İçeriğe Yönlendir

Astra J Android 6.01 Marsmallow Multimedya Montajim ve Değerlendirmem

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Cihazi takali ortalama 1 ay oldu guzelce bir test edip ondan sonra yorumlayalim diye bekledim (tembellik).

Montaj asamasi. Orta alt esya gozundeki 2 kaplamayi ince tornavida ile cikariyoruz. Onlari cikardiktan sonra vites krom cercevesini onden yukari dogru cekerek cikariyoruz.

b810baded03ac1139bc8e3ce8de4f429.jpg

b4063a98c9cfb1f23457c8f228900378.jpg

Vites korugunu de kaldirinca orta konsol cercevesini sokmek icin karsilikli 2 vida gorunuyor sokuyoruz ve alttan uste dogru dikkatlice cikariyoruz. Ust kisimlar klipsli.

ec78ddbaa7199d1aad5d17c37bf2b255.jpg

644676a2d1e6122edb705a6b77a0066a.jpg

899a0630e7197baaa79de2fbe37f486c.jpg

Ve bu goruntu bizi karsiliyor. Orta konsolda gorunen ne varsa sokuyoruz.

55cc74eba96ca1820f7e717b5d92d0b5.jpg

e11dcce66fdeb325e48247e5facd1dcd.jpg

169fe6b369b51155f834a41c25187489.jpg

GPS anteni, ikaz buzzeri ve mikrofonu ust donanimlarinda hoparlor olan, bizde ise bos olan yere koydum ki kablo cekme derdi olmasın, ortalikta harici birseyler gorunmesin.

e474c032c355ca9f51a28facbbc0bd1b.jpg

9b24168072bac5d4a615b199015c4912.jpg

USB cift cikis var birini eski aux soketini iptal ettim oraya koydum digerini torpidoya ekledim.

6a00ea8d13db76210bf54dc0df011c4d.jpg

Cihazla ilgili goruntuler bilgiler

f653de1f0332794cf795e27c717ea20c.jpg

549de63d8e01cc243d2835fa57a435cd.jpg

Araç beyni ile iletişimde olduğundan birçok bilgiyi görebiliyorum.

5299122b435ccf31737895573589fad4.jpg

6c47a06e2ab8d1f14a0872422858f18b.jpg

e850d1d478ef3c9b6ced7dbe063b2b7c.jpg

d58b10560fbca9dd7f3c19615adce5e7.jpg

Arka kapılara hoparlör takınca fader ayarı yapamıyordum. Şimdi fader eko vs ne varsa ayarlayabiliyorum.

71b22ada38f99f3aa6fe0357ceab8159.jpg

1f32f8a5dd929dcbb47379f272dd0d27.jpg

Ön arka kamera takılı ister park ederken otomatik ön arka geçişi oluyor, istersem hareket halinde iken kendim açabiliyorum.

083fc18d4167e7a955b565d0c7a3422b.jpg

368b71075ea6070f14fdd1611af04f4c.jpg

Cep telefonu, tablet vs ekranını yansıtabiliyorum.

e6b7172c255fcdc221410e94c2b135d7.jpg

28168622805e4b9ac6bc255c2b49fe9a.jpg

99c8d83d86a0def7a3e250d942b439f7.jpg

Bluetooth elm var, Dashcommander, Torque programlarıyla araca bağlanabiliyorum.

043e50c34cbb8ff13b0f754be5c88c28.jpg

45017a658e4d266fdc5addf9d53bccd9.jpg

1d4002d99ccb6c8c4e91335dbd33684d.jpg

Bazı hız programları. Bu Realdash. Hız sapması çok az, devir göstergesi çok hoşuma gidiyor görsel güzel ama kendiniz çok değişiklik yapamıyorsunuz.

18e7b5f3217990c82fb422b08332e4cc.jpg

Bu Ulysee Speedometer Pro. Turkcell 5 lira paycell hediyem vardı 3 lirasıyla bunu aldım [emoji4] Görsel çok iyi, çeşitli ayarlamalar mümkün ama hız sapması fazla. Realdash obd den alıyor, bu gps den.

b41c16c0bbdbe6918917fcebe33c84f2.jpg

9d1599a8e6fc34795f5ebd4ff2888d6d.jpg

9b2fdb55f905d21e3a9323cd8786cbeb.jpg

Benim için bu surpriz oldu. Bluetooth ile telefona bağlanma arama yapma vs olduğunu biliyordum ama direksiyonun telefonla alakalı tuşlarının aktif olacağını tahmin etmiyordum.

90123552500958155bb8209f1488ac9a.jpg

dbd34943631e0c3767dc91ee221533e0.jpg

a762b999d147c0079832b230261c2d2d.jpg

Cihaz ile alakalı değerlendirmem. Ürün Navnet marka. Face gruplarında birinin tavsiyesi üzerine aldım. Bu tür ürünlerin 4 5 ana üreticisi var ve Türkiye ye girdiğinde herkes kendi markasını çakıyor. O yüzden incelediğim birçok ürünün arayüzü aynı. Necvox Navimex olsa direk 1500 2000 lira. 1200 liraya aldım gittigidiyor tecno-foto isimli satıcıdan. Bu anlamda tam bir fiyat performans urunu. Boşuna aramayın şu an ellerinde yok. Bir kaç bilgiyi oradan ekleyecektim ama ilan kalkmış.

Ürün Android 6,01 Marsmallow Octa Core 8 çekirdek işlemci 2 gb ram 32 gb rom. Arka kamerayla birlikte ön kamera da hediye. Kelebek kamera universal, tanesi 50 liradan 100 lira yapıyor. Şu an piyasadaki en üst düzey cihaz diyecektim son bilgilere göre 8 çekirdek 4 gb si varmış yeni ilanlara düşmüş şu an Navimex marka [emoji4]  Ses kalitesi eskiye göre bariz değişti. Cihazda sub çıkışı, video out vs var. Radyo çekimi eskiye göre çok iyi. Dokunmatik hassasiyeti mükemmel. Ön arka otomatik kamera geçişi mevcut. Geri yanaşırken geri vitesten çıkınca ayarladığınız süre boyunca ön kamera otomatik olarak aktif. İsterseniz teybin kendinde bulunan program sayesinde kendinizde çalıştırabiliyorsunuz. Teyp ve direksiyondaki tuşlar aktif, aktif olmayanlarda aktifleşti. Bluetooth telefon bağlantısı, mirror link mevcut. Çift çıkış usb var, aux iptal ettim çok kullanışlı gelmiyordu. Ekran aydınlatması araçla birlikte kısılıp açılabiliyor, isterseniz kendiniz de ayar yapabiliyorsunuz. Cihaz klima açınca sanki arabada dijital klima varmış gibi ekranda ikaz çıkıyor, kapı bagaj açtığın zamanda 3-5 saniyeliğine cihaz bilgilendirme yapıyor. Gizli menüden tv yi açtim normalde Türkiye de karasal yayın çekiminde sıkıntı var, cihaz satıcısı da sıkıntı yaşamamak adına bu özelliğini kapatmış. Ben açtım ama anten falan bağlamak için tekrar sökeceksin falan filan uğraşmadım. Bu konuda bilgi veren [mention=47964]Önder Özcan[/mention] a ve bu bilgiyi ona veren [mention=41867]Hasan Karabekiroglu[/mention] üstadlara teşekkürler. Çok bişey çıkmadı gizli menüde sadece ön kamera süresini azalttım, sistemin sesini artırdım [emoji3]

Cihazın eksileri. Her ne kadar 8 çekirdek 2 gb ram olsa bile Android Androidliğini gösteriyor bazen. Nadiren anlık takılma kasma oluyor. Program olarak arayüz eklenebiliyor ama kendim müzikte falan görsel ayar bulamadım detaylı araştırmadayım şu an. Arabada kırmızı ve beyaz aydınlatmalar hakimken üst fotoda mavi ekran haliyle sırıtıyor. Bahsedeceğim sıkıntı birazda araçla ilgili. Ekran çok çukurda kaldığı için ekrana dokunmakta ulaşmakta güçlük çekebiliyorsunuz. Orijinal ekranlarda da aynı sıkıntı var. Kontak 1 kademe acikken calisiyor kontak kapali iken ve takili degilken calismiyor buda bir dezavantaj bana gore.

Cihazin videosu

• Beğen 17
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
(düzenlendi)

Eline sağlık Metin Bey yine Süper çalışma olmuş

tarihinde Ramazan Başkan tarafından düzenlendi
hata
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Çok güzel anlatmışsın Metin :)

Teybin aydınlatma rengi benimkinde değiştirilebiliyor? Hatta renk skalasıyla kendin istediğin tonda ayarlayabiliyorsun? Menüde çıkmadı mı ekran renk ayarı?

Bir de yol bilgisayarı bilgilerini nasıl yaptın. Uygulama indirince direk çalışıyor mu veriler?

Ben lastik basınç göstergesini çalıştıramadım, araçta zaten olmadığındandır sanırım di mi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
2 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Bazı hız programları. Bu Realdash. Hız sapması çok az, devir göstergesi çok hoşuma gidiyor görsel güzel ama kendiniz çok değişiklik yapamıyorsunuz.

Bu Ulysee Speedometer Pro. Turkcell 5 lira paycell hediyem vardı 3 lirasıyla bunu aldım :) Görsel çok iyi, çeşitli ayarlamalar mümkün ama hız sapması fazla. Realdash obd den alıyor, bu gps den.

burda Realdash obd den alıyor, bu gps den. alıyor demissiniz realdash kullanmak istiyorum obd cihazı takacağız yoksa araç beyniyle iletişim kuruyorya ordanmı alıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bir saat önce, Önder Özcan yazdı:

Çok güzel anlatmışsın Metin :)

Teybin aydınlatma rengi benimkinde değiştirilebiliyor? Hatta renk skalasıyla kendin istediğin tonda ayarlayabiliyorsun? Menüde çıkmadı mı ekran renk ayarı?

Bir de yol bilgisayarı bilgilerini nasıl yaptın. Uygulama indirince direk çalışıyor mu veriler?

Ben lastik basınç göstergesini çalıştıramadım, araçta zaten olmadığındandır sanırım di mi :) 

Teşekkür ettim :) Renk sıkalasının yerini bulamadım sanırım. Yada buldum ama sonra da bakmayı unuttum. Araç bilgileri menusu cihazın kendinde vardı zaten, lastik basınçta vardı. Ben haricen ana menüde görebilir miyim diye gizli menuyu kurcaladım. Lastik basıncı haricen menuye o gizli yerden ekledim ama cihaz okumadı. Benim sensörde yok ama sanırım bazı araçlarda basıncın yanı sıra sıcaklık değerini de veriyor lastik basınç sensörü. Kurcaladığım zaman o çıktı ama sıcaklık okumadı.

Lastik basınç sensörünü aliexpressten alıp androide tanıtılabilirsin aslında harici bir program ile. İllaki vardır. Bende donanımında mevcut.

6 dakika önce, Ramazan Başkan yazdı:

burda Realdash obd den alıyor, bu gps den. alıyor demissiniz realdash kullanmak istiyorum obd cihazı takacağız yoksa araç beyniyle iletişim kuruyorya ordanmı alıyor

Realdash bluetooth elm ile bağlantılı aynı Torque gibi. Görseli Ulysse Speedometer gibi güzel değil ama program kadran bilgilerini verme açısından çok güzel. Youtube videolarını izlersen demek istediğimi anlarsın :)

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Son zamanlarda gördüğüm en iyi medya cihaz uygulaması olmuş. elinize sağlık. Biraz kaşınıyorum sanki Mondeo Mk4 için olanı varmı aramaya başladım. bulursam yardımınızı isterim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
4 saat önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Eline sağlık çok güzel olmuş ...

Tesekkur ettim ustad :)

3 saat önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

Son zamanlarda gördüğüm en iyi medya cihaz uygulaması olmuş. elinize sağlık. Biraz kaşınıyorum sanki Mondeo Mk4 için olanı varmı aramaya başladım. bulursam yardımınızı isterim.

Tesekkur ettim tabiki yardimci olmaya calisirim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Elinize sağlık, +25 hp :) güle güle kullanın.

Benimde sosyal medyadan takip ettiğim bazı satıcı ve markalar var. Aklımda bir tane almak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
9 saat önce, Ahmet Ekici yazdı:

Elinize sağlık, +25 hp :) güle güle kullanın.

Benimde sosyal medyadan takip ettiğim bazı satıcı ve markalar var. Aklımda bir tane almak. 

Teşekkür ettim zihnen bir üst motor donanımına geçmiş kadar oldum :D Aslında tablet projem vardı ama tableti düşürdüm ciddi şekilde bilgi edinmiştim.

14 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

çok yakışmış torpido çağ atlamış

Teşekkür ettim abi :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bir saat önce, Tamer Topaç yazdı:

Çok beğendim. Aynı adamlarla ben de iletişime geçmiştim MK 3' e şu cihaz için. Ancak, pek bilgi vermediler ve özverili olmadıkları için vazgeçtim.

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/ford-focus-kuga-mondeo-android-navigasyon-multimedya-6-0-1-marshmallow-2gb-ram-32gb-8-cekirdek-347404959#product-detail

Valla özverili demeyeyimde benim başımdan geçen olay cihaza zarar veririm de geri yollarım korkusuna kapıldılar. İlle de teypçiye montaj yaptır dediler. Nasıl bir bilgi lazım belki yardımcı olurum?

4 saat önce, Ahmet Ertugay yazdı:

Güzel olmuş, güle güle kullanın.

Teşekkür ettim :)

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Valla özverili demeyeyimde benim başımdan geçen olay cihaza zarar veririm de geri yollarım korkusuna kapıldılar. İlle de teypçiye montaj yaptır dediler. Nasıl bir bilgi lazım belki yardımcı olurum?

Teşekkür ettim :)

MK 3' e tam otururmu, direksiyon kumandası çalışıyor mu, sistemle ilgili bilgiler vs. gibi sorulardı. Araştırıp, inceleyeceklermiş. Öyle de kaldı. Sistem sizinkiyle aynı. Benim en çok merak ettiğim göğse tam oturup oturmamasıya birlikte direksiyon kumandası.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
17 saat önce, Tamer Topaç yazdı:

MK 3' e tam otururmu, direksiyon kumandası çalışıyor mu, sistemle ilgili bilgiler vs. gibi sorulardı. Araştırıp, inceleyeceklermiş. Öyle de kaldı. Sistem sizinkiyle aynı. Benim en çok merak ettiğim göğse tam oturup oturmamasıya birlikte direksiyon kumandası.

Kendi cihazım için konuşayım direksiyon tuşları çalışıyor hatta bende eski teypte telefon bluetooth fonksiyonu yoktu. Teypte bluetooth telefon bağlantısı olunca gelen aramayı yanıtla ve kapat kısmı da aktif oldu. Direksiyon tuşları tam olarak çalışıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Video eklemistim ama gorunmedigini farkettim. Tekrardan yukledim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Kahya

Cihaz harika metin güle güle kullan...turuncu ekrana hayır hele seninki cd300 olduğundan benimkinden de beter görünüyordu eski hali [emoji16] ayrıca baya bir göz alıyor gece turuncu kısma falanda yok ışığı el feneri gibi...

Bende ilk fırsatta almayı düşünüyorum..mavi arka fona bir çare bulabildin mi? O ışıklandırma tonunda olsa çok şık olur cd600 ün gece arka planı gibi

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
3 dakika önce, Eren Kahya yazdı:

Cihaz harika metin güle güle kullan...turuncu ekrana hayır hele seninki cd300 olduğundan benimkinden de beter görünüyordu eski hali [emoji16] ayrıca baya bir göz alıyor gece turuncu kısma falanda yok ışığı el feneri gibi...

Bende ilk fırsatta almayı düşünüyorum..mavi arka fona bir çare bulabildin mi? O ışıklandırma tonunda olsa çok şık olur cd600 ün gece arka planı gibi

Saol dostum teşekkür ederim. Valla sanırım launcher değiştirecez. Tablet projem vardı tablet ekran kırılınca teybe döndük. Bu esnada Car Web Gru isimli launcher denemek lazım. Örnek:

carwebguru-launcher-new-theme-mediabox-3

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Metin Akbal

Yeni birsey kesfettik :) Geri goruste ek olarak direksiyona duyarli klavuz cizgide var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Biraz daha kurcalayın otomatik park falan vardır belki.😁 Cihaz iyiymiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Her android bu kadar güzel değil demi.. 

Mesela Önder bu kadar verim alabiliyor mu ?

Güle güle kullan hocam.. 

Güzel alet.. ben çok sevdim.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
5 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Güle güle kullan hocam.. 

Aslında güzel ama android cihazın araca ne kadar hakim olduğuna bağlı..

Önder abi verimi daha sonra alacak :)  (ifadeler bozuk çıkıyor)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
48 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Güle güle kullan hocam.. 

Önder cihazı ştandart kullanıyor. Ön kamera yok mesela, yani ben takmadım. Aracın marka modeliyle de çok ilgisi var alınan verimin. Mesela benim araçta orjinalde bluetooth olmadığı için direksiyonda tuşu yok, bu yüzden bluetooth'la cihazın üzerindeki tuşları kullanarak arama yapmam gerekiyor.

Yani ben mevcut özelliklerini de fazla kullanmıyorum. Mesela Metin de hareketli arka klavuz çizgiyi yeni farketmiş, belki benim cihazda da vardır, belki yoktur araçla ilgilidir.

Uzun lafın kısası, alacağın verim cihazı ne kadar kurcaladığın, ve ne kadar verimin sana yettiği ile alakalı. :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...