İçeriğe Yönlendir

LPG Fiyatlarındaki Dengesizlik

Ali Gök

ucuz lpg kalitesiz lpg midir ?  

53 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu
9 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

LPG gaz formunda olduğu için hileye en açık yakıttır. Basınç , sıcaklık ve pompa ayarları ile aldığınız gaz yakından ilgilidir. Bazen ucuza aldığınız LPG ile az yol gittiğinizi görürsünüz. Ben fiyatların bu nedenle çok farklılaştığını düşünüyorum.

Birkaç yanlış bilgiyi düzelteyim,

LPG adı üzerinde Likit Petrol Gazı demek .... LPG gaz formunda değil sıvı formda durur, istasyonların tanklarında da sıvı haldedir aracın deposuna konulduğu zamanda, aracın deposunda gaz halde durursa şamandıra ile ölçüm yapılamaz, aracın motor bölümündeki regülatör  sayesinde gaz haline dönüştürülüp lpg enjektörlerine aktarılır ve yanması sağlanır...

Basınç işiyle de alakalı bir durum değil, çünkü lpg pompaları (Dispenser)  içinde brodimetre denilen lpgyi araca basan mekanik parçalar var ve bunlar aynı standartta olurlar ve devletin kurumları tarafından yılda 1 kere kontrol edilirler... Sıcaklık ile alasını yukarıda anlattım zaten...

Hile işine gelince, aşağı yukarı hergün karşılaştığım sorulardan bir kaç  tanesi,

Soru: Abi bazı istasyonlarda gaz yerine hava basıyorlarmış  

Cevap: Bu mümkün değil LPG sistemine dışarıdan hiç bir şekilde müdahale edilemez, tankın içine hava basma diye bir şey olamaz...yoktur.

Soru : Abi şimdi benim 3 liralık gazım bu hortumun içinde kaldı

Cevap : LPG sistemlerinde, gaz verme ile sayaç dönme işlemi aynı anda başlar çünkü lpg tankından lpg dispenserine kadar gelen hat zaten içi gaz ile doldur, lpg dispenseri içindeki sistem de gaz ile dolu durur, aynı zamanda dispenserden çıkan ve araca bağlanan hortumun içinde gaz doludur yani tabancanın ucu takılıp sistem çalıştırıldığı anda aracınıza gaz girişi başlar, lpg tesisatı ve tabanca hortumu tank üstündeki lpg pompasının basıncına dayanacak şekilde özel yapılır ve 2 yılda bir değişmesi tavsiye edilir.

Hile işine gelince

Hile yok denilemez vardır, peki nasıl yapılır ?

Birincisi LPG dispenserlerinin kesafet ayarı denilen yazlık ve kışlık olmak üzere iki yapılması gereken ayarı vardır bu ayar yapılmaz ise kesafet hesabı üzerinden deponuza az yakıt girmiş olur ama bu da çok farketmez çünkü yazlık kesafet ayarı 0,560 kışlık kesafet ayarı 0,545 şeklindedir, yakma ve km hesabında en fazla bu fark 10 km  kadar fark eder. İkinci olarak yapılacak hile sayaçta olur, sayaç 10 lt verdim der ama sizin deponuza 8-9 litre girer...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 saat önce, Ali Gök yazdı:

dolduğunu anlayan sistem neden boşaldığını düzgün ölçemez

lpgmeter taktıracan yol bilgisayarın da da güzel ölçüm yapaacak

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Peki madem %85 dolduğunu depo anlıyor. içinde kalan yakıtı nie düzgün hesaplayamıyor. 3 yeşil yanarken birden kırmızı yanıp ötüyor.

km ile ölçmesem mümkün değil anlaşılmıyor ne kadar olduğu. ama dolunca direk lambalar yeşil. dolduğunu anlayan sistem neden boşaldığını düzgün ölçemez

Depoyu doldurup kmyi sıfırlıyorum, pek sapma olmuyor.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Bir saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

İkinci olarak yapılacak hile sayaçta olur, sayaç 10 lt verdim der ama sizin deponuza 8-9 litre girer...

Sayaçların kalibrasyonu yapılmıyor mu?

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
Bir saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Depoyu doldurup kmyi sıfırlıyorum, pek sapma olmuyor.

Bende o sistem gidiyorum. 

Dolu depo 29 litre civarı alıyor genelde 140 150 km de bitiyor istanbulda

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Bir saat önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Sayaçların kalibrasyonu yapılmıyor mu?

Kalibrasyon yapılır devlet de bunu her yıl kontrol eder ama kontrolden sonra hile bazlar yeniden kalibrasyonu bozabilir

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
42 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Bende o sistem gidiyorum. 

Dolu depo 29 litre civarı alıyor genelde 140 150 km de bitiyor istanbulda

Benim de 22 lt alıyor 170-180 km kadar gidiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Bir saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

33 lt'ye 250-270 km de benimki yakıyor. 12-13 lt. İyiymiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
11 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

12,5 litre civarı çok güzel değer :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
10 saat önce, Gökhan Albayrak yazdı:

33 lt'ye 250-270 km de benimki yakıyor. 12-13 lt. İyiymiş.

sizin araba içinde çok güzel tüketim. 6 silindir dimi oda

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Birkaç yanlış bilgiyi düzelteyim,

Pompa basıncı olayı nedir.. 

Normalde 10-12 bar ile basılıyor ve atıyorum 32 litreye doluyor depo.. Basınç 15'e çıkarılırsa depo 38 litre alıyor.. 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
53 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Pompa basıncı olayı nedir.. 

Normalde 10-12 bar ile basılıyor ve atıyorum 32 litreye doluyor depo.. Basınç 15'e çıkarılırsa depo 38 litre alıyor.. 

Basınç olayı,

Sistemin yerinde basınç göstergeleri var, sizi bizi ilgilendiren kısım lpg dispenseri yani pompa üzerindeki basınç saati, bu saat 13-15 arasında durur, sağlıklı olanda budur, basınç düşükken aracın deposuna az yakıt girmesi basınç yükselince çok girmesi, müşteri açısından bi kayıp olduğunu göstermez, basınç düşük ise sayaçlar yavaş döner, basınç yüksek ise sayaçları hızlı döner, kısaca basıncı düşük pompadan  aracın deposuna 32 lt girmiş ise sadece az yakıt almış olursunuz...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

sizin araba içinde çok güzel tüketim. 6 silindir dimi oda

Sıralı 6 baca.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

bugüne kadar boş depo dahil 29 litre hiç almamıştı. içinde  biraz varken dün TP Den 29 litre lpg bastılar depoya şaşırdım hayret ettim. 

dedim bu kadar hiç almıodu bizim pompanın basıncı çok yüksek normal yerlerden daha fazla alır litre olarak dedi 

bu olağan bişeymi ?  fiyatı 10 kuruş ucuzdu 2.74 den aldım bir an acaba 10 kuruşu böylemi kitliyorlar acaba demedim değil

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
4 dakika önce, Ali Gök yazdı:

bugüne kadar boş depo dahil 29 litre hiç almamıştı. içinde  biraz varken dün TP Den 29 litre lpg bastılar depoya şaşırdım hayret ettim. 

dedim bu kadar hiç almıodu bizim pompanın basıncı çok yüksek normal yerlerden daha fazla alır litre olarak dedi 

bu olağan bişeymi ?  fiyatı 10 kuruş ucuzdu 2.74 den aldım bir an acaba 10 kuruşu böylemi kitliyorlar acaba demedim değil

Tankınızın toplam kapasitesi kaç ?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Benim depo 45'lik, her zaman 36 litre alır. Yani % 80. Fazla alır da zır zır öterek alır ama her zaman ses geldiği anda kestiririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
28 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Tankınızın toplam kapasitesi kaç ?

sanırım 30 litre yada max 35 litre

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
25 dakika önce, Ali Gök yazdı:

30 litrelik tank yok bildiğim 32 litre 40 litre ve daha üstü. 32 litre olan 28 litre alır. 40 litre olan 32 litre alır. Zorlayarak 29 litre alabilir.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
41 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

30 litrelik tank yok bildiğim 32 litre 40 litre ve daha üstü. 32 litre olan 28 litre alır. 40 litre olan 32 litre alır. Zorlayarak 29 litre alabilir.

net bilmiorum bi bakim yazar üstünde heralde.

muhtemelen 32 dir  o zaman. normalde 26 27 alıyordu en fazla. bunlar 29 küsür litre lpg bastı

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
2 saat önce, Ali Gök yazdı:

Bir saat önce, Ali Gök yazdı:

yazar üstünde heralde

Tankınız 40 litre olması lazım %80 oranında dolum yapılır 32 lt alır... 26-27 lt alması ise  muhtemelen tankınızdaki hava dan kaynaklanıyorr, 29 alması normal...

Lpg nin tamamen bitip aracın benzine geçmesi veya Lpg sisteminin sesli uyarı vermersi tankın içinin tamamen boşaldığı anlamına gelmez...

Herhangi bir lpg servisinde içini tamamen boşaltıp doldurursanız o aman 31-32 lt alacaktır..

Bizim şirketdeki passatın tankı 60 lt, sanayi de lpg tankını boşalttırdım tamamen, istasyondan yeniden doldurduk 47,5 lt aldı

Yorum bağlantısı
Ali Gök

benimkinin içinde lpg de vardı bitmemişti ki.  tahminimce 5 6 litre de vardır içinde 

akıl diyor koy arkaya 80 litrelik tüp  :D 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
6 dakika önce, Ali Gök yazdı:

benimkinin içinde lpg de vardı bitmemişti ki.  tahminimce 5 6 litre de vardır içinde 

akıl diyor koy arkaya 80 litrelik tüp  :D 

yeriniz müsait ise büyük tank takmakta fayda var...

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Benim depo 45'lik, her zaman 36 litre alır. Yani % 80. Fazla alır da zır zır öterek alır ama her zaman ses geldiği anda kestiririm.

Bu görevi tank üzerine bağlı şamandıra yapıyor.
Şamandıranın üzerindeki kesici tank %80 dolunca dolumu kapatıyor.

Lpg yi işletirken benim şamandıra büyük takılmış diye değişim yaptırdılar saldırmazlık istasyonu.
Tank 38 lt ve 34lt lpg alıyordu. Şamandıra değişiminden sonra 29-30 lt alıyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
5 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

yeriniz müsait ise büyük tank takmakta fayda var...

onu da bulamayanlar var :(  ( 26-27 lt )

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Boşver abi ne kadar az yük o kadar az yakıt demektir. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...