İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI -Fiesta Motor Sesi ve Külbütör Kapağı

Erdem Gun

Recommended Posts

Erdem Gun
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar 

2012 model fiesta 1.4 benzinli araç sahibiyim merak ettiğim 2 konu vardı

1.Motor külbütör kapağının üzerinde civata yuvaları gördüm bunlar ilave kapak gibi bir şey için mi acaba ? Yada benim oradaki parça sökülmüş durumda mı? Orjinali bu şekildeyse civata yuvaları ne için? 

VrJ7pB.jpg

2. Araç soğuk çalıştırmada sanki motor kısmından hafif bir şıngırtı sesi geliyor.  Motorun çalışmasına ait videoları da paylaşıyorum. Motorun bu şekilde çalışması normal mi acaba ?

Soğuk çalıştırma

sıcak çalıştırma

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

tarihinde Erdem Gun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1-Motor kapağı için, ses yalıtımı sağlayabiliyor, bir çok versiyonda kapak yok, belki avrupadaki üst versiyonlarda vardır.
2- ses normal gelmedi bana.

Yorum bağlantısı
Erdem Gun
41 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

1-Motor kapağı için, ses yalıtımı sağlayabiliyor, bir çok versiyonda kapak yok, belki avrupadaki üst versiyonlarda vardır.
2- ses normal gelmedi bana.

Normal gelmeyen soğuk calışmamı yoksa her ikiside mi acaba

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

bilemedim, ustalarımız daha iyi bilir, yorum yaparlar biraz sonra. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

buji kablolarını üstünü örten bir kapak vardır, bize gelmedi. benzinlilerde ses yalıtımı gibi tüm üstü kaplayan bir kaoak yoktur zira gerek yok

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Burak Uzel

Soğuk çalıştırmada gelen ses subap itici sesi sanırım.
Soğuk çalışmada bir dakika sonra falan ses geçiyorsa dert etmeyin.
Daha uzun süre geliyorsa ya da zaman zaman sıcak çalıştırmada da oluyosa;
Yağ basıncı kontrol edilir, Karter kontrol edilir, yağ süzgeçleri tıkalı mı görülür. Tıkalı ise temizlenir. Tıkalı değilse;
ya itici değişecekler
ya da şöyle bir yöntem denenebilir;
Motor içi temizleyici kullanılarak yağı değiştirin, sonrasında kalite yağ kullanın. Hatta bu itici sesi kesmesi için yağa katılan lique molly nin subap itici sesi kesici katkısı var. Yorumlarını okuduğumda kullananlar fayda gördüğünü sabah soğuk çalıştırmada gelen şakırtı sesinin kesildiğini yazmışlar.

Eğer motor kurum bağladıysa, iticiyi değiştirseniz de bir süre sonra benzer sesi duymanız olası. Kurumlar bir şekilde oldukları yerden sökülüp iticilerin tekrar içine girerek sese sebebiyet verebiliyorlar.
Motor içi temizleme şart oluyor o noktada.

Yerli yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla, Motor içi temizlemeyi öneren çok olduğu gibi yüksek kmli araçlarda yağ yakımını arttırabileceği yazıyor. Sebebi ise, eğer contalar kötüyse ve contaların üzerindeki kurumlar yağ sızıntısını önlüyorsa , bu motor temizleme sıvıları o kurumları sökünce yağ sızıntısını arttırması derler.
Denemeden kesin birşey söylemek zor. Aracınızın kmsine göre risk alabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Gun
On 29.05.2018 at 23:32, Burak Uzel yazdı:

Soğuk çalıştırmada gelen ses subap itici sesi sanırım.
Soğuk çalışmada bir dakika sonra falan ses geçiyorsa dert etmeyin.
Daha uzun süre geliyorsa ya da zaman zaman sıcak çalıştırmada da oluyosa;
Yağ basıncı kontrol edilir, Karter kontrol edilir, yağ süzgeçleri tıkalı mı görülür. Tıkalı ise temizlenir. Tıkalı değilse;
ya itici değişecekler
ya da şöyle bir yöntem denenebilir;
Motor içi temizleyici kullanılarak yağı değiştirin, sonrasında kalite yağ kullanın. Hatta bu itici sesi kesmesi için yağa katılan lique molly nin subap itici sesi kesici katkısı var. Yorumlarını okuduğumda kullananlar fayda gördüğünü sabah soğuk çalıştırmada gelen şakırtı sesinin kesildiğini yazmışlar.

Eğer motor kurum bağladıysa, iticiyi değiştirseniz de bir süre sonra benzer sesi duymanız olası. Kurumlar bir şekilde oldukları yerden sökülüp iticilerin tekrar içine girerek sese sebebiyet verebiliyorlar.
Motor içi temizleme şart oluyor o noktada.

Yerli yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla, Motor içi temizlemeyi öneren çok olduğu gibi yüksek kmli araçlarda yağ yakımını arttırabileceği yazıyor. Sebebi ise, eğer contalar kötüyse ve contaların üzerindeki kurumlar yağ sızıntısını önlüyorsa , bu motor temizleme sıvıları o kurumları sökünce yağ sızıntısını arttırması derler.
Denemeden kesin birşey söylemek zor. Aracınızın kmsine göre risk alabilirsiniz.

Çok teşekkürler 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...