İçeriğe Yönlendir

Gaziantep Gezisi

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Mustafa Arıkan

4 yıldan fazladır Diyarbakır’dayım. Evlilik iş güç derken çevreyi gezme şansım pek olmadı. (Diyarbakır’ı iyi gezdim şimdi Allah var)

Ne Mardin ne Antep ne de Urfa’yı etraflıca gezme şansım olmadı. Urfa’da Balıklı göle gittim sadece.

Şimdi 23 Nisan tatilinde 22-23 Nisan tarihlerinde Antep tarafına gitmeyi planlanladık. 

Kızım hayvanat bahçesini çok merak ediyor. Ankara’daki kapanınca hayalimiz suya düşmüştü ama Antep’teki oldukça büyükmüş sanırım. 

Bir gece Antep’te kalmayı planladım ve İbis otelden yer ayırdım. 

Pazar günü Antep’te hayvanat bahçesini gezip kalan vakitte nerelere gidilebilir? Nerede ne yenir?

Dönüşte Halfeti’ye uğramayı düşünüyorum. Halfeti’den sonra 23’ü akşam Diyarbakır’a döneceğim. 

Öneri ve fikirlere açığım.

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

IBIS Hotel güzel tercih tam merkezi Kamil Ocak Stadyumunun çarpraz karşısı , ordan yürüme mesafesinde  Yeşilsu mevkinden sola dönülür eski Antep evleri devam et kebapçıların yoğun olduğu  dar bir caddeden geç tercih sana kalmış ister koklayarak yürü  ister ye :):) devam et meydan, önüne camii çıkacak arkana tarihi Ali  Nacar Camii yi al sağda GAZİANTEP yazısını gördüğünde Antep Kalesi sağda kalır yavaş yavaş kaleye yürürken  sağda rampanın başında Haydar Emminin yeri var şimdi oğlu işletiyor bakırcıların arasından tatlı bir rampa ister kaleye çık  ister devam et rampanın sonundan devam et sağdan yürü ister soldan git bakırcılar çarşısını ve otantik alışveriş yap yada sağdan merkeze doğru git çıktığın cadde Karagöz caddesi  bundan sonrası sana kalmış... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
9 saat önce, Volkan Doğrular yazdı:

http://www.hidiroglukonak.com/ konağı tavsiye ederim.

2-3 kez kaldım fiyat ve hizmet olarak cok iyi ve merkezi konumda .

Otel işini hallettim hocam ibis’ten yer ayırdım. Teşekkür ederim.

10 saat önce, Yalçın Dağlıoğlu yazdı:

IBIS Hotel güzel tercih tam merkezi Kamil Ocak Stadyumunun çarpraz karşısı , ordan yürüme mesafesinde  Yeşilsu mevkinden sola dönülür eski Antep evleri devam et kebapçıların yoğun olduğu  dar bir caddeden geç tercih sana kalmış ister koklayarak yürü  ister ye :):) devam et meydan, önüne camii çıkacak arkana tarihi Ali  Nacar Camii yi al sağda GAZİANTEP yazısını gördüğünde Antep Kalesi sağda kalır yavaş yavaş kaleye yürürken  sağda rampanın başında Haydar Emminin yeri var şimdi oğlu işletiyor bakırcıların arasından tatlı bir rampa ister kaleye çık  ister devam et rampanın sonundan devam et sağdan yürü ister soldan git bakırcılar çarşısını ve otantik alışveriş yap yada sağdan merkeze doğru git çıktığın cadde Karagöz caddesi  bundan sonrası sana kalmış... 

Bu en güzeli oldu hocam. Hayvanat bahçesinde işim bitince öğleden sonra gibi buraları gezmeyi planlıyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Alleben göleti, Bakırcılar çarşısı, Baharatçılar çarşısı, Zeugma Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Sergisi, Hayvanat Bahçesi, Park Antep, Harikalar Diyarı....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Valla gözüm keserse Antalyadan Gaziantepe geçmeyi düşünüyorum ama zor, orada kızkardeşim var eşi öğretmen incik boncuk gezdirirler zaten :biggrin: en çokta inci küpeli kızı görmek istiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok ters bir güzergah.
Gidecek olursan, Antalya Mersin yapma.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Durna

Bey mahallesinde bir çok tarihi antep evleri bulunmakta ve bu evlerin çoğu kafe yapılmış . Buradaki kafelerde  asma altında soluklanıp sıcak soğuk bir şeyler içilebilir. Ayrıca Bey mahallesi içerinde etnoğrafya müzesi, mozaik müzesi ,oyuncak muzesi...vb müzeler mevcut. Sabah mutlaka Katmerci Zekeriya Usta 'ya uğramayı unutmayın . Öğlen  saat 12-1 gibi dükkan kapanıyor. Ayrıca kale çevresine yakın Meşhur Tahmis Kahvecisi var oraya da uğrayabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu
Bir saat önce, Emre Durna yazdı:

Bey mahallesinde bir çok tarihi antep evleri bulunmakta ve bu evlerin çoğu kafe yapılmış . Buradaki kafelerde  asma altında soluklanıp sıcak soğuk bir şeyler içilebilir. Ayrıca Bey mahallesi içerinde etnoğrafya müzesi, mozaik müzesi ,oyuncak muzesi...vb müzeler mevcut. Sabah mutlaka Katmerci Zekeriya Usta 'ya uğramayı unutmayın . Öğlen  saat 12-1 gibi dükkan kapanıyor. Ayrıca kale çevresine yakın Meşhur Tahmis Kahvecisi var oraya da uğrayabilirsiniz.

Tahmis Kahvesi memleketimin en eski kahvesidir güzel tercih, oraya uğramışken o civarda dükkanlardan  Antep Peyniri de alın şimdi tam zamanı sarı olanları (yağ oranından dolayı)tercih ederseniz tadına doyamazsınız

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Bakırcılar Çarşısı, Antep Kalesi, Baharatçılar Çarşısı, Elmacı pazarı, Zincirli Bedesten, Zeugma müzesi gezilebilir. Kale civarındaki hanlarda menengiç kahvesi içilebilir. O hanlrarın içinde alt kısımlarda mağaralar var serin serini ancak küf kokulu. Bir de Elmacı pazarı'nda Tahmis kahvecisine uğrayın.

Yemek için Yesemek Restaurant, Çulçuoğlu Et, Katmerci Zekeriya Usta, Koçak Baklava,Çelebioğlu Baklava ve Löküs Ciğerci'ye gidilebilir. Herkes İmamçağdaş diyecek ama ben sevmedim orayı, tamamen turiste odaklanıp, şımarık bir tavırla yarım saat bekletip yemek yedirmek istediler, ben beklemedim. Biraz geride Yesemek restaurantta süper Antep yemekleri var. Bir de Orkide Pastanesi var, katmer orada da güzel.        

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Mustafa oradan kargo ile baklava yolluyolar biliyon mu :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
2 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Bunu döndükten sonra öğrensem daha iyiydi ?

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
18 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok ters bir güzergah.
Gidecek olursan, Antalya Mersin yapma.

o yol perişannn konya üstü güzelll :)

4 saat önce, Metin Akbal yazdı:

bana petek ball lazım ya

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
2 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bunu döndükten sonra öğrensem daha iyiydi ?

Artık çok geç :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Gezdim gördüm birazda anlatayım;

Diyarbakır’dan sabah 5 gibi çıkıp yolda kahvaltı yapıp 9 gibi hayvanat bahçesine vardım. Ortalık gayet sakindi saatin erken olmasından. Aracı çamların altında gölge bir yere park ettim. 

Hayvanat bahçesini afedersiniz ama biraz eleştireceğim. Büyüklüğü güzel ama yokuş :( Beni en çok yoran yer oldu. Bebek arabasında kızım vardı, tüm gezi boyunca ben sürdüm. Onunda etkisi var. Tabelalar yetersiz geldi bana. Ve beklediğimden az hayvan vardı. En son kapanmadan önce Ankara AOÇ hayvanat bahçesini gezmiştim orada daha çok hayvan vardı.

Hayvanat bahçesi acıktırdı doğal olarak. 

Otele 14’de giriş yapabiliyordum. O yüzden oteke geçmiş, giriş yapıp aracı kapalı otoparka bıraktım. Yakın olduğu için tabanway ile bakırcılar çarşısı tarafına doğru yola koyulduk. 

Bir şey çok dikkatimi çekti. Bebek arabası ile belki 50 defa yolda karşıdan karşıya geçtim. Bir tane 34 plaka (muhtemelen yabancı) bir araç hariç bir Allah’ın kulu yol vermedi. Çok kızdım. 

Yemek için İmam Çağdaş’a gittik. Aşırı kalabalık, içeride yer bulmak için kapıda sıra bekledik. :) İlk defa bir restoran kapısında sıra bekledim. Bence parasını hak etmiyor. 

Pazar günü olması nedeniyle çok dükkan kapalıydı. Bakırcılar çarşısında alışveriş yapıp Tahmis Kahvesinde bir güzel menengiç kahvesi içtim. Allah var onu da çok beğenmedim. Orası da aşırı kalabalık orada da oturabilmek için sıra beklemek gerekiyor. Allahtan şanslı günümüzdeydik fazla beklemedik :)

Dedik geriye son olarak baklava kaldı. Onu da Ayıntab Baklavada yedik. Fiyatlar çok uçuk. :)  bir porsiyonda 3 dilim baklava var ve 15 lira :) dilimi 5 liraya hayatımda ilk kez baklava yedim. 

Tabi bu tatları nadir tattığımız için parasına bakmıyoruz :) 

Günün sonunda otele geçtik. İbis otelde konakladık. Ben gayet memnun kaldım. Temizlik hizmet güzeldi. Parası neredeyse öğretmen evi polis evi parasının bir tık üstüydü. 

Sabah erken kalkıp Halfeti’ye geçtim. 

Bir gün zaman ayırdığıma pişman oldum. 

Tekne turu yapıp 1 saat içinde terk etmek gerekmiş çünkü başka yapacak veya gezecek bir yer yok. 

Gölet üstünde yüzen restoranlar var. Yemek yeme gafletinde bulunduk. Aşırı pahalı ve verdiğim paranın ancak 1/3’ü hak edecek bir yer. (Alabalık yedim ama İmam Çağdaş’ta yediğim etten %10 daha fazla ödedim.) Yapacak bir şey bulamadığımızdan kıyı boyunca iki kez gidip geldik. 

Hava kararmadan evde olacak şekilde çıktım Halfeti’den. Dönüş yolu için Maps.Me navigasyon programına güvendim. O da en kısa yolu çıkarmış. Köylerin içinden Adıyaman yoluna çıktım bir şekilde. Oradan da Diyarbakır-Urfa yoluna çıktım. 

Bol keşkeli bir gezi oldu aslında :) 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Çok bişe çekmedim ama çektiklerimi müsait zamanda ekleyeyim. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Allah iyiliğini :D Google maps kullansan ya. Seninde tablet koyma zamanın gelmiş.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
12 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Allah iyiliğini :D Google maps kullansan ya. Seninde tablet koyma zamanın gelmiş.

O da aynı yolu gösteriyor. Çünkü diğer taraf daha uzun :) 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

:) çok komık yaa anlasılan keyfs alınmamıs bazı yerler harbiden işi ticaretinde ticaretini yapıyorlar. eskisere gitseydin daha zevkli gelirdi belkide gittin bilmiyorumda. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Keyf aldım aslında :) Güzeldi. 

Ama bazı şeyleri abarttığımızı düşünüyorum. Diyarbakır’a geldiğimden beri bir Halfeti’dir gidiyor. Merak ediyordum. 

Ama dediğim gibi 1 tekne turu ve en fazla 1 saat ayırmak yetiyormuş. Yediğimiz kazık da cabası :) 

Kapadokya’da doğup büyüdüğümüzden midir bilmem ama bana hiç çekici gelmedi. :)

2 yıl öncede Karadeniz gezisine gittim. Uzungölde konakladım bir gece. Orası da öyle mesela. Sabah git akşama kadar gez geri dön. Başka yapacağın bir şey yok. Ama gidince görüyorsun her yer otel. Sanki günlerce konaklanıp günlerce yapılacak aktivite varmış gibi :) ama yok :) 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
25 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Keyf aldım aslında :) Güzeldi. 

Ama bazı şeyleri abarttığımızı düşünüyorum. Diyarbakır’a geldiğimden beri bir Halfeti’dir gidiyor. Merak ediyordum. 

Ama dediğim gibi 1 tekne turu ve en fazla 1 saat ayırmak yetiyormuş. Yediğimiz kazık da cabası :) 

Kapadokya’da doğup büyüdüğümüzden midir bilmem ama bana hiç çekici gelmedi. :)

2 yıl öncede Karadeniz gezisine gittim. Uzungölde konakladım bir gece. Orası da öyle mesela. Sabah git akşama kadar gez geri dön. Başka yapacağın bir şey yok. Ama gidince görüyorsun her yer otel. Sanki günlerce konaklanıp günlerce yapılacak aktivite varmış gibi :) ama yok :) 

hersey yasayarak tecrübe oluyor işte cepten cıkıyor oda insanın zoruna gidiyor.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

2015 ekimde gitmiştik hanım+2 bebe, kuzende kaldık 3 gün, onlarla beraber takıldık, yerlileri yanımızda olunca oldukça keyifli geçmişti. Halfeti de dediğin gibi sadece göl var ama bi kez olsun gitmek lazım. Dülükbaba parkıydı galiba oldukça güzeldi. Tekrar gitme vakti gelmiş bizim için :)

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...