İçeriğe Yönlendir

Focus 2,5 TDCI Baskı Balata Bilya ve Volan Değişti

Serkan Gülderen

Recommended Posts

Serkan Gülderen

aracım 2011 dizel focus 2,5 (110) collection(ilk sahibiyim) baskı balata değişim Fİyat bilgisi merak edenler için paylaşmak istedim. bugün sanayide yetkili özel serviste Focus 2,5 tdcı baskı balata bilya ve volant(kift kütleli) değişti.

değişimden öncek sıkıntılarım vites geçişlerinde yığılma, vitesde gaza yüklenince zırıldama, en önemlisi yüksek viteslerde ayağı yazdan ani çekiş ve yüklenmelerde oluşan "tak tuk" diye tabir edibileceğim ses, aracı çalıştırıken ve stop ederken aşırı titreme, ve  100.000 km nin yarattığı baskı.

Gelelim aracın üzerinden baskı balata ve volatt sach marak çıktı bizde ayın markadan takdık. ayrıca hidrolikli debriyaj bilyası da değişti set olarak anlıyacağınız. artı hidrolik yağiıda hiç değişmemişti bu sayede değişmiş oldu. 

bu saydıklarım haricinde yag bakımı+hava filtresi +mazot filtersi +polen +birkaç adını hatırladığım parçanın temizliği. totalde 2600 tl tuttu :) 

ki sadece volant fiyatı 1180 tl (üzrinden cıkan volat gercekten dagılacak dereceye gelmiş öyle boşluk vardi ki iki parmak kalınlığı oynuyordu hareket ettirince) ayrıca taşlama falanda olacak bi melet değil sabitlere bakınca. 

gelellimn sonuca : -araç baayiden ilk aldiğım gün ki gibi yumuşadı vites geçişlerinde 

-araç çalıştırıken ve stop ederken ki sallantı yok oldu

-yüksek devirlerde aracın gücü hissedilir derecede yerine geldi

-yüksek hızda ayağı gazdan çekinceki tak tuk ses kayboldu,

-araç devir alırken hızlanıken ki zırıltı katboldu

-ekonomi olarak  zarardayım tabiki:) 

aracımı satma düşğncem olamadığından konforlu sürüş için bu işe girdim. belki üzerrindeki balata 20-30 daha götürrdü yolda bırakınca değiştirseydin diyenler olabilir ama sürüş keyfinin yanında bnce değdi değişime. 

05564a7aec3dff03bf4b2a47b769641e.jpg
Üzerinden çikan set

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Geçmiş olsun Serkan Bey,

Çok güzel bir bakım olmuş. Bakım ve onarım için yolda kalmayı kim bekleyebilir ki? Tam zamanında değişim yapmışsınız. Hayırlı olsun.:nazar:

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
Şimdi, Fikret Özsoy yazdı:

Geçmiş olsun Serkan Bey,

Çok güzel bir bakım olmuş. Bakım ve onarım için yolda kalmayı kim bekleyebilir ki? Tam zamanında değişim yapmışsınız. Hayırlı olsun.:nazar:

tşk fikret bey aynen dediğiniz gibi 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun 80-100 km sonra tam randımanlı çalışır bu süre içinde hızlı ani kalkış yapmayın tercihen

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

gecmis olsun fiyat cok iyiymis ben ayni marka volant ve debriaj setini  internetten ucuza alip montajinida kendim yaptigim halde sizin fiyatla ayniydi :good1:

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
(düzenlendi)
4 dakika önce, Mustafa Cerci yazdı:

gecmis olsun fiyat cok iyiymis ben ayni marka volant ve debriaj setini  internetten ucuza alip montajinida kendim yaptigim halde sizin fiyatla ayniydi :good1:

bunu duymam iyi oldu tşk. :)  zirra servis sadece baskı balata volant değişimine 6.000 tl istedi:shok:

tarihinde Serkan Gülderen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Geçmiş olsun. 100k km biraz erken değil mi değişim için? Sizin bir kaç sorun olduğundan erken değiştirmişsiniz ama merakımı mazur görün. Zira eski aracımda baskıyı yakmama rağmen 125 binde sattım 120 binde yaptığım 10 bin bakımında ustam senin kullanımında 160 bini görür bu baskı dedi, sattığım kişinin ustası da (ustası kendi ağabeyi imiş) bu baskı daha 40 bin km götürür demişti alırken.

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

tşk metin bey, doğrudur üzerinden çıkan balata 50 bin daha kesin götürürdü. ama titreme zırıltı sallantı volandaki boşluk kaliteli bir sürüş tadı vermiyordu. alsatçı da değilim uzun süre daha kullanacağım için aracı değişim yoluna gittim. istanbul şartlarında 100 bin normal bu arada :) 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
17 dakika önce, Serkan Gülderen yazdı:

tşk metin bey, doğrudur üzerinden çıkan balata 50 bin daha kesin götürürdü. ama titreme zırıltı sallantı volandaki boşluk kaliteli bir sürüş tadı vermiyordu. alsatçı da değilim uzun süre daha kullanacağım için aracı değişim yoluna gittim. istanbul şartlarında 100 bin normal bu arada :) 

İkameti farketmemiştim afedersiniz o zaman iyi bile gitmiş :) Geçmiş olsun tekrardan keyifli sürüşler.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Benim araçta da benzer sıkıntılar var ama titreme yok mesela kalkışta. 164 binde aynı baskı balata duruyor hâlâ [emoji4]

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

sorun baskı balata değildi zaten daha götürceğinden eminim ama volant çift kütleli olduğundan göbeğinde aşırı boşluk yüzünden ses yapıyordu, volanı değişip baskı kalsın deme olayı zaten yok. o yüzden değişim oldu.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

O zaman benim baskı da sorunlu şöyle ki :)

İlk 2 viteste ayırmada mı sıkıntı var anlamıyorum çok seri basmam lazım. Lokurtu yapıyor sonra sıkıntı yok. 3 yetkili servis baktı sorun yok denildi. Aynı araçta başka bir arkadaş aldı onda benzer sorun yok ve debriyaj daha yumuşaktı.

57 bin olduk bizde bi 100 bini devirelim bakalım nolacak :)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Tabiki, bende o yüzden baskı sinyal versin diye bekliyorum volant değişimi için.

Ekleme: bu meretin adı "volan" mi " volant" mi, her yere başka yazıyor.

sorun baskı balata değildi zaten daha götürceğinden eminim ama volant çift kütleli olduğundan göbeğinde aşırı boşluk yüzünden ses yapıyordu, volanı değişip baskı kalsın deme olayı zaten yok. o yüzden değişim oldu.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...