İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Direksiyon Hidroliği Eksilme Problemi

Görkem Temel

Recommended Posts

Görkem Temel

Herkese merhaba,

2006 tdci mondeo aracımı hep aynı yere park etme şansım olduğu için yerdeki damlalar dikkatimi çekti ve kaputu açınca da hidrolik yağının eksildiğinin farkına vardım. Şu an BP marka kırmızı hidrolik yağı takviye ederek ne kadar eksilttiğini tespit etmeye çalışıyorum. 600 km yol gittiğim de yaklaşık 1 parmak eksiltme oluyor. Araştırdığım kadarıyla fiesta ve  mondeolarda bu kronik bir durum.Bana kalsa takviye ederek devam ederim bagajda hidrolik yağı bulundurarak ama tehlikeli bir hal alabilir de sanırım.

Tecrübesi olan  abilerimiz olmuştur yağ eksiltme artar mı? tamir kesin çözüm oluyor mu? olmadığını söyleyenler oluyor. Yan sanayi direksiyon kutuları bulunabiliyor sanırım 800-900 tl civarı, önerir misiniz? Tamir için nereyi önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kutudan yağ kaçtğıı teşhisini kim koydu?

11 dakika önce, Görkem Temel yazdı:

fiesta

fiseta direksiyon kutuları yağ mı kaçırıyor muş?

Yorum bağlantısı
Görkem Temel

yağ kaçıran yer tam olarak tespit edilmedi, teşhisi koyan olmadı.direksiyon kutusu harici bir yerden de kaçırıyor olabilir tabi ama servise gidersem eğer ve kutudan kaynaklı bir problem var ise o an yanlış karar almak istemiyorum.kutu tamiri ucuz değildir büyük ihtimal. herhangi bir işlem yapılmadan önce mondeo cu arkadaşlardan toplayabildiğim kadar bilgi toplamak amacım.

evet 2003-2006 model fiestalarda da direksiyon kutusu yağ eksilme problemi olanlar olmuş.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

tam nerden kacırıyor ona bakmak lazım ilk önce sonra teshisi konmalı.

Yorum bağlantısı
Bekir Memur

dar yerlerde manevra yaparken direksiyonu sonuna kadar çevirip öyle tutmayın 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Görkem Temel yazdı:

2003-2006 model fiestalarda da direksiyon kutusu yağ eksilme problemi

hangi senesinde? 2003 te mi 2018 mi haber?

Yorum bağlantısı
Koray Demir
15 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Yağ bozulduysa buharlaşma da oluyor olabilir. 

Kapalı sistem değil mi terleme şeklinde mi yoksa nereye uçacak?

49 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

hangi senesinde? 2003 te mi 2018 mi haber?

Fiesta ve mondeolarda kronik denmiş var mı böyle bir durum?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
5 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Kapalı sistem değil mi terleme şeklinde mi yoksa nereye uçacak?

Bu aralar mk3 mondeonun lastiği patlasa kronik sayılıyor.. :)

Eskiyen hidrolik biraz daha akışkan oluyor sanki, inceliyor yâni. Ayrıca yağ kutusu da hidrolik aşındırmasına bun kadar dayanabilmiş olabilir..

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
7 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Bu aralar mk3 mondeonun lastiği patlasa kronik sayılıyor.

mk3 le gittiğim lastikçinin attırdığım yamanın sayısını unuttum, suspansiyondan herhalde

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Ben tranporter t4 de basıma geldı 15 gunde bıter olmusdu dıreksıyon kutusunu yollayın bız revızyonlu sıze yollayalım demıslerdı ankaradan ben kendı aracımın dıreksıyon kutusunu sökturp. Yollamıs yaklasık 2015 di sanırım sökme takma revızyon dahıl 800 vermısdım yapılıp gelmısdı hala kullanıyorum ıcındekı contalar degısıyor sanırım garantı olarakda 6 ay vermıslerdı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alt tarfda direksiyon kutusununundıbınden damlaya damlaya bosalıyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Önce tespit şart.
Motor alttan güzelce yıkanacak ve bir gün sonra lifte alınıp incelenecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

İlk olarak bağlantı hortumlarını kontrol edin. Muhtemelen kutudan pompaya giden radyadör arkasındaki ana hortum bağlantısında gevşeklik çıkacak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Görkem Temel
23 saat önce, Tamer Topaç yazdı:

İlk olarak bağlantı hortumlarını kontrol edin. Muhtemelen kutudan pompaya giden radyadör arkasındaki ana hortum bağlantısında gevşeklik çıkacak.

umarım bağlantı hortumu ile ilgili bir problem vardır, teşekkürler.

On 10.04.2018 at 22:32, Erkan Işık yazdı:

Ben tranporter t4 de basıma geldı 15 gunde bıter olmusdu dıreksıyon kutusunu yollayın bız revızyonlu sıze yollayalım demıslerdı ankaradan ben kendı aracımın dıreksıyon kutusunu sökturp. Yollamıs yaklasık 2015 di sanırım sökme takma revızyon dahıl 800 vermısdım yapılıp gelmısdı hala kullanıyorum ıcındekı contalar degısıyor sanırım garantı olarakda 6 ay vermıslerdı

fakat Erkan bey in aracındaki gibi problem direksiyon kutusunda ise , 900 tl verip yan sanayi direksiyon kutusu mu almalı yoksa tamir mi ettirmeli onu merak ediyorum 6 ay garanti demişler ve 800 tl de az değil.yan sanayi alıp taktırmak daha mantıklı sanki.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Şimdi, Görkem Temel yazdı:

fakat Erkan bey in aracındaki gibi problem direksiyon kutusunda ise , 900 tl verip yan sanayi direksiyon kutusu mu almalı yoksa tamir mi ettirmeli onu merak ediyorum 6 ay garanti demişler ve 800 tl de az değil.yan sanayi alıp taktırmak daha mantıklı sanki.

Benim aracım transporter idi belki sizinkinde daha uygundur

Yorum bağlantısı
Fatih Emre
On ‎10‎.‎04‎.‎2018 at 17:37, Görkem Temel yazdı:

Herkese merhaba,

2006 tdci mondeo aracımı hep aynı yere park etme şansım olduğu için yerdeki damlalar dikkatimi çekti ve kaputu açınca da hidrolik yağının eksildiğinin farkına vardım. Şu an BP marka kırmızı hidrolik yağı takviye ederek ne kadar eksilttiğini tespit etmeye çalışıyorum. 600 km yol gittiğim de yaklaşık 1 parmak eksiltme oluyor. Araştırdığım kadarıyla fiesta ve  mondeolarda bu kronik bir durum.Bana kalsa takviye ederek devam ederim bagajda hidrolik yağı bulundurarak ama tehlikeli bir hal alabilir de sanırım.

Tecrübesi olan  abilerimiz olmuştur yağ eksiltme artar mı? tamir kesin çözüm oluyor mu? olmadığını söyleyenler oluyor. Yan sanayi direksiyon kutuları bulunabiliyor sanırım 800-900 tl civarı, önerir misiniz? Tamir için nereyi önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Hidrolik yağı  eksiltiyor derken direksiyon  mu fren mi? 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ozan Coşkunserçe
On 12.04.2018 at 11:58, Görkem Temel yazdı:

Ben tamir ettirdim daha önce ama verim alamadım. Merkez Oto'dan aldığmı yan sanayi direksiyon kutusunu 1 yıldır kullanıyorum. Gayet memnunum, tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...