İçeriğe Yönlendir

Golf VI - 1.6 TDI Hava Filtresi Değişimi

Erdem Dertsiz

Recommended Posts

Erdem Dertsiz
2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

yardım felan lazımsa...

Ne haddimize abi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

filtre bitmiş ne 20 bini, ayrıca filtre kapağı içten kirlenmiş diyor Erdem bey, yani ya bu filtre toz vermiş yada daha önce tozu yemiş motor, amma yaptın sayın Çağlar kardeş, 20 binmi, yahu o filtre biteli en az 10 bin km olmuş sanki...

bu arada eline sağlk kardeş, filtreyi ben olsam 5000 km de bir değişirdim, ayrıca dikkat et, yeni filtreyi takıp kapağı kapattığında filtreye tam basıyormu kontrol et, filtre contasına ince bir tabaka gress sür ve kapağı kapat vidaları sık, sonra geri sök ve gress tabakasına yakından bak, kapağın tam basıp basmadığını gress tabakasına bakarak anlarsın...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
(düzenlendi)

Çok kalitesiz bir filtre değilse filtre eskidikçe yanma odasına yabancı partikül emilimi artmaz diye düşünüyorum, belki emiş hava basıncı biraz daha düşebilir ve verimi ihmal edilebilir düzeyde etkileyebilir en fazla. Araç ağır yol koşullarında kullanılmadığı sürece 5.000 km ekonomik olarak değişmeye ihtiyaç duymayacak kadar kısa geldi bana...

Normalde bir çok ithal aracın avrupadaki bakım periyodu Türkiye'de yarı süre ile uygulanıyor zaten. Örneğin VW grubunda avrupadaki yetkili servislerde araçların bakım periyodu 30.000 km olarak uygulanıyor. Türkiye'de yol, iklim, yakıt şartları gerekçesiyle bu periyot 15.000 olarak uygulanıyor... Zaten düşürülmüş bu periyodu çok daha aşağı çekmenin pek makul olmadığını düşünüyorum. 

Hatta bazen aşırı titizlik zarar bile getirebilir şöyleki; O hava filtresi kabını 60 bin km de 4 kez açmak yerine 12 kez açmanın bir neticesi olarak; mekanizmadaki eskime yahut filtre değişimi esnasında motor tarafının içerisine partikül kaçırma riski daha masraflı problemlere sebep bile olabilir :) 

tarihinde Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
9 dakika önce, Abdussamed Acar yazdı:

Çok kalitesiz bir filtre değilse filtre eskidikçe yanma odasına yabancı partikül emilimi artmaz diye düşünüyorum, belki emiş hava basıncı biraz daha düşebilir ve verimi ihmal edilebilir düzeyde etkileyebilir ancak araç ağır yol koşullarında kullanılmadığı sürece 5.000 km ekonomik olarak değişmeye ihtiyaç duymayacak kadar kısa geldi bana...

Normalde bir çok ithal aracın avrupadaki bakım periyodu Türkiye'de yarı süre ile uygulanıyor zaten. Örneğin VW grubunda avrupadaki yetkili servislerde araçların bakım periyodu 30.000 km olarak uygulanıyor. Türkiye'de yol, iklim, yakıt şartları gerekçesiyle bu periyot 15.000 olarak uygulanıyor... Zaten düşürülmüş bu periyodu çok daha aşağı çekmenin pek makul olmadığını düşünüyorum. 

Hatta bazen aşırı titizlik zarar bile getirebilir şöyleki; O hava filtresi kabını 60 bin km de 4 kez açmak yerine 12 kez açmanın bir neticesi olarak; mekanizmadaki eskime yahut filtre değişimi esnasında motor tarafının içerisine partikül kaçırma riski daha masraflı problemlere sebep bile olabilir :) 

mekanizma eskimesi araç ömründen çok daha fazla olacak şekilde modifiye edildi, yani o dert bende yok :)

filtre çok kirlenirse toz geçirmeyebilir ama hava az geçeceğinden verim düşer vs. sık değişme olayında birinci sebeb bu, 2. sebeb çok kirli filtre tozu geçirmeyebilir fakat kutularını çokta iyi yapmıyorlar, emin ol hava geçmediğinde vakumu yediğinde filtre contasında hava kaçırabilir, zaten o yüzden filtreye tam baskı yapıyormu diye bakınız dediydim, mesela bizim kasa fiestalarda kaçırır, filtre kutusu tasarım hatalıdır.

bizde 15 bin bile çok, iklim koşulları sandığından beter bizde, bir günde araç komple tozla kaplanıyor hava berbat, çöl tozu bilmeme ne tozu alayı bizde, ayrıca bizim şehirlerde aşırı kirli o yüzden bakım iyidir 

sırf bu yüzden tavisye üzerine k&n filtre aldım, bakalım kirlenince emiş ve toz geçirme olayı ne olacak, kirlense bile normal filtreye göre çok daha fazla havayı tozsuz geçiriyor diyorlar, göreceğiz bakalım :(

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
11 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

mekanizma eskimesi araç ömründen çok daha fazla olacak şekilde modifiye edildi, yani o dert bende yok :)

filtre çok kirlenirse toz geçirmeyebilir ama hava az geçeceğinden verim düşer vs. sık değişme olayında birinci sebeb bu, 2. sebeb çok kirli filtre tozu geçirmeyebilir fakat kutularını çokta iyi yapmıyorlar, emin ol hava geçmediğinde vakumu yediğinde filtre contasında hava kaçırabilir, zaten o yüzden filtreye tam baskı yapıyormu diye bakınız dediydim, mesela bizim kasa fiestalarda kaçırır, filtre kutusu tasarım hatalıdır.

bizde 15 bin bile çok, iklim koşulları sandığından beter bizde, bir günde araç komple tozla kaplanıyor hava berbat, çöl tozu bilmeme ne tozu alayı bizde, ayrıca bizim şehirlerde aşırı kirli o yüzden bakım iyidir 

sırf bu yüzden tavisye üzerine k&n filtre aldım, bakalım kirlenince emiş ve toz geçirme olayı ne olacak, kirlense bile normal filtreye göre çok daha fazla havayı tozsuz geçiriyor diyorlar, göreceğiz bakalım :(

benim arac 2001 model filtre kutusu kapagı 3tane tırnagı kar karsısında 2 tanede vida var vidaların kafası yalama ve girdigi yuva plastik yuva yalama oldu vidayı daha geniş atarak olayı çözdüm ama. ilerde ne olur belli olmaz artık vidanın altından somun atarım asagıdan cıktı çünkü.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Hava filtresi kutusunu niye vidalı yaparlar ki? Benim aracınki klipsli. Bozulacak kırılacak yalama olacak bir şeyi yok. Sapasağlam :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
9 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Hava filtresi kutusunu niye vidalı yaparlar ki? Benim aracınki klipsli. Bozulacak kırılacak yalama olacak bir şeyi yok. Sapasağlam :) 

babamın T4te öyle 3 tane karsısına giriyor sona 2tane klipsli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
On 03.05.2018 at 22:58, Ali Cihangiroğlu yazdı:

filtre bitmiş ne 20 bini, ayrıca filtre kapağı içten kirlenmiş diyor Erdem bey, yani ya bu filtre toz vermiş yada daha önce tozu yemiş motor, amma yaptın sayın Çağlar kardeş, 20 binmi, yahu o filtre biteli en az 10 bin km olmuş sanki...

bu arada eline sağlk kardeş, filtreyi ben olsam 5000 km de bir değişirdim, ayrıca dikkat et, yeni filtreyi takıp kapağı kapattığında filtreye tam basıyormu kontrol et, filtre contasına ince bir tabaka gress sür ve kapağı kapat vidaları sık, sonra geri sök ve gress tabakasına yakından bak, kapağın tam basıp basmadığını gress tabakasına bakarak anlarsın...

abi 5000 de bir değişiyor zaten 5000 de bu hale geldi :D

bizim buralarda inşaat çok fazla toz kir bu halde sürekli.

On 03.05.2018 at 23:02, Çağlar Bayur yazdı:

filtre kabinini de sağ çamurluğa sürte sürte kazıma boyayı

Anlamadım valla abi :s

On 04.05.2018 at 10:50, Tamer Topaç yazdı:

İzlemedim. Bir hava filtresi değişimi için video mu çektin?

Park ampülü için video istiyorlar buda tamamen istek üzerine oldu :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

al işte, 5000 km. de bu haldeyse durum vahim, demekki haklıymışım, benim filtrede böyle duman oluyor, bakalım k&n ye geçtim o ne yapacak, deniyorum nasıl olacak göreceğiz, zırt pırt sök taktan sıkıldım yahu :)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
12 saat önce, Erdem Dertsiz yazdı:

Anlamadım valla abi

videoda kabini hortumdan tam sökmüyorsun sağa doğru 2 hamlen vae çamurluğa sürütyor içim kalktı. motoru aşağı indirirdim de çamurluğa sürtmem prensip

11 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

bakalım k&n ye geçtim o ne yapacak, deniyorum

kırmızı rengi siyahımsı koyuya dönüyor, gözle kontrolde anlaşılmaz, 5000 de sök, metal kaba al,  balata spreyini sık altta kapta birikene bak

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
50 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

videoda kabini hortumdan tam sökmüyorsun sağa doğru 2 hamlen vae çamurluğa sürütyor içim kalktı. motoru aşağı indirirdim de çamurluğa sürtmem prensip

kırmızı rengi siyahımsı koyuya dönüyor, gözle kontrolde anlaşılmaz, 5000 de sök, metal kaba al,  balata spreyini sık altta kapta birikene bak

balata spreyimi, oluyormu o, olur tabii sonuçta temizlerde, pamuğa zarar verirmi, ille kendi zımbırtısına gerek yokmu, yağı ne yapacağız peki ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
30 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

balata spreyimi, oluyormu o, olur tabii sonuçta temizlerde, pamuğa zarar verirmi, ille kendi zımbırtısına gerek yokmu, yağı ne yapacağız peki ?

kendi temizleme spreyi çok sosyetik, Türk tozunda zorlanıyor, yasla balaya spreyini, jant temizleyici sprey de olur ama gerkesiz pahalı. yağ kendi kırmız yağı olacak bakım kitinde bulunan

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
21 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

kendi temizleme spreyi çok sosyetik, Türk tozunda zorlanıyor, yasla balaya spreyini, jant temizleyici sprey de olur ama gerkesiz pahalı. yağ kendi kırmız yağı olacak bakım kitinde bulunan

hımmm, bu kolaymış, Türk tozu haa :D:good1:    yağdan kaçış yok, o zaman zaten kitide almış oluyoruz, ayrı satılmıyor sanırım.

bu arada k&N yağ filtreside varmış, eh artık...

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Yağçöz çok işe yarıyor. Mutfağa sinsice girip, tezgah altından yağçözü kapacaksın.

21 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

hımmm, bu kolaymış, Türk tozu haa :D:good1:    yağdan kaçış yok, o zaman zaten kitide almış oluyoruz, ayrı satılmıyor sanırım.

bu arada k&N yağ filtreside varmış, eh artık...

Kit ayrı Abi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Tamer Topaç yazdı:

Yağçöz çok işe yarıyor. Mutfağa sinsice girip, tezgah altından yağçözü kapacaksın.

Kit ayrı Abi.

kit derken, temizleyici ve yağ tek pakette satılıyor, ayrı ayrı alamıyoruz, mecburen ikiside alınacak...

yağ çöz Mark var olurmu, yahu bozmayalım filtreyi, pammuk bu sonuçta :)

yağ filtresine gelince, ayrıca k&n nin motor yağ filtreside varmış, oda yeni çıkmış galiba...

örneğin

https://www.knfilters.com/search/product.aspx?prod=kn-560

KN-560.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
37 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

kit derken, temizleyici ve yağ tek pakette satılıyor, ayrı ayrı alamıyoruz, mecburen ikiside alınacak...

yağ çöz Mark var olurmu, yahu bozmayalım filtreyi, pammuk bu sonuçta :)

yağ filtresine gelince, ayrıca k&n nin motor yağ filtreside varmış, oda yeni çıkmış galiba...

örneğin

https://www.knfilters.com/search/product.aspx?prod=kn-560

KN-560.jpg

Evet Abi, yağ ve temizleme spreyi birlikte kit olarak satılıyor filtreden ayrı olarak. @Çağlar Bayur Abi' nin dediği gibi, kendi temizleyicisi hafif kalıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

kiti mecburen alacağız yani, yağ lazım kaçış yok, acaba balata spreyi pamukya filtre, zarar verirmi,  millet kovaya sıcak su koyup içinede piril deterjan koyup filtryi içinde bekletiyor öyle temizliyormuş, en sağlıklısı nedir bunun?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
6 dakika önce, Tamer Topaç yazdı:

K&N yağ filtresiyle ilgili bilgim yok maalesef.

onu demiyorum  canım, hava filtresini en güzel neyle temizleriz, zarar vermeden?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...