İçeriğe Yönlendir

Otomobil 1 Yılda Ortalama Yüzde 22 Zamlandı

Efe Serhan Oğuz

Recommended Posts

Ali Gök

yav ne ettiniz futbolcunun ne işi olur eski arabayla :D  efsane kasa corollayla idmana gitse messi kovarlar barçadan vallaha :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
mustafa çetinkaya

lükse çok düşkün bir milletiz hem araba hem telefon. Pahalı olsa ne olacak her kapının önünde 2 tane araba piyasada en kötü araba 50 bin tl ama hep ağlanıyoruz. Nereyse tuvalete bile araba ile gideceğiz ama benzin pahalı diyoruz. Asgari ücret alanların ceplerinde bile 2500-3000 tl lik telefon. Kriz var diye iphone X ten mesaj atıyor adam. Her şey çok pahalı diyoruz ama kafelerin önlerine bak 5 tl ye çay 15 tl ye kahve  içilen kafelerde yer bulamazsın. Kriz var demi. Bence millet olarak önce iğneyi kendimize batırmamız lazım. Çağdaş olarak sürekli örnek gösterdiğimiz avrupa da yemeği yapılan sebzelerin sapları bile çöpe atılmıyor onla da çorba yapıyorlar. bizde ise günde 5-6 milyon ekmek çöpe gidiyor israf oluyor. Varın ithal ettiğimiz araba telefon yakıt  vs vs giderlerinden oluşan zararları siz hesaplayın.

Yorum bağlantısı
Efe Serhan Oğuz
30 dakika önce, mustafa çetinkaya yazdı:

ükse çok düşkün bir milletiz

İsraf konusunda haklısınız, ama şöyle bir durum var ki o sebzenin sapını bile çöpe atmayan kişilerin ülkeleri bu konular için çok büyük emekler vermiş, eğitimler vermiş, bir bilinç oluşturmuşlardır. Bizde 2 kere reklamlarda görmüşsünüzdür sadece. Ben geçen senelerde yerli denilen bir telefon aldım. 2 yıl kullandım ama bir gün olsun dertsiz olarak kullanamadım telefonu. Sürekli sorun çıkarttı, bir yeri bozuldu bir şeyler oldu parçası değişti yok kullanıcı hatası dendi ama bütün telefonlarda o sorun çıktı filan filan. Son 8 aydır bilinen bir markanın bilinen bir telefonunu aldım ve kafam rahat. Sorun çıkartmadı hiç lakin çıkartsa bile alacağım hizmeti biliyorum. E bunun için verdiğim para asla bir israf olmuyor. Diğer telefona verdiğim para ve zaman kaybımın yanında. Bazı şeylerde kaliteden asla kaçılmamalı. 

Kapısında 2 araba olup kimse ağlamıyor zaten. Ağlamaktan çok artık bir bitkinlik hali var. Ülkenin %10ununda 2 araba olabilir, %5i süper lüks hayatlarda yaşıyor olabilir, %15i kedi kendini çeviriyor olabilir ama en az %60ı meyveye gelen 1 tl zamdan, otobüse gelen 50 kuruş zamdan,  doğalgaza-elektriğe-suya gelen zamlardan çok büyük etkileniyor. 

Toplu taşıma konusu: Ben evimden çıktığımda Kızılaya gideceksem araba ile tam 15 dakika sürüyor. Evimden Kızılaya direkt otobüs yok ne belediye ne de özel halk otobüsü. Buradan metroya giden bir belediye otobüsü var. Bindim metroya gitmem 20dk, indim metroya geçtim hemen geldi bindim dersek Kızılaya gitmem eğer ki bir sorun oluşmazsa yolda 30 dakika civarı. Toplam 50 dakika. Ki bu sadece merkeze gidiş. Benim bulunduğum yerden Çankaya'ya gitmem için 3 vasıta değiştirmem ve 1buçuk saat harcamam gerekli. Hani sanki her yere ulaşım çok kolay, fiyatlar çok uygun gibi konuşuluyor. Ama şunu belirteyim DEĞİL :) 

İphone x ilk çıktığında 6099 TL ye satıldı.

Asgari ücret 1400 tl idi yani 64 GB’lık bir iPhone X asgari ücretin tam 4.35 katı.

Almaya’da 64 GB iPhone X 1149 euro, asgari ücret ise 1498 euroydu.

Çin, Hindistan, Endonezya ve Güney Kore büyürken zenginleşen ülkeler. Türkiye'de büyüdü (kağıt üstünde) ancak son 5 yılda milli geliri 100 milyar dolar, kişi başına gelir de 1883 dolar azaldı. Yani kısaca bence ''evet KRİZ var'' :)  Dolar 4ü Euro 5i aştı. Daha yeni zamlarda kapıda yani :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

önceden telefon merakım vardı alır satardım,şimdi yok,elimdeki telefon nerdeyse 2.senesine yaklaşıyor üzerine 3 telefon çıkardı apple, araba konusunda merakımda isteğimide bir türlü köreltemedim, işte ne yaparsın insan oğlu istedikçe istiyor,2 sene öncesine kadar kazandığım maaşın şuanda 2 katını kazanıyorum çok şükür ama baktığım zaman gider de fazlasıyla artmış, bunları neden anlatıyorum, evet bende çok şikayetçiyim vergilerde hayat pahalılığından hatta bu konularda açılan konularda genelde şikayetlerimi görenler olmuştur ama bazen libyanın,ırakın ve diğer bazı ülkelerin eski halleri düşünüp halime şükredeyim diyorum, adamlar ülkesindeki hayattan başındaki insanlardan şikayet ettikleri gibi kendi ülkelerininde oldular,gözleri önünde aileleri çocukları katledildi, şimdi sorsanız hepsi eksi hallerine dönmek için canlarını verir, bende o nedenle bazen kızsamda şükretmek lazım diyorum,evet ülkemizde çok iyi şeyler olmuyor ama iyi tarafından bakıp gerekirse yaban ekmek yiyip huzurlu yaşayalım diyorum,inş. tez vakitte daha güzel günlerimiz olur.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
17 saat önce, Mesut Eyibil yazdı:

önceden telefon merakım vardı alır satardım,şimdi yok,elimdeki telefon nerdeyse 2.senesine yaklaşıyor üzerine 3 telefon çıkardı apple, araba konusunda merakımda isteğimide bir türlü köreltemedim, işte ne yaparsın insan oğlu istedikçe istiyor,2 sene öncesine kadar kazandığım maaşın şuanda 2 katını kazanıyorum çok şükür ama baktığım zaman gider de fazlasıyla artmış, bunları neden anlatıyorum, evet bende çok şikayetçiyim vergilerde hayat pahalılığından hatta bu konularda açılan konularda genelde şikayetlerimi görenler olmuştur ama bazen libyanın,ırakın ve diğer bazı ülkelerin eski halleri düşünüp halime şükredeyim diyorum, adamlar ülkesindeki hayattan başındaki insanlardan şikayet ettikleri gibi kendi ülkelerininde oldular,gözleri önünde aileleri çocukları katledildi, şimdi sorsanız hepsi eksi hallerine dönmek için canlarını verir, bende o nedenle bazen kızsamda şükretmek lazım diyorum,evet ülkemizde çok iyi şeyler olmuyor ama iyi tarafından bakıp gerekirse yaban ekmek yiyip huzurlu yaşayalım diyorum,inş. tez vakitte daha güzel günlerimiz olur.

Şükür tabiki ayrı mevzu halimize binlerce kere şükür ama işte ölümü gösterip sıtmaya razı etmek gibi bir durum söz konusu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Fikri Keleş

hortt

Bu 2. el piyasası ne olacak böyle.6 ay önce saattığımız i20 yi şuan 20 bin fazlasına alamıyoruz,6 ay evvel aldığğımız 308 şuan 15 bin daha pahalı.Sıfırlara bakamıyoruz bile🤔

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...