İçeriğe Yönlendir

AdBlue Nedir ?

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu

AdBlue Nedir ?

Adblue aslında hem bir marka hemde bir teknolojinin adı, asıl adı Sulu Üre Çözeltisidir.

Kısa adı AUS 32 uzun adı Aqueous Urea Solution dur. Dizel araçlarda egsoz kataliztörlerinin ürettiği hazlar için kullanılır.

Wikipedia dan alıntı döküman

AdBlue (DIN 70070/AUS32) bir marka adıdır ve su berraklığında, % 32,5 temizlenmiş üreden oluşan demineralize edilmiş suya katılarak üretilmiş bir maddedir.

AdBlue SCR-Katolizatörlerinin (İngilizce: Selective Catalytic Reduction, SCR) ürettiği gazları temizlemek için kullanılır. Gaz çıkışını Stickoxiden (NOx) ortalama %90 azaltmıştır. AdBlue marka hakları Otomobil Endüstrisi Derneği tarafından korunmaktadir. Verband der Automobilindustrie (VDA).

Kullanımı
AdBlue teknolojisi sayesinde zehirli gazların temizlenmesi sağlanmaktadır. Bu güne kadar sadece ticari araçlarda kullanılmıştır. Günümüzde, kamyon ve tırların Euro5 normuna ulaşabilmesi için kullanılmaktadır. Binek arabalar için Mercedes-Benz Kullanmakta ve Volkswagen firması test etmektedir.

AdBlue Kuzey Avrupa firmalarindan BASF, AMI, SKW ve Yara tarafından üretilmektedir.

Dünyada ilk AdBlue benzınliği Mart 2003'te OMV firması tarafından Almanya'nın Dingolfing kentinde açılmıştır. Ancak AdBlue diğer petrol firmalarının benzinliklerinde bidon ile satılmaktadır.

AdBlue kullanımı için ticari araçlara (kamyon, otobüs) ek tanklar konulmuştur. Ticari araçlarda yaklaşık olarak 100 km'de 1,5 litre AdBlue harcanmaktadır.

EuroWag dan alıntı döküman

AdBlue zehirli ve yanıcı olmayan %32,5 sulu üre çözeltisidir. Bu ürün aynı zamanda Sulu Üre Çözeltisinin (Aqueous Urea Solution) kısaltması olan AUS 32 olarak da bilinir. Özellikle egzoz sistemlerine seçici katalitik indirgeme (SCR sistemi) takılı olan dizel motorlar için özel olarak tasarlanmıştır.

Nasıl çalışır?

AdBlue nitrojen oksitlerin (NOX) zararlı emisyonlarını azaltmak için katalitik konvertör içindeki egzoz gazlarının içine enjekte edilir. Bu da Euro 4, Euro 5 ve Euro 6 emisyon normları ile ilişkili olmasını sağlar. Egzoz gazlarına AdBlue enjekte edilmesi bir amonyak çözeltisi (NH3) ve karbon dioksit (CO2) içinde bulunan üre oluşmasını sağlar. Tüm bunlar yüksek sıcaklıkta gerçekleşir. Ardından amonyak (NH3) dizel yanmalarında oluşan nitrojen oksitlerle (NOX) reaksiyona girer. Kimyasal reaksiyon sonucu egzozdan zararsız bir şekilde nitrojen (N2) ve su buharı (H2O) çıkar. Bu süreç seçici katalitik indirgeme (SCR) olarak adlandırılır.

Ek özellikler

Dökülme noktası -11,5°C olup sınırsız bir şekilde sürekli olarak yeniden eritilerek kullanılabilir. 20°C'de AdBlue yoğunluğu 1087 - 1093 kg/m3'tür. Güçlü aşındırıcı özelliklere sahip olduğundan renkli metaller, çeşitli plastiklerle temas etmemelidir.

Ayrı bir deposu olan AdBlue katkı maddesinin dozajı kontrol ünitesine göre tamamen otomatik olarak uygulanır. Euro 4 standartları söz konusu olduğunda AdBlue katkı maddesinin miktarı tüketilen yakıtın yaklaşık %3-4 oranında olurken Euro 5 için emisyon %5 ile 7 arasındadır. Belirli durumlarda AdBlue mazot tüketimini %7'ye varan oranlarda azaltarak EURO 4 ve Euro 5 standartlarınca araçlarda söz konusu olan yüksek kurulum maliyetlerini kısmen de olsa dengeler.

Bir karşılaştırma yapabilmesi için AdBlue kullanan 35 yeni araç SCR sistemi olmayan 10 yaşındaki eski bir aracın çıkardığı katı madde ile aynı miktara sahiptir. AdBlue kullanan 7 araç, günümüzün modern biraracıyla aynı miktarda nitrojen oksit salınımı yapar.

y0Q17n.png

Bu iki videoda güzel anime edilmiş

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Kısaca Amonyak tır desene kardeşim :)

ayrıca  dolaylı zararı faydasından kat be kat fazla olan bir sistemin bir parçasıda diyebiliriz, bundanda para kazanıyorlar üstelik ama gel görki görünen kısmı çevrecilik :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
14 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

AdBlue kullanımı için ticari araçlara (kamyon, otobüs) ek tanklar konulmuştur. Ticari araçlarda yaklaşık olarak 100 km'de 1,5 litre AdBlue harcanmaktadır.

Emin misin ? Mazottan çok Adblue yakacaklar neredeyse... :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Emin misin ? Mazottan çok Adblue yakacaklar neredeyse... [emoji4]
Erir daha fazla olursa
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Bir saat önce, Serkan Toker yazdı:

Emin misin ? Mazottan çok Adblue yakacaklar neredeyse... :)

O bilgi neye dayanılarak yazılmış bilmiyorum muhtemelen yanlış veya uydurma,

Bizdeki Ağır Vasıta araçların Axor 1840 ve Actros 1844 E5 motorlu olanlarda  2000 km deki toplam sarfiyatları 60-65 lt civarında

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
2 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

O bilgi neye dayanılarak yazılmış bilmiyorum muhtemelen yanlış veya uydurma,

Bizdeki Ağır Vasıta araçların Axor 1840 ve Actros 1844 E5 motorlu olanlarda  2000 km deki toplam sarfiyatları 60-65 lt civarında

Bu hesabı neden 2000 km üzerinden yaptık ki :D

Direk 100 km de 3- 3,25 litre desek? :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Mesela passat ta 13 lt. adblue deposu varmış,  şehir içi yada dışı kullanıma göre 6000 yada 10000 km. falan gidermiş, ama performanslı kullanımda 3000-4000 km. dede bitebilirmiş,  bunun litre fiyatı ortalama 100 tl. imiş,  markaya göre değişmekle beraber servisten alırsanız fiyatlar 2 kata kadar uçarmış bu arada,   güzel para, zaten olayıda maske ardından malı götürmek, bahane sağlam, gezegen zarar görüyor :i-ih:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
11 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Mesela passat ta 13 lt. adblue deposu varmış,  şehir içi yada dışı kullanıma göre 6000 yada 10000 km. falan gidermiş, ama performanslı kullanımda 3000-4000 km. dede bitebilirmiş,  bunun litre fiyatı ortalama 100 tl. imiş,  markaya göre değişmekle beraber servisten alırsanız fiyatlar 2 kata kadar uçarmış bu arada,   güzel para, zaten olayıda maske ardından malı götürmek, bahane sağlam, gezegen zarar görüyor :i-ih:

Passatta adblue deposu mu ? Binek araçlarda yok Adblue diye biliyorum Ali hoca naptın sen ya ? :D Bir de başımıza onu açma şimdi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
7 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Passatta adblue deposu mu ? Binek araçlarda yok Adblue diye biliyorum Ali hoca naptın sen ya ? :D Bir de başımıza onu açma şimdi. 

https://www.youtube.com/watch?v=DOjJJQHjnhA

https://www.youtube.com/watch?v=9_Zl9PqrNqE

https://www.youtube.com/watch?v=be7-hGhebVI

e bune kardeş :D    passatı bırak olmayan model varmı onu de hele :p

doldurun bakalım amonyakları siz ....

http://www.volkswagen.co.uk/technology/diesel/adblue

Model (SCR derivatives only) Tank Size (Approximately) Adblue® tank filler location Initial warning of low AdBlue (2400 km / 1500 miles to go) can be expected to occur at:
Passat 13 litres Next to fuel filler nozzle 4,000 to 6,500 miles or sooner*
Passat Estate 13 litres Next to fuel filler nozzle 4,000 to 6,000 miles or sooner*
Tiguan     12 litres Next to spare wheel well (under plastic liner of the luggage compartment floor) 3,000 to 4,000 miles or sooner
New Tiguan 2016 12 litres Next to fuel filler nozzle 3,000 to 4,000 miles or sooner*
Touran 11 litres Next to fuel filler nozzle 3,000 to 4,000 miles or sooner*
Sharan 16 litres Left-hand side of luggage compartment 5,000 to 6,000 miles or sooner
Touareg 19.5 litres Spare wheel well (in luggage compartment) 6,000 to 7,000 miles or sooner*

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
37 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

hepsinde olmaya bilir, bilemem ama olanda var, sizinki olmayan sanırım, şanslısın yani :)  

adblue yada SCR diyorlar, euro6 motorlarda var, kısaca var, yok değil....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Başar Mert

yeni binek dizel araçlarada artık koyuyorlar adblue bizzat satışını yapan firmada çalıştığım için biliyorum passat,golf ve bmw araçları kullanılmakta şirkette onlarada koyulduğunu biliyorum :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Listesi 1.5 tl mi ne olması lazım.

@Hasan Karabekiroglu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

fiyatını bilmem, bende öylesine baktım birkaç yere fiyat pahalıydı, olabilir tabiii....

bizde dev galonlarla vardı bir ara, boldu anlayacağın :) sonra alayı iptal edildi, artık sadece Tırlarımızda var, ki onlarda gitmiş olabilir ....

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

hepsinde olmaya bilir, bilemem ama olanda var, sizinki olmayan sanırım, şanslısın yani :)  

adblue yada SCR diyorlar, euro6 motorlarda var, kısaca var, yok değil....

Avrupa için olabilir ama ben burada görmedim duymadım. 

ne varsa eskilerde var azizim :)

En çok onlara lazım zaten derdim ama şimdi kötülüyorum sanarlar.. :D

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Ali abi amonyak diyip diyip durma biri depoya işeyecek en sonunda :D

gerçi eray manyağı yapmıştı benzinde bişey olmuyormuş :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
7 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Avrupa için olabilir ama ben burada görmedim duymadım. 

En çok onlara lazım zaten derdim ama şimdi kötülüyorum sanarlar.. :D

ne yani biz avrupalı değilmiyik :D

bizimkiler taş taş, öyle gezegene zararlı zımbırtılardan yok bizde, doğal haliyle bile onlarda daha sağlıklı :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)
5 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

ne yani biz avrupalı değilmiyik :D

bizimkiler taş taş, öyle gezegene zararlı zımbırtılardan yok bizde, doğal haliyle bile onlarda daha sağlıklı :)

Vw deki adı bluemotion galiba, firmanın internet sitesinde herhangi bir bilgiye rastlayamadım. Aramalara devam. Ford da, bizim okula alınan yeni transit Custom' da depo kapağını yanında mavi kapaklı adblue deposu var. Onu biliyorum sadece.. 

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
31 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Vw deki adı bluemotion galiba, firmanın internet sitesinde herhangi bir bilgiye rastlayamadım. Aramalara devam. Ford da, bizim okula alınan yeni transit Custom' da depo kapağını yanında mavi kapaklı adblue deposu var. Onu biliyorum sadece.. 

scr mi birşey diyorlar, dediğin gibi depo kapağının yanında yeri var...

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
Bir saat önce, Serkan Toker yazdı:

bluemotion da adblue mu varmış :s

valla da varmış bende de varmı acaba ben bunu araştırıyım.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
22 dakika önce, Erdem Dertsiz yazdı:

bluemotion da adblue mu varmış :s

valla da varmış bende de varmı acaba ben bunu araştırıyım.

Deminden beri ne diyorum ben ? Elin çektiği videoları koyup durmayın buraya, bizdeki modellerinde var mı onu diyin bana... :D Daha ben edbulusu biten passat görmedim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...