İçeriğe Yönlendir

Ka - Bir Piston Çalışmıyor

Hülya Gedik

Recommended Posts

Hülya Gedik

Merhaba,

Yaklaşık 3 hafta önce kendi kullanımım için 98 model 1.3 Ford KA aldım. Alırken ustaya gösterme şansımız olmadı. Aldığımızda arabanın motorunda çalışırken tekleme vardı eski sahibide bujilerden kaynaklandığını söyledi ve bize satın aldık .Sonrasında eski bujileri orjinal motocraft bujileri ile değiştirdik. Fakat araba hala rölantide tekleme yapıyor. Çok fazla Yakıt tüketiyor. Eşim Kartal sanayide bir ustaya götürdğünde bujileri yerlerinden tek tek sökerek pistonların kontrolünü yaptığını ve bir pistonun çalışmadığını söyleyerek motorun açılması gerektiğini söylemiş. Formdan edindiğim bilgilere göre arabanın ateşleme sisteminde ve yakıt ile ilgili olan parçalarında sıkıntı var. Aşağıdaki sıralama ile parça değişikliklerini yapar isem çalışmayan piston tekrar çalışır mı ?

Çalışmayan Piston için ;

1.buji kabloları değişimi

2. Ateşleme bobini değişimi

3. MAF temizliği yada değişimi

4. Oksijen sensörü değişimi

Yakıt azaltımı içinde,

1.IAT sensörü değişimi

2.Hız sensörü değişimi

3.filtreler yağ , hava

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Buji kablosu değişimi ve olmaz ise bobin değişimi. Bununla çözülürse yakıt için öncelikli olarak subap ayarı yapılmalı. 

Gerisini @Sani Gerşon daha detaylı anlatacaktır. 

Öyle hemen motor açılmaz. 

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Üzüldüm, neden artık birilerine güvenmek bu kadar zor, birisi de pert ka satmaya çalışıyormuş forumda konusunu gördüm bugün.

Çok tanıdık birisi olmadıkça söze güvenip mal almak neredeyse imkansız hale geldi.

Umarım basit ve halledilcek sorunlardır, kolaylıklar diliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Motor hararet görüp piston küçülüp kompresyon kaybı yaşamış olabilir. Kompresyon testi yapıldı mı? Ateşleme sistemine tam olarak bakıldı mı? Yani bujiler değişti, tamam ama, buji kabloları, bobin değişti mi?

Güvenilir bir usta arıyorsanız Maslak oto sanayi'de osman ile fatih ustalar var. Onlara da bi test ettirin derim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Önce sorunlar düzgünce tespit edilmeli.
Sorun tahmin ettiğimiz gibiyse. Listedeki parçalar değişince de çalışmayacak.
Hangi ildesiniz ? Duruma göre güvendiğimiz bir usta önerisinde bulunalım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Hülya Gedik yazdı:

Formdan edindiğim bilgilere göre arabanın ateşleme sisteminde ve yakıt ile ilgili olan parçalarında sıkıntı var.

club da genel fikir ve deneyim paylaşımları vardır. Bunun olduğu gibi motor rektifiye ettiren de var. Hepsini alıp aynı arabaya uygulamanız gereksiz masraf demektir. Arızaya uygun masraf yaptırın sizdeki motor rektifiyesi gibi, belki sadece subaplardadır sorun. blok piston sağlamdır. Önce iyi usta bulun

Yorum bağlantısı
Hülya Gedik

Gerçekten dürüst insan artık olmadığı gibi gerçekten dürüst ve işi bilen ustada yok piston çalışmıyor neden diyoruz cevap yok pistonun calismadigini bende anlayabiliyorum kartal sanayide tavsiye edeceğiniz bir usta varsa ona da danisabiliriz en kotu tarafi aldığından beri kullanamiyorum ve arabaya ihtiyacım olduğu icin almistim

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Maslak'a gitmek zor değil. Metro erişimi var. Arabayı bırakın metroyla geri dönün. Kartaldan farksız. Maslak yoluna gidince itüye gelirken ayazağaya doğru dönün sağdan, sonra atatürk oto sanayi girişi var. Arabayı bırakın metroya binin dönün. Yapılınca gider alırsınız.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kaderi benzemesin ancak en son bu tip karşı yakadan gelemeyip oralarda tamir yaptıran Ka yandı :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Osman ve Fatih usta bu işi garanti çözerler, umarım masrafınız fazla çıkmaz...

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Buji kablosunun yeri degistirilerek test edilebiliyor mu kalem bobinler gibi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Maalesef hayir. Yanlış siralamada fena titriyor.
Yorum bağlantısı
Hülya Gedik

buji kabloları ve bobinler hiç değişmemiş inşallah sorun ateşleme sistemindedir ve bize fazla masraf çıkartmaz. Arabamızı çok sevdik ayrılmak istemiyoruz ondan :(

Eğer değilse ve motora müdahale gerekecekse o zaman Maslak yolu bize de göründü :) 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Şimdi, Sani Gerşon yazdı:
2 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Maalesef hayir. Yanlış siralamada fena titriyor.

Buji kabloları tek tek satılmıyor mu veya yer değişikliği yapılmıyor mu? Ateşleme bobinindeki yeri değişmiyor mu? Arabadan arabaya değişiyor mu? Ondan emin olmadığım için sordum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Buji kabloları tek tek satılmıyor mu veya yer değişikliği yapılmıyor mu? Ateşleme bobinindeki yeri değişmiyor mu? Arabadan arabaya değişiyor mu? Ondan emin olmadığım için sordum.
Tek tek satiliyor ancak yan sanayi. Orjinalde takim olarak.
Yer degisikligi yapilamiyor, kablolarin boyuna gore sirasi var. Kisayi uzun yerine takmanin imkani yok maalesef. Atesleme bobinindeki siralamayi Değiştirirseniz yine, arac atesleme sirasi degistiginsen tepkileri farklilasiyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Kartaldan trafik olmayan bi saatte maslağa geçin bence de. Güvenebileceğiz ve aracı iyi tanıyan ustalardır Osman ve Fatih usta. Geçmiş olsun, az zararla atlatırsınız umarım sorunu

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
39 dakika önce, Hülya Gedik yazdı:

Eğer değilse ve motora müdahale gerekecekse o zaman Maslak yolu bize de göründü :) 

Anadolu yakasında ısrarcıysanız Herford özel servise gidin, @Önder Özcan da iletişim bilgileri vardır. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
53 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Anadolu yakasında ısrarcıysanız Herford özel servise gidin, @Önder Özcan da iletişim bilgileri vardır. 

Kayışdağı yolunun girişinde Herford özel servis. Lazım olursa kendileriyle de konuşuruz.

Yorum bağlantısı
Hülya Gedik

işyerine çok yakın bende o civarda çalışıyorum inşallah ihtiyaç olmaz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Mesafeyi bilmiyorum ama çekici seçeneğini düşünmenizi tavsiye ederim. Gerçekten problem varsa motorda binli rakamlara ulaşmasına belki de çekicinin 100-150 lirası engel olur..

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Mesafe yaklaşık 20 km. Ancak trafiği göze almak gerek. Bugün yaklaşık aynı güzergahı 80 dakikada gelebildim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...