İçeriğe Yönlendir

Fren Diski Ve Fren Balatası Tavsiye - Yardım

Osman Uslu

Recommended Posts

Osman Uslu

Merhaba,

Aracımın disk ve balatalarını değiştirmek istiyorum. Ferdoo markası için güzel yorumlar yapmışlar. Tecrübe eden bilen var mı bu markayı. Ya da kullandığı başka markayı tavsiye edebilecek.

Bosch için ''balataları çok sert, ses yapar'' demişler. Benim şuan balataları değiştirme sebebim ses yapması yoksa bitik falan değiller. Hatta yeni bile sayılırlar o kadar kalın balatalar. Diskleri daha önce tornalatmıştım bir yıl kadar oluyor. Daha öncede tornalanmış galiba öyle demişti ustam. Forumlara baktım herkes ''100.000 de değişti diskler'' , ''140.000 de değişti'' , ''150.000 de değişti'' falan demişler.

Benim arabam şuan 196.XXX km de. Daha önce diskler değişti mi bilmiyorum ama forumlardaki yorumlara bakılırsa değişmiş olması gerekiyor. Ben arabayı 154.XXX km de aldım çünkü.

Diskleri değiştirmek yerine tornalatmış olabilir mi eski sahibi? Ustam da bana o yüzden daha önce tornalanmış diskler demiş olabilir mi? :unsure2:

Arabada 5 kişiydik yokuş (dik bir yokuş) aşağı  inerken frenlerde zayıflık hissetim. Bu duruma sebep olan ne olabilir. Dediğim gibi balatalar bitik durumda değil. Frene basınca özellikle yarım frende çok ötmeye başladı. Sanarsınız belediye otobüsü :)

Aynı markanın benim aracım için uyumlu olduğunu yazdığı bir çok bir çok balata ve disk var bunlar neye göre farklılık gösteriyor. Ne fark ediyor?

Aşağı da ilettiğim üç ürünün birbirinden farkı ne ölçüleri dışında, hangisi daha iyi? Daha iyi olmasını sağlayan şey ne?

Birde aşağıda ki balatalara uygun disk ölçüleri ne olmalı. Bu konularda yardım ve tecrübelerinize ihtiyacım var esirgemezseniz sevinirim. 

https://www.aloparca.com/yedek-parca/FERODO/FREN-BALATASI-/FDB1394/80172025

https://www.aloparca.com/yedek-parca/FERODO/Fren-Balatasi/FDB1393/75001786

https://www.aloparca.com/yedek-parca/FERODO/FREN-BALATASI-/FDB1082/80206865

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)

feroda balata cok kötü degıldır,  ben genelde trw, kale, texstar kullandım cok memnun kaldım halda kulanıyorum kesınlıkle ötme yapmazferoda kullandım ondada prblem yasamadım dısk konusuna gelınce disk sıfır fıyatı 150-160 lıraya alınıyor nıye tornaya 40-50 lira vereyımkı 

http://mbclubtr.com/mercedes-8211-benz-mekanik/26596-textar-fren-balatalari.html    burada balatalar konusunda bayagı bılgı var

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Uslu
21 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

feroda balata cok kötü degıldır,  ben genelde trw, kale, texstar kullandım cok memnun kaldım halda kulanıyorum kesınlıkle ötme yapmazferoda kullandım ondada prblem yasamadım dısk konusuna gelınce disk sıfır fıyatı 150-160 lıraya alınıyor nıye tornaya 40-50 lira vereyımkı 

http://mbclubtr.com/mercedes-8211-benz-mekanik/26596-textar-fren-balatalari.html    burada balatalar konusunda bayagı bılgı var

İlettiğiniz forumda ki yazıları okudum. Teşekkür ederim. Diskte eğrilik vardı. Ustaya tornayla geçerse torna yaptır yoksa yenisini tak demiştim. O da tornatlatmış. Ama teslim ederken söyledi bir daha torna olmaz buna diye. Şimdi diskleri de değiştirmek istiyorum. Yani o öteme sesi tamamen kesilsin diye her şeyi değiştirebilirim. Ferodo daha yumuşakmış o yüzden ses yapmaz ama çabuk biter diyor herkes. ses olmasında bitmesine razıyım. Disk ve balata ya ihtiyacım işin özeti. Sizin ve diğer arkadaşların önerisi varsa duymak çok iyi olur. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Tornalamıssa artık son bır kere balata tak kullan bir dahaki sefere bütcenıde ayarlar disk balata sıfır takarsın birde 96 lira balata pahalı bence 55-60 liraya alırsın dıye dusunuyom parçacıdan 

Yorum bağlantısı
Osman Uslu

tornalama işlemi yeni olmadı. bir sene falan oluyor diskler tornadan geçeli. Dediğim gibi balatalar çok kalın bitmiş değil. Frende zayıflık hissedince ben disklere yormuştum ondan galiba frenin zayıflaması diye. Sizce nedendir frende ki zayıflık balatalar kalın olmasına rağmen.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Osman ile Fatih ustalar Ferodo'yu öve öve bitiremiyorlar. Bence denenebilir.

Çağlar abi'nin söylediği çok önemli. 200bin km'dir hidrolik değişmemişse o artık su olmuştur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Kaya
37 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Çağlar abi'nin söylediği çok önemli. 200bin km'dir hidrolik değişmemişse o artık su olmuştur.

hidrolik de km kadar aracın modeli de önemli benim diger arac corsanın arka frenler komple degiştirdim hidroligi de bu sayede degiştirim dedim iş olsun diye arac 85000 km gayet düşük 98 model bildigin su olmuştu iş olsun diye degiştirdim ama gerekliymiş gercekten

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Sıfır bmw lerde çıkan disk Ferodo. M araçlarda zimmerman galiba.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

feredo her türlü iyi marka sıkıntı çıkarmaz parçaları değiştirirken hidroliğide değiştirirseniz daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Osman Uslu
14 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

hidrolik yağını da değişin.

Hidrolik yağını da değiştireyim Çağlar Abi tamam. Hidrolik yağı nasıl seçilir peki fark ediyor mu araçtan araca motor yağı gibi? Yoksa hepsi aynı mı?

14 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Ferodo ya çok iyi yorumlar yapılmış. Hiç kötü yoruma denk gelmedim o yüzden ferodo düşünüyorum bende. Disk konusunda bir şey diye biliyor musun Sani Abi. Disk seçerken neye göre seçiliyor, siparişi internetten vereceğim büyük ihtimalle. Ölçüsü boyutu ne olmalı?

12 saat önce, Ali Gök yazdı:

Bende fredo taktm bi sikinti yok gibi

İnşallah bende de bir sıkıntı olmaz. Ötme sesi duymak istemiyorum artık.

53 dakika önce, Murat Öngür yazdı:

feredo her türlü iyi marka sıkıntı çıkarmaz parçaları değiştirirken hidroliğide değiştirirseniz daha iyi olur.

Kontrol ettireceğim hidrolik yağını da. 

Bir şey daha sormak istiyorum diyelim ki ben aşağıda ölçülerini yazdığım balatayı aldım.

Bu özelliklere uygun diski nasıl bulurum. Yani her diske her balata uyar mı? Diskle balatanın bir birine uyduğunu ölçülere bakarak anlayabilir miyim?

Montaj tarafi Ön aks
Kalinlik/Kuvvet [mm] 18
Kontrol isareti R90 Homologated
Uzunluk [mm] 141
Genislik [mm] 45
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

aracının sase nosuna göre uyumlu parça koduna bakacaksın veya ustundekı orjınalse sökup ustundekı parca kodlarına parcacıya söyleceksın uymazsa zaten otrurmazkı yerıne 

Yorum bağlantısı
Osman Uslu
40 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

aracının sase nosuna göre uyumlu parça koduna bakacaksın veya ustundekı orjınalse sökup ustundekı parca kodlarına parcacıya söyleceksın uymazsa zaten otrurmazkı yerıne 

Şasi numarası ile sorgulama yapınca da farklı ölçülerde diskler çıkıyor. Hepsinin uyacağı anlamına mı geliyor yani?

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
1 saat önce, Osman Uslu yazdı:

Şasi numarası ile sorgulama yapınca da farklı ölçülerde diskler çıkıyor. Hepsinin uyacağı anlamına mı geliyor yani?

osman bey bılmıyorum artık 4 tane aracım var ya kendım söker ustundekı parcaya bakarım ya ustaya sorarım , üstündekıde bakar parcacıya sorarım zaten farklı ıse söylerler ve aldıgım parcalar bırebır uydu koduna kadar zaten uymuyorsa artık o aracın ya pıyasada parcası yokdur uydurma derler 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
2 saat önce, Osman Uslu yazdı:

Eski arabaların bazılarında abs olmadığında disk ölçüsü değişiyordu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
4 saat önce, Osman Uslu yazdı:

Ferodo ya çok iyi yorumlar yapılmış. Hiç kötü yoruma denk gelmedim o yüzden ferodo düşünüyorum bende. Disk konusunda bir şey diye biliyor musun Sani Abi. Disk seçerken neye göre seçiliyor, siparişi internetten vereceğim büyük ihtimalle. Ölçüsü boyutu ne olmalı?

Bosch'un sitesinde bosch parça kodları alınabiliyor ama diğer markalar için bilemiyorum. Ben bu tip durumlarda hep ustama bırakıyorum parça tercihini.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

ölçüler zaten standartdır hocam o değişmez ! disklerle balatalar ikiside yeni ise mutlaka kalitesi balata almanı öneririm yani balataların yumuşak olacakki diski eyip yamultmasın ani frenlerde ( benim başıma geldi ) ama ferodo dediğim gibi iyi markadır trw den bir farkı yok kalite olarak. Diskleride çok çok kötü bir marka almadığın sürece hiçbir sıkıntı doğurmaz mrk etme

yanlız montaj yaptırdıkdan sonra bi 100 km ani frenden kaçınınki diskle balata birbirlerini iyice alışşın.

Şase nosu ile parça filosu ve alo parçadan aratabilirsin parçalarını.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Uslu
(düzenlendi)

alo parçadan arattığımda aşağıdaki resimde ölçülerini ilettiğim diskler çıkıyor. Kırmızı boyalı olan dışında hepsi aracımla %100 uyumlu diyor. 

Yalnız ölçülerin bazıları birbirinden farklı. Bu yüzden bu kadar detaylı soruyorum. Yani ölçüler farklı ama hepsi %100 uyumlu diyor. Bu normal bir durum mu?

Diyelim ki bu balataları aldım. Bu balatalar aşağıdaki resimde ilettiğim her diske uyar mı? balatada da aracınızla %100 uyumlu diyor. 

XPzPbj.jpg

tarihinde Osman Uslu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Uslu
20 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

brembo nıbk öneririm

brembo markası biraz pahalı diye biliyorum. yani benim arabam için fazla gelmesin :)

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
brembo markası biraz pahalı diye biliyorum. yani benim arabam için fazla gelmesin [emoji4]

ilginç şekilde benim aracımın orijinal bosch balatasından ucuzdu
Yorum bağlantısı
Sinan Aygar
(düzenlendi)

10 gun once 2000 model fiestama feredo marka disk otosan orj. Balata taktirdim sunda gayet iyi memnunum. Diskler 110 balata 70 tl iscilik 70tl verdim. Birde parcayi alirken sase nosu ile sorgulatin. Siparisimi model olarak verdim diskler ve balatalar buyuk geldi olmadi. Tekrar sase den baktigizda aracim 2000 model ama 98-99 parca uyumlu cikti.

tarihinde Sinan Aygar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ugur Kahveci
16 saat önce, Osman Uslu yazdı:

alo parçadan arattığımda aşağıdaki resimde ölçülerini ilettiğim diskler çıkıyor. Kırmızı boyalı olan dışında hepsi aracımla %100 uyumlu diyor. 

Yalnız ölçülerin bazıları birbirinden farklı. Bu yüzden bu kadar detaylı soruyorum. Yani ölçüler farklı ama hepsi %100 uyumlu diyor. Bu normal bir durum mu?

Diyelim ki bu balataları aldım. Bu balatalar aşağıdaki resimde ilettiğim her diske uyar mı? balatada da aracınızla %100 uyumlu diyor. 

XPzPbj.jpg

Hocam balatadan anlamam ama aloparça sitesinin %100 uyumlu dediğine bakmayın, motor üst kapak contası %100 uyumlu dediler, elring orijinal marka, hatta uyumlu mu diye teyit ettirdim. sonra ürün geldi, motoru söktük, eski contayı yırtarak söktük, ama yeni conta uyumsuz çıktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...