İçeriğe Yönlendir

2013 1.5 Fiesta TDCI Triger Setini Değiştir Dediler

Uğur Ateş

Recommended Posts

Uğur Ateş

2013 model fiesta dizel. 1.5 sahibiyim.  Geçenlerde bir arkadaşın aracını götürdük servise. Ben de muhabbet esnasında servisteki elemanlara sordum. Bu bakımda aracı ben de buraya getireceğim ne değişcek falan diye. Trigeri değişmen lazım dediler.    Araç 73 binde. Kararsızım.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

5 sene dolduğu için demiştir.Değişmekte fayda var.Özellikle bu kayış grubunda tereddüt etmeye gerek yok.Değişmişken devirdaim ve vantilatör kayışlarınıda değiştirin kafanız rahat olsun.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Uğur Ateş

Yetkili servis ne derse onu yaptım bugüne kadar.  Aracı hep zamanında servise götürdüm.  Bir de daha önceden hiç gitmediğim bir servis.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bize neden 90 bin diyorlardı, aynı kayış sonuçta...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

2013 öncesine dediğiniz gibi 5 yıl / 90.000 km diyor.

Euro 4 - Euro 5 motor farkından diyorlar.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

emisyon farkı olunca, kayış dayanımı farkı nasıl oluyor anlamadım, eur5 motor kayışa daha azmı yükleniyor yoksa çıkan gaz kayışımı çürütüyor, yoksa kayış teknolojisi çok geliştide yeniler daha iyi eskiler kötümü oluyor,  e öyleyse aldığımız kayış 2018 model değilde bize depodan 2006 teknolojisiyle üretilmiş kayışmı takıyorlar :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
15 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

emisyon farkı olunca, kayış dayanımı farkı nasıl oluyor anlamadım, eur5 motor kayışa daha azmı yükleniyor yoksa çıkan gaz kayışımı çürütüyor, yoksa kayış teknolojisi çok geliştide yeniler daha iyi eskiler kötümü oluyor,  e öyleyse aldığımız kayış 2018 model değilde bize depodan 2006 teknolojisiyle üretilmiş kayışmı takıyorlar :)

Bencede,

ama onların beyanı böyle :)

Şimdi, Evren Erakçora yazdı:

avrupada 8 yıl 160bin km. 

O zaman servisten para kazanabilmek için yapıyorlar.

Bir de bizim milletin "yahu o 4 sene diyorsa 1-2 sene daha bineriz bişiy olmaz" tarzımızı göz önünde bulunduruyorlardır :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bizde 4, 5 yıl diyorlar avrupada 8, ben 6.yıl değiştirdim. (km 65bin falandı ama)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

avrupada maksimum kaç yıl, 8 yılmı, bizde gider 5 yıl diye düşünüp kendimiz karar verelim, neden 5 yıl çünki bizim ülke toz toprak, ayrıca sıcak vs. iklimde havada değişken, şehirler toz içinde, pisiz yani, bu durumda bu aksamlar doğal olarak çok dayanmaz, arada bir kapağını söküpte kayışada balmak lazım, tozlanma yapıyormu, sış yüzeyde çatlak varsa zaten ölmiş demektir o ayrıda, dişlerin arasında çatlama varmı falan bakmak lazım, buda 4-5 senden önce olmaz zaten, demekki 5 sene ideal gibi düşünebiliriz, 8 senede gider belki ama riske değmez, kaç paralık kayış değiş gitsin,   bu arada kayışı sökmeden sente atlatmadan eski kayış takılıyken basit bir teknikle yenisini üzerine geçirip eskiyi kesip atabilirsiniz haberiniz ola :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
10 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Bizde 4, 5 yıl diyorlar avrupada 8, ben 6.yıl değiştirdim. (km 65bin falandı ama)

ben 5 yılı geçirdim 90 binide geçtim, değiştiğimde en ufak şey yoktu, 2. değişimide birkaç ay ince yaptım, yine birşey yoktu,  yalnız şu var, bu kayışın yapısını tam bilmiyorum, karbon lifli kayış bunlar, yani 5 sene kullandın söküp baktığında en ufak defarmasyon gözükmeyipte içten liflerden atma yapıyorsa o sakat, yani görünürde birşey yok, anlayamıyorsunuz ama içten gidiyorsa yada dayanımı düşüyorsa o zaman sakat, bu konudan emin değilim.....

mesela bisikletimde triger kayışına benzer carbon fiber örgülü kayış var, bunun ömrü bisiklet zinciri kadar, yaklaşık 40.000 km. bu kayışta en ufak defarmasyon gözükmüyor, ki bu bisiklet o kadar yükte yemez, ama toza ve çamura maruz kalabilir, esas güneş zarar verir buna, demekki dış etmenler daha çok zarar veriyor, bu durumda kapalı ortamdaki triger kayışı daha fazla dayanacak demektir, dış etmenden ziyade yediği yükmü buna zarar veriyor acaba diye düşünüyorum....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
5 saat önce, Uğur Ateş yazdı:

2013 model fiesta dizel. 1.5 sahibiyim.  Geçenlerde bir arkadaşın aracını götürdük servise. Ben de muhabbet esnasında servisteki elemanlara sordum. Bu bakımda aracı ben de buraya getireceğim ne değişcek falan diye. Trigeri değişmen lazım dediler.    Araç 73 binde. Kararsızım.

Ben 116 bınde degısdım aşınma vs yokdu 400 liraya mal oldu degısım 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
5 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

Ben 116 bınde degısdım aşınma vs yokdu 400 liraya mal oldu degısım 

200 tl civarı kayış ve bilyalar, devirdaimde değişti ise 100 kaatta ona desek etti 300, 400 tl. normal, daha ucuza kendin değişirsin ancak, yapabilirsen tabii...

kısaca normal, tabii devirdaimde değiştiyse...

Yorum bağlantısı
Efe Özer

Ben 2012 model 80000 de aracımı pekde gonullu olmadan yasdan dolayı agır bakıma soktum.Aklımda hep 1 sene daha biniyim dusuncesı vardı.Eski parcalar cıkınca gozume ınanamadım.Trıger ıdare edermıs ama v kayısı kopmak uzereymıs resmen.Km yı yada yıl hangısı once dolarsa mutlaka degısın.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)
13 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

200 tl civarı kayış ve bilyalar, devirdaimde değişti ise 100 kaatta ona desek etti 300, 400 tl. normal, daha ucuza kendin değişirsin ancak, yapabilirsen tabii...

kısaca normal, tabii devirdaimde değiştiyse...

ali abi set aldım 190 a aldık yag degişim işcilik de ıcınde idi  fazlaysa 50-100 fazla olabılır ama yapacak bır sey yok ayrıca degısırken ustden amrtısörüde serbest bırakdılar benı aşardı o işler

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
32 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

ali abi set aldım 190 a aldık yag degişim işcilik de ıcınde idi  fazlaysa 50-100 fazla olabılır ama yapacak bır sey yok ayrıca degısırken ustden amrtısörüde serbest bırakdılar benı aşardı o işler

yağda değiştiyse ve devirdaim o zaman ucuz bile :)

amortisörmü söktüler, sizinkinde bayağı geri itmişler motoru demekki, bizde sadece motor takozunu sökmek yetiyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Triger degişecek arkadaşlar şase noya göre alsın iki çeşit cıkıyormuş 1.5 tdci lerde diş sayıları farklı olarak 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
8 saat önce, Uğur Ateş yazdı:

karasızlık ne için?

Yorum bağlantısı
Uğur Ateş
37 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

karasızlık ne için?

Ilk olarak servis konusunda. Hangisine götüreyim diye. Bir de şöyle bir tereddüt. Şimdi aracı götüreceğim. Kesin tam yapamayacaklar. Performans düşecek  canım sıkılacak. Kaç tane servise gittiysem tam memnun olduğum yok gibi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci
11 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

avrupada 8 yıl 160bin km. 

benim eski aracim 2002 fiesta 1.4 tdci 10 yil 180 bin dediler bende 10 uncu yilinda 145 binde degistirdim

2004 model peugeot 206 1.6 hdi 110bg 120 binde 7 inci yilinda devirdaim kacirdigi icin degistirdim yoksa 3 yil daha beklerdim 

a4 ise 170 bine gelmek uzere 8 yasinda 10bin km si kaldi bi boslukta degistiririm artik 

3 yilda 5 yilda bisey olmuyor bu kayislara 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

o zaman 120 130 bin geçsin hele diyoruz, benim arabada 90 binde bir kayış değiştim fakat devirdaim değişmedim, 190 bine gelirken hadi dedim onuda değişeyim, söktüğümüzde bir hata bulamadık, yinede değiştim, demekki uzun müddet dayanıyor, kontrol ederek kullanmak yeterli...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Ateş

iki yetkili servis ile konuştum bugün. 

Bir tanesi yağ değişimi ve hava filtresine 400.  mazot ve polen filtresine 250.  triger setine 750 alırım dedi. işçilikler dahil.

Bir başka servis yağ değişim ve hava filtresine 550 dedi. triger seti de işin içine girerse 2bine çıkarsın dedi. bunda mazot ve polen yok.   Yarın servise gideceğim.

Bir önceki bakımda polen ve mazot filtrelerini değiştirmiştim. bunda da değiştreyim mi ? triger setine henüz karar veremedim.  150binde falan satmayı düşünüyorum aracı. şu an 73 bin. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...