İçeriğe Yönlendir

Ağaç Motoru Tavsiyesi

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Mehmet Kazancıoğlu
(düzenlendi)
Köksal Yılmaz yazdı:

İdeali nasıl olmalı?

öncelikle tutuş ve duruş pozisyonun yanlış. balta tutarken güçlü el (sağ kullanıyorsan sağ el, sol kullanıyorsan sol el ) balta sapının en alt kısmından tutulur. diğer el kılavuz görevi görmesi için baltanın sağa sola dönmesini engellemek için sapın orta kısmında tutulur. duruş pozisyonu olarak bacaklar omuz hizasını geçecek şekilde iki yana açık olmalı. yarılacak kütük altında duran kütüğün en uzak noktasına sabit duracak şekilde koyulmalı. bu şekilde yarılacak kütüğün tam ortasına balta ağızı gelecek şekilde aradaki mesafe ayarlanmalıdır. 

birde eğimde ters duruyorsun sen eğime göre aşağı geçip kırılacak odunları yukarıda bırakırsan daha az eğilmiş olursun buda beline binecek yükü azaltır daha az yorulursun. 

tarihinde Mehmet Kazancıoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

öncelikle tutuş ve duruş pozisyonun yanlış. balta tutarken güçlü el (sağ kullanıyorsan sağ el, sol kullanıyorsan sol el ) balta sapının en alt kısmından tutulur. diğer el kılavuz görevi görmesi için baltanın sağa sola dönmesini engellemek için sapın orta kısmında tutulur. duruş pozisyonu olarak bacaklar omuz hizasını geçecek şekilde iki yana açık olmalı. yarılacak kütük altında duran kütüğün en uzak noktasına sabit duracak şekilde koyulmalı. bu şekilde yarılacak kütüğün tam ortasına balta ağızı gelecek şekilde aradaki mesafe ayarlanmalıdır. 

birde eğimde ters duruyorsun sen eğime göre aşağı geçip kırılacak odunları yukarıda bırakırsan daha az eğilmiş olursun buda beline binecek yükü azaltır daha az yorulursun. 

abi meslek balta uzmanlığımıydı :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Zamanında bende çok araştırmıştım, Hyundai fiyat/performans olarak iyiydi. 1000 TL civarına bulabilirsin sanırım. Ucuzlardan Atlas var ama sık kullanmaya gelmez sanırım. onlar da 500 lira civarında. Ben Atlas benzinli tırpanını aldım, işimi görüyor henüz bozulmadı. Letgo ya da bak, bazen alıp kullanmayanlar oluyor .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Ali Gök yazdı:

abi meslek balta uzmanlığımıydı :D 

yapmışlığımız var diyelim :) 

mesleki deformasyon anlatım yaparken talimat gibi yazıyorum 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

Abi bu kısmı ben yukarıdan aşağı sallarken balta daha çok yol kat edeceği için daha hızlı şekilde daha iyi kırar yaklaşımı üzerine yapmıştım, değiştireyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz yazdı:

Abi bu kısmı ben yukarıdan aşağı sallarken balta daha çok yol kat edeceği için daha hızlı şekilde daha iyi kırar yaklaşımı üzerine yapmıştım, değiştireyim.

bankacı işte karlılığı düşünüyor hemen :D 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bunu toplanıp görsel olarak anlatmak lazımdı da, eskidenmiş o, şimdi evdekal.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mahmut Yıldız yazdı:

Bunu toplanıp görsel olarak anlatmak lazımdı da, eskidenmiş o, şimdi evdekal.

Video çekersin abi, pandemi olmasa da eğitim için kayseriye gelemezdim :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Köksal Yılmaz yazdı:

Toplanıp derken odunun bol olduğu yer daha iyi olur, buraya odun yok. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Köksal Yılmaz yazdı:

ben gelip anlatırdım uygulamalı ama kısmet bakalım hele bir ortalık düzelsin

uzaktan eğitim uygulamalı eğitimin yerini tutmaz 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Tahir Ak yazdı:

baltanın sapı kolunuza göre uzun. tehlike arz eder.
yeni ucunu eğelettiğim baltayı 1 ağaç budadıktan sonra sol ayağıma saplayıp fileto gibi eti ayırıp 15 dikiş atılınca öğrendim.

Balta yarma baltasıysa jilet olmasına gerek yok bence, ağız sapa doğru kalınlaşmalı ve demir kısım ağır olmalı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Birkaç video izledim elektrikli biraz nazlı gibi. Komşuda stihl var tamir ettiröek yerine hyundai aldı, fotodaki büyük parçaları onunla kesti. Onunla bi deneme yapayım, hiç kullanmadım.
İdeali nasıl olmalı?
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Güzel ve basit anlatmış ama nedense kendimi fiskar baltaya layık görmedim :D
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Kol boyu kadar mı olmalıymış.. ?

Abi bizim balta sapı hakikaten uzunmuş kestim biraz kafama tam geliyor şimdi aslında 10 cm daha kesmem lazım videoya göre ama babayı ikna etmek de lazım yavaş yavaş alışacak, bugün kırdım biraz daha böyle daha iyi oldu. Bi de benim boy kısa iyice kesince savuracak açı kalmayacak gibi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...