İçeriğe Yönlendir

Egzoz Sistemi Ile Ilgili Her şey

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Anıl İmaca

Edirne Uzunköprüde çalışıyorum ve ailem çanakkalede ikamet etmekte ve onları ziyarete gittim. Aracım 2005 model Ford Focus Ghia (eski kasa) Aracım 62000 km de ve servis bakımlı olmasına rağmen katalitik konvertörüm tıkandı. Asıl sorum bu değil. Hep aynı firmadan ve 95 oktan alırım. Neyse. Aracım çekişten düştü ve konvertörün tıkalı olduğunu anladık (Çanakkale Serviste). Konvertör sökülüp içi boşaltıldı ve yerine aynen takıldı. Bir kaç gün sonra arıza lambası yandı servise gittim ve bilgisayar ile arızayı kodunu okuduklarında katalitik konvertörün boş olmasından kaynaklanan bir durum olduğunu söleyip kodu sildiler ve bunun tekrar yanacağını söylediler. Işık dedikleri gibi tekrar yandı. Ben şehirler arası 180 km yol yaptım (Çanakkaleden Edirne Uzunköprüye) Sabah işe gitmek için marşa bastım ve arıza lambasının yanmadığını gördüm. Şaşırdım. Arıza kodu silinmeden o lamba nasıl söner. Hadi Konvertör üzerindeki sensör arızalandı desem yine yanar. Tuhaf bir durum olmakla birlikte 2 gündür yanmıyor ve araçta hiç bir problem ve değişiklik yok. Sizce neden kaynaklanıyor olabilir? Bir de servis konvertöre 1064 ytl fiyat verdi. Başka bir parçacıda 480 ytl ye buldum fakat kesinlikle emin değilim. Araca bugüne kadar hiç yan sanayi parça takmadım fakat katalitik konvertör için bu fiyat çok. Bana yardımcı olabilir msiniz? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

bende hafta sonu rutin bakımı yaptırmak için servise gittim daha önce bahsettigim sol arkadan gelen sesi arastırırlarken enteresan bir sekilde katalitik konvektörün arızalı oldugunu sesin buradan gelebilecegini söylediler arıza lambasının bu yüzden sürekli yandıgını lpg ile alakalı olmadıgını degişmesi gerektigini söylediler ancak sesin kaynagını bulup kestikten sonra bunun acil olmadıgını sonrada degişebilecegini söylediler katalitik konvektör arızalı olsa bunu bilgisayara bagladıklarında belli olmaz mı

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

birde bu durum için beyni kandırmak için bir parça takılıyor. ismide cheater. bu parçadan temin ederseniz bende isterim bu parçadan

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Ben katalitik konvertörü 40 binde söktürdüm yerine normal susturucu taktırdım ama hiç arıza lambam yanmadı,katalitik konvertörün içini boşaltmakda aynı şey olsa gerek.

Yorum bağlantısı
Mustafa Eski

almanyadan izne gelen ev sahibimin e 220 cdı mercedesinin katalitik konvertörü tıkanmış.serviste değiştirmişler.fiyatını duyunca dudağım uçukladı.orjinal parça 3500 ytl işçilik dahil.araç 3000 devirin üzerine çıkmıyordu.varlığı dert yokluğu dert.

birde almanyada katalitik konvertörü olmayan araçları büyük şehirlerde şehir merkezine almıyorlarmış.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Anıl İmaca
ECU yeni değerlere göre kendini ayarlamıştır. Lambanızın sönmesi arabanızın ford olması ile doğrudan ilintili.

ECU sürekli olarak arabanın emisyon değerlerini kontrol edip ona göre püskürtme zaman ve süresini ayarlıyor. Bunu her dakika yapmıyor. Katalitik söküldükten sonra emisyon değerleri değiştiği için ECU nun yeni duruma göre tekrar mappingleri ayarlaması 1-2 gün alabilir. Bu süre e39 larda 200 km imiş mesela.

Mertol Bey; Evet dediğiniz gibi lamba söndü ve 15 gün yanmadı. Faat şimdi yine yanmaya başladı ve 15 günden fazla oldu hala sönmedi. E bu ECU emisyon değerlerine göre yeni bir mapping çizdi ise lamba neden tekrar yanabilir? Başka bir arızadan dolayı diye düşünüp servise götürdüm katalitik konvertörün olmamasından kaynaklandığını söylediler. Tam olarak tatmin olmuş değilim. İlginize teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Melih Uyar

peki arkadaşlar bizim focustada 2 sensör var bizde bunu söküp yerine ufak bir susturucu taksak arıza lambası yanması dışında ne gibi + lar veya - leri olur

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Çağlar Bayur

fordların eecV modül ve beyin içi haritaları maalesef ford otosanda çalışan saha mühendisleri tarafından bile tam detaylı bilinmiyor. tanıdığım bilgili mühendisler de fazla dayanamadı ve başka yerlere geçtiler :)

özet olarak ford beyni akü değişimi gibi olaylardan sonra 8 km gibi bir mesafede normal kullanım şartlarına kavuşur, arıza 40 motor fanı çalışma sonrası yinelenmesse motor ışığını bir daha yakmaz, katalitik sökümünden sonra çift sensörlü ise katalitik çıkış sensörü giriş sensörü ile aynı veriyi okuduğundan arıza lambasını yakar ancak beyin fakir karışıma geçerek lambanın sönmesini sağlar yani sonuçta katalitik sökülen ford araç güç kazanmaz kaybeder. motor güç ölçüm testi ile tarafımdan defalarca aynı hadise gözlemlenmiş ve modifiye yaptırdım diye gelen ve meblağ harcamış müşteriler acı gerçeği kabul etmeden servisten ayrılmıştır.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Oğuz Altınada

2.viteste ağır ağır giderken ( çok hafif gaz yada hiç gaz vermeden) gaza yüklendiğim zaman kısa süreliğine bir şıkırtı sesi geliyor.. şırrr diye.. kat. geliyor olabilir mi? araç 90binde...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2.5 mondeonun mappingleri hususu ilgimi çekti. Acep ne fayda bana :nazar:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Anıl İmaca

Katalitik konvertör için CHEATER temin edebileceğim bir telefon ya da firma adresi verebilecek arkadaşlar var mı? Araç 2005 model maplı yönetim sistemine sahip Focus. Yardımcı olabilirseniz sevinirim...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Ünsal

2004 focus Ghiam var katalitik konvektörüm benden önce boşaltılmıştı. hep çıkma ararken e-bay den MAGNAFLOW CATALYTIC CONVERTER ford FOCUS 00-01 diye bişi buldum. benim arabaya olup olamayacağını bilen biri varsa yardım lütfen...

Yorum bağlantısı
Serdar Matur

Katalitiğin boşaltılmasının yada iptal edilmesinin herhangi bir zararı varmı ki taktırmayı düşünüyorsunuz?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Anıl İmaca

Nihayet "Cheater" adlı parçayı temin edebildim ve pazartesi günü lifte alıp aracıma uyguladım. Ahım şahım bi parça değil kesinlikle, sıcak silikonla kaplanmış ve etrafına ısıya dayanıklı plastik bir malzeme geçirilmiş küçük bir devrecik. Soketle sensör arasına irtibatlanıyor ve belirli bir monte şeması var (hangi kablo nereye). Soketin bulunduğu koruma sacının perçinini kırıp sacı kızağından çıkardım ve parçayı monte ettim. Güzelce bantlayıp üstüne makaron geçirdim ve tekrar bantladım. Soketi saca takıp, devreyi de sacın üstüne aldım ve sacı yerine tekrar yerine perçinledim orjinali gibi oldu. Bu arada tüm bu işlemleri yaparken ne olur ne olmaz eksi kutup başını ayırdım.

Sonuç olarak 70-80 km ye yakın yol yaptım halen yanmadı ve umarım yanmaz. Hele bi 300-400 km olsun o zaman yanmaz diyebilirim gönül rahatlığı ile. Bakalım ne olacak sonucu buradan takip edelim beraberce.

Yardımcı olan ve bilgilendiren tüm FordClubTR üyelerine sonsuz teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Özkan Pehlivan

Arabamı alalı 1,5 ay gibi bir zaman oldu. Alırken egsoz manifoldunun kacırdıgını biliyordum.Önüme gelen bir egsozcuya gittim ve bana egsoz manifoldunun kacırdıgını, ve katalizörün tıkandıgı icin aracın cekişten duşebilecegini soyledi.bende kabul ettim katalitizör iptal edildi manifolt degişti, arka susturucu degişti.Gecenlerde sanayide bir başka egsozcu bunun arka susturucunun broadway susturucusu oldgunu ve ters takıldını soyledi.Ben de biraz daha para bayılıp susturucuyu da degiştirdim.Egsoz sistemi yenilenmiş oldu. Fakat gecenlerde yolda giderken. motor arıza lambası yandı ve goturup bilgisayara baglattım, hata kodu olarak egsoz geri donuşum emisyonu çok duşuk gibi bir hata çıktı.bunu da katalizor iptaline yorduk.onceki egsozcunun işe yaramaz dedigi katalizoru goturduk usta bu katalizor daha tertemiz dedi ve montajını yaptırdık.Gerçekten katalizorun iş gördüğünü anlayınca kendime de bu usta kılıklı insan suretindeki insana da kzıp durdum.Demek istedigim şu ki; herkes birilerini yolma derdinde.Araba arıza yaparmış, yolsa kalırmış, motoru bırakırmışsın cogu ustanın umrunda degil.Nasıl bir devirde yaşyoruz Allah yardımcımız olsun...

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

aracın eski parçasını geri takmışlar. sana lazımsa ben bulurum. ama sana lazım degildir

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özkan Pehlivan

Bu arıza lambası Çift sensörlülerde yanıyorsa benim tek sensörlü sistemde neden yandı?

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Furkan Esgin

Bizim Hyundai Elantranın (99 126km) motoru 8 silindir gibi ses çıkarıyor.Ustaya götürdüm kataliktik konvektör bitmiş dedi.Sıfırı 1500 ytl yan sanayi 400 ytl dedi.Ayrıca manifoldda çatlak.(kaynak atıldı) Araç satılık olduğu için ne yapacağımı şaşırdım.Masraf etmek istemiyorum.Kat. iptali yapsam alıcılar için bi problem olurmu acaba?Ve yakıtıda aşırı fazla.(şehir içi min. 12-13 :) )Usta kat. dolayı dedi.Ne yapsam lütfen fikir verir misiniz? :agla:

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg

Ben çok kat iptal yapıp yerine orta susturucu takılan araba gördüm.Sizde öyle yapın kimse yeni kat taktınız diye 400 ytl fazla vermez.Ateşleme sistemine baktırdınız mı?

Yorum bağlantısı
Furkan Esgin

Bujiler kısa bi süre önce değişmişti.Ama ateşleme sistemi olarak kontrol yaptırmadım.Peki alıcılar kat.iptal olmuş gibi bi olmsuzluğa kapılması mümkünmüdür acaba .

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
(düzenlendi)
Bujiler kısa bi süre önce değişmişti.Ama ateşleme sistemi olarak kontrol yaptırmadım.Peki alıcılar kat.iptal olmuş gibi bi olmsuzluğa kapılması mümkünmüdür acaba .

Ben zannetmiyorum gerekli açıklamasını yaparsınız.Genelde alıcılar motor şanzıman ve kaportada boya ve değişene bakıyorlar.Eğer titiz bi alıcı gelirsede maddi sıkıntıdan dolayı orjinal alamadım yan sanayide yapmak istemedim orta susturucu taktım dersiniz.

Ateşleme sisteminde bobin ve kablolarına baktırmanızı tavsiye ederim.

tarihinde Sinan Akg tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...