İçeriğe Yönlendir

BMW, 530e Modelinde Wireless Kablosuz Şarj Cihazını Sunuyor!

Sefa Şerif

Recommended Posts

Sefa Şerif
(düzenlendi)

Alman BMW, elektrikli araçlarında fiş ihtiyacını ortadan kaldıracak yeni şarj teknolojisini tanıttı!

bmw-530e-iperformance-icin-standart-dona

BMW, ilerleyen yıllarda daha basit olacak ancak günümüzde sorun olan bir şeye çözüm getiriyor. Fosil yakıtlı araçların yakıt dolumları kadar şu anda basit olmayan elektrikli araçlar, menzil oluşturabilmek için belirli sürelere ihtiyaç duyuyor. O yüzden tamamı elektrikli araç yerine tercihler hibrit destekli otomobillere olmaktadır. Alman marka da benzinli motorlarla hareket eden elektrik motorunun şarj dolumunu oldukça basite indirgemiş.

Lansmanını yaptığı kablosuz şarj, portatif olması ile beraber mantıklıda! İnovasyon açısından düşünüldüğünde insanların bu icadı kullanmama gibi bir ihtimal olacağı aklımıza gelmiyor. BMW’nin şimdilik tek modelde sunacak olmasından dolayı mutlaka şarj pedin de belirli yaygınlaşma dönemi olacaktır.

Aracınızı GroundPad Üzerine Park Etmeniz Yeterli Olacaktır

Sistem o kadar basite indirgenmiş ki sürücüler neredeyse hiç bir şey yapmayacaklar. Garajınızın taban kısmına yerleştirilecek GroundPad‘i destekleyecek 5 Serisi’nin altına CarPad monte ediliyor. Cihazın kullanımı için sadece garaj üzerinden konuşmuş olsakta, iki cihazı minimum 8 santim yaklaştırdığımız bir ortam yeterli.

İki cihaz 8 cm aralıkta manyetik alan oluşturuyor ve piller sadece 3.5 saatte doldurabiliyor. 3.2 kW güç ile doldurulacak batarya her hangi bir tuşa veya fişe ihtiyaç duymuyor.

BMW Temmuz Ayında Çıkartacak 530e’lerde Uzaktan Şarj Sistemini Sunacak

İlk seri Almanya’da kullanılmak üzere çıkartılacak. Ancak 2018 Temmuz’undan kısa süre sonrasında ABD, İngiltere, Japonya ve Çin‘e de şarj sistemi ulaştırılacak. Sadece bu ülkelerle de sınırlı olacağını düşünmüyorum. Tahmini olarak 2 sene içerisinde hem 530e’den farklı model seçeneklerinde sunulup hem de Türkiye dahil birçok ülkede GroundPad şarj teknolojisini göreceğiz.

Dünyada bir ilk olarak entegre endüktif şarjı kullanan BMW, bu alanda öncü olacaktır. Tak – çıkar şarjlara ek olarak koyulacak BMW patentli plug – in hibrit pil dolum ünitesinin Mercedes, Audi ve VW grubunda yaygınlaşacağını düşünüyorum!

Kaynak: https://paratic.com/bmw-kablosuz-sarj-groundpad-530e/

tarihinde Sefa Şerif tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

bune arkadaş, zaçmalık,  yerde pad  var, adamın biri gelir parkeder kavga çıkar, çek arabanı pedimden :D  ahanda pedimi çalmışlar, imdaat polis :D

ben Tesla alacağım, zaten heryerde hızlı şarjları kuracaklarmış, İstanbul-İzmir -Ankara  diye gidiyor, zaten elektrikte bmw ye basar tokadı...:D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Yağmur mazgallarını çalıyorlar, logar kapaklarını yürütüyorlar bunu yere koyup arkanı döndüğün an götürürler bizde... 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
5 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

ben Tesla alacağım

Alın da, tüm forum olarak bi rahata erelim :p

• Beğen 3
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
8 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Alın da, tüm forum olarak bi rahata erelim :p

İlk tur senin söz, insane modda üstelik :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sistem mantıklı ancak kablosuz enerji transferi acaba % kaç verimle çalışıyor? Etrafa yaydığı manyetik alanın neler yapacağını saymıyorum bile

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

telefon bile adam gibi şarj olamıyorken bana mantıksız geldi biraz....

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Tesla offical olarak hele bir Türkiye'ye gelsin :) Ben sana yapacağımı biliyorum BMW :fiuw:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Sitelerde dairelerin araçlarını park etmek zorunda olduğu alanlar için mantıklı. Ama hala hybrid en mantıklı seçenek gibi duruyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Sistem mantıklı ancak kablosuz enerji transferi acaba % kaç verimle çalışıyor? Etrafa yaydığı manyetik alanın neler yapacağını saymıyorum bile

bekarların bu yerdekei şeye yaklaşmalarında sakınca olur mu?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
15 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

bekarların bu yerdekei şeye yaklaşmalarında sakınca olur mu?

images (4).jpeg

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
15 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Çok zararlı.

nlG2MN.jpg

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...