İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - 1.6 TDCI Ağır Bakım

Efe Özer

Recommended Posts

Efe Özer

Merhaba,

Aracı aldığımdan beri(5 ay) hiç bir şey yapmadım.Şimdi yaşdan dolayı komple bir ağır bakıma sokmayı düşünüyorum.Araç 2012 model 80 000 kmde.

Periyodık bakımda yağ olarak mobil 1 esp 5-30 düşünüyorum(kitapçıktaki gereklilik normlarını esp değil 3000 karşılıyor) ,diğer parçalar olarakda otosan(yan sanayi) kullanmayı planlıyorum.Mazot filtresini orjinal ford kutulu ürünlerden alacam.

Arka balataların degısmesi gerekiyor onlardada motorcraft almayı dusunuyorum.

Fren hidroliğiyle şanzıman yağıda hiç değişmemiş bunlarıda değişecem ama hangi marka ürün kulanmam gerektiği hakkında bir fikrim yok.

Ağır bakım olarak,triger ,devir daim ve diğer bütün kayışları değiştirecem.Bu tıp kalemlerde orjinal ve kaliteli ürün kullanmak istiyorum marka olarak ne kullanmalıyım sizce?Orjinal fabrikasyon gelen parçaların markası nedir?

Aracımda bir arıza ve şikayetim yok ama sizce yaptırmışken değişmesi iyi olur dediğiniz başka ne var?Neleri değiştirmesini yada kontrolünü söylemeliyim ustaya?

Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

İyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Geçen hafta 2012 C max aracıma 90000 bakımını yaptırdım  Triger ford orjınal ,devirdaim üzerinden çıkan pierbook,  V kayışı orjınal üzerinden cıkanla değiştirdim.Sağ motor takozu orjınal ford marka  diğer filtreleri orjinal, ön fren balataları motocraft 140 lira, kırmızı petrol ofisi antifriz  toplamda tüm bakım 1100 veya 1150 lira parça ,işçilik 250 olmak üzere 1350- 1400 liraya mal oldu. 

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

2012 model araç için ne fren hidroliği nede şanzuman yağına elletmeyin. Bunlara yapacağınız masraf yerine sorun potansiyeline sahip kızdırma bujilerini değiştirin. .Trigerde ina tavsiyem olur.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Efe Özer
On 09.04.2018 at 21:05, Yalçın Dağlıoğlu yazdı:

Geçen hafta 2012 C max aracıma 90000 bakımını yaptırdım  Triger ford orjınal ,devirdaim üzerinden çıkan pierbook,  V kayışı orjınal üzerinden cıkanla değiştirdim.Sağ motor takozu orjınal ford marka  diğer filtreleri orjinal, ön fren balataları motocraft 140 lira, kırmızı petrol ofisi antifriz  toplamda tüm bakım 1100 veya 1150 lira parça ,işçilik 250 olmak üzere 1350- 1400 liraya mal oldu. 

Teşekkğr ederim dikkate alacam

On 09.04.2018 at 21:19, Eren Sağ yazdı:

2012 model araç için ne fren hidroliği nede şanzuman yağına elletmeyin. Bunlara yapacağınız masraf yerine sorun potansiyeline sahip kızdırma bujilerini değiştirin. .Trigerde ina tavsiyem olur.

Taman listeme kızdırma bujılerinide ekleyim asırı masraflı bsy degılse sorun cıkarmadan yada ıyıce bulundugu yere kaynamadan degıstırıyım.Sagolun

Yorum bağlantısı
Efe Özer
8 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Fren hidroliğini değişin.

Onlar aklımda zaten abi kızdırma bujılerıne ne dıyorsun?Sorunsuz çalışıyor araç yınede değişim yaptırıyım mı?İlerde takılı oldugu yare kaynayıp zor cıkıyor dıye duymustum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Onlar aklımda zaten abi kızdırma bujılerıne ne dıyorsun?Sorunsuz çalışıyor araç yınede değişim yaptırıyım mı?İlerde takılı oldugu yare kaynayıp zor cıkıyor dıye duymustum.

Ben değişmezdim. Kaynamışsa, şimdiye kadar kaynamıştır zaten.
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Kürşat Gönüllü
Metin Uzunoğlu

90 bin bakımı yaparken motor içini kimyasal ile temizlemişlerdi serviste tavsiye ederim. Fren hidroliğini mutlaka değişin, disk değişecekse fomoco veya motocraft alın. Mondeonun mazot filtresi aynı motoru kullanan focus vb araçlardan pahalı orjinal ürün alın.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile olsun, üstünde distribütör ismi yazan parçaya orjinal demem ben, üretici ismi yoksa.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

vesile olsun, üstünde distribütör ismi yazan parçaya orjinal demem ben, üretici ismi yoksa.

opar yazılı filtreyi kullanmamak için Almanya’dan getirdim ben yağ filtresini. Ricambi originali. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kürşat Gönüllü
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Seçenekleri seçince fiyatları da aynı oluyor ;)

Haklısınız Sani bey. seçeneklere dikkat etmemişim.

Metin Uzunoğlu yazdı:

90 bin bakımı yaparken motor içini kimyasal ile temizlemişlerdi serviste tavsiye ederim. Fren hidroliğini mutlaka değişin, disk değişecekse fomoco veya motocraft alın. Mondeonun mazot filtresi aynı motoru kullanan focus vb araçlardan pahalı orjinal ürün alın.

Metin Bey 110bin bakımı geliyor ben 107binde yaptırmayı düşündüm de fiyat araştırayım demiştim.  Ayrıca fren hidroliği volan, baskı değişirken değiştirilmişti.

Kimyasal temizlemeyi soruşturayım ok. Bahsettiğiniz mazot filitresinin markası nedir?

Selim Bey notumu aldım.

Herkese teşekkürler.

tarihinde Kürşat Gönüllü tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Kürşat Gönüllü yazdı:

Kimyasal temizlemeyi soruşturayım ok. Bahsettiğiniz mazot filitresinin markası nedir?

Markasını bilmiyorum servis orjinal parça kullanıyor. Otosan alternatifi olan parçaları soruyorlar, yoksa sormuyorlar. Mazot filtresini fiyatını diğerlerinden fazla görünce, mondeonun filtresinin diğer araçlardan pahalı dediler. Tam hatırlamıyorum belki yağ filtresi içinde demiş olabilirler.  Bakım faturaları @Emrah Korkmazz da en net cevabı o verebilir.

Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Metin Uzunoğlu yazdı:

Markasını bilmiyorum servis orjinal parça kullanıyor. Otosan alternatifi olan parçaları soruyorlar, yoksa sormuyorlar. Mazot filtresini fiyatını diğerlerinden fazla görünce, mondeonun filtresinin diğer araçlardan pahalı dediler. Tam hatırlamıyorum belki yağ filtresi içinde demiş olabilirler.  Bakım faturaları @Emrah Korkmazz da en net cevabı o verebilir.

Abi mesajını yeni gördüm. Şimdi baktım bakım faturasina. Mazot filtresini ben almadan önceki bakımda degismemistin ztn 2 yağda 1 kez degistigin için. Bir önceki bakım 2018 Haziran ayında yapılmış o tarihte mazot filtresi için 175tl yazmış servis ama marka yazmıyor yağ filtresi de 17lira ayrıca yazılmış.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Kürşat Gönüllü yazdı:

Kimyasal temizlemeyi soruşturayım ok. Bahsettiğiniz mazot filitresinin markası 

@Emrah Korkmazz çok teşekkür ederim, mazot filtresi imiş pahalı olan. Marka yazmıyorsa fomoco veya motocraft tır o. Hava filitresinde ucuz olan vardı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...