İçeriğe Yönlendir

Ka - Hava Filtre Kutusu

Serkan Yıldırım

Recommended Posts

Serkan Yıldırım
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar, ben aracımı aldığımda üzerinde açık hava filtresi vardı. Hala da var, çıkma hava filtre kutularına 350-400 tl istiyorlar, bu aralar mali durumum el vermediğinden alamıyorum. Zaten pek de kullanmıyorum aracı ancak, farkettim ki aracın emme manifolduna aldığı hava 23-30 dereceler arasında seyrediyor. Durağan trafikte daha da artabilir haliyle. Bu yüzden araca, temiz ve soğuk hava alabileceği bir filtre kutusu lazım. Aracın kaput tarafını incelediğimde temiz ve soğuk hava girişinin sağlanabileceği yalnız radyatörün üst kısmındaki 4-5 cm'lik boşluk var. O da neredeyse kaput sacıyla kapatılmış durumda. Yine de görmedim ama orijinalindeki gibi bir uzatma parçasıyla o bölgeden temiz hava alınabilir. Elimde 3 boyutlu yazıcım var, arada araca parçalar da basıyorum. Kırmızı filtre ile hava borusu arasına şanzıman havalandırma borusu için bir parça ürettim mesela :fiuw:gayet de iş görüyor. Profesyonel sayılmasam da çizim de yapabiliyorum. Şİmdi derdim şu, örneğinin ölçülerini alabileceğim kırık, çatlak, iş görmez durumda hava filtre kutusu bulabilir miyiz ? Eğer ölçüleri alıp çizebilirsem, ihtiyacı olan başka arkadaşlara da kolayca temin edebiliriz. Yoksa aküyle motor arasına sığacak bir kutu yapayım diyorum. Malum termoplastik  malzeme ısı kaynağına temas ederse şekil değişimine uğrayabilir. ABS plastiği tabi bu noktada daha güvenli ancak şu anda elimde yok. Gelişigüzel tasarlayıp yapacağım kutu da başka arkadaşların işini görmeyebilir. Bana bu konuda yardımcı olabilecek her türlü fikre açığım. Teşekkürler.

LbW5dZ.jpg

rOozY3.jpg

tarihinde Serkan Yıldırım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

böyle iri parçayı yazıcıdan çıkartmak yerine (belli ki el iniz yatkın) plastik uygun bir malzemedne kesip biçerek yapmanız daha kolay. muayenede de lazım olalcak zaten. yazık olmuş caanım kutuya

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

O kutu üstünde MAF sensörü de olmalı. MAF'ınız yok mu sizin? MAP mı var sizde?

Yorum bağlantısı
Şahin Kutun
6 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

maf sadece 97 ve 98 modellerde oluyor diye biliyorum aklımda öyle kalmıştı :)

Yorum bağlantısı
Şahin Kutun
11 saat önce, Serkan Yıldırım yazdı:

Merhaba arkadaşlar, ben aracımı aldığımda üzerinde açık hava filtresi vardı. Hala da var, çıkma hava filtre kutularına 350-400 tl istiyorlar, bu aralar mali durumum el vermediğinden alamıyorum. Zaten pek de kullanmıyorum aracı ancak, farkettim ki aracın emme manifolduna aldığı hava 23-30 dereceler arasında seyrediyor. Durağan trafikte daha da artabilir haliyle. Bu yüzden araca, temiz ve soğuk hava alabileceği bir filtre kutusu lazım. Aracın kaput tarafını incelediğimde temiz ve soğuk hava girişinin sağlanabileceği yalnız radyatörün üst kısmındaki 4-5 cm'lik boşluk var. O da neredeyse kaput sacıyla kapatılmış durumda. Yine de görmedim ama orijinalindeki gibi bir uzatma parçasıyla o bölgeden temiz hava alınabilir. Elimde 3 boyutlu yazıcım var, arada araca parçalar da basıyorum. Kırmızı filtre ile hava borusu arasına şanzıman havalandırma borusu için bir parça ürettim mesela :fiuw:gayet de iş görüyor. Profesyonel sayılmasam da çizim de yapabiliyorum. Şİmdi derdim şu, örneğinin ölçülerini alabileceğim kırık, çatlak, iş görmez durumda hava filtre kutusu bulabilir miyiz ? Eğer ölçüleri alıp çizebilirsem, ihtiyacı olan başka arkadaşlara da kolayca temin edebiliriz. Yoksa aküyle motor arasına sığacak bir kutu yapayım diyorum. Malum termoplastik  malzeme ısı kaynağına temas ederse şekil değişimine uğrayabilir. ABS plastiği tabi bu noktada daha güvenli ancak şu anda elimde yok. Gelişigüzel tasarlayıp yapacağım kutu da başka arkadaşların işini görmeyebilir. Bana bu konuda yardımcı olabilecek her türlü fikre açığım. Teşekkürler.

LbW5dZ.jpg

rOozY3.jpg

benim tavsiyem siz bu açık spor hava filtresini değiştirin hem motora zarar verir hemde yakıtı fazla yakar, en iyisi orjinal filtre kutusu ve filtresi  @Sezgin Yılmaz beyin linkteki kutular olabilir fiyatıda uygun gözüküyor

Yorum bağlantısı
Serkan Yıldırım
14 saat önce, Sezgin Yılmaz yazdı:

**100tl yazan firmada aylardır yok malesef :)

eBay'de buldum 400-450 pound u bululuyor buraya gelmesi.

Bir saat önce, Bahadır Taşpolat yazdı:

araçta lpg sistemi var mı?

--Hayır, araç benzinli. Çalışmasında bir sorun yok, benim içim rahat etmiyor sadece.

13 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

--Araç 99 model abi, benim modelde kutu üzerinde bir sensör yok, boru üzerinde MAP var.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Musa Değerli

450 poundmu :) Sıfırını 300 TL ye getirdik daha yeni kargo filan dahil

Yorum bağlantısı
Musa Değerli
9 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

yavaştan tüm araba geliyor sanırım parç aparça

:) Prens Charles ı göndertebilecek  seviyedeyim :)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Timuçin Duru

İyi akşamlar 

Hava filtresi kutusunun içinde küçük bir delikten hortum aracılığı ile motora giden havanın geçtiği yerin önünde bir sünger mi olması gerekiyor? eğer evet ise bunun bana fotoğrafını gönderir misiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
50 dakika önce, Timuçin Duru yazdı:

İyi akşamlar 

Hava filtresi kutusunun içinde küçük bir delikten hortum aracılığı ile motora giden havanın geçtiği yerin önünde bir sünger mi olması gerekiyor?

Motora giden değil de.. motordan gelen hava.. 

Evet genelde sünger olur ama Ka'da durum nedir bilmiyorum.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Timuçin Duru

Sünger için yer var ama süngeriyok ne yoğunlukta bir süngerdir ona göre temin edicem

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
7 saat önce, Timuçin Duru yazdı:

Sünger için yer var ama süngeriyok ne yoğunlukta bir süngerdir ona göre temin edicem

Focustan hatırlıyorum... 

Şu yoğunlukta idi galiba.. 

honda-eu20i-hava-filtre-sunger-elemani-1

Hava geçebilmeli işte.. ona göre yapın bişeyler.. 

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

otosan marka hava filtresi alırsanız içinden bu ufak sünger çıkıyor

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
10 saat önce, Timuçin Duru yazdı:

Herhangibir sünger olur heralde ??

Yırtılmaya dayanıklı ve hafif gözenekli herhangi bi şey olur bence.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serkan Yıldırım

Arkadaşlar en sonunda araca böyle bir şey aldım. Bendeki kutuda sensör vs yoktu zaten, boşuna kutu aramayın. İsmi Kn Apollo -150-200 arası bir şey.

Açık hava filtresi

pr_01_1561_min.jpg?revision=1388144692

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...