İçeriğe Yönlendir

Jantlardaki Desen Yön Sorunu !!!

Aydın Akdeniz

Recommended Posts

Aydın Akdeniz

Merhaba,

Bugün tesadüfen rastladığımız bir mevzu bu. Aracın sağ tarafıyla sol tarafı arasında jantlarda yön farkı var.

Normalmidir?

Amaç nedir? Anlam veremedik :unsure2:

İlave olarak lastik dişleride sağ-sol olarak farklı yönde. 

Ön Sağ

azWPPB.jpg

Ön Sol

8YBmmk.jpg

Ön Sağ 

D7Zool.jpg

Ön Sol

Yg033j.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu tip yönlü jantları söküp üst üste koyduğunuzda hepsi aynı yöne bakarken sağ sol ayarı yaptığınızda doğal olarak yön buluyor kendisine. Çok normaldir.

Lastiklerde sağ sol değil de, iç dış ya da dönüş yönü simgesi vardır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Bu tip simetrik olmayan jantlar sağ ve sol olarak satılır. Yani alırken 2 sağ 2 sol olarak sipariş verilmemiş ise (ki çoğu satıcı bunu yapmıyor) görüntü bu şekilde oluyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

4 jantıda tek tarafa göre vermişler, alırken dikkat edilmemiş, birşey olmaz ama görüntü kötü bence...

lastikleri göremedim, üzerlerinde ya inside-outside yazar yada dönüş yönü vardır, bunlar yoksa lastik yön farketmeksizin takılabilir demektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

Bu arada ilk iki resim honda jazz. Resimde farklı araçlar gibi çıkmış. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Jantların standart tek yön olduğunu biliyordum ben. Yani yere yatır veya karşına yanyana koy, hepsi aynı yön. Sağ sol tekerlere takınca haliyle biri öne biri arkaya döner. Yönlü jant olduğu kesin bilgi mi? Sağa ayrı sola ayrı jant diye bir şey var mı. Kesin bilgisi (fikri değil) olan varsa o cevaplasa güzel olur :) 

Peki yönlü lastikte durum ne?

image.png.98d93f34b1adc5fb5a94f6687ed40013.png

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yonlu jantlarda sag sol olarak goren var mi? Ben hic gormedim. Benim arabada da yok.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
[mention=13526]Servet Aydın[/mention] bey buraya bir bakar mısınız ?
Bizde yön tek. Hep ileri
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Fabrika çıkışı yönlü jantı olan araçlara bakmak lazım onlarda durum nasıl? (Mesela insignia?)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
4 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Fabrika çıkışı yönlü jantı olan araçlara bakmak lazım onlarda durum nasıl? (Mesela insignia?)

Benim Sport jantlar tek yon, Hyundai Tucson tek yon, Vw Golf un R janti tek yon, Insigniada kollu jant var, yon hatirlayamadim?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Şimdi baktım tek yönlü. Sağ ve sol ters taraflara bakıyor. 

Sağ-sol ayrımı yok bence. En azından oem jantlarda olurdu.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

bende baktım hakikaten öyle, bende o şekilde jant sadece Taunusta vardı, onda her iki taraf farklıydı, oem jant değildi belkide ondan, şimdi yeni araçlara bakıyorum sağ sol ters duruyor hakikaten....

sevemedim ama ben, ahanda almıyorum kızdım :angry:

1641296_7c432129b5eb106e26844ef75b2d205e

1641296_22a27c4076b0ceefd552e73ab796b18d

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Honda Integra da sağ sol farklı idi, sonradan hepsi böyle tek yön, (ucuz maliyet düşük stok) sağdan solda farklı dururyor, fabrikasyonlar reziller. her görüşümde gözüme batar 1991 den beri neler çekiyorum :rofl: yeni fark etti iseniz şanslısınız

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Honda Integra da sağ sol farklı idi, sonradan hepsi böyle tek yön, (ucuz maliyet düşük stok) sağdan solda farklı dururyor, fabrikasyonlar reziller. her görüşümde gözüme batar 1991 den beri neler çekiyorum :rofl: yeni fark etti iseniz şanslısınız
Hiçbir zaman kıvrımlı jant almadım. Almam da
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

O kadar tasarımcı, mühendis şubu çalıştır ortaya araba çıkart jantların yönünü yanlış yap oldumu şimdi :i-ih:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
19 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Hiçbir zaman kıvrımlı jant almadım. Almam da

civic vtec jantı olacak da almayacan pehhh

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

utansınlar vallahi, demekki eskiden varmış haklıymışım, taunusa bile zamanında sağ sol farklı jant bulunurken neredeyse 300 bin tl. lik cx40 ta böyle jant olsun, ayıptır :angry:

birde hava yaparlar acaip tasarım yok kilden kalıp çıkarttık, ülen jantlar yan sanayimi, janta gelince nerede sizin üstün tasarım üstün mühendislik... hadi canım sizde.....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
1 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

utansınlar vallahi, demekki eskiden varmış haklıymışım, taunusta bile sağ sol farklı jant bulunurken neredeyse 300 bin tl. lik cx40 ta böyle jant olsun, ayıptır :angry:

birde hava yaparlar acaip tasarım yok kilden kalıp çıkarttık, ülen jantlar yan sanayimi, janta gelince nerede sizin üstün tasarım üstün mühendislik... hadi canım sizde.....

Yılların markasısınız bide demi... daha dünkü çocuk Elon... cereyanlı araba yaptı  onunki daha düzgün vesselam :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Vallahi üşenmedim bastım kalayı Volvoya, ne bu arkadaş sinir oldum harbiden, nereden hatırlattınız bana :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...