İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Otomatik Klima Test Kontrolu

Mehmet Mercan

Recommended Posts

Mehmet Mercan
(düzenlendi)

Kontak açık araba çalışmıyor iken aşağıdaki adımları gerçekleştirseniz Klima ile ilgili bazı bilgileri kontrol edebildiğimzi bir forumda okdum. Ben henüz denemedim sonuçlarını bilmiyorum.

Klima Yazılımı Öğrenme:

OFF ile Ayaklara Üfletme düğmesine aynı anda 2 sn süre ile basın ve hemen ardından (en geç 1.5 sn içinde) A/C tuşuna basın ekrana klima yazılım versiyonu gelecek. Herhangi bir tuşa basarak normal ekrana dönebilirsiniz

Klima Diagnose (Test Modu):

OFF ile Ayaklara Üfletme düğmesine aynı anda 2 sn süre ile basın ve hemen ardından (en geç 1.5 sn içinde) AUTO tuşuna basın tüm klima sistemi testten geçirilir ve sorun varsa kodu ekrana çıkar. Defrost harici herhangi bir tuşa basarak normal ekrana dönebilirsiniz. Defrosta basarsanız varsa hata kodunu siler

Kaydedilen Hata Mesajları Varsa Okuma:

OFF ile Ayaklara Üfletme düğmesine aynı anda 2 sn süre ile basın ve hemen ardından (en geç 1.5 sn içinde) Omuz hizası üfleme tuşuna basın. Sistemde daha önce bir hata algılandıysa kodu ekrana çıkar. Defrost harici herhangi bir tuşa basarak normal ekrana dönebilirsiniz. Defrosta basarsanız varsa hata kodunu siler

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

kontrol prosedürü bende var yukardaki yanlış. o yüzden giremiyorsunuz.şimdi kayseri dışındayım dönünce bilgi geçerim.

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Bülent Bay

arkadaşlar merhaba, dijital klimamdaki üfleme sorunu sebebiyle forum üyelerininde tavsiyesiyle kontrol sorgulamamda ekranda aşağıdaki kodlar belirdi, bu kodların hata mı yazılım kodu mu olduğunu anlayamadım, yardımcı olabilirmisiniz ? teşekkürler...

44 F0

sonra

3F 12 beliriyor.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

ben yine çalıştıramadım :good1: benim arabada bir gariplikmi var anlamadım :)

Yorum bağlantısı
Bülent Bay
Buyrun, ben buldum kontrollerin yapılışını, Deneyebilirsiniz.

İç kısım kliması gerek güncel olarak mevcut olan arızaları gerekse de normal sürüş sırasında ortaya çıkan kısa süreli arızaları algılayan ve kaydeden bir kendi kendine teşhisi içerir. Arıza hafızasını okuyabilmek için, kontak anahtarı "ON" konumuna getirilmelidir ve akü gerilimi 9 V ile 16 V arasında olmalıdır.

Kendi kendine teşhisin etkinleştirilmesi

EATC kumanda elemanlarında aynı anda "OFF" ve "AYAK BÖLMESİ" tuşlarına tam 2 saniye süreyle BASIN, ardından 1.5 saniye içinde "AUTO" tuşuna BASIN. Şimdi başlayan kendi kendine teşhis birkaç saniye sürer. Bu süre içerisinde EATC-göstergesinde bir hareket örneği görünür. Algılanan arızalar arıza kodu birçiminde EATC sisteminin her iki ekranda görüntülenir.

Örnek: Sol ekran "90", sağ ekran "27" gösteriyor - okunan arıza kodu 9027 = Sağ orta püskürtücü ucu hava akım sıcaklığı algılayıcısının akım devresinde kısa devre (Şase bağlantısı).

Aşağıdaki tablo ilgili anlamları ile birlikte muhtemel arıza kodları hakkında bilgi vermektedir. "DEFROST" tuşuna BASILARAK arıza hafızası silinir ve teşhis modu sonlandırılır.

Kaydedilmiş arızaların okunması

EATC kumanda elemanlarında aynı anda "OFF" ve "AYAK BÖLMESİ" tuşlarına tam 2 saniye süreyle BASIN, ardından 1.5 saniye içinde "BAŞ BÖLMESİ" tuşuna BASIN. "DEFROST" tuşuna BASILARAK arıza hafızası silinir ve teşhis modu sonlandırılır.

Yazılım versiyonunun okunması

EATC kumanda elemanlarında aynı anda "OFF" ve "AYAK BÖLMESİ" tuşlarına tam 2 saniye süreyle BASIN, ardından 1.5 saniye içinde "A/C" tuşuna BASIN. EATC sisteminin herhangi bir tuşuna BASILARAK çıkış modu sonlandırılır.

kodlara göre muhtemel arıza sebeplerini varsa elinizde yayınlayabilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
ben yine çalıştıramadım :) benim arabada bir gariplikmi var anlamadım :)

Kurcalama, sağlamken bozacaksın zorla :)

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Elektronik, manyetik, dalgametrik fonksiyonları fazla kurcalamamak lazım.

Yorum bağlantısı
  • 6 yıl sonra...
Fatih Aldemir
On 11.06.2006 at 23:40, Yaşar Demirci yazdı:

kontrol prosedürü bende var yukardaki yanlış. o yüzden giremiyorsunuz.şimdi kayseri dışındayım dönünce bilgi geçerim.

11 yıl olmuş :D Cevap bekliyorum Yaşar Usta. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir
Hangi konuda cevap bekliyorsunuz 11 yıl olmuş 

Klima kontrol test prosedürü hakkında. İlk mesajdaki anlatıma yanlış demişiniz. Benim araç için olmadı. Sizin yazacağınız olur belki.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu cmax bizde şimdi.. Var mı denememi istediğiniz bir şey :)

55 dakika önce, Yaşar Demirci yazdı:

Hangi konuda cevap bekliyorsunuz 11 yıl olmuş 

İyi sallamışın bizi usta :fiuw:

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
5 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu cmax bizde şimdi.. Var mı denememi istediğiniz bir şey :)

İyi sallamışın bizi usta :fiuw:

Bunu anlamadım ama neyse :unsure2:

Bu arada c max satılıksa ben alırım 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
16 saat önce, Yaşar Demirci yazdı:

Bu arada c max satılıksa ben alırım 

Satılık da.. o paraya vermez be Usta ;)

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
4 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Satılık da.. o paraya vermez be Usta ;)

Telefon rehberim Silindi beni arada görüşelim 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 dakika önce, Yaşar Demirci yazdı:

Telefon rehberim Silindi beni arada görüşelim 

Gelirim bi ara :)

İyi bi Qashqai ustası lazım. Yazılım işimiz var.. 

Şanzıman yağı falan da değişecek.. 

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
12 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Gelirim bi ara :)

İyi bi Qashqai ustası lazım. Yazılım işimiz var.. 

Şanzıman yağı falan da değişecek.. 

Vay arkadaş Biz Ford forumunda ford Ustasını Bulamıyoruz Birde Qashqai ustasımı Bulacagız :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bulacaksın :)

Ya imam ol yada imamı bul yani diyorsun

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Fatih ÜNAL BORA
(düzenlendi)
Bülent Bay yazdı:

kodlara göre muhtemel arıza sebeplerini varsa elinizde yayınlayabilirmisiniz.

bülent bey defrost tuşu diye tabir ettiğiniz tuş hangisi, ayrıca benim klima 13 tane hata kodu var bu kod açılımları elinde olan varmı

tarihinde Fatih ÜNAL BORA tarafından düzenlendi
ek soru
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...