patlayacak

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
30 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Hata kodunu okumak 10 saniye ; onu yorumlamak 10 yıllık tecrübe :)

Abi buna yorumun nedir. Ben sorunu çözdüm ama :) 

z0zB3D.jpg

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
36 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Abi buna yorumun nedir. Ben sorunu çözdüm ama :) 

Her zaman böyle bulunamıyor. Bazı kodlar genel ifadelerle belirtiliyor. Tüm sistemin kontrol edilmesi gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi buna yorumun nedir. Ben sorunu çözdüm ama [emoji4] 

z0zB3D.jpg
Pedal a kanalı devresi bozulmuş. Uf olmuş :)
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Kısaca yaşadığım bir olayı anlatayım. Babamın aracında motor soğukken eğer yokuş çıkıyorsan araba birden stop ediyordu. birkaç yer gördü etti hepsi motor açılacak subaplar vs değişecek birsürü iş çıkardı.Araç 50.000 km civarında ve lpg falan yok.  Birgün servis önünden geçerken uğradım anlattım, bilgisayara bağladılar emisyon hatası var, egr büyük ihtimalle dediler temizlemeyle kurtulursa deneriz olmaz ise değişecek dediler. Bugünün parasıyla max 100 tl verdim iş çözüldü. 

Tecrübe burada gerekli. Diğer bilgisayara bağlayanlar egr sorununu yorumlayamadılar. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
4 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Kısaca yaşadığım bir olayı anlatayım. Babamın aracında motor soğukken eğer yokuş çıkıyorsan araba birden stop ediyordu. birkaç yer gördü etti hepsi motor açılacak subaplar vs değişecek birsürü iş çıkardı.Araç 50.000 km civarında ve lpg falan yok.  Birgün servis önünden geçerken uğradım anlattım, bilgisayara bağladılar emisyon hatası var, egr büyük ihtimalle dediler temizlemeyle kurtulursa deneriz olmaz ise değişecek dediler. Bugünün parasıyla max 100 tl verdim iş çözüldü. 

Tecrübe burada gerekli. Diğer bilgisayara bağlayanlar egr sorununu yorumlayamadılar. 

Arkadaşım 2.5 lpgli focusunda subap yemiş haberi yok, özel servisler buji değiştiriyor vs yetkili serviste nokta atışı buldular sorunu. 100 tl için 50-60 binlik arabayı arızalı kullanmaya değmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...