İçeriğe Yönlendir

DOT 4 Fren Hidrolik de Markanın Önemi

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Öngür

Merhabalar

bildiğimiz üzere motor yağında kalite çok önemli ! 

ama iş fren hidroliğine gelince herkes aynı duyarlılığı göstermeye biliyor , mesela ben aracıma asla po nun motor yağını koymam ama fren yağım po !

sizce fren hidroliğinde de motul bosch liqy moly castrol mobil gibi markalar seçmekte fayda var mıdır ?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dot3 ve dot4. Biz onlara dikkat ediyoruz. 

11 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Ate bulsam tercih ederdim mesela

Kim kaybetti ki biz bulalım 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Dot 4 gereken aracına dot 5 koydum Eneos. Canavar oldu

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Hidrolik değişiminde hep Mobil kullandım memnunum. Bence standartın çok da altına düşmemek gerek performans frenler olmadıktan sonra marka çok fark yaratmayacaktır.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Tahir Ak yazdı:

Dot 4 gereken aracına dot 5 koydum Eneos. Canavar oldu

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Keramet dot değil, yeni yağ. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
6 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

balkonda olacaktı bi koli

3 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Hediye kabul edilir bi paket

Şeyse bende alırım ;)

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Keramet dot değil, yeni yağ. 

Uzun rampalı inişlerde ısınma sonrası fren hassasiyet kaybını tolere ediyor dot5. 20dk boyunca frenle indiğim ve sürekli kullandığım bir yol var  

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Bir saat önce, Tahir Ak yazdı:

Uzun rampalı inişlerde ısınma sonrası fren hassasiyet kaybını tolere ediyor dot5. 20dk boyunca frenle indiğim ve sürekli kullandığım bir yol var  

Ben bir kere kaynama noktasına getirdim galiba yayladan ağır ağır inerken, bayaa panik olmuştum fren tutmayınca. 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Ben bir kere kaynama noktasına getirdim galiba yayladan ağır ağır inerken, bayaa panik olmuştum fren tutmayınca. 
Hiç olmadı bana ama olursa da ciddi tehlike. Isınmaya başlayınca fren performansı ciddi düşüyor zaten. Dot 5 bayağı yüksek sıcaklık değerini tolere ediyo e. bir de dot 5.1 var yarış araçlarında kullanılıyor diye biliyorum. Bence dot3 dot4 kullanan her araca sistem komple boşaltılıp dot5 kullanılmalı pahalı da değil zaten
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Bence dot3 dot4 kullanan her araca sistem komple boşaltılıp dot5 kullanılmalı pahalı da değil zaten

olmaz, fren sistemi hangi zamanda ne için üretilmiş ise o değerde Dot konmalı. uzun vadede sistemde kaçak olur. Dot rakamı tasarım harici keyfi olarak yüksek konmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
olmaz, fren sistemi hangi zamanda ne için üretilmiş ise o değerde Dot konmalı. uzun vadede sistemde kaçak olur. Dot rakamı tasarım harici keyfi olarak yüksek konmaz.
Niye. Kaçak ne alaka? aynı alışkanlıkta 2 sıvı. Datasheet de öyle demiyor hatta dot 3 dot4 ile güvenle karışabilir diyor
Yorum bağlantısı
Mustafa Ata

Yeni degistirdim bosch dot 4 kullandim frenler ve debriyaj pamuk oldu resmen. Kac tane tamirciye gittiysem ugrasmak istediklerin den olsa gerek bu yag degismez kendinize is aramayin hocam dediler.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
3 dakika önce, Tahir Ak yazdı:
24 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Niye. Kaçak ne alaka? aynı alışkanlıkta 2 sıvı. Datasheet de öyle demiyor hatta dot 3 dot4 ile güvenle karışabilir diyor

Dot 4 veya 5 olan yere kazara dot 3 koy, kısa sürede ne kadar plastik veya kauçuk varsa telef oluyor. 

3 dakika önce, Mustafa Ata yazdı:

Yeni degistirdim bosch dot 4 kullandim frenler ve debriyaj pamuk oldu resmen. Kac tane tamirciye gittiysem ugrasmak istediklerin den olsa gerek bu yag degismez kendinize is aramayin hocam dediler.

Senelik değişim iyidir. Fren havalandırma sistemine hava karışıyor ve fren sistemi verimi düşüyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Özellikle değiştirirken araştırdım tüm dot5 marka datasheetlerinde güvenle karışabilir ve dot3 dot4 onaylarının üstünde olduğu için kullanılabilir yazıyordu. İlginç

Senelik değişim iyidir. Fren havalandırma sistemine hava karışıyor ve fren sistemi verimi düşüyor 
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

http://collision.alldata.com/online2help/shopOps/Inspection_Forms,_System_Checklists_and_Customer_Questions/Answers_to_Common_Customer_Questions/Brakes/can_dot_5_brake_fluid_be_used_instead_of_dot_3_or_41.htm

demiş burada birisi.

Silicone also has slightly different physical properties and compressibility, making it unsuitable for ABS systems calibrated to work with DOT 3 or 4 brake fluid.

mesela motor yağında da iyisi kötüsü yoktur, yeni çıkan iyidir deyip alıp konmaz da orada mevzu derinleşiyor, o yüzden yazmam, fren yağında yeni birşey çıkmış diyerek hoop alıp koymam arabama, üreticinin dediği esastır.

gerçi fren yağı değişmeyen yüzdesi %99 falan, değişimi düşünenlere şapka çıkartıyorum bu piyasada

yutub daha ilgi çekici yazı yerine seyretmesi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Fren havalandırma sistemine hava karışıyor

tam olarak nem/su bauharı ile karışıyor dotlar, sonra da kaynama noktası aşağı düşüyor, freni pompalayınca da ısınıp başlıyor kaynamaya, fokur fkour çaydanlık gibi hava yapıyor, ki o yüzden fren yağ ölçen aletler var, onlar kaynama noktasını ölçüyor,

fren test aleti ,hani şu torpidonda kalmıştı en son, nerde o ALET :mangal:

fren yağına diferansiyel yağı konanlar favorim, pedala basıyorsun 3-4 defa, 5.de evde kimse yok.. hoooppp sağa sola felan çekmeye de başlıyor onu çözemedim neden çekiyor diye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...