İçeriğe Yönlendir

2006 Yılı MTV

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

1-3 Yaş = 2006-2004

4-6 Yaş = 2003-2001

7-11 Yaş = 2000-1996

Otomobiller

Gönderilen Resim

Ticari Taşıtlar

Gönderilen Resim

Detaylı Bilgi Burada

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

Para için keyfimi kaçırmam pek ama hala şu adaletsizliği anlayabilmiş değilim: 1.6 Focus 213 YTL, 2.0 Focus 610 YTL! üç misli be kardeşim, el insaf yani...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Azıcık aşım kaygusuz başum:..213,00 liracık/1 yıl.

Ort. yakıt:..............................9,9 lt/100 km.

Yapılan yol:............................82km/gün

Toplam benzin gideri:.............700-750 lira/1 ay

Araba kullanmanın zevki,cebe verdiği zararı unuttururdu hani? :):(:)

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

2006 TT Roadster 1.8 T quattro € 82.503 MTV 854 YTL

2001 Focus 2.0 ~€ 10.000 MTV 1.037 YTL

Hükümete selamlarımla..

Bendende Selam Söyle, 2000 model 2.0 Focus 610.00
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Bu vergi servet vergisi değil herhalde.

Çevreye (yola ve havaya v.s.) verilen zarar ile alakalı olmalı. Güvenlik nedeniyle daha yeniye, çevre sağılığı açısından da daha iyi teknolojileri içeren araçlara yönlendirmeli insanları. Ama bütçe açıklarını nasıl kapatacağız diye gizli servet vergisi toplanıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Dunya sisteminde iki adet ya da üç adet para alınır araçlardan

1- Yıllık sahip olma vergisi. Bu servet vergisidir, aracın kasko değerine göre ödenir ve maliyeye ödenir.

2- Trafiğe ödenen yol vergisi. Bu da ruhsatın geçerliliği için verilir. üm araçlar için aynıdır. Plaka vergisi de denilebilir. Bunun verildigine dair olan etiket cama degil plakaya yapıştırılır.

3- yerel yönetimin emisyon-yol için aldığı vergi. Bu da her araç için aynıdır. Bunu pulu cama yapışır.

Bu pulları polis ya da belediye memurları sizin araç park halindeyken de kontrol edip ceza keserler.

Bunu dışında aracın sigorta bedelini motor hacmi ve emisyon etkiler. Bu nedenle emisyon avantajı olan ve motor kucuk olan araçlar sigortadan (zaten kasko trafik diye iki ayrı sistem yoktur, tek sistem vardır). buyuk tasarruf ederler.

dogrusu budur. Bu paraların üçü de alınmalıdır. Adil oalrak da alınma sebeplerine göre gerekli yerlere harcanmalıdır. Aracını trafige çıkarmayan plakayı söker.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
(düzenlendi)

Otomobil kültürü yerleşmiş ülkelerde ortalama olarak kaskonun yüzde kaçıdır acaba bu vergi? Bir malumatınız var mı Mehmet Bey?

Vergi işini Hakan Bey'e soralım abi,

Yalnız duyumlarıma göre bizimki gibi MTV ödeme yokmuş.. Bizdeki Trafik Sigortası benzeri sigortayı yaparken alıyorlarmış..

Yani Trafik sigortası standart değil araca göre değişormuş..

+

Sadece kasko bedeli değil, beygirinide saydıklarını duymuştum..

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

1- Yıllık sahip olma vergisi. Bu servet vergisidir, aracın kasko değerine göre ödenir ve maliyeye ödenir.

Ben servet vergisi mantığını anlamıyorum.

En azından alınacaksa eşit kriterler söz konusu olmalı. Tahsilat doğru orantılı hesaplanmalı.

Tamam bu ülkenin hortumcuları var, bütçe açıkları var, var oğlu var. Neden 1.6'dan 2.0'a çıkınca vergi 2 misli artıyor. 2.0 ve üstü araç kullanıyorsan hortumcu olmalısın herhalde.

Peki aracın anahtar teslim fiyatı üstünde olsun o zaman deniyor. İyi ama bu araçların yarısından fazlası vergi. Vergi üstünden vergi alınmalı mı? Focus - Mondeo arasında çıplak fiyat ve faturalandırılmış fiyat farklarını düşündüğünüzde ne demek istediğimi anlarsınız.

Devlet vatandaşın daha iyisine layık olmadığını düşünüyor olmalı.

2.0 aracı alırken zaten lüks tüketim adı altında servet vergisi alınıyor. Eve alınan buzdolobı içinde sahip olma vergisi verilsin o zaman. Eğer sahip olduğunuz bir malın sayısı artmışsa, kişisel kullanım dışında bir amaç söz konusu ise, (devletin planlamasının üstünde bir sayıya ulaşmışsa) bundan bir vergi alınır. Ama zaten bir tek eviniz var ve bu devlet sizin bu ülkede yaşamanızdan gocunmuyorsa, size sunduğu hizmetlerin karşılığında herkesin aldığı hizmet oranında bir vergi elbette olmalı. Çöp Vergisi... Ama hortumcular çok obur işte!

Araçlarımızında kullandığı yolların bakımı için ya da çevreye verdiği zararlı etkiler adına yapılan planlamalara, trafik polisine, ışıklandırmalara v.s. alınan tüm hizmetler için vergi ödemeye hazırım. Ama ben trafik ışığını daha fazla kullanıyorum, benim emrime verilmiş daha fazla polis varmış gibi sırf arabam 2.0 diye daha fazla vergi vermeyi sindiremiyorum.

Ayrıca, ödemeyenin karlı çıktığı bu ülkede böyle çarpık yaklaşımlar ne anlama geliyor? 'Ya zaten zenginsin kimse sana dokunmaz! Ödemezsen af çıkartırız diye bir anlaşma var mı?' Duyan bilen var mı? Zengin olmanın seviyeleri olsa gerek.

İşin özü vergi toplanacak en az kişiden tepki toplayarak açıkları kapatmak istiyorlar.

Benim teklifim. Aracım için alınan tüm vergiler sadece bu konuyla ilgili konular için harcanabilsin.

Evim için, aynı...

Eğitim için aynı...

Gelirim için aynı...

Deprem vergisi gibi....:rolleyes: Öyle oldu ya....

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Servet vergisi olması gereken bir vergidir. Ancak tabii ki adaletli olmalıdır. O başka ve kanayan bir mesele. Anlamamak olanaksız.

Vergilerin adaletsiz olduğunu inkar etmiyoruz. 2.0 araç alanların fakir orta halli olamayacakları varsayımı burda sözkonusu. ve bir parça doğru. Oysa ki altyapı olsa aracın kasko değeri üzerinden vergi alınmalıdır. 2.0 1.6 1.4 1.2. 1.0 vrgileri ise çevre vergileri olmalıdır. Ama altyapı uygun değil. Radyoda bakan da aynısını söylediydi zaten. yoksa doğrusu adil vergi almak.

O ladar kızmayın ayrıca. Belirli dengeleri sağlıyor o vergiler. 20 milyara c-max olsa neler olur farkında mısınız? cari açık vs vs. Ayagını yorganına göre uzatma olayını bilemediğimiz için vergilerle dizginleniyoruz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Otomobil kültürü yerleşmiş ülkelerde ortalama olarak kaskonun yüzde kaçıdır acaba bu vergi? Bir malumatınız var mı Mehmet Bey?

Yüzde 2-5 gibi bir rakam. yani 10 milyarda 200 milyon. 40 milyarda 800 milyon gibi. Araç eskidikçe oran artıyor.

vergilerin yüksekligine bakın (genel ve personal property vergileri araç dahil)

http://www.loudoun.gov/government/taxes.htm

araç vergileri:

yüzde 4.20.

yani 10 bin dolarlık araç için 420 dolar. yıllık. Buna plaka vergisi ve 6 ayda bir yapılan emisyon ve teknik muayene (yuruyen aksta performans altında ölçüm vs) hariç. Teknik muayene 60 dolar. emisyon 10 dolar. plaka vergisi de 25 dolar. yani etti mi size yıllık 500 dolar.? Yıllık sigorta da 25 yaşın uzeri için 500 dolar civarı (kasko değil, kasko ile birlikte 800 dolara gelir). En az 1200 dolar gider. 300 dolar da masraf çıkarır. 1500 doları kenara koyacaksın anlamına geliyor.

ya işte böyle. Adamlar o sayede bütün yolları asfalt yapıyor, gece sabahlara kadar yolları kardan temizleyip sabah işine gitmeni sağlıyorlar.

bizde ne. Dükkanda bekleyen avareler, dükkan önündeki karı temizlemez yola atarlar.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Adaletin olmadığı ülkem...Bu işin tamamının telefon ya da internet ya da mektupla bitmesi lazım. PTT yi de bitirdiler sağolsunlar. Bizim mahellenin eski postacısı geçen yıl postaları çöpe atıyormuş. Birkaç ay çöpe atmış dağıtmak yerine. Sonra kovuldu. Kimbilir başka kimler vardır bu tip.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Mehmet Ozyurek
(düzenlendi)

MTV 2. taksitini ödemeyi unutmayın.. Liste burada

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Transit van mı açık kasamı, vansa ruhsatta yazan yolcu sayısı kaç kişi..

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Bende ödedim yahu. Hemde janta ayırdığım paralardan 152.50 ytl'cik :)

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

-Başlığa atfen- Keyfim yerine geldi yau: 152 YTL cük. /2=76 liracuk. :) Bu arada benim taka şaka maka 12 yaşına gelmiş gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
  • 10 yıl sonra...
Sani Gerşon
On 16.12.2005 at 11:37, Mehmet Ozyurek yazdı:

1-3 Yaş = 2006-2004

4-6 Yaş = 2003-2001

7-11 Yaş = 2000-1996

Otomobiller

Gönderilen Resim

Ticari Taşıtlar

Gönderilen Resim

Detaylı Bilgi Burada

Detaylı bilginin linki patlamış, 2005 yılı MTV oranlarını bir daha alabilir miyim :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Emmi yandın sen. Her hafta bir kişi senin eski konularını gün yüzüne çıkaracak. Kork bizden :D

Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Napacaan :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Napacaan :)

Arabam yoktu, olsaydı ne kadar ödeyeceğim bi bakayım.

12 senelik konu hortlatıyorum, bulurum illa bi sebep :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Vay arkadaş, zaman ne çabuk geçmiş...[emoji4]

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 06.04.2017 at 13:24, Mert Yeldan yazdı:

Emmi yandın sen. Her hafta bir kişi senin eski konularını gün yüzüne çıkaracak. Kork bizden :D

Hepsini çıkarmayın be.. :shok:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Boya diyolaa 

15 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Hala bıyıklar siyah ama?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...