İçeriğe Yönlendir

Arabaya sunroof yaptırmak

Oya Akardeniz

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Bu su tahliyeleri kışın donuyormuş bide arkadaşlar geçen gün bi BMW'nin tavanı akıyordu..

Yorum bağlantısı
Murat Aydın

Bu su tahliyeleri kışın donuyormuş bide arkadaşlar geçen gün bi BMW'nin tavanı akıyordu..

hocam çok tanıdıgım tesisatçı var zaten işler kışın pek olmuyor... malum sularda bitti

acaba bu işlerden bizede ekmek çıkarmı ki diye düsünmeden edemiyorum:)

Yorum bağlantısı
Oya Akardeniz
(düzenlendi)

Bir kerede nokta atışı yapmışım.. Aferim bana.. :)

Hiç atlama bakıyim, bir kerede değil. Ben senden önce zaten durumun teşhisini koymuşum :kutlama: ama yine de size danışma yoluna gitmişim. Bak;

Bu durumda aklımıza gelen, sunroofu takan akıllıların (!?) tavandan arka cama giden su borusunu hiç dikkate almadan çalışmış olmaları, su borusunu kesmiş ya da zarar vermiş ya da sıkıştırmış olmaları... Sizce durum nedir?

Hem bir kere sen ilk yorumunda contadan, su tahliye borusundan söz etmişsin;

Olmaz bişey.. Ya contalarını adam gibi takmamışlardır, yada tahliye borusu işini atlamışlardır.. Hallolur dert etme..

Yaniii ikinci atışında tutturmuşsun. :rolleyes:

Bu arada onların söylediklerini aktarıyorum; dışa açılan sunroof'larda su tahliye borusu diye bir şey olmuyormuş, su tahliye boruları içe açılanlarda oluyormuş. Biz zaten bir şey yapmıyoruz, orijinal haliyle öyle geliyor dediler. Benim taktırdığım dışa açılanlardan.

Şunu da ekleyeyim; tavan kesilirken gördümki tavanda basit bir sactan başka bir şey yokmuş hakikaten, sadece orta kısımda tavan çökmesin diye konmuş basit bir metal vardı, yani o metalin güvenlik açısından hiçbir önemi yoktu, çünkü elle bükülebilen zayıf bir şeydi, bizzat gördüm. Tavandaki en abuk durum arka cam suyunun tavandan geçirilmesi, neden alt kısımdan geçirilmemiş anlamadım, Ford mühendislerinin bir bildiği mi var yoksa hakikaten arabanın tırtlığı mı bilemedim.

Tavan döşemesine su gelmediyse onda nem yada ıslaklık (üst tarafında) yoksa sorun olmaz. Eğer varsa zaten kendini bir iki gün içinde şeklinin bozulması ve renginin sarıya doğru kayması sureti ile belli eder zaten. Ama sadece silecek suyu ise ve sen bu su niye gelmiyor diye abartmadıysan muhtemelen ona ulaşmamıştır...

Tavan döşemesine su geldi hatta sular arabanın içine yağmur halinde aktı. Su antifirizli cam suyu olduğu için ön tavan aydınlatmasının etrafında, tavandaki sürücü güneşliğinin altında ve ön sol kapının üst kısmında lekeler oluştu. Lekeleri onlara sildirdim ve çıktı ama şu an tavanda yeniden oluşan bir leke var mı bakmadım, dikkat etmedim. Yarın bakayım. tarihinde Oya Akardeniz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdar Koçak

Hayırlı olsun Oya Hanım güle güle kullanın.

Benim de aklımda vardı ne zamandır bu sunroof işi ama bi türlü cesaret edemiyordum. Sizin yaptırdığınızı görünce hemen gidip bir webasto bayisiyle görüştüm. Sizin taktırdığınız modeli önerdiler. Sanırım hafta içi benim focusum da sunroofuna kavuşacak.

Ancak yine de biraz huzursuzum. Çok mu kuruntu yapıyorum bilmem ama yine de size sormak istedim.

Servis bana gayet özenli göründü,güven verdiler. Montaj boyunca da arabanın başında olacağım. Ama yine de dikkat etmem gereken birşey var mı acaba?( cam suyu borusu dışında).

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Tahliye borusu ilk başlarda gerekmeyebilir gibi görünebilir ama zamanla contalar ideal kapanmayacağından içeri su alır. yani tahliye borusu olmayan sunroof içeri uzun vadede mutlaka su alır diyorum.

Yorum bağlantısı
Oya Akardeniz

Tahliye borusu ilk başlarda gerekmeyebilir gibi görünebilir ama zamanla contalar ideal kapanmayacağından içeri su alır. yani tahliye borusu olmayan sunroof içeri uzun vadede mutlaka su alır diyorum.

Yapmayın, başıma dert aldım desenize... :unsure: Gittik en iyisi webasto diye onu taktırdık, ayrıca 3 yıl garantisi var. Fakat madem su sorunu var en iyi olan markanın bunu düşünmüş olması gerekmez miydi, orijinal olarak içine gerekli boruları ya da her neyse onu koymuş olmaları gerekmez miydi diye düşünüyorum. Bu durumda takan kişilerin orijinalinde olmasa bile kendilerinin ek olarak boru mu takması gerekiyor anlamadım. Acaba yeni modellerde üretici su tahliye borusu konusunda farklı bir uygulama getirmiş olabilir mi?

Adamlar dışa açılanlarda su tahliye borusu orijinal halinde yok diyor, sadece şu uyarıyı yaptılar; arabayı yıkattıktan sonra ve yağmurlu havalarda yağmur dindikten sonra camı hemen açmayın seyir halinde bir kaç dakika bekleyin ki içindeki sular hareket etsin, ondan sonra açın dediler.

O kadar yağmur yağdı içeriye su girmedi, sorun yok gibi ama uyarılarınızı okuyunca gelecekte başıma neler gelecek diye endişelendim. Fakat ben artık "endişe" değil çok isteyerek ve sevinerek yaptırdığım şeyin "keyfini sürmek" istiyorum. :D

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Zaten bu arabaya 3 seneden fazla binmezsiniz, dolayısıyla olası problemler de garanti dahilinde halledilir. Keyifli sürüşler.

Yorum bağlantısı
Oya Akardeniz

Zaten bu arabaya 3 seneden fazla binmezsiniz, dolayısıyla olası problemler de garanti dahilinde halledilir. Keyifli sürüşler.

Neyse göreceğiz, zaman ne gösterir bakalım.Benim de niyetim 3 sene daha binebilmek.

Ya bu arada Ceyhun uzun zamandır soracağım soramadım; avatarındaki arap şeyhi kim? Hani sen misin diyeceğim ama ne zaman Arabistan'a yerleştin? :D

Yorum bağlantısı
Oya Akardeniz

Merhaba arkadaşlar, 2004 model focus'umu aldığım zaman, o dönemde aramızda olan arkadaşlar hatırlarlar sonradan sunroof yaptırmak istemiştim. Webasto'ya bakmıştım, tam elektrikli ve otomatik olanı 1 milyarı buluyor ve geçiyordu. Sonra beklemeye aldım bu isteğimi.

Yukarıda sözünü ettiğim döneme ait "ben sunroof istiyom" :D şeklindeki mesajlarımı buldum tesadüfen, işte burada

Tam nostalji oldu, focusum dönemlerimizdeki 2004 yılına ait mesajların yer aldığı başlığı bulunca şöyle bir okudum. Bertone tasarımı astra coupe macerasından çok ani bir şekilde 2. yani şu anki focusumu alışıma kadar süren günlerin nostaljisi... :unsure:

Yorum bağlantısı
Serdar Koçak

Artık benim de sunroofum var. Oya hanımdan aldığım cesaretle bugün gidip taktırdım sunroofumu. Şu anda gayet güzel ve hiçbir sorun yok umarım olmaz da.

Oya hanım size çok teşekkür ederim sayenizde istediğim sunroofa kavuştum.

Hatta sanırım bir teşekkür daha etmeliyim sayenizde sizin yaşadığınız sorunu yaşamaktan kurtuldum.

Cam suyu borusunu ustaya söylediğimde önce yok abi orda ne işi var demişti. Ancak ısrar edince dikkat edeceğini söyledi. İş bitince ne dese beğenirsiniz "abi söylemesen boruyu kesecekmişiz iyi ki söylemişsin" dedi.

Sayenizde sorun yaşamadan bir sunroof sahibi oldum. Teşekkürler.

Ayrıca tecrübelerimizi paylaşmamıza yardımcı olan forumda emeği geçenlere de çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Oya Akardeniz

Sayenizde sorun yaşamadan bir sunroof sahibi oldum. Teşekkürler.

Rica ederim güle güle ve sorunsuz kullanın inşallah. Siz ne marka ne model taktırdınız ve maliyeti ne oldu?

Taktırdığınız yer Webasto bayisi ise cam suyu borusunu hiç bilmemesi ilginç, daha önce focus'a hiç sunroof takmamışlar mı, hayret... Benim taktırdığım bayi cam suyu borusunun yukardan geçtiğini biliyordu, fakat sorun takarken boruya gerekli özeni göstermemelerinden kaynaklanmıştı.

Yorum bağlantısı
Oya Akardeniz
(düzenlendi)

Bu arada; webasto sunroof için eğitim verme konusunda yeterliliğe sahip olan tek yer İstanbul'daki Kuzenler Oto imiş. Kendi web sitelerinde öyle yazıyor. Onlara sorduğumda sunroof takma işleminin 3 saat süreceğinden söz etmişlerdi. Ankara'daki bayi ise 1 saatte işlemimi bitirdi. Bu süre farkı acaba bir şeyler eksik mi yapıldı sorusunu aklıma getirdi. İstanbul'daki bayi bunu; kendilerinin iş yoğunluğu nedeniyle 3 saat süre verdikleri ve Ankara'daki bayinin 1 saatte bitirmesini elinde başka iş olmaması ve eleman sayısının yeterli olması şeklinde açıkladı. İnşallah öyledir. Sizin işleminiz ne kadar sürdü?

Tahliye borusu her ihtimalde var. Benim dandik düldülün tavanındaki pleksi komple takılıp sökülen bir model olmasına rağmen iki tane hortumu var.. İçe falanda girmiyor. Menteşelerini söküp alıyorsun camı...

Siz olmalı diyorsunuz, taktırdığım yer yok diyor ya kafam karıştı ve bunu da sordum, Kuzenler Oto şöyle açıklama getirdi: "Sizin taktırmış olduğunuz sunroof'ta su tahliye boruları diye bir şey yok.Yalnızca Hollandia 700 modelinde vardır ve bu işlemde aracın tavan döşemesi değiştirilir. Bu işlem 3 gününüzü alır.Bunun için endişelenecek bir durum yoktur."

Bir de, garanti kapsamında 3 ayda bir bakımının yapılması gerektiğini, bu bakımlar yapılırsa sorun olmayacağını söylediler. Fakat taktırdığım yer böyle bir bakımdan hiç söz etmedi bana...anlamadım...

tarihinde Oya Akardeniz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdar Koçak

Hollandia 300 deluxe large modelini taktırdım.Sizinkiyle aynı model. 1100 ytl ye maloldu. Webasto bayisinde taktırdım. Ancak daha önce HB focusa montaj yapmamışlar hiç onun için bilmiyorlardı galiba.

Kısa sürmesi konusunda aklınıza birşey takılmasın. Ben montaj yapılırken arabanın yanındaydım. Herşey gayet pratik tasarlanmış. Montaj talimatlarını da takip ettim hiç bir eksik yoktu yaklaşık 1,5 saat sürdü.

ki hb focus için ilk montajlarıydı. Yani sizin taktırdığınız bayi daha tecrübeli ise 1 saatte bitirmesi gayet doğal göründü bana.

Su tahliye borularını da özellkle sordum ve bana da böyle bir işleme gerek olmadığını söylediler. Ben de önce hollandia 700 düşünmüştüm ancak bu iş için ankaraya gitmem gerekliydi ve 3 gün harcamalıydım bunun için vazgeçtim. Bana da aynı şekilde 700 modelinde olduğunu söylediler. Ama bu modelde gerek olmadığını söylediler.Zaten paket içeriğinde de yoktu. Montaj talimatları arasında da böyle bir boru hiç gözüme çarpmadı. Hatta arabanın ömrü kadar su geçirmezlik garantisi verdiler.(tabii ki sözle verilen bir garanti yani bi geçerliliği yok ama umarım onlara bu sözü hatırlatmak zorunda kalmam)

Bakım konusunda ise bana da birşey söylenmedi. Umarım bi sorun yaşamayız çünkü 3 ayda bir bakım çok sık geldi bana.

Yorum bağlantısı
Oya Akardeniz

Kasko yenileme zamanım geldi. Artık araçta sunroof olduğu için bunu kaskoya ekletmem gerekir diye düşündüm ve eklettim. Kaskoda 48 YTL ilave prim farkı yarattı. Bilginize...

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Halil Gümüş

Aradan 1 yıldan fazla zaman geçmiş :)

Sunroof taktıran arkadaşlar hala memnunlar mı,bir problem var mı?

Yorum bağlantısı
Serdar Koçak

Ben gayet memnunum, şimdiye kadar hiçbir sorun çıkarmadı. Hatta bir artısı arabaya binenler orjinal zannediyorlar.

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş
Hatta varsa yapım aşamalarının....

Hayırdır abi,

sunroof mu yapacaksın?

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş
Toyotayı satmadan keseyim de bu işi öğreneyim diyorum.. :)

Sen dene abicim,güzel olursa ben de keserim :)

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg

eğer kuzenler cam da yaptıracaksanız o benim akrabam oluyor :) maslak sanayideki kuzenler camsa eğer:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...