İçeriğe Yönlendir

Motor Freni Motorun Ömrünü Çalıyor mu?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Çağlar Bayur
2 saat önce, Cem Işık yazdı:

Bugün kartını bozduğum alet değil mi bu yahu😬çok dayanıksız canım,8-10 entegresini kırıyosun hemen bozuluyo

eskidendi o sağlamlar nerdeeee mirim.. üstüne çıkıp tepinmeden de zevki çıkmıyor

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
20 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

eskidendi o sağlamlar nerdeeee mirim.. üstüne çıkıp tepinmeden de zevki çıkmıyor

Derdiniz ne sizin yahu 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
18 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Derdiniz ne sizin yahu 

sanırım arka teekere :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Derdiniz ne sizin yahu 

14 mt de çayla kremalı bisküvi yemek vardı

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Antalya'ya az kala dik bir yokuş var 40 km lik bir şey, çok dik değil ama hep aşağı doğru. Orda hem aracı tutmak için hem de yavaş gitmek için 4. viteste 70 le 80 le filan indim, gaza hiç dokunmadım araç 100 e yaklaşınca hafif fren yaparak kendimi tekrar yavaşlattım. 3. vitese çekmeyi düşündüm belli bir hızda sabitlenir belki diye ama bunun da araca zararı olabileceğini düşündüm, öyle hissettim, 4. vitesle inişte mutluyduk. Yazılanları okudum, biraz sıkıntılı mevzu anladığım kadarıyla bilene kolay. Umarım ben de doğru şekilde kullanıyorumdur, fazla teknik terim var her ne kadar dilci olsam da her terimi anlamıyoruz :D

Bir de bazan araç belli bir hıza gelince gazdan ayağımı çektiğimde bile o hızda devam ediyor eğer yol uygunsa, yavaşlamıyor. halk arasında bunun manası çok derinmiş, motora bindirme ya da ben adama bilezik gibi geçiririm , saksıya fesleğen gibi oturturum anlamları da varmış doğru mu?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
7 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

Antalya'ya az kala dik bir yokuş var 40 km lik bir şey, çok dik değil ama hep aşağı doğru. Orda hem aracı tutmak için hem de yavaş gitmek için 4. viteste 70 le 80 le filan indim, gaza hiç dokunmadım araç 100 e yaklaşınca hafif fren yaparak kendimi tekrar yavaşlattım. 3. vitese çekmeyi düşündüm belli bir hızda sabitlenir belki diye ama bunun da araca zararı olabileceğini düşündüm, öyle hissettim, 4. vitesle inişte mutluyduk. Yazılanları okudum, biraz sıkıntılı mevzu anladığım kadarıyla bilene kolay. Umarım ben de doğru şekilde kullanıyorumdur, fazla teknik terim var her ne kadar dilci olsam da her terimi anlamıyoruz :D

Bir de bazan araç belli bir hıza gelince gazdan ayağımı çektiğimde bile o hızda devam ediyor eğer yol uygunsa, yavaşlamıyor. halk arasında bunun manası çok derinmiş, motora bindirme ya da ben adama bilezik gibi geçiririm , saksıya fesleğen gibi oturturum anlamları da varmış doğru mu?

yaptığın doğru keyfine baki 3. vitesede çekersin ama uygun hıza indikten sonra, tabii o yolda 3 le indiğinde hızın kağnı olacağından o iş olmaz, 4 ideal olmuş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
4 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

yaptığın doğru keyfine baki 3. vitesede çekersin ama uygun hıza indikten sonra, tabii o yolda 3 le indiğinde hızın kağnı olacağından o iş olmaz, 4 ideal olmuş :)

Keskin virajlar vardı orada, bazen epey yavaşlamak gerekiyor.. Hala aynıysa tabi, ben çok oldu geçmeyeli..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Keskin virajlar vardı orada, bazen epey yavaşlamak gerekiyor.. Hala aynıysa tabi, ben çok oldu geçmeyeli..

sağlam virajlar var evet, çok hoş, birde Korkutelinden Ispartya geçen dağ yolu var, süper virajlar oradada var, tam antremanlık :D  Finike-Elmalı arasındada güzel virajlar var, buralar güzel, dağlar denize dik yollar fena, Finike-Kaş bu arada hoş,  bazen diğer şantiyeye giderken Finike-Elmalıya gelmeden sola dön-sütleğen den dağdan kestirmeden Kasaba denen yere in oradan da tekrar Finikeye dön rotasını izlerim, 2-3 saat falan sürer, piskopat virajlar var,  Finikeye döndüğünde baş dönmesi mide bulantısı yaşıyorsun :D  buralara uğrarsan gelde biraj viraj yapalım, hatırlarsın iyi gelir :tongue:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
9 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

sağlam virajlar var evet, çok hoş, birde Korkutelinden Ispartya geçen dağ yolu var, süper virajlar oradada var, tam antremanlık :D  Finike-Elmalı arasındada güzel virajlar var, buralar güzel, dağlar denize dik yollar fena, Finike-Kaş bu arada hoş,  bazen diğer şantiyeye giderken Finike-Elmalıya gelmeden sola dön-sütleğen den dağdan kestirmeden Kasaba denen yere in oradan da tekrar Finikeye dön rotasını izlerim, 2-3 saat falan sürer, piskopat virajlar var,  Finikeye döndüğünde baş dönmesi mide bulantısı yaşıyorsun :D  buralara uğrarsan gelde biraj viraj yapalım, hatırlarsın iyi gelir :tongue:

Asfalt kalitesi nasıl.. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
3 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Asfalt kalitesi nasıl.. 

fena değil, sahil kesimi sıcak kaymak diğer kesimler sıcak asfalt ama kaymak olmayan tipte, hafif ses yapan versiyon :)    yollarda teknik anlamda hatasız kısımsa çokçok az, ne yazıkki, neyse bu başka konu....

benim favorimse güzergah dışı stablize yollar, asfalt zevk mermiyor :tongue:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
20 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Finike-Elmalıya gelmeden sola dön-sütleğen den dağdan kestirmeden Kasaba denen yere in oradan da tekrar Finikeye dön rotasını izlerim, 2-3 saat falan sürer, piskopat virajlar var, 

benzin istasyonu var mı

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
50 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

benzin istasyonu var mı

olmamı :)

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ali Darbaz

Bombayı patlatayım mı ? 

Tipik bir hipermiler olarak, arabamla motor freni yaparak yavaşlıyorum. Maalesef bunun bir yan etkisi olarak her iki arabamdada aynı semptonlar göstermeye başladı. 

Hyundai i10da debriyajımın değişmesi gerekti. Sanırım Cruzeda aynı sebebden değişecek.  Hyundai i10 da oluşması 30000 km sürmüştü. Debriyajda boşluk oluşmuştu. Aynı direksiyondaki boşluk gibi, debriyajda kavrama sonrası tur boşluğu meydana gelmişti.  Debriyaj değişince kusur geçmişti. Şimdi aynısı Cruzede var. Onunda kavrama sonrası turda boşluk var. Özellikle motor devri rölantiye yaklaştıkca luk luk boşluk, boşa düşünce bir geri bir iler tak tak çarpıyor. 

İstisnasız her iki aracımdada aynı sıkıntı oluşunca artık insanın suçu kendine bulması gerekiyor. Bundan çıkardığım ders motor frenin haddinden fazla kullanıyor olmamdam kaynaklı baskıyı ve motor takozlarını yıpratıyor olmam.  5nci vitesde süzülmekden bir sıkıntı oluşucağını sanmam ama 3 4 vitesleri sık sık fren için kullanıyor olmak arabayı yıpratıcı oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

nasıl bir boşluk

Bu videodakinin aynısı. Ama baskı ile volan arasında. Baskı balatası üstündeki yaylar deforme oldu sanırım. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o videdokinin aynısı önden çekişli arabada olur ise balata değişimi ile geçmezdi. demek ki başka birşey olmuş ne olmuşsa.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

o videdokinin aynısı önden çekişli arabada olur ise balata değişimi ile geçmezdi. demek ki başka birşey olmuş ne olmuşsa.

Abi difransiyel sağlam. Ses ordan gelmiyor. Ama videodaki tur boşluğunun benzeri şanzımanın kavramasından geliyor. Çok abartıcak boşluk yok. Babam sürerken hissetmiyor. Bir ben anlıyorum. Oda sinirime dokunuyor. 

Arabanın birşeyi yok, para harcama diyor bana. 

Gizli saklı yaptıracam. 

Mehmet Göktürk yazdı:

Dual mass volan mı var sende

Sabit volan abi.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

iki fotoğrafta düşük hız yüksek vites diyor. hani düşük devir iyiydi, dsg'ler hep düşük devirde gidiyordu

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...