İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Soğutma Sistemi ve Hararet Sorunları

Necat Ertan

Recommended Posts

Halil Gümüş

bu havayı nasıl alırız. havayı alınca motor uyarı ışığı sönermi?

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

klavuz kitapta hararet sonrası üç sürüş yapılınca motor uyarı ışığının söneceği(başka bir arıza yoksa tabi) yazıyor. 3,5-4 lt su ekledim ünlem işareti söndü ama motor işareti hala yanıyor. acaba 2 sürüş daha yapsam mı?

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

bu 3 sürüş olayı doğru mudur arkadaşlar? deneyelim derken daha büyük bi zarar vermesin!

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

klavuz kitaptan aynen aktarıyorum:

motor üç sürüş işlemi yaptıktan sonra başka arızalar yoksa check engine lambasının sönmesi gerekir. bir sürüş işlemi motor soğukken çalıştırma,şehir içi/dışı yolculuk yapma ve motoru durdurma evrelerinden oluşur.ayrıca servis yapılması gerekmez.

eğer buna rağmen check engine lambası sönmezse,aracı ilk fırsatta servise götürünüz.

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

motor ışığı yanarken 3 defa sürde iyice bi yansın, yetkili servis köşe olsun mu demek istiyorlar acaba?

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Kullanma klavuzunun Türkçeye çevirisinde bir sorun olmasın. Sanırım aslında, üç aşamalı fakat tek bir sürüşten bahsediliyor.

haklısınız galiba. üç aşamalı sürüşü, 3 sürüş gibi çevirmiş olabilirler. tam mahkemelik bi durum aslında!

peki radyatör delinmesini algıladığı için yanıyor olabilir mi motor uyarı ışığı? bu kadar hassas olabilme ihtimali var mı?

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

ee peki niye yanıyor bu motor ışığı?

termostat arızasını veya silindir kapak conta arızasını algılamış olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

motor lambasının yanma sebebi burada hararet yükselmesinden dolayı yanıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

2- Foruma yeni katılan üyeler, Tanışma bölümünde kendilerini tanıtmak zorundadır. Tanışma mesajına en az: İkamet ili, yaş, iş ve meslek bilgileri yazılmalıdır.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Km sıfırlama düğmesini kastediyor Mertol. Mesaj Km yazan ekranda çıkacak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Focusun hararet göstergesi yerinden oynadıysa bi dert vardır;

Ya gösterge bozuktur (Bunu nasıl test edeceğinizi Mertol açıklamış)

Ya termostattır,

Ya Fandır, Ya da conta yakmışsınızdır..

Amaa araç 2001'miş.. 2001 model araçların hararet göstergesi veya üst kapak ısınma problemi var.. Bunun çözüm yeride yetkili servislerdir.. Yetkili servisler termostatı değişiyor, değişik bağlantılar falan yapıyor ve hararet sorununu çözüyor..

Bakın şurada bu konu işlenmiş, özellikle Yaşar Bey'in yorumlarını dikkatli okuyun..

Yani anladığım kadarı ile konunun LPG ile alakası yok..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

LPG'den sonra başlayınca bu problem hemen onunla ilişki kurmuştum ben.

Aracım Ağustos 2000 çıkışlı, LPG'yi 2005 Kasım'da taktırdım. Tam beş yıl

hararet göstergesi milim oynamadı yerinden. LPG'den sonra da bu problem başladı.

LPG takan yerler hava manifoltlarını biraz kapatıyorlar diye duymuştum ama,

doğru mudur bu acaba ?

Ortağımın aracıda Ağustos 2000 çıkışlı ve aynı sorunu yaşadı.. Ve o da lpg'li ama o lpg'den önce yaşadı..

Manifolt kapama işi karbüratörlü araçlarda yapılıyordu..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben 2001 modellerde hararet sorunu olduğunu ilk defa duydum..

Hararet sorunu yok zaten, hararet göstergesi sorunu var..
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Birde aracın kitabında soğutma suyunun turuncu renklisinden falan bahsediyor. Benim araca turuncumu mavimi olduğunu nerden anlarım.

O kapağını açtığınız yerdeki suyun rengi ne renkti.. ordan bahsediyor işte..
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Normal(saf olmayan) su koysam problem olurmu acaba?

Bu ekleyeceğiniz su az bi su ise olmaz.. ama 2 litre falan su doldurursanız antifirizin derecesini düşürürsünüz..
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet Aydemir Bey'in anlattığı olay yeni bir bir olay değil, çözümde yeni değil zaten..

Bunu servisler yıllardır biliyor ve uyguluyor..

Yetkil iservise müracat etmeniz yeterli olacaktır..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu konu aynı anda birden fazla yerdemi konuşuluyor banamı öyle geliyor..

Biz ortağımın araca Kayseri'de Ünallar Ford servisine yaptırmıştık..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ankara'daki yetkili servisler artık aracımı kabul etmiyorlar ki LPG'li diye. Ben de hiç özel bir yer tanımıyorum bilmiyorum açıkçası. Arkadaş tavsiyesiyle gidiyorum bir kaç keredir, hiç birinden de memnun kalmadım.

Bu sorunu yetkili servis dışında nerede halledebilirim acaba.

Sizde onları kabul etmeyin.. :)

Diğer tarafta yazdım cevabı..

Konuları birleştirdim..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Umut Bey, artık diğer taraf yok.. Konuyu birleştirdim hepsi burda artık..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu konu aynı anda birden fazla yerdemi konuşuluyor banamı öyle geliyor..

Biz ortağımın araca Kayseri'de Ünallar Ford servisine yaptırmıştık..

Demişim arkadaşım..
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

herkese merhabalar sorunu en sonunda cozduk basıt ve etkılı bır cozum lpg'li arabaların sorunu hortum kiti taktırdım

Bu kitin yapılışı hakkında detay verebilirmisiniz.. Yani ne yapılıyor..
Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

problem radyatör delinmesiymiş.

radyatör değişti,hararet müşürü değişti,termostat iyi çalışmıyormuş onu da değiştirdik ve nihayet motor uyarı ışığı söndü.

ancak şimdi de araçta belirgin bir performans düşüklüğü var.hararete bağlı gözden kaçan bir şey mi oldu acaba?

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

problem radyatör delinmesiymiş.

radyatör değişti,hararet müşürü değişti,termostat iyi çalışmıyormuş onu da değiştirdik ve nihayet motor uyarı ışığı söndü.

ancak şimdi de araçta belirgin bir performans düşüklüğü var.hararete bağlı gözden kaçan bir şey mi oldu acaba?

olabilir ama başka yerlerdende performans düşüklügü olabilir.

Yorum bağlantısı
Caner Dönmez

Yetkili servisi aradım (İstanbul Kozyatağı Doğan Oto), adamların böyle bir uygulamadan haberleri yok. Nasıl iştir anlamadım! Sonuçta bu tip çözümler fabrika tarafından tüm servislere yayınlanıyor.

Ayrıca 2000 focus ghia için 86'lık termostat kullanılması gerektiğini ve Test modunda max 102 derece görülmesi gerektiğini söylediler, fakat yetkilinin sesindeki tereddüt bilginin doğruluğu hakkında kafamda soru işaretleri doğurdu.

Şu hortum kitini İstanbulda yaptıran varsa lütfen yardımcı olabilir mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...